Fier, fluks të sëmurësh në Pediatri

14:26 | 12/01/2018

Në spitalin e Fierit ka fluks të sëmurësh nga virozat. Mjekët thonë se shkak kryesor janë temperaturat e paqëndrueshme dhe jo normale për në dimër.

Vetëm 12 muajsh dhe do të bëjë injeksionin e parë me antiobiotikë.

 Prindërit e sollën me simptoma të gripit, por tani mësojnë se ka bronkopneumoni.

 Virozat stinore këtë vit shtuan jo thjesht fluksin e pacientëve, por janë shfaqur me pasoja të rënda.

 Simptoma si temperaturë e lartë dhe kollitje kanë prekur edhe foshnjat disa muajshe. Vizita e parë bëhet në qëndrat shëndetësore por në fakt shërbimi  vërtetë  gjendet në spital. Kjo do të thotë fluks i papërballuëshëm për mjekët dhe rradhë për prindër e pacientë.

 Në periudha të tilla virozash spitali i fëmijëve në Fier përballet me fluks të lartë në një kohë që ka edhe mungesa në mjekë pediatër. Mesatarisht në 24 orë në urgjencën e spitalit të fëmijëve paraqiten 120 pacientë. Afro një e treta e tyre shtrohen për të marrë kujdes intensiv mjekësor. /abcnews.al

Gazetare e ABC News, Fier: Valbona Daci

 

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono