zjarri

c1_3246400.jpg
Sej rie22:00 | 02/07/2019

Të paktën 14 marinarë rusë kanë humbur jetën të martën në një incident të ndodhur në bordin e një nëndetëseje. Me të marrë vesh lajmin, presidenti Vladimir Putin ka anuluar të gjitha aktivitetet dhe ka kërkuar hetimin e ngjarjes.

Një zjarr përfshiu të martën një nëndetëse të marinës ruse duke vrarë 14 anëtarë të ekuipazhit të saj. Lajmi është konfirmuar nga Ministria ruse e Mbrojtjes, sipas të cilës anëtarët e ekuipazhit mbetën të helmuar nga tymi në momentin kur nëndetësja po kryente matje biometrike në ujëra territoriale ruse. Në një komunikatë zyrtare thuhet se zjarri u vu nën kontroll më vonë dhe se mjeti lundrues aktualisht ndodhet në Severomorsk, baza kryesore e Flotës Veriore Ruse në rajonin e Murmanskut. Ndërkohë, për zbardhjen e shkaqeve të zjarrit është hapur një hetim. Objekti ku ra zjarri është një lloj nëndetëseje e vogël, me ekuipazh të kufizuar, që mbështetet nga anijet që lundrojnë në sipërfaqe. Ajo është ndryshe nga nëndetëset më të mëdha që janë në gjendje të operojnë në mënyrë autonome në distanca të gjata.

Nëndetësja me emrin “Kursk”, që u shkatërrua nga një shpërthim në gusht të vitit 2000, ngjarje ku humbën jetën 118 marinarë, ishte gjithashtu pjesë e flotës veriore. Ditën e martë, presidenti rus Vladimir Putin anuloi një event të planifikuar në rajonin e Tverit, në veri-perëndim të Moskës, për të diskutuar incidentin me ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu, bëri të ditur një zëdhënës i Kremlinit./ABC News Albania 24/7

materialet.jpg
G. P.21:48 | 27/06/2019

Kryeministri Rama reagoi në rrjetet sociale pas djegies së materialeve zgjedhore në KZAZ-në nr. 6 në Vaun e Dejës. Sipas tij ngjarja është shfaqje e egër e dëshpërimit të liderëve të opozitës.

Ai paralajmëron se ndëshkimi për këtë rast do të jetë shembullor. Më tej shkruan se “kjo shfaqje turpi dhe asnjë shfaqje tjetër e këtij lloji nuk e ndal më gremisjen e të katër aventurierëve në gropën që hapën për këtë popull e për këtë vend”.

“Sulmi mbi KZAZ e Vaut të Dejës është shfaqja e egër e dëshpërimit të Lulzim Bashës, Monika Kryemadhit, Ilir Metës dhe Sali Berishës, nga fundi i sigurt me turp ditën e dielë i aventurës së tyre antikombëtare, për të marrë peng zgjedhjet që të marrin peng Shqipërinë. Ndëshkimi do jetë shembullor. As kjo shfaqje turpi dhe asnjë shfaqje tjetër e këtij lloji, nuk e ndal dot më gremisjen e të katër aventurierëve në gropën që hapën për këtë popull e për këtë vend! Kush prek zgjedhjet për llogari të tyre do përballet me të gjithë forcën e ligjit dhe pasojat e paralajmëruara”, shkruan Rama./abcnews.al

paris-flaka.jpg
nev ila13:10 | 22/06/2019

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e një zjarri të shpërthyer në një pallat në Paris.

Lajmi është konfirmuar nga e përditshmja Le Parisien. 27 persona mbetën të plagosur, mes të cilëve një në gjendje të rëndë.

Rreth 200 zjarrfikës u imepnjuan për fikjen e zjarrit ndërsa ende nuk dihen shkaqet. Sipas të dhënave të para zjarri është shpërndarë mes kateve nëpërmjet ashensorit. Nga tre viktimat një person humbi jetën pasi u hodh nga dritarja në përpjekje për ti shpëtuar zjarrit, ndërsa dy të tjerët u dogjën.

Përvec apartamenteve në pallat ndodhet dhe një restorant dhe një hamam./ABC News Albania 24/7

shkoder-1-1280x716.jpg
ent ela21:00 | 18/06/2019

Mbështetës të opozitës sulmuan shkollën “Shenaze Juka” në Shkodër, ku ndodhet KZAZ Nr. 5, dhe i vunë flaken materialeve zgjedhore.

Bashkë me simpatizantët e opozitës ishte edhe ish- deputeti i PD Bardh Spahia i cili deklaroi se në një shtet ligjor duhet të zbatohet dekreti i Presidentit.

Mbështetës të opozitës iu drejtuan mbrëmjen e së martës  KZAZ-se Nr. 5 në shkollën “Shejnaze Juka” në Shkodër.

Aty ndodheshin forcat e rendit që kishin marrë në ruajtje materialet zgjedhore.

Fillimisht simpatizantët e opozitës u përplasën me policinë pasi nuk i lejuan të hyjnë në godinë.

Më pas ata dëmtuan hyrjen kryesore dhe thyen xhamat e shkollës. Nga dritaret i vunë flakën me benzinë materialet zgjedhore.

Menjëherë në vendngjarje mbërriti edhe zjarrfikësja për të bërë të mundur shuarjen flakëve, por asgjë nuk shpëtoi.

Pasi u siguruan për djegien e plotë të materialeve zgjedhore mbështetësit e opozitës u larguan nga KZAZ Nr 5.

Bashkë me ta ishte edhe ish-deputeti i Partisë Bemokratike Bardh Spahia, i cili deklaroi se në një shtet ligjor duhet të zbatohet vendimi i Presidentit.

Më herët pati një reagim edhe kryetarja e bashkisë Shkodër Voltana Ademi, për përplasjet e ditëve të fundit mes uniformave blu dhe punonjësve të bashkisë për lirimin e ambienteve të KZAZ-së./ABC News Albania 24/7

Capture-3.jpg
nev ila14:31 | 16/06/2019

 

Priftërinjtë parizienë kanë vendosur kasketa mbrojtëse në meshën e parë të mbajtur në katedralen Notrë Damë, që nga rënia e zjarrit në muajin prill. Autoritetet kanë paralajmëruar se ka ende pjesë të godinës që rrezikojnë të shemben.

Katedralja Notrë Damë në Paris mbajti të dielën meshën e parë që nga rënia e zjarrit që shkaktoi dëme të konsiderueshme në çatinë dhe shkatërroi majën e strukturës. Godina gotike rrezikoi shkatërrimin më 15 prill kur u përfshi nga flakët, edhe pse kullat binjake të këmbanave dhe pjesë të tjera të saj, përfshirë thesaret artistike me vlerë, shpëtuan.

Të veshur me kasketa mbrojtëse, priftërinjtë të udhëhequr nga arqipeshkvi i Parisit mbajtën meshën e parë për një audiencë të kufizuar njerëzish, e përbërë nga 30 persona. Ekspertë të ndërtimit lejuan që shërbesa të mbahej vetëm në një pjesë të godinës, mbrapa vendit ku qëndron kori, që mban dhe Kurorën e Gjembave, për shkak të shqetësimeve për sigurinë.

Presidenti francez Emanuel Makron deklaroi se shpreson që qytetarët e vendit të mblidhen së bashku për të rindërtuar kryeveprën shekullore, një simbol i Francës që ndodhet në zemër të Parisit. Ndërsa ministri francez i Kulturës, Frenk Rister deklaroi se godina mbetet në një gjendje të brishtë dhe paralajmëroi se tavani i saj rrezikon ende të shembet.

Audienca që ndoqi meshën përbëhej kryesisht nga anëtarë të klerit dhe punonjës të kishës, si dhe nga disa punëtorë që po punojnë për rindërtimin e saj./ABC News Albania 24/7

notre-dame-1.jpg
G. P.21:44 | 24/04/2019

Punëtorët e angazhuar në restaurimin e pjesës së sipërme të katedrales Notre Dame kanë pranuar se kanë pirë duhan në vendin e punës. Megjithatë, kompania përgjegjëse ka përjashtuar mundësinë që duhani të jetë bërë shkak i zjarrit në objektin shekullor të kultit.

Përfaqësues të kompanisë së ndërtimit që ishte angazhuar në punimet për pjesën e sipërme të katedrales Notre Dame të Parisit kanë pranuar përpara hetuesve se punonjësit konsumonin duhan në kantierin e punës.

Dhe në fakt, sipas mediave franceze, në vendin e ngjarjes, hetuesit kanë gjetur 7 bishta cigaresh. Por kompania “Le Bras Frere”, pasi është shprehur e hidhëruar për këtë episod ka përjashtuar çdo lidhje mes cigareve dhe zjarrit që përfshiu objektin e kultit të hënën e javës së kaluar.

“Mesa duket ka punëtorë që herë pas here kanë shkelur rregullat, por në asnjë rast shkak i zjarrit nuk mund të jetë bërë një bisht cigareje i fikur keq”, ka deklaruar zëdhënësi i kompanisë.

Sa i takon pistës së një zjarri të shkaktuar nga motorët elektrikë të ashensorëve, zëdhënësi i grupit ka siguruar se motorët nuk kanë paraqitur asnjë problem.

“Ata janë larg majës së katedrales dhe tashmë është konfirmuar se zjarri ra në brendësi të ndërtesës”, ka vijuar zëdhënësi.

Për momentin pista e privilegjuar për ngjarjen e rëndë është ajo e zjarrit aksidental, shkaktuar nga një qark i shkurtër, por kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht dhe mbetjet e godinës do të analizohen një për një për gjetjen e indicieve./abcnews.al

notre-dame-10-1280x853.jpg
Sej rie23:16 | 17/04/2019

Kompania “Lë Bras FRER”, që ka montuar skelat përreth shtizës së katedrales Notre Dame të Parisit përjashtoi të mërkurën çdo përgjegjësi në lidhje me zjarrin që dëmtoi objektin e kultit. Një zëdhënës ka deklaruar se pas tronditjes, kompania po e shqyrton situatën me qetësi pasi të gjitha procedurat ishin respektuar. Gjithashtu, të 12 punonjësit e pranishëm në vendin e ngjarjes ditën e hënë janë marrë në pyetje dhe po bashkëpunojnë plotësisht me hetuesit. “Ata kanë konfirmuar se nuk ka pasur asnjë rrezik tek skelat dhe se nuk kanë bërë punë saldimi”, ka vijuar zëdhënësi. Ai ka shtuar se, një mision ekspertësh ka nisur nga puna për të çmontuar skelat e dobësuara nga zjarri dhe për të hartuar planin për ngritjen e skelave të tjera./abcnews.al

zjarr-paris.jpg
nev ila12:45 | 17/04/2019

Mediat franceze shkruajnë se hetimet për zbardhjen e shkaqeve të zjarrit që përfshiu katedralen Notre Dame të Parisit do të jenë një “mision i pamundur” për autoritetet. Sipas së përditshmes “Le Figaro”, hetuesit do ta kenë shumë të vështirë të përcaktojnë nëse ishte një gabim njerëzor, apo defekt teknik.

Hetimet mbi rënien e zjarrit në katedralen Notrë Damë të Parisit ka gjasa të kthehen në një dhimbje koke për autoritetet franceze, shkruan e përditshmja “Le Figaro”. Sipas gazetës, për hetimet janë zgjedhur 50 oficerë policie, por aksesi në pjesët e dëmtuara të katedrales është ende i ndaluar.

Edhe pse pista e një zjarri aksidental është e privilegjuar dhe sipas prokurorëve asgjë nuk sugjeron një zjarrvënie të qëllimshme, sërish do të duhen javë, në mos muaj që të zbulohen shkaqet reale të rënies së zjarrit.

Tre orë pasi flakët përfshinë objektin gotik, një hetim i jashtëzakonshëm nisi nën dyshimin e “zjarrit të paqëllimshëm”, dyshime që konsiderohen reale duke qenë se bëhet fjalë për çatinë e katedrales.

Departamenti i Hetimeve Kriminale në policinë e Parisit, nën direktivat e zyrës së prokurorit publik, mobilizoi 50 hetues dhe një skuadër të brigadës kriminale për të kryer hetimet delikate.

Pra, dy grupe hetimore të specializuara në zbardhjen e çështjeve më të ndjeshme po punojnë për të hedhur dritë mbi shkaqet e zjarrit. Por në kushtet aktuale, vijon “Le Figaro”, ato do ta kenë të vështirë të përcaktojnë nëse ishte një gabim njerëzor apo një defekt teknik.

Vetë policia, që ka në plan të përdorë dronë për të vëzhguar pjesët më pak të aksesueshme të godinës, është shprehur e vetëdijshme se për të hedhur dritë mbi shkaqet do të jetë një sfidë e vështirë.

Nuk është një zjarr i zakonshëm apartamentesh, ku ekspertët mund të identifikojnë gjurmën e një qarku të shkurtër, apo mbetjet e një produkti zjarrvënës”, ka deklaruar një oficer policie për të përditshmen franceze./abcnews.al

106462624_notredame.jpg
Sej rie00:00 | 16/04/2019

Presidenti francez Emanyel Makron i është drejtuar francezëve sërish me një fjalim të posaçëm për zjarrin shkatërrimtar në Katedralen Notrë Dam. Duke evokuar edhe njëherë historinë e sfidat e vendit edhe në të kaluarën, e përkundër deklaratave të ekspertëve se rindërtimi i katedrales Notrë Dam do kërkojë vite të tëra, shefi i Elizesë ka folur për një afat optimist prej pesë vitesh.

“Gjatë historisë sonë ne kemi ndërtuar qytete, porte, kisha. Shumë prej tyre janë djegur e shkatërruar, por çdo herë ne i kemi rindërtuar. Zjarri tek Notrë Dam na kujton se historia jonë nuk ndalet kurrë. Ne do kemi gjithmonë sprova për të kapërcyer. Ne jemi një popull ndërtuesish. Ne do ta rindërtojmë katedralen Notrë Dam edhe më të bukur. Dua që puna për të përfundojë brenda pesë vitesh” ka premtuar presidenti.

Makron ka deklaruar se do t’i rikthehet në një moment të dytë, fjalimit të paralajmëruar para kombit mbi situatën në vend me protestat e jelekëve të verdhë, që e anuloi për shkak të zjarrit që ra në Notrë Dam./abcnews.al

juncker-2.jpg
ent ela11:04 | 12/04/2019

Vetëm për pak sekonda fytyra e zonjës së parë të Ruandës do të kishte marrë flakë. Incidenti kishte protagonist pikërisht Presidentin e Komisionit Europian Zhan Klod Junker i cili po merrte pjesë në ceremoninë përkujtimore të luftës civile në vend.

Zhan Klod Junker, presidenti i Komisionit Europian, ka bërë gafën e radhës.

Pak kohë më parë quajti diktator kryeministrin hungarez Viktor Orban, u prezantua në konferencë për shtyp me dy këpucë të ndryshme dhe nuk mohoi se kishte shoqëruar mëngjesin me konjak, ish kryeministri i Luksemburgut tashmë ka thyer dhe njëherë protokollin: duke rrezikuar t’i vërë zjarrin një zonje të parë.

Ngjarja ndodhi në Ruandë ku Junker ishte ftuar për të marrë pjesë në 25 vjetorin e luftës civile në vend, ku mbetën të vrarë më shumë se 1 milion persona. Lufta u zhvillua mes dy etnive dominuese në vend Tutsi dhe Hutu. Ceremonia parashikonte që presidenti i Komisionit Europian të ndizte dhe ai “Dritën e Kujtimit” me anë të një pishtari. Gjithçka shkoi mirë deri kur Junker u përpoq ta ulte poshtë duke e zhvendosur në mënyrë të rrezikshme drejt fytyrës së Zhanet Kagame, bashkëshortes së Presidentit të Ruandës Paul Kagame. Një agjente e sigurisë ndërhyri menjëherë duke ia hequr pishtarin nga duart para se të ndodhte diçka më e rëndë. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono