Fermerët në Kukës mbjellin dru arrore

15:24 | 07/04/201915:240

Në Kukës, fermerët po mbjellin tokat dhe vështirësia qëndron te kulturat që duhet të zgjedhin. Ata patën një përvojë të keqe me sherebelën ndaj u janë kthyer druve arrore.

Sherebela nuk po preferohet me nga fermerët kuksianë. Kjo bimë humbi tregun me shpejtësi dy vjet më parë. Shumë bujqër u penalizuan pasi sherebela u mbeti stok. Tani po kujdesen të përzgjedhin cilën kulturë bujqësore apo me cilën pemë mund të kenë më tepër fitime.

Bekim Lekica është gazetar, por prej vitesh nuk i ndahet bujqësisë e frutikulturës. Edhe ai si fermerët e tjerë fillimisht u mor me sherebelë. Kurse tani, Lekica i është kthyer arroreve.

“Sherebelën e dështoi tregu, nuk e dështoi fermeri që të jemi të qartë. Ishte tregu që shkoi me një çmim qesharak”, tha ai.

Me një sipërfaqe të konsiderueshme rreth 6 hektarë me arrë, këtë vit pritet të hyjë në prodhim të plotë. Çdo rrënjë në fazën e prodhimit jep më shumë se 25 kilogramë, por shpenzimet janë të papërballueshme në mungese të subvencioneve.

Është shumë e vështirë. Mbështetje subvencioni nuk kemi sepse mungon certifikata e bujqësisë. Ajo na penalizon dhe nuk bhemi pjesë e asnjë lloj granti. Nuk marrim dot një kultivator. E punojmë me krah”, tha Lekica.

Këtë vit bashkia e Kukësit ka premtuar se do të zgjidhë problemin e regjistrimit të pronave në Shtiqën, njësia më e madhe e bashkisë dhe me sipërfaqen më të madhe të tokës bujqësore.

Ajo ka kontraktuar një kompani që do merret me regjistrimin  e pronave nën mbikëqyrjen e Zyrës Qendrore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Mungesa e certifikatës së pronësisë ka qenë pengesa kryesore e fermerëve për përfitimet e subvencioneve apo lehtësira të tjera në treg./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono