Fitorja e përgjysmuar e Erdogan

11:26 | 01/04/201911:260

Opozita në Turqi ka fituar Ankaranë në atë që është cilësuar si një fitore e përgjysmuar e presidentit turk Erdogan. Për herë të parë komunistët fitojnë një provincë, ndërsa nuk kanë munguar as episodet e dhunës, me katër viktima dhe dhjetëra të plagosur.

Një fitore e përgjysmuar në zgjedhjet vendore në Turqi për koalicionin e Erdogan, që dhe pse ka marrë më shumë vota, ka humbur Ankaranë. Në kryeqytet fitoi socialdemokrati Mansur Javas.

Ndërsa në Stamboll, çdo gjë luhet mes kandidatit të AKP-së Binali Yildirim, i cili deklaroi fitoren pa përfunduar ende numërimi dhe kandidatit të opozitës Ekrem Imamoglu.

Në nivel kombëtar ky është suksesi i radhës për presidentin Erdogan. Një sukses i errësuar nga ai që po profilizohet si një triumf historik i opozitës në Ankara, e cila festoi mbrëmjen e së dielës përballë një turme të madhe mbështetësish.

Javas mundi ish-ministrin Ozhaseki me tre përqind, duke marrë 50 për qind të votave në krahasim me 47 për qin. Pas një cerek shekulli kryeqyteti turk është marrë nga duart e konservatorëve islamikë, duke shënuar një kthesë në politikën turke.

Kanë qenë të shumta polemikat për procesin e votimit në Stamboll, ku kreu i shtetit kishte vendosur kandidatin më të fortë, ish kryeministrin Binali Yildirim, i cili me 98.78% të votave të numëruara dhe me një avantazh prej 5 mijë votash, shpalli fitoren ndaj socialdemokratit Ekrem Imamoglu.

Një deklaratë që shkaktoi reagimin e menjëhershëm të rivalit të tij, duke thënë se nuk e pranon këtë rezultat. Gjatë mbrëmjes së të dielës, Imamoglu deklaroi se kishte fituar me 29.408 vota dhe akuzoi agjencinë turke shtetërore të lajmeve Anadoll, se nuk po bënte punën e saj pasi nuk po publikonte më të dhëna.

Opozita ka fituar dhe Adanën dhe Antalian, qendra të rëndësishme në bregun mesdhetar duke i hequr nga duart e të djathtës islamike dhe nacionaliste.

Koalicioni i presidentit Erdogan mbetet mbi më shumë se 50 për qind i territorit të vendit. Por për forcat anti-Erdogan është gjithsesi një fitore e vogël. Në Smirnë, qyteti i tretë turk dhe një bastion tradicional laik, është konfirmuar sërish opozita.

Edhe kurdët që ishin përqendruar në juglindje të vendit, kanë marrë disa qytete përfshirë kryrqytetin e tyre Diyarbakir. AKP-ja e Erdoan mbetet parti e parë me më shumë se 45 për qind duke numëruar dhe 6% të marrë nga aleatët nacionalistë. Por socialdemokratët kanë arritur mbi 30 për qind dhe koalicioni i opozitës në përgjithësi I afrohet 40 për qindëshit.

Për herë të parë në historinë e Turqisë, një provincë do të drejtohet nga një kandidat i Partisë Komuniste, në Tunceli, në lindje të vendit Mehmet Fatih Macoglu mori një fitore historike.

Por procesi i votimit u shoqërua dhe nga ngjarje të dhunshme në juglindje të vendit, shpesh skenë e përplasjeve të dhunshme mes klaneve rivale gjatë zgjedhjeve. Viktimat janë të paktën katër, ndërsa të plagosurit me dhjetëra./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono