Facebook lançon Fashion +++, inteligjencën artificiale që jep këshilla për modën

18:27 | 25/09/201918:270

Në Facebook vijnë këshillat e modës për inteligjencën artificiale: kështu funksionon Fashion +++.

Facebook, gjigandi i parë në mediat sociale ka futur një veçori të re për t’i ndihmuar përdoruesit të kuptojnë më shumë rreth botës së modës.

Platforma e mediave sociale ka njoftuar se po ndërton një sistem të inteligjencës artificiale (AI) që mund të ofrojë këshilla për përdoruesit, për t’i ndihmuar ata të jenë më në modë.

Ja se si funksionon Fashion +++ dhe ajo që dimë deri më tani.

Sistemi, i quajtur Fashion +++, përdor një rrjet nervor të imazheve të thella për të identifikuar rrobat dhe të ofrojë ndryshime në atë që një përdorues duhet të heqw, shtojë ose ndryshojë.

Ai nuk rekomandon çfarë të blini, por mund të rekomandojë mënyra të ndryshme për të rregulluar një copë veshje për ta bërë atë të dalë më shumë nw pah, si të vishni këmishën ose t’i mbështillni mëngët”, shpjegon Facebook.

“Fashion +++ përqendrohet në detajet e vogla, në sugjerimet realiste dhe praktike, pa detyruar askënd të blejë veshje të reja,” konfirmon Zuckerberg në faqen e Facebook.

Për më tepër, mjeti i inteligjencës artificiale Fashion +++ është i vëmendshëm ndaj qëndrueshmërisë dhe etikës së produkteve të modës, dhe për këtë arsye kur është e mundur do të këshillojë përdoruesit e tendencave ose produkteve që mbrojnë planetin tonë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono