Eurozona do të japë hua të tjera për Greqinë

22:45 | 12/03/2018

Greqia do të marrë hua të reja nga Eurozona, pasi ka respektuar kriteret dhe së shpejti do të përfitojë lehtësime për borxhet e saj. Shefi i Eurogrupit ka deklaruar se Greqia është në drejtimin e duhur për rimëkëmbjen.

Kreditorët e Eurozonës do t’i japin hua të reja Greqisë këtë muaj dhe po punojnë për lehtësimin e kushteve të borxheve, një lëvizje kjo që pritet të ndikojë pozitivisht në rimëkëmbjen e shtetit grek.

Huaja pritet të ketë vlerën e 5.7 miliardë eurove dhe do të lëshohet në gjysmën e dytë të marsit, pasi parlamentet e vendeve që përdorin monedhën e përbashkët të miratojnë procedurat e nevojshme.

“Kjo vjen pasi Greqia ka respektuar zotimet e saj në kuadër të programit të ndihmave”, ka deklaruar shefi i Eurogrupit, Mario Senteno.

“Kam besimin se Greqia do t’i përmbushë të gjitha kriteret e mbetura për ta mbyllur me sukses programin”, ka thënë ai.

Mes kritereve të mbetura për Greqinë janë privatizimet e mëtejshme të infrastrukturës dhe liberalizimi i tregjeve të gazit dhe energjisë elektrike. Zyrtari i lartë ka theksuar se, këto janë parakushte që i garantojnë Greqisë një lehtësim të borxheve të saj. Bisedimet teknike në lidhje me lehtësimet janë në vijim dhe të tjera mund të mbahen në Prill./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono