“Financial Times”: Conte ishte këshilltar i një fondi të hetuar nga Vatikani
Mandatory Credit: Photo by ETTORE FERRARI/EPA-EFE/REX/Shutterstock (10267332d) Italian Prime Minister, Giuseppe Conte talks to media during a press conference at Chili Palace in Rome, Italy, 03 June 2019. Italian media report Conte was expected to make an announcement related to ongoing tensions in the Italian coalition government and in particular related with the Five Star Movement and far-right party League. Italian Prime Minister Giuseppe Conte statement on government, Rome, Italy - 03 Jun 2019

12:35 | 28/10/201912:350

E përditshmja britanike “Financial Times” shkruan se kryeministri Italian Konte ka qenë këshilltar ligjor i një fond që ishte nën hetim nga Vatikani. Sipas saj Konte ka dhënë një mendim ligjor për të favorizuar klientin pak kohë para se të bëhej kryeministër.

“Ditët e para të majit 2018 në atë kohë avokat Konte mori nga shoqëria Fiber 4.0 detyrën për të dhënë një mendim zyrtar për ushtrimin e mundshëm, nga ana e qeverisë, të pushtetit ndaj shoqërisë Retelit. Në atë moment sigurisht që askush nuk mund të imagjinonte se disa javë më vonë një qeveri e drejtuar nga vetë Konte do të detyrohej të deklarohej për këtë çështje.”

Nis në këtë mënyrë reagimi i kryeministrisë italiane për të përgënjeshtruar çdo akuzë të mundshme për konflikt interesi, të ngritur nga një artikull i Financial Times.

Në fakt e përditshmja britanike lidh një cështje që është në analizë prej kohësh nga mediat italiane për sa i përket skandalit më të fundit në Vatikan. Hetimet e nisura pak javë më parë përqendrohen në fondin e investimit “Athena Global Opportunities” të drejtuar nga financieri Raffaele Mincione, i cili ka marrë rreth 200 milion euro nga sekretariati i Vatikanit për një investim të diskutueshëm luksi në Londër. Në maj të 2018-ës shoqëria Fiber 4.0, e kontrolluar nga fondi i Minciones, kishte punësuar avokatin Xhuzepe Konte për një mendim ligjor. Fiber 4.0 po përpiqej të merrte Retelit, një kompani italiane telekomunikacioni, por u mund nga dy shoqëri të huaja, një fond gjerman dhe një shoqëri shtetërore nga Libia. Konte në mendimin e tij i dha të drejtë qeverisë që të ndërhynte për të mos lejuar që aksionistë të huaj të merrnin kompaninë. Çdo gjë ndodhte në një moment që Konte ishte kandidat për kryeministër.

Një muaj më vonë qeveria e drejtuar nga ai miratoi një dekret sipas të cilit qeveria ushtronte pushtetin e saj për të bllokuar blerjen e kompanisë italiane nga shoqëri të huaja…

Financial Times shtron pyetjen nëse Konte ishte në dijeni në atë kohë se po punonte për një fond të mbështetur nga Vatikani. Por kryeministria italiane në reagimin e saj këmbëngul se ai nuk ka qenë në dijeni. / ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono