Eurobondi, Haxhi: I tejkaloi pritshmëritë e opinionit publik

19:27 | 04/10/2018

Zëvendësministri i Financave dhe Ekonomisë, Elton Haxhi ishte i ftuar në ABC News për të folur lidhur me raportin e publikuar nga Banka Botërore për rritjen ekonomike të vendit, por dhe për Eurobondin.

Sipas Haxhit, fakti që Banka Botërore e korrigjoi parashikimin për rritjen ekonomike të vitit 2018 tregon që reformat janë të suksesshme.

“Fakti që Banka Botërore e korrigjoi parashikimin për rritjen ekonomike të vitit 2018 tregon që reformat që qeveria ka ndërmarrë prej shumë vitesh tashmë janë të suskseshme dhe kjo mbështetur në disa indikatorë të tjerë siç është rritja në punësim, e cila është fakt që Shqipëria është i vetmi vend i Ballkanit Perëndimor që ka pasur një rritje në pjesëmarrjen në punë. Kemi një rritje 4.1% dhe norma më e lartë e punësimit në Ballkanin Perëndimor. Këto të dyja tregojnë që kemi një përmirësim në të gjitha aspektet shoqëruar kjo dhe me ulje të borxhit publik, që parashikohet dhe kjo që të ulet për herë të parë nën shifrën 70% dhe tregon një ekonomi të shëndoshë dhe një perspektivë të mirë në terma afatmesëm”, u shpreh Harxhit.

Përsa i përket eurobondi, Haxhi tha se “i tejkaloi pritshmëritë e opinionit publik më tepër sepse pritshmëritë në qarqet e Ministrisë së Financave ishin që të arrinim një sukses në këtë emetim pasi gjithë reformat që janë ndërmarrë në vitet e fundit do të jepnin një efekt në perceptimin e investitorëve për këtë instrument financiar”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono