Fatmir Xhafaj takim me shefin e antikorrupsionit në Itali

19:32 | 11/01/2018

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka zhvilluar një takim me presidentin e autoritetit kombëtar Kundër Korrupsionit në itali, Rafaele Cantone. Xhafaj njohu shefin e antikorrupsionit Italian me dokumentin politik të dikasterit që drejton, si dhe reformat e fundit që po ndërmerren në Policinë e Shtetit, ku veçoi asistencën e misionit europian PAMECA.
Aksioni “Forca e Ligjit” zuri pjesë të diskutimeve gjatë të cilit ministri Xhafaj u ndal kryesisht tek nisma e Vettingut në polici.
Presidenti i autoritetit antikorrupsion, Cantone theksoi rëndësinë e bashkërendimit të reformës në drejtësi me atë të ndërmarrë në policinë e shtetit. Ai u shpreh i gatshëm për të rritur bashkëpunimin me Ministrinë e Brendshme shqiptare në sigurimin e mekanizmave parandalues dhe garantimit të integritetit në policinë e shtetit në të ardhmen./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono