Finalizimi i “Prespës”, mblidhet Kuvendi maqedonas

18:46 | 09/01/2019

Parlamenti i Maqedonisë është mbledhur pasditen e së mërkurës për të diskutuar dhe votuar ndryshimet e fundit kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës me Greqinë. Por jashtë selisë së Parlamentit, qytetarë të ndryshëm janë mbledhur për të kundërshtuar amendamentet që i hapin rrugë nisjes së zbatimit të marrëveshjes me Athinën.

Sipas mediave maqedonase, pjesëmarrja në tubimin e organizuar nga lëvizja “Maqedonia Bllokon” është e vakët, por me të është bashkuar edhe partia e opozitës VMRO-DPMNE. Kryetari Kristian Mickovski deklaroi për mediat se marrëveshja e arritur nga kryeministri Zaev me homologun grek Tsipras është e papranueshme.

“Termi “Maqedonia Veriore” i takon Zaevit dhe bashkëpunëtorëve të tij. ndërsa Republika e Maqedonisë është atdheu im dhe i qytetarëve, që u votua në vitin 1991”, deklaroi Mickovski. Ai përsëriti se VMRO-DPMNE nuk do të marrë pjesë në seancën parlamentare, pasi nuk do ta legjitimojë kurrë ndryshimin sipas tij të dhunshëm të Kushtetutës.

“Një ndryshim i dhunshëm, i arritur me pazare, kushtëzime dhe penalizime, që rrjedhimisht do të reflektojnë në ndryshimin e identitetit tonë”, deklaroi Mickovski./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono