zjarret

zjarret-lezhe-1280x725.jpg
nev ila16:20 | 31/08/2019

41 vatra zjarri u regjistruan në muajin gusht në Lezhe duke djegur mbi 70 hektarë me pyje dhe dëmi më i madh u shkaktua në malin e Shëngjinit.

Specialisti i emergjencave civile në prefekturën e Lezhës Ndrek Mhillaj thotë se institucionet vendore duhet të kishin reaguar më shpejt për të shmangur përhapjen e flakëve në një territor të gjerë në malin e Shëngjinit.

Zjarret i shkaktuan këtë verë shumë dëme Lezhës.

Vetëm në gusht u regjistruan 41 vatra duke shkrumbuar 70 ha me pyje dhe shkurre.

Humbja më e madhe ishte kurora e gjelbër e malit të Shëngjinit.

Specialisti i emergjencave civile në prefekturën e Lezhës Ndrek Mhillaj thotë se institucionet vendore duhet të kishin reaguar më shpejtë në disa raste zjarri.

Mhillaj thotë se zjarret janë të qëllimshme ose si pasojë e papërgjegjshmërisë pasi ato janë shfaqur gjatë natës kur edhe temperaturat janë edhe më të ulta.

Zjarri në Malin e Shëngjinit u bë i mundur vetëm pas reshjeve të shiut pasi as zjarrfikëset dhe as ushtria nuk arritën të vinin nën kontroll flakët.

Pas kalimit të situatës emergjente nga zjarret do të shihet mundësia e ndërhyrjes për rehabilitimin e malit të Shëngjinit i cili është përfshirë nga flakët për katër vite me radhë./ABC News Albania 24/7

Macron-Jair-Bolsonaro-e1566670552788.jpeg
ent ela18:30 | 26/08/2019

Presidenti i Brazilit ka refuzuar një ndihmë financiare prej 22 milionë dollarësh, e promovuar nga presidenti Makron për të ndihmuar për normalizimin e situatës në Amazonë. Bolsonaro ka deklaruar se ndihma e ofruar e bën Brazilin të duket sikur është një koloni, ose tokë e askujt.

Liderët ndërkombëtarë të mbledhur në samitin e G7-s ranë dakord t’i ofrojnë mbështetje logjistike dhe financiare Brazilit për të luftuar zjarret që kanë përfshirë Amazonën. Ishte vetë presidenti francez Emanuel Makron që deklaroi se vendet e grupimit do të lëvronin 22 milionë dollarë për t’i ardhur në ndihmë vendit latin. Por megjithatë, presidenti brazilian Bolsonaro e refuzoi ndihmën duke thënë se plani i Makron për krijimin e një aleance për të shpëtuar Amazonën e bënte Brazilin të dukej si “koloni e dikujt ose si tokë të askujt”. Një numër rekord zjarresh kanë përfshirë masivin pyjor në Brazil, shumica e të cilëve në rajonin e Amazonës. Makron tha se fondi do të bëhej menjëherë i gatshëm dhe një pjesë e tij do të shkonte për të financuar më shumë avionë me qëllim shuarjen e flakëve. Ai gjithashtu premtoi se Franca do të ofronte ndihmë konkrete ushtarake në rajon në orët e ardhshme. Por Bolsonaro, që është përfshirë në një përplasje publike me Makron në javët e fundit, e akuzoi liderin francez se kishte bërë një sërë sulmesh të paarsyeshme ndaj tij lidhur me situatën në Amazonë dhe se kishte fshehur synimet e vërteta të tij prapa idesë për krijimin e një aleance që do të ofronte ndihmë. Bolsonaro shkroi në profilin e tij në Tëitter se sovraniteti i Brazilit duhet respektuar nga të gjithë dhe tha se kishte diskutuar me presidentin e Kolumbisë për një plan të përbashkët për të luftuar zjarret, si vendeve që janë pjesë e rajonit të Amazonës. /ABC News Albania 24/7

papa-francesku-1280x720.jpg
nev ila15:00 | 25/08/2019

Në meshën e së dielës në sheshin Shën Pjetër, Papa Françesku ka bërë apel për një angazhim global për shuarjen e zjarreve në pyjet e Amazonës. Ati i shenjtë ka deklaruar se kjo zonë e Brazilit është jetike për ekzistencën e të gjithë planetit.

Ati i shenjtë Papa Françesku e përdori meshën e së dielës për të bërë thirrje për më shumë angazhim global për shuarjen e flakëve që kanë përfshirë Amazonën.

Në mesazhin e tij, Papa ka nënvizuar se zona në fjalë është jetike për shëndetin e planetit. “Jemi të gjithë të shqetësuar për atë që po ndodh në Amazonë.

Le të lutemi që me angazhimin e të gjithëve flakët të shuhen, pasi kjo mushkëri pyjesh është shumë e rëndësishme për planetin tonë”, ka thënë Papa përpara të pranishëmve.

Deri tani, të paktën 6 shtete të Brazilit kanë kërkuar ndihmën e ushtrisë për të luftuar flakët që kanë kapur përmasa rekord dhe që po shkatërrojnë masivet pyjore, duke shkaktuar indinjatë ndërkombëtare.

Ati i shenjtë, që në vitin 2015 shkroi një dokument të madh për mbrojtjen e ambjentit nga ngrohja globale, shpesh herë ka dalë në mbrojtje të banorëve indigjenë të Amazonës, të pronave dhe të kulturës së tyre, si dhe ka bërë thirrje për reduktimin e përdorimit të karburanteve fosile.

Zjarret masive përkojnë dhe me samitin e grupimit G7, me presidentin e vendit pritës, Emanuel Makron që ka deklaruar se Amazonës i duhet një menaxhim më i mirë për t’i dhënë fund genocidit ambjental që po ndodh atje./ABC News Albania 24/7

zjarr-3.jpg
ent ela09:53 | 24/08/2019

Bota s’është në gjendje të reagojë ndaj zjarrreve në pyjet e Amazonës në Brazil. Por në BE po krijohet rezistencë. Leva mund të jetë Marrëveshja e Tregtisë së Lirë arritur së fundi si dhe biftekët brazilianë të viçit.

“Mushkëria e gjelbër e botës”, sikurse quhet territori i Amazonës, është përfshirë nga flakët: Tani në grindjen me Brazilin për djegiet e pyjeve në territorin e Amazonës krahas Francës, Irlandës dhe Finlandës tani edhe Komisioni i BE-së ka kërcënuar me pasoja. Djegiet në pyllin më të madh tropikal të botës po i ndjekim me shqetësim dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë, tha zëdhënësja e Komisionit Mina Andreeva. Instrumenti më i mirë i BE-së është influenca ndaj qeverisë braziliane, duke i bërë asaj presion përmes Marrëveshjes së fundit Mercosur për Tregtinë e Lirë. Kjo marrëveshje i detyron palet kontraktuese, ndër to Brazilin, që të respektojnë standardet e mjedisit dhe ato të Marrëveshjes së Parisit për Klimën të vitit 2015.

Me Marrëveshjen Mercosur BE dhe katër vende amerikano-jugore synojnë të krijojnë zonën më të madhe të tregtisë së lirë në botë. Kjo do t’i kursejë çdo vit sipërmarrjeve të BE-së katër miliardë Euro dogana dhe do të nxisë eksportet. Në Marrëveshjen Mercosur bëjnë pjesë Argjentina, Brazili, Paraguaji dhe Uruguaji.

Marrëveshja e arritur në fund të qershorit megjithatë ende nuk është ratifikuar nga të gjitha vendet e BE-së. Ekologjistët në Gjermani kanë kritikuar, që BE-ja i ka besuar premtimit të presidentit brazilian Jair Bolsonaro, por nuk ka vendosur rregulla efektive për zbatimin e mbrojtjes së klimës dhe të të drejtave të njeriut. Edhe partia E Majta  kërkon ndalimin e marrëveshjes.

Komisioni i BE-së përshëndeti që zjarret në pyjet tropiakle, me kërkesën e presidentit francez, Emmanuel Macron, do të jenë temë në takimin e grupit G7 në fundjavë në Biarritz të Francës. Edhe kancelarja Angela Merkel u shpreh, për këtë sikurse njoftoi zëdhënësi i saj Steffen Seibert në Berlin. Në sfondin e rëndësisë globale dhe “situatës tronditëse me mijëra zjarre” është e udhës që të flitet për këtë çështje në samitin e G7.

Franca deklaroi ndërkohë, se do ta bllokojë marrëveshjen e tregtisë. Presidenti Emmanuel Macron ka arritur në konkluzionin, se presidenti brazilian Jair Bolsonaro e ka “mashtruar” atë lidhur me objektivat e tij për mbrojtjen e klimës, tha një nëpunës i nivelit të lartë të presidentit Macron.  “Në këto rrethana Franca e refuzon Marrëveshjen Mercosur në formën aktuale”.

Zjarret në Amazona po shkatërrojnë mushkërinë e gjelbër të Brazilit

Edhe Irlanda kërcënon, siaps mediave, me bllokimin e marrëveshjes Mercosur, në rast se Brazili nuk e mbron më mirë pyllin tropikal. Kryeministri Leo Varadkar është i shqetësuar për përmasat rekord të shkatërrimit të pyllit tropikal, njofton gazeta “Irish Independentduke iu referuar deklarimeve të kryeministrit. “Irlanda nuk asnjë mënyrë nuk do ta miratojë Marrëveshjen Mercosur, në rast se Brazili nuk u përgjigjet detyrimeve për mbrojtjen e mjedisit”, thekson Varadkar.

Finlanda bëri fjalë për ndalimin e importeve të mishit të vçit nga Brazili në BE. Në sfondin e shkatërrimit të pyllit tropikal, ministri finlandez i Financave Mika Lintila propozon, që BE-ja dhe Finlanda urgjentisht të verifkojnë mundësinë e bojkotit të këtij importi nga Brazili. Zjarret në pyllin tropikal të Amazonës në Brazil janë një “kërcënim për të gjithë planetin”, tha ai. “Ne duhet të veprojmë urgjentisht.” Finlanda ka aktualisht presidencën e radhës në BE.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro dekalroi ndërkohë, se do të verë flakët nën kontroll duke angazhuar ushtrinë. Në Brazil prej ditësh gjëmojnë zjarret në pyje, më të rëndat që prej shumë vitesh. Që nga janari sivjet zjarret në pyje janë shtuar me 83 përqind, sikurse njofton gazeta “Folha de S. Paulo”. Gjithsej janë regjistruar 72.843 zjarre. Në shumicën e rasteve kanë qenë të prekura prej zjarreve pyje në prona private, por edhe në zona të mbrojtura natyrore dhe prona të popullsive indigjene./DW

KRONIKE-META-ARBERESH.mpg_snapshot_00.51-1280x720.jpg
ent ela13:45 | 23/08/2019

Për situatën e krijuar nga zjarret në Qarqet Gjirokastër dhe Lezhë ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat kreu i shtetit bën thirrje për koordinimin në kohë për t’u ardhur në ndihmë zonave të prekura nga zjarret, veçanërisht për eliminimin e rrezikut për jetët e qytetarëve. Presidenti apelon drejtuesit e pushtetit vendor marrjen e menjëhershme të të gjitha masave, për të neutralizuar vatrat e zjarrit.

Njoftimi i Presidencës

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta është duke ndjekur me shumë shqetësim situatën aktuale të shkaktuar nga përhapja masive e zjarreve në disa qarqe të vendit, veçanërisht në Gjirokastër dhe Lezhë.

Presidenti Meta inkurajon personelin e Forcave të Armatosura dhe të Ministrisë së Brendshme, njësitë e Emergjencave Civile, si dhe drejtuesit e pushtetit vendor në këto qarqe, për marrjen e menjëhershme të të gjitha masave efektive të emergjencës, për të neutralizuar vatrat e zjarrit dhe për t’iu ndodhur pranë qytetarëve të cilët mund të rrezikohen nga përhapja masive e tyre.

Presidenti Meta duke theksuar rëndësinë e ruajtjes së mjedisit dhe të natyrës, u bën thirrje dhe nxit institucionalisht autoritetet qendrore e vendore, për koordinimin në kohë, me qëllimin përballimin me efektivitet të situatës, për t’u ardhur në ndihmë zonave të prekura nga zjarret, veçanërisht për eliminimin e rrezikut për jetët e qytetarëve. /abcnews.al

zjarre-Vlore-1280x715.jpg
nev ila15:50 | 14/08/2019

Zjarrfikëset në Vlorë janë në gatishmëri për sa i përket zjarreve. Zonat me më shumë rrisk janë ajo e Llogorasë dhe Pylli i Sodës.

Më shumë se 35 vatra zjarri u ndezën vetëm këto ditët e gushtit në Vlorë.

Flakët përfshinë kryesisht sipërfaqe me ullishte dhe kullota.

Situata  mbetet alarmante edhe për shkak të temperaturave të larta.

Kastriot Dede Shef i Njësisë Operacionale të Kontrollit të Zjarreve në Vlorë tregon se ndodhen në shkallën më të lartë të sigurisë.

Problematika lidhet dhe me bombolat e gazit. Kjo kryesisht për shkak të mos kolaudimit të tyre, por edhe vjetërsisë.

Dy banesa janë shkrumbuar nga bombolat në korrik, një në fshatin Selenicë dhe një tjetër në fshatin Drashovice.  Në një nga këto ngjarje pati edhe humbje jete.

Aktualisht janë 29 forca zjarrfikëse në gatishmëri, dhe 6 automjete zjarrfikëse, nga të cilat dy me shërbim 24 orësh në zonën e Llogorasë, në pyllin e sodës, dy nga zonat më problematike dhe me risk të lartë./ABC News Albania 24/7

ZJARII-1280x718.jpg
Sej rie16:45 | 09/08/2019

Në këto ditë të nxehta nuk mungojnë as zjarret në zona pyjore. Mjetet dhe efektivët zjarrfikës janë ndër ta që sakrifikojnë deri edhe jetën, duke luftuar me flakët. ABC News ndoqi një skuadër të shërbimit zjarrfikës të Tiranës, gjatë një operacioni në malin e Dajtit.

Kjo mbledhje zhvillohet çdo mëngjes në drejtorinë e zjarrfikëses së Tiranës.

Kreu i institucionit Shkëlqim Goxhaj kërkon përqendrim maksimal nga vartësit e tij, pasi Gushti cilësohet si muaji i zjarreve dhe Dajti ka numrin më të lartë të tyre.

Fjalën  e drejtorit e ndërpret një telefonatë në sallën operative. Raportohet për një zjarr në zonën e Priskës afër malit të Dajtit.

Mbledhja merr fund aty. Alarmit i përgjigjet menjëherë një patrullë zjarrfikëse.

Trafik i rënduar, automjete që nuk i japin përparësi zjarrfikëses dhe rrugë të ngushta, janë disa nga sfidat me te cilat përballen në çdo aksion punonjësit zjarrfikës.

Shkallës së vështirësisë i shtohet edhe terreni i thyer ku u raportua për rënie zjarri në malin e Dajtit.

Pas më shumë se 20 minutash mbërrijmë në destinacion.

Zjarri nuk ishte i përmasave të mëdha, por rrezikonte të përhapej në pjesën tjetër të zonës me shkurre e kullota.

Dyshohet se flaket ishin shkaktuar nga dora e njeriut siç ka ndodhur zakonisht vitet e fundit në pyjet dhe kullotat e vendit.

Për Kaso Ahmetajn, një zjarrfikës me eksperiencë, situata të tilla ndodhin pothuajse çdo ditë.

Ndërsa kolegu i tij Idajet Osmani, nuk harron të përmende ndihmën nga vullnetaret dhe banoret e zonës, kur rrugët bëjnë të pamundur kalimin e mjeteve zjarrfikëse./ABC News Albania 24/7

portugal_fire_afp_000_1iz1aj.jpg
ent ela11:30 | 22/07/2019

20 të plagosur dhe 1700 zjarrfikës të impenjuar në terren, si pasojë e zjarreve  që kanë përfshirë zona të tëra në qendër dhe në jug të portugalisë. Ndërkohë autoritetet kanë nisur hetimet për të verifikuar nëse zjarret kanë qenë të qëllimshme.

Me qindra zjarrfikës punojnë pa pushim në Portugali, ku flakët po shkatërrojnë zona të mëdha në qendër të vendit. Rajoni maloi Kastelo Branko është përfshirë që nga e shtuna nga zjarre dhe erëra të forta, të cilat së bashku me thatësirën dhe temperaturat deri në 35 gradë, vështirësojnë edhe më shumë punën e zjarrfikësve.

Njerëzit e përfshirë në operacionet e shpëtimit janë të paktën 1.700. Zjarret kanë shkaktuar deri tani 20 të plagosur, tetë zjarrfikës dhe 12 civilë, sipas të dhënave të ministrisë së brendshme në vend. Një civil i plagosur rëndë u nis për në Lisbonë me helikopter, ndërsa mes të shtunës dhe të dielës shumë fshatra janë boshatisur si masë paraprake, teksa flakët kishin mbërritur pranë disa banesave të izoluara.

Për shkakun e zjarreve kanë nisur dhe hetimet për të verifikuar se nuk kanë qenë të qëllimshme. Por ministri i brendshëm portugez u shpreh se ishte e çuditshme që pesë zjarre të mëdha të kenë nisur pothuajse njëkohësisht në zona pranë njëra tjetrës. Ndërsa Presidenti i vendit u solidarizua me qindra zjarrfikësit që punojnë në terren. Në gjashtë rajone të qendrës dhe Jugut në Portugali është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të zjarreve. /ABC News Albania 24/7 

 

ALARMI-PER-ZJARRET-DURRES_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.51-1280x720.jpg
ent ela13:40 | 06/04/2019

Mbi 60 raste zjarresh u regjistruan gjatë marsit në qarkun e Durrësit. Prefekti Roland Nasto e konsideroi të pazakontë këtë situatë duke paralajmëruar se gjendja do të vështirësohet në verë. Ai deklaroi në mbledhjen e shtabit të emergjencave se ende nuk është identifikuar një zjarrvënës dhe nuk ka bashkëpunim mes institucioneve vendore.

Situata e pazakontë me zjarret mblodhi në një takim urgjent shtabin e emergjencës me prefektin e qarkut të Durrësit Roland Nasto.

Rastet e regjistruara në këtë zonë prefekti i cilësoi të qëllimshme. Nasto tha se policia ende nuk ka identifikuar një autor të zjarrvënieve.

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto: Situatë e pazakontë, policia ka nuk identifikuar asnjë autor.

Pretendimet e ngritura nga prefekti Nasto për neglizhencë u kundërshtuan nga shefi i komisariatit Durrës, Sajmir Duro.

Ai tha se kjo ndodh për shkak se krerët e njësive administrative nuk bashkëpunojnë me policinë për të infomuar për çdo person të dyshimtë që lëviz në pyll.

Sajmir Duro shefi komisariatit Durrës: Rojet e pyjeve nuk tregojnë për personat e dyshimtë që lëvizin në pyll dhe duhen arrestuar.

Ndërsa shefi i zjarrfikses në Krujë Altin Shullazi thotë se nuk ka asnjë komunikim zyrtar me inistitucionet.

‘Flasim vetëm privatisht”.

Për të përballuar zjarrin gjatë verës Kruja ka në dispozicion vetëm një zjarrfikëse, prodhim i viteve 70.

“Kam vetëm një mjet, nuk ia dalim dot”.

Në muajin Mars në qarkun e Durrësit janë kryer mbi 60 ndërhyrje operacionale kryesisht në pyje, kullota, banesa dhe automjete. Thuajse në të gjitha rastet zjarret sipas shtabit të emergjencës është shkaktuar nga dora e njeriut, duke sjellë pasoja të rënda  si në mjedis ashtu edhe në ekonomi. /abcnews.al

Olta-Xhacka-zjarret.jpg
ent ela15:06 | 01/04/2019

Në një deklaratë për median, ditën e sotme, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ka vënë theksin te situata aktuale e zjarreve në vend. Sipas Xhaçkës, zjarret janë të qëllimshme, duke i cilësuar këto veprime si akte kriminale dhe vandale.

“Ajo që e bën këtë situatë edhe më të pashpjegueshme është fakti që këto zjarre janë akte kriminale, pra ato janë ndezur qëllimisht dhe në pjesën dërrmuese të rasteve pa asnjë arsye përfitimi prapa. Pra s’kemi të bëjmë me zjarre të vëna për të hapur kullota apo zjarre të vëna padashje duke djegur mbeturinat, në pjesën dërrmuese këto janë akte të pastra vandalizmi”, theksoi ajo.

Ministrja Xhaçka u shpreh se, në krahasim me vitin e kaluar, nuk ka patur zjarre të këtyre përmasave dhe kaq të shumta në numër. Pavarësisht se kushtet atmosferike kanë qenë të njëjta, sipas saj ky është një fakt që bën të mendosh për zjarrvënien e qëllimshme.

Unë dua t’ju jap sot disa fakte që edhe media, por edhe qytetarët të kuptojnë më mirë përse e quaj këtë një situatë të pazakontë.

Gjatë muajit Mars janë shënuar plot 243 vatra zjarri, të shpërndara gjeografikisht në pothuajse të gjithë territorin e vendit. Mesatarisht, 8 vatra zjarri në ditë, edhe pse temperaturat kanë qenë nën 20 gradë, e madje në shumë prej këtyre zonave shumë më poshtë se aq.

Vjet, në të njëjtën kohë ky numër ka qenë 0 edhe pse kushtet atmosferike kanë qenë të ngjashme. Dhe sado të kthehesh mbrapsht në vite nuk mund të gjesh një vit tjetër me këtë frekuencë zjarresh”, u shpreh në deklaratën e saj Xhaçka./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono