Eva Golemi dhe Vikena Kamenica rrëfejnë emocionet e Leonorës dhe Azuçenës

19:18 | 09/05/2019

Dy prej kryepersonazheve të operës “Il Trovatore”  Eva Golemi në rolin e Leonorës dhe  Vikena Kamenica në rolin e Azuçenës  rrëfejnë emocionet e shumëfishta të premierës.

Dualizmi mes jetës dhe vdekjes, dashurisë dhe tradhtisë shkakton jo pak “turbulenca” tek kryepersonazhet e “Il Trovatore”. Sopranoja Eva Golemi me realizimin e Leonorës përmbyll edhe triologjinë e personazheve verdiane që janë Rigoleteo-Traviata dhe Il Trovatore.

Skenografinë me shenja grafike bardhë  zi. Sopranoja Eva Golemi  do të mishërojë Leonorën. Vikena Kamenica i dha jetë Azuçenës nënës dramatike pikturuar nga mjeshtri verdian me nota. Megjithëse donte ta shtynte pak në kohë për këto arsye.

Opera “Il Trovatore”, është konsideruar si  opera e kontrasteve të forta emocionale, e cila u jetua edhe prej dy artisteve në skenë. Prej vitesh të dy artistet ndaj skenën bashkë dhe ata shprehin vlerësim për njëra-tjetrën.

Historia e dy vëllezërve, Manrico dhe Conti di Luna, të cilët jetojnë në mes hakmarrjes, luftës për pushtet dhe dashurisë për të njëjtën femër. Pas suksesit të premierës, Opera  “Il trovatore” vazhdon ne Pallatin e Kongreseve deri më 11 Maj.

Vepra “Il Trovatore” me regji te italianit Mariano Bauduin me energji të orkestrës së Teatrit të Operës dhe baletit drejtuar nga Sebastiano Rolli, korit dhe trupës së baletit do të vazhdoi deri më 11 Maj në  Pallatin e Kongreseve./ABC News Albania 24/7  


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono