Fatmir Mediu në homazhet për George H.W. Bush: Mik i shqiptarëve

16:29 | 05/12/201816:290

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu mori pjesë në homazhet e zhvilluara në Kongresin amerikan në Uashington për presidentin George Herbert Walker Bush.

Kreu i republikanëve ka lënë edhe një shënim në librin e ngushëllimeve dhe ka shprehur mirënjohjen e shqiptarëve për presidentin që mbështeti luftën kundër komunizmit dhe vendosjen e demokracisë në Europën juglindore e në Shqipëri. Për herë të parë, presidenti Bush priti në Shtëpinë e Bardhë një president shqiptar, Sali Berishën.

Po ashtu Presidenti Bush i vendosi vijën e kuqe, Slobodan Milosheviçit në lidhje me Kosovën, ndërsa i biri, Xhorxh Ë. Bush mbështeti si President pavarësinë e Kosovës dhe anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, ishte reflektimi i kreut të Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në homazhet për presidentin Xhorxh Herbert Walker Bush./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono