Fasonët, në qershor mbyllen pagesat për rimbursimin e TVSH-së

14:15 | 27/05/201914:150

Qeveria synon qe deri në fund të muajit qershor të përmbyllë të gjitha pagesat e rimbursimit të TVSH për disa kategori biznesi. Gjatë vizitës në një ndërmarrje fasone, ministrja e Financave dhe Ekonomise Anila Denaj tha se nga muaji korrik, pagesat do të kryhen në mënyrë periodike.

Kjo sipërmarrje fasonesh e cila ushtron aktivitetin ekonomik prej 20 vitesh ne Berat u përzgjodh nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj për të garantuar disa kategori biznesesh se shumë shpejt do tu paguhet TVSH e prapambetur.

“Në këto 5 muaj ne kemi paguar 12 milionë dollarë më shumë se sa 5 muajt e vitit 2018 dhe besoj se deri në fund të qershorit do të kemi mbyllur të gjithë vonesat për fasonët, për grumbulluesit dhe eksportuesit, në një prioritet që i dhamë me pagesat e TVSH-së për secilën nga këto industri dhe për të gjithë bizneset të monitoruar dhe nga niveli qendror ministrisë”.

Ministrja e Financave deklaroi se synon normalizimin e pagesave të rimbursimeve të TVSH për këto kategori biznesi duke i bërë ato në mënyrë periodike duke nisur nga muaji korrik./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono