Fier, si po transformohet qendra e qytetit

17:02 | 19/02/201917:020

Fieri po ndryshon pamje. Qendra historike dhe arteriet e tij i janë nënshtruar një rehabilitimi total. Betonizimi i qëndrës zgajti më shume se 20 vjet dhe përveç imazhit të shëmtuar vështirësoi jetën e mijëra banorëve nga dalja e lumit Gjanica.

Rastësisht ose jo Fieri u ndërtua në një kryqëzim rrugësh sipas modelit europian të themelimit të qyteteve. Kjo e shëndërroi që në fillimet e tij në qytet tregtar me peshë të rëndësishme në ekonominë e vendit.

Në 4 vite arteriet kryesore në Fier u rehabilituan duke vazhduar me qëndrën historike. Aty po punohet njëkohësisht për rahabilitimin e shtratit të lumit Gjanica, parkimet nëntokësore dhe kthimin e qëndrës në park të gjelbëruar. Nga Fieri i dikurshëm kanë mbetur vetëm disa objekte të viteve 1930 si ish-fabrika e miellit e kthyer në galeri arti./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono