FIFA për televizionet: Mjaft filmuat tifozet e bukura në stadium

13:54 | 12/07/2018

Nuk duhet të ketë më plane të para të tifozeve të bukura në shkallët e stadiumit, të paktën në ndeshjen e mbetur të këtij Botërori Rusi 2018. Ky është vendimi i FIFA, sipas të cilës, filmimi i tepërt i tyre përbën ngacmim seksual.

FIFA u ka kërkuar televizioneve, por dhe vetë ekipit të kameramave të FIFA-s që të reduktojnë filmimet e tifozëve të bukura gjatë ndeshjeve, pasi konsiderohet si një ofendim për gjininë femërore në përgjithësi.

Lajmi është konfirmuar nga kreu i departamentit për përgjegjësitë sociale të FIFA, Federiko Adieki, sipas asaj që raporton Associated Press. Adieki theksoi se gjatë Botërorit në Rusi, rastet ku gjinia femërore ka qenë pre e ngacmimeve të tilla janë më të shpeshta se sa ato të racizmit.

Në mënyrë të veçantë janë regjitruar shumë raste të ngacmimeve seksuale të gazetareve sportive nga ana e tifozëve. Funksionari i FIFA-s shtoi se ky vendim është një evolucion normal dhe se në krahasim me botërorin e fundit filmimet janë përmirësuar ndjeshëm.

Adieki tha se FIFA ka ndërhyrë dhe më parë në punën e televizioneve, por vetëm në raste të veçanta dhe shumë serioze./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono