zjarre

zjarre-ne-vend-1280x695.jpg
nev ila15:30 | 14/08/2019

 Disa vatra zjarri janë ndezur në disa rrethe të vendit. Shkaku kryesor kanë qenë temperaturat e larta dhe pakujdesia e banorëve. Në Ersekë, Borsh dhe në Kukës vatrat vazhdojnë të jenë aktive.

Temperaturat e larta nuk mund të kalojnë pa flakët. Vatra të forta zjarri këto ditë janë ndezur në pyje e kullota.

Në Kukës një masiv pylli u përfshi nga flakët mbrëmjen e së martës duke djegur rreth 6 mijë metra katrore. Vatra e zjarrit u shfaq  në Orçikel të njësisë administrative Zapod. Banorët e zonës u angazhuan. Më pas kanë mbërritur edhe punonjës të shërbimit zjarrfikës si dhe ato të Zonave të Mbrojtura.

Pas shumë orësh përpjekje zjarri u vu nën kontroll ndërsa policia lokale e Kukësit ka nisur hetimet për shkaqet.

Paraprakisht mendohet nga një pakujdesi njerëzore e ndihmuar edhe nga temperaturat e larta.

Një zjarr masiv ra edhe në fshatin Boshanj të Ersekës.  Më shumë se 15 hektarë me dushqe dhe pisha janë djegur.

Bëhet e ditur se janë shtatë vatra zjarri dhe zjarrfikëset e kanë patur të vështirë të hyjnë në këtë terren malor.

Vatra zjarri janë shfaqur në të gjithë vendin.  Një ditë më parë një zjarr i madh ra në rrugën Korçë-Kolonjë,  në vendin e quajtur Antenat. Aty banorët po pastronin tokat, duke djegur barishtet.  Zjarre ka patur në Borsh të Sarandës, Gjirokastër, Shkodër, Fier etj./ABC News Albania 24/7

zjarre-1280x720.jpg
G. P.12:12 | 14/08/2019

Një masiv pyjesh në Kukës u përfshi nga flaket mbrëmjen e së martës duke djegur rreth 6 mijë metra katrorë. Vatra e zjarrit u shfaq në Orçikel të njësisë administrative Zapod.

Banorët e zonës menjëherë u angazhuan për vënien nën kontroll të flakëve e më pas kanë mbërritur edhe punonjës të shërbimit zjarrfikës si dhe ato të  Zonave të Mbrojtura.

Mëngjesin e sotëm pas shumë orësh përpjekje, zjarri u vu nën kontroll ndërsa policia lokale e Kukësit ka nisur hetimet për shkaqet. Paraprakisht mendohet të jetë shkaktuar nga një pakujdesi njerëzore e ndihmuar edhe nga temperaturat e larta./ABC News Albania 24/7

fires-1280x720.jpg
G. P.22:43 | 24/04/2019

Dimri i thatë ka bërë që sezoni i zjarreve të bjerë më herët në pjesën veriore të Europës. Kështu, në Norvegji autoritetet janë detyruar të evakuojnë qindra banorë nga zonat jugore të vendit, ku flakët kanë përfshirë pyjet.

Disa qindra persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre në Norvegji, për shkak të zjarreve që kanë përfshirë pyjet në jug të vendit. Rreth 148 shtëpi u evakuuan përreth qytetit Sokndal, ku zjarret digjen që prej së martës. Policia ka deklaruar se flakët janë jashtë kontrollit dhe ka paralajmëruar se erërat e forta mund të favorizojnë përhapjen e tyre.

Prilli është një muaj i pazakontë sa i takon rënies së zjarreve në pyjet norvegjeze dhe ekspertët kanë paralajmëruar për një rritje të fenomenit përgjatë kontinentit. Vetëm këtë muaj, zjarre ranë në Suedi, Gjermani dhe Mbretërinë e Bashkuar. Për këtë periudhë të vitit, zjarret në Europë janë më lartë se mesatarja, kanë deklaruar burime pranë Qendrës Europiane për Monitorimin e Zjarreve.

Burimet kanë shtuar se dimri shumë i thatë në pjesën dërrmuese të Europës dhe thatësira e vazhdueshme kanë kontribuar në intensifikimin e zjarreve pyjore dhe në një parashikim afatgjatë, situata nuk ka gjasa të përmirësohet.

Policia në jug-perëndim të Norvegjisë ende nuk e di se çfarë e shkaktoi zjarrin, që ka djegur rreth 7.5 kilometra katrorë tokë në afërsi të lokalitetit Sokndal. Autoritetet kanë deklaruar megjithatë se për momentin nuk ka të dhëna për viktima, por paralajmëruan njerëzit që të shmangin kalimin në zonë./abcnews.al

attica-1280x853.jpg
G. P.23:45 | 05/03/2019

Prokuroria greke ka inkriminuar 20 persona për “neglizhencë” dhe “vrasje me paramendim” në kuadër të hetimeve mbi zjarret që përfshinë zonën e Matit korrikun e vitit të kaluar.

Mes personave të inkriminuar spikasin guvernatorja e rajonit të Atikës, dy kryetarë bashkie, ish-sekretari i përgjithshëm i Mbrojtjes Civile, si dhe ish-kreu i repartit të zjarrfikësve dhe zëvendësi i tij.

Të gjithë të inkriminuarit rrezikojnë deri në 5 vjet burg. Zjarret e Korrikut 2018 në Greqi u morën jetën të paktën 100 personave. Ato shënuan rastin e dytë më fatal të ndodhur nga zjarret në shekullin e 21-të, pas atij të vitit 2009 në Australi që vrau 180 vetë.

Flakët ishin aq intensive saqë dogjën njerëzit brenda në shtëpitë e tyre, në automjete dhe madje fare pak metra larg plazheve. Gjithashtu, ato shkatërruan mijëra banesa dhe makina.

Situata e rëndë detyroi autoritetet greke të evakuonin 700 persona, si dhe të angazhonin mbi 250 makina zjarrfikëse dhe 600 efektivë. Kryeministri Aleksis Tsipras shpalli tre ditë zie dhe e cilësoi ngjarjen një tragjedi të papërshkrueshme./abcnews.al

KORCE-ZJARRET_ABC-2-1280x700.jpg
ent ela17:40 | 24/11/2018

Kohët e fundit ka patur një rritje të rasteve të zjarrit në banesat e qytetit të Korçës. Sipas shërbimit zjarrfikës në Bashki kjo vjen nga mospastrimi i oxhaqeve dhe kontsruksionet prej druri të çative.

Përkeqësimi i motit, shoqëruar me reshje bore dhe temperatura të ulëta, ka shtuar rastet e djegies së banesave në qytetin e Korçës.

Pjesa me e madhe e familjeve korçare ngrohen me dru, çfarë rrit rrezikun e rënies së zjarreve aksidentale, kryesisht në shtëpitë private.

Neglizhenca e qytetarëve për të pastruar herë pas here oxhakët si dhe konstruksionet prej druri të çative, kanë qenë shkaqet më të shpeshta të zjarreve sipas shërbimit zjarrfikës të bashkisë së Korçës.

Koço Cicko, shef i shërbimit zjarrfikës: Oxhaqet duhen pastruar sa herë fillon periudha e dimrit, sidomos në shtëpitë private, sepse ato bëhen burim zjarri që mund të jetë edhe katastrofik, që mund t’u marrë edhe pronën.

Parkimi i gabuar i mjeteve në rrugicat e lagjeve historike është një problematike që vështirëson ndërhyrjen në kohë të mjeteve zjarrfikëse, sidomos gjatë natës dhe që nuk po gjen zgjidhje.

Koco Cicko, shef i shërbimit zjarrfikës: Në rrugicat e ngushta të qyteti kemi problem për të lëvizur sidomos në drejtim të parkimit të mjeteve që na vështirëson lëvizjen sidomos kur zjarret bien natën.

Zjarret e rëna nëpër banesat e qytetarëve kanë shkaktuar vetëm dëme materiale. /abcnews.al

zjarre.jpg
G. P.12:55 | 17/11/2018

Vijon të pëprkeqësohet bilanci i viktimave për shkak të zjarreve që po shkrumbojnë prej ditësh Kaliforninë. 71 persona kanë humbur jetën nga flakët, ndërsa mbi 1 persona janë shpallur të zhdukur. Zjarrfikësit vijojnë punën për të vënë nën kontroll zjarret.

Bilanci i viktimave nga zjarret në Kaliforni është rritur në 71 të vdekur, ndërsa numri i personave të pagjetur ka tejkaluar njëmijë. Presidenti amerikan Donald Trump pritet që së shpejti të zhvillojë një vizitë në zonën e prekur. Kreu i Shtëpisë së Bardhë do të kryejë një inspektim në vendet që pësuan më së shumti dëmtime nga zjarri me numrin më të madh të viktimave të këtij shekulli.

Trump mund të ballafaqohet me dhimbjen dhe zemërimin e të mbijetuarve. Në një intervistë të regjistruar dhe që do të transmetohet të dielën nga Fox News, presidenti amerikan thotë se u befasua ndërsa shikonte imazhet e zjarrëfikësve që hiqnin degët e pemëve dhe shkurret afër një zjarri, duke shtuar se “kjo duhej të ishte bërë më përpara”.

Së fundi u gjetën edhe 8 viktima të tjera, duke e çuar në 71 të vdekur numrin total të viktimave, ndërsa numri I të zhdukurve u rrit nga 631 në mbi 1 mijë, edhe pse autoritetet amerikane theksojnë se disa emra në listë mund të jenë shkruar dy herë ose në mënyra të ndryshme. Gjithashtu nënvizojnë se mund të ketë edhe persona që i kanë shpëtuar zjarrit por që nuk janë në dijeni se emri i tyre rezulton tek lista e të pagjeturve dhe në këtë mënyrë nuk kanë kërkuar që emri i tyre të fshihet.

Ndërkohë, dëmet materiale janë të pallogaritshme. Zjarrëfikësit vijojnë punën e tyre për të vënë nën kontroll flakët që kanë shkatërruar çdo gjë që u ka dalë përpara./abcnews.al

p06rclm1-933x445.jpg
G. P.10:41 | 11/11/2018

Përkeqësohet bilanci i viktimave nga zjarri në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara. 25 persona kanë humbur jetën ndërsa 110 të tjerë janë shpallur të zhdukur. Ekipet zjarrëfikëse vijojnë betejen për të vënë nën kontroll flakët.

Zjarret që janë shkatërruese në Kaliforni kanë shkaktuar të paktën 25 të vdekur dhe 110 të zhdukur. Bilanci, i cili më herët ishte me 11 viktima, u përkeqësua me zbulimin e disa trupave të pajetë në Paradise, qyteti më i goditur deri më tani. 250,000 njerëz po largohen nga të gjitha zonat e prekura në Los Anxhelos, ndër ta edhe VIP-at, vilat e të cilëve në Malibu janë të rrethuar nga flakët. “Shkatërrimi është katastrofik. Zjarret zhvillohen shumë shpejt, në disa raste edhe 100 hektarë për minutë. Qytetarët duhet të evakuohen shpejt, duke ekzekutuar urdhrat e zyrtarëve publikë”. Ky është reagimi i presidentit Donald Trump me anë të një mesazhi në tuitër.

Një mantel tymi dhe hiri helmon ajrin, madje edhe në gjirin e San Franciskos. “Është zjarri më i keq në historinë e Kalifornisë”, thonë ekipet e shpëtimit, duke folur për një ferr që nuk është parë kurrë në Shtetin e Artë, por i mësuar në vitet e fundit me zjarret gjithnjë e më shkatërruese. Kjo – shpjegojnë ekspertët – kryesisht ndodh për shkak të një thatësie të paparë, pavarësisht nga presidenti Trump i cili nuk beson në efektet e ndryshimeve klimatike. Ndërsa kreu I Shtëpisë së Bardhë ka kërcënuar me ndërprerje fondesh ndaj autoritetit të mbrojtjes së pyjeve.

Por për ata që janë të angazhuar në një garë dramatike kundër kohës, polemika politike në këtë moment nuk llogaritet për asgjë. Imazhet e medias lokale japin dimensionin e saktë të dramës, me zjarrin që ka përpirë çdo gjë: drurët, pyjet, shtëpitë, depot industriale, rrugët. Dhe një det me makina, të bllokuara, të goditura nga muri i zjarrit dhe i reduktuar në një grumbull hiri dhe mbeturina. Ato makina në të cilat u gjetën shumica e viktimave. Mbi 7,000 shtëpi janë shkatërruar dhe qyteti Paradise, ku janë regjistruar shumica e viktimave dhe të zhdukurve, është fshirë praktikisht nga flakët. Ndërkohë, shumë persona  kanë mbetur të bllokuar nga flakët dhe ekipet e shpëtimit e kanë shumë të vështirë që t’i evakuojnë pasi rrugët janë bllokuar nga zjarri dhe mejtet e braktisura./abcnews.al

 

zjarreee.jpg
G. P.23:33 | 09/11/2018

Zjarret në Kaliforni kanë shkrumbuar një qytezë ndërsa u janë afruar zonave të banuara përreth Los Anxhelesit. Deri tani llogariten 5 viktima, por autoritetet druhen se mund të jenë shumë më tepër.

Autoritetet në shtetin e Kalifornisë kanë vijuar me evakuimin e dhjetëra mijëra banorëve në rrethinat e Los Anxhelesit, për shkak se zjarret e rëna të enjten po avancojnë drejt zonave të banuara. Sipas të dhënave të fundit të mediave amerikane, në jug të qytetit të ëngjëjve flakët kanë arritur deri në autostradën 101, një aks shumë i rëndësishëm për transportin rrugor, si dhe në zona të ndryshme bregdetare, përfshirë Malibunë dhe Kalabasas, ku ndodhen shtëpitë e yjeve të showbiz-it.

Të ndihmuara nga era, flakët kanë përfshirë edhe qytete të tjera në veri të Kalifornisë, ku lokaliteti Perëdajs është shkrumbuar i tëri. Autoritetet kanë deklaruar se në qytetin me mbi 26 mijë banorë të paktën 5 persona kanë vdekur, por do të duhen ditë të tëra për të verifikuar nëse ka viktima të tjera. Zjarri ra të enjten në afërsi të lokalitetit Thauzënd Oks, rreth 64 kilometra në veri-perëndim të Los Anxhelesit, ku u evakuuan 75 mijë shtëpi. Ndërkohë, autoritetet kanë urdhëruar edhe boshatisjen e qytetit Çiko, me 93 mijë banorë.

Përveç se nga shtëpitë, banorët janë larguar nga skuadrat e shpëtimit edhe nga shkollat dhe spitalet, ndërsa të tjerë që po largoheshin me automjete, i kanë braktisur ato dhe kanë marrë me vete fëmijët dhe kafshët shtëpiake për t’u larguar në këmbë. Aktualisht, saktësojnë autoritetet, janë aktive 16 vatra zjarresh dhe rreziku është kategorizuar në nivelin ekstrem. Rajoni i Kalifornisë përfshihet shpesh nga zjarret, më i keqi prej të cilëve ishte ai i vitit 2017./abcnews.al

ZJARRI-NE-PRRENJAS-MBULIM-ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.08.jpg
G. P.13:18 | 06/11/2018

Zjarrët që përfshinë zonën e shpallur “Trashëgimi Botërore e UNESCOS” në Rrajce të Prrenjasit, dyshohet që janë të qëllimshme. Për këtë arsye policia ka ngritur një grup hetimi për të zbardhur ngjarjen. Disa persona janë marrë në pyetje, por më pas janë lënë të lirë. Bëhet fjalë për zjarret në vendin e quajtur Përroi i Peshkut, pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë për shuarjen e të cilëve morën pjesë jo vetëm zjarrfikës të shumtë dhe punonjës të mbrojtjes së Mjedisit, por edhe shumë komando të Forcave të Armatosura. Aktualisht pas dy ditësh operacion vatra është në kontroll, por shtatë hektarë me dru ahu u shkrumbuan. Zjarre pati edhe në masivin pyjor midis Malit të Xhyrës dhe Malit të Dardhës, për të cilët thuhet se edhe ato janë vënë në kontroll./abcnews.al

FIER-ZJARRET-ARRESTIMET-1280x720.jpg
ent ela13:46 | 26/10/2018

Edhe në Fier situata me zjarret ka qenë e rëndë. Policia ka arrestuar disa persona të cilët për të pastruar shkurret kanë shkaktuar dëme të mëdha tek vreshtat me ullishte.

Në përpjekje për të djegur shkurret zjarrvënësit në Lushnjë dhe në Fier po dëmtojne vreshtat me ullinj.

Vetëm 24 orët e fundit në Fier u shfaqën disa zjarre. E njëjta situatë si disa ditë më parë në Lushnje.

Për këto vatra policia e Fierit ka arrestuar disa zjarrvënës. Tre persona u arrestuan në fshatin Kreshpan, ku teksa pastronin parcelat e tyre me ullinj u kanë vënë zjarrin sipërfaqeve me shkurre dhe barishte.

Flakët kanë dalë jashtë kontrolli për shkak të erës së fortë, duke djegur 99 rrënjë ullinj.

Një tjetër person u arrestua në fshatin Darzezë, pasi pranë stallës së tij u ka vënë zjarrin kallamishteve të kanalit kullues.

Era e fortë ka bërë që zjarri të përhapet në një sipërfaqe pyjore me pisha.

Ndërsa në Dukas të Patosit janë arrestuar dy banorë, që në përpjekje për të hapur kullotë duke djegur shkurre, kanë djegur 60 rrënjë ullinj në pronësi të dy bashkëfshatarëve të tyre.

Zjarret në vjeshtë kanë shkaktuar dëme si asnjëherë tjetër, dhe pothuajse të gjitha ngjarjet kanë qenë të qëllimshme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono