Finlandë, Social-Demokratët fitojnë zgjedhjet parlamentare 

11:27 | 15/04/2019

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare në Finlandë kanë qenë surprizuese. Partia Socialdemokrate, rezulton fituese me 17,7 % të votave, ndërsa Partia Qendrore e Kryeministrit aktual ka marrë vetëm 13,8 %.

Në vend të dytë është renditur Partia e Ekstremit të djathtë e cila ka marrë 17,5 % të votave. Pas publikimit të rezultateve të para, lideri i të majtëve socialdemokratë tha se për herë të parë që nga viti 1999, partia që ai drejton, është forca politike më e fuqishme në Finlandë.

Por, sipas mediave ndërkombëtare, asnjëra nga partitë nuk qeveris dot e vetme, ndërsa gjasat për një koalicion do të jenë të pakta. Asnjëra prej partive nuk ka mundur  të kapë pragun e 20 %./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono