Eurostat: Shqipëria e dyta në Europë për nivelin e taksave

15:41 | 07/12/201715:410

Me gjithë përparimin në raport me veten Shqipëria u rendit e dyta pas Rumanisë për nivelin më të ulët në Europë të mbledhjes së taksave në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto në vitin 2016 sipas Institutit Europian të Statistikave -EUROSTAT. 

Shqipëria ka mbledhur më shumë taksa krahasuar me vitet e mëparshëm megjithatë është akoma larg mesatares së vendosur nga Bashkimi Evropian.Këtë tregon raporti i fundit i Institutit europian të statistikave.

Në tabelën përmbledhëse vendi ynë renditet i dyti pas Rumanisë ku shihet se gjatë vitit të kaluar janë mbledhur 27.1 % të PBB-së taksa, teksa mesatarja e BE për këtë vit ishte 40 për qind sipas monitor.

Në zonën e euros, të ardhurat nga taksat përbënin 41.3% të PBB-së në 2016, pak më shumë se raporti  41.2% në vitin 2015.

Raportet më të larta të grumbullimit të taksave në raport me PBB-në  i patën vende të tilla si Franca, Danimarka ,Belgjika  dhe Suedia  pasuar nga Finlanda ,Austria ,Italia dhe Greqia.

Rritja më e madhe e të ardhurave ne raport me PBB-në ishte në Greqi, rënia më e madhe në Rumani krahasuar me vitin 2015.

Në vitin 2016, pjesa e taksave mbi prodhimin dhe importet ishte më e lartë në Suedi .

Ndërsa Për taksat që kanë të bëjnë me të ardhurat nga pasuria, pjesa më e madhe arkëtimeve është regjistruar në Danimarkë .

Në vitin 2016, taksat mbi prodhimin dhe importet përbënin pjesën më të madhe të të ardhurave tatimore në BE (13.6% të PBB-së), pasuar nga kontributet shoqërore neto (13.3%) dhe tatimet mbi të ardhurat dhe pasuritë (13.0%)./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono