Ferri mbi tokë: Pesë të vdekur dhe dhjetra të zhdukur, çfarë la pas shpërthimi i vullkanit në Zelandën e Re

07:22 | 09/12/201907:220

Një vullkan ka shpërthyer në brigjet lindore të ishullit të Zelandës së Re, duke shkaktuar një plumb hiri mijëra metra në ajër.

Për shkak të shpërthimit të vullkanit policia raporton se pesë persona kanë mbetur të vdekur, rreth 20 të humbur dhe disa të tjerë janë plagosur.

Policia njofton se rreth 50 vetë ishin në afërsi të zonës kur ndodhi shpërthimi në ishullin e Bardhë. Ishulli i Bardhë është rreth 50 km nga bregdeti lindor i ishullit të Veriut dhe pllaka të mëdha të vullkanit ishin të dukshme nga kontinenti.

“Një numër njerëzish raportohet se janë lënduar”, tha kryeministrja Jacinda Ardern në një konferencë për shtyp, duke shtuar se një operacion shpëtimi kishte filluar.

“Duket se është një çështje shumë domethënëse, veçanërisht shkalla e njerëzve të prekur, në këtë fazë,” shtoi ajo.

Shumë prej të prekurve mendohet të jenë turistë.

“Nuk jam i sigurt nëse këta njerëz ishin në ishull ose afër tij, por patjetër që kishte një grup atje dhe ata kishin nevojë për kujdes mjekësor,” tha Judy Turner, kryetari i qytetit bregdetar të Whakatāne./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono