“Financial Times” shpall George Soros personalitet të vitit 2018

11:26 | 20/12/201811:260

Financial Times ka vendosur të shpallë miliarderin George Soros si personalitet të vitit 2018. Në Europë, fondacioni i tij është detyruar në muajin gusht që të transferojë selinë nga Budapesti në Berlin pas miratimit nga ana e qeverisë së Viktor Orban të një seri ligjesh të njohura si “Stop Soros”.

Miliarderi Xhorxh Soros, 88 vjec, është shpallur personalitet i vitit 2018 nga Financial Times, që e cilëson si “babain e industrisë së fondeve spekulative”, por dhe si promovuesin e demokracisë liberale të një shoqërie të hapur, i cili përdor filantropinë për të luftuar autoritarizmin, racizmin dhe mungesën e tolerancës.
Me origjinë nga Hunngaria, Soros është bërë i famshëm në botën e financës për sulmin e tij spekulativ kundër stërlinës në vitin1992. Gjithashtu ai është bërë objektiv i nacionalistëve dhe komplotistëve që e akuzojnë se mbështet emigracionin e paligjshëm nëpërmjet sipërmarrjeve të tij humanitare.

Në Europë, fondacioni i tij është detyruar në muajin gusht që të transferojë selinë nga Budapesti në Berlin pas miratimit nga ana e qeverisë së Viktor Orban të një seri ligjesh të njohura si “Stop Soros”. Edhe presidenti amerikan Donald Tramp e akuzon se financon demokratët dhe mbështet manifestimet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër ligjit të tij anti emigrantë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono