Fermerët kultivojnë bimë mjekësore për tregun e huaj

13:26 | 23/06/201913:260

Në Lushnje më shumë se kudo fermerët kultivojnë bimët mjekësore. Megjithëse me sipërfaqe të vogla, ata po marrin fitime për shkak se i gjithë prodhimi shkon për tregun e huaj.

Grumbullimi i bimëve të egra nuk mund të përballojë kërkesat e tregut konsumator, ndaj po nxitet kultivimi i tyre. Në Këmishtaj të Lushnjes një parcele prej 1,5 hektarësh ëshë mbjellë me bimë të tilla.

Ciani, limon verbena dhe lule dielli janë kulturat që po rriten për eksport. Rritja e tyre po bëhet me standardin bio.

Besnik Koçi, i cili po investon ne teknologjinë e bimëve mjekësore shprehet se produktet janë organike dhe të certifikuara nga BE. Klima jonë është e përshtatshme për rritjen e tyre.

Besnik Koçi, eksportues i bimëve për industri: Jemi në fshatin Këmishtaj të Lushnjes, ku kemi kultivuar cian, i cili është i certifikuar organik dhe ky produkt është në destinacion komunitetin evropian. Ky është një produkt që përdoret në industrinë e çajrave, përdoret për ushqim si një suplement dhe ka përdorime të ndryshme në pjesën e farmaceutikës.

Ambasadori zvicerian në Shqipëri Adrian Maitre, ka parë nga afër parcelat me bimët industriale. Sipas tij zhvillimi i sektorit privat është një nga kushtet e vendosura për vendin tonë nga BE. Shteti zvicerian nëpërmjet projekteve te tij, do të financojë ndërmarrje të tilla.

Adrian Maitre, ambasadori i Zvicrës: Ajo që është e rëndësishme dhe më bëri përshtypje është fakti se sektori privat këtu po zhvillohet dhe ky është një nga parakushtet për integrimin e Shqipërisë.

Këto bimë do të përdoren në industrinë e çajrave, atë ushqimore dhe farmaceutike.

Teknologjia e përdorur për tharjen e tyre është e standardeve të reja evropiane. Tharja, e cila bëhet në dhoma të veçanta ka shmangur humbjen e cilësisë së produktit, i cili më parë bëhej me metoda primitive.

Ky është sektori që po punëson në zonat rurale qindra familje. Zhvillimi i tij do të rrisë numrin e vendeve të punës. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono