Fermerët e Lushnjës në marshimin e tyre të tretë: Na plotësoni kërkesat

11:18 | 30/10/201911:180

Ky është i treti marshim i organizuar nga fermerët e Lushnjës lidhur me problemet e tyre në bujqësi. U grumbulluan te rrethrrotullimi në Savër dhe shkuan drejt vendit të quajtur ish-Plasmasi.

Gazetarja e ABC News Anila Sefa raporton se qëllimi kryesor i protestës është tërheqja e vëmendjes së qeverisë për ndërhyrje në paketën e vitit 2020 për subvencionimet, njohja e dëmeve nga natyra, si dhe heqja e taksës 6 ëerqind nga tregtari për t’ia dhënë fermerit.

Nuk ka pasur asnjë reagim zyrtar nga Ministria e Bujqësise lidhur me kërkesat e parashtruara çka nënkupton që deri në realizimin e tyre, protestat do të vazhdojnë.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono