Fier, zbardhet vrasja e gruas nga bashkëshorti

13:30 | 27/02/201813:300

Një vit më vonëm policia zbuloi se vdekja e një gruaje në Fier, nuk ka qenë natyrale, por ajo është vrarë nga burri i saj. Policia ka ndaluar të dyshuarin, Namik Velaj, 75 vjeç, dhe ka proceduar penalisht mjekun e urgjencës së spitalit të Fierit.

Në Janar të vitit të kaluar u shpall e vdekur natyralisht, por hetimet zbuluan tjeter gje. 65-vjeçarja, Vreke Velaj nga Patosi ishte vrarë nga bashkëshorti i saj.

Policia arrestoi Namik Velajn, i cili dyshohet që e ka mbytur gruan e tij. Për të mos u kapur, 75-vjeçari duket ka përdorur mjekun që përpiloi aktin e vdekjes.

Ai ishte mjeku i qendrës spitalore të Patosit, Ilir Tanku, i cili ka shkuar në banesën e të moshuarve i njoftuar nga 75-vjeçari.

Mjeku e ka cilësuar vdekje natyrale duke qenë se 65-vjeçarja, Vreke Velaj, nuk kishte shenja dhune në trup.

Ngjarja tingëllon si film horror, pasii moshuari dyshohet se e ka mbytur gruan e tij me jastëk.
Motivi ende nuk është sqaruar në një kohë që hetimet vazhdojnë prej 6 muajsh.

Nuk dihet nëse mjeku ka bashkëpunuar me autorin e dyshuar apo ka vepruar me neglizhencë. Tanku ndodhet jashtë shtetit për specializim, ndërkohë që, Gjykata i ka hequr të drejtën e ushtrimit të profesionit. Për autorin e dyshuar të vrasjes është marrë masa e arrestit me burg pa afat.

Ai akuzohet për vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare. Ngjarja nuk do të ishte zbuluar po të mos ishte për këmbënguljen e vëllezërve të viktimës që jetojnë jashtë shtetit. Këta të fundit duke denoncuar problemet që kishin bashkëshortët Velaj detyruan autoritetet të nisnin hetimin duke bërë edhe zhvarrimin e gruas së ndjerë. Bashkëshortët jetonin të vetëm në banesën e tyre në Patos.

Njoftimi i Policisë Fier

Zbardhet vrasja e një shtetaseje nga bashkëshorti i saj në Janar të vitit 2017. Policia ndalon autorin e dyshuar të ngjarjes. Procedohet penalisht edhe mjeku i Urgjencës së Spitalit Rajonal Fier për veprën penale “Shpërdorim detyre”.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, kanë rifilluar hetimet për një ngjarje të ndodhur në Janar të 2017 ku ka humbur jetën shtetasja V.V, vdekja e së cilës është trajtuar si vdekje natyrale. Pas një pune hetimore disa mujore nga Policia e Fierit në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda Tiranë, është arritur të sigurohen prova dhe të merret masa e ndalimit ndaj autorit të dyshuar të vdekjes së shtetases V.V, bashkëshortit të saj, shtetasit: -Namik Velaj, 75 vjeç, banues në Patos.

Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, me vendimin e datës 23.02.2018, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në Burg” për veprën penale “Vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare” parashikuar nga Neni 79/c i Kodit Penal.

Gjithashtu është marrë masa e heqjes së të drejtës së ushtrimit të profesionit për mjekun e Urgjencës së Spitalit Rajonal Fier, shtetasin I.T si edhe ka filluar procedimi penal për veprën penale “Shpërdorim i detyrës” dhe është dhënë masa e sigurisë “Detyrim paraqitje” në Policinë Gjyqësore. Vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të ngjarjes. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono