Euro zbret nën 121 lekë, i afrohet minimumit historik

16:15 | 05/08/201916:150

Monedha e përbashkët evropiane i është afruar nivelit më të ulët historik ndër vite. Këtë të hënë një euro sipas Bankës së Shqipërisë u këmbye me 120. 75 lekë. Monedha evropiane u nënçmua me 0.59 pike krahasuar me një ditë më parë. Situata sipas ekonomisteve është sezonale dhe i atribuohet prurjeve të valutës nga emigrantët, por dhe nga turistët që po vizitojnë Shqipërinë. Niveli më i ulët i monedhës evropiane në vendin tonë është regjistruar gjashtë muajt e parë të vitit 2008 kur një euro u këmbye me 120. 4 lekë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono