zjarre

australia-fire.jpg
ger ta11:44 | 18/11/2019

Katër persona kanë humbur jetën në zjarret që kanë përfshirë prej ditësh Australinë. Si pasojë e zjarreve  500 banesa janë shkatërruar si dhe 600 struktura rurale

Në shtetet e Nju Sauth Uells dhe Kuinslend janë shkatërruar më shumë ndërtesa se në në çdo sezon zjarresh për 100 vjet.

Territori i përfshirë nga zjarri në Nju Sauth Uells është më i madh se 1 milion e 650 mijë hektarë, më shumë se në tre sezone të nxehta së bashku. Aktualisht janë 63 vatra zjarri ende aktive në këtë shtet, 35 prej të cilave janë jashtë kontrollit./abcnews.al

 

123-1.jpg
in a12:49 | 13/11/2019

Një front zjarresh i paprecedentë në historinë e Australisë, ka shkrumbuar deri tani një million hektar terren në shtetet lindore të Nju Sauth Uejls dhe Kuinslend, duke mbërritur në periferi të Sidnej dhe të qyteteve të tjera. Autoritetet paralajmërojnë se beteja kundër zjarreve mund të zgjasë për disa muaj. Një ditë më parë kushtet e zjarreve në Nju Sauth Uejs ishin në nivelin e katastrofës, me temperature të lartë, zero lagështi dhe erëra me shpejtësi të lartë.

Organizata Botërore e Meteorologjisë njofton se ngrohja globale po luan një rol kryesor në përhapjen e flakëve. Kushtet pritet të vështirësohen në fundjavë me rritjen e temperaturave dhe erërave. Zjarret në Australi kanë djegur një hapësirë toke prej 1,1 milionë hektarë.

Rreth 150 vatra masive zjarri janë ende aktive në rajonet e Nju-Sauth-Uellsit dhe Kuinslendit në lindje. Autoritetet informojnë se nuk janë raportuar viktima.

Për Organizatën Botërore të Meteorologjisë, nxitës kryesor i fenomenit mbetet ngrohja globale.

Në terren po qëndrojnë në gatishmëri mbi 3 mijë forca zjarrfikëse, autozjarrfikëse dhe mjete ajrore. Me mijëra zjarrfikës të mbërritur nga vende të tjera dhe Zelanda e Re, të mbështetur nga 150 avionë cistern dhe nga njësi ushtarake me helikopterë, u përballën me 130 vatra zjarri, të cilat ende kërcënojnë me dhjetëra qendra të populluara në dy shtete. Përballë një sezoni të gjatë zjarresh, ministrja australiane e mbrojtjes po merr në konsideratë vendosjen në gadishmëri të ushtarëve rezervë për tu përballur me emergjencën e zjarreve./abcnews.al

zjarr-kaliforniii.jpg
nev ila19:38 | 02/11/2019

Evakuimet e detyrueshme kanë vijuar edhe këtë të shtunë në Kaliforni si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë vendin prej ditësh. Zjarri filloi të enjten e kaluar dhe gati 11,000 njerëz janë urdhëruar të lënë banesat.

Zjarri që ka djegur rreth 10,720 hektarë ra për herë të parë në një kodër në veri-perëndim të Los Angeles. Flakët mund të shiheshin për milje larg ndërsa zjarri lëvizte shpejt duke kërcënuar një numër shtëpishë dhe duke detyruar mijëra të largoheshin.

Mëngjesin e sotem flakët ishin pothuajse të përmbajtura. Ventura Lindore, Camarillo, Somis dhe Santa Paula ishin në rrezik, thanë zyrtarët e zjarrit të Qarkut Ventura.

Të premten situata ishte më e neutralizuar, por erërat e fortë mëngjesin e së shtunës favorizuan përhapjen e flakëve./abcnews.al

zjarre-kaliforni.jpg
ad min12:09 | 31/10/2019

Kalifornia vijon të digjet pa pushim, nga veriu në jug, ku me dhjetëra vatra zjarri vështirësojnë punën e zjarrfikësve. Sipas mediave amerikane dëmet ekonomike të deritanishme janë të pallogaritshme.

Në jug të Kalifornisë, vijon të jetë gjendje e jashtëzakonshme, për herë të parë, si pasojë e zjarreve pyjore që prej ditësh kërcënojnë zona të ndryshme të shtetit, duke shkaktuar evakuimin e më shumë se 200 mijë personave, mungesë të energjisë elektrike, si dhe shkatërrime shtëpish dhe ndërtesash të tjera.

Vetëm në Los Anxheles janë evakuuar më shumë se 7 mijë shtëpi. Kontetë e prekura nga zjarri përvec Los Anxheles janë dhe Ventura dhe San Bernardino. Flakët favorizohen dhe nga era që lëviz me një shpejtësi prej 128 kilometrash në orë.

Më në veri të Los Anxheles flakët kanë shkrumbuar më shumë se 30 mijë hektarë pyje dhe kanë shkatërruar 189 ndërtesa, dhe shtëpi. Deri tani është shuar vetëm 15 për qind e zjarreve, ndërsa rreth 2 milion persona janë pa energji elektrike dhe pa gaz.

Në metropol zjarri i shpërthyer përgjatë autostradës 405 mund të kërcënojë dhe Geti Center, muzeun e famshëm që mban vepra arti shumë të cmuara. Zjarri në këtë zonë ka shkatërruar të paktën 161 hektarë terren dhe autoritetet vendore urdhëruan evakuimin e detyruar dhe mbylljen e shkollave pranë muzeut.

Në veri të Kalifornisë, zjarri i ushqyer dhe nga erëra të forta me një shpejtësi deri në 160 kilometrave në orë, ka përfshirë një zonë prej 220 kilometrash katrorë.

Një tjetër zjarr ka shpërthyer dhe në Luginën Simi në juglindje të Los Anxheles, duke detyruar autoritetet të evakuojnë librarinë presidenciale Ronald Regan. Aty janë varrosur ish presidenti amerikan dhe ish-zonja e parë Nensi Regan.

Deputetja demokrate Aleksandria Okasio Kortez u shpreh se zjarret janë dëshmi për pasojat dramatike të ndryshimeve klimatike. Ndërkohë janë më shumë se 26 milionë personat e prekur nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme./ABC News Albania

zjarr-diber-1280x698.jpg
nev ila18:31 | 15/09/2019

Pyjet e Dibrës dhe Bulqizës jane përfshire nga flakët.

Behet fjale per dy vatra të mëdha zjarri qe kane nisur prej 3 ditësh ne masivin pyjor me pishë në fshatin Vlashaj të Njësisë Administrative Lurë në Bashkinë Dibër.

Zjarri ka marrë përmasa të mëdha, ndërsa flakët janë në një zonë që është pranë me banesat.

Banorët thonë se sipërfaqja e djegur deri tani shkon në 10 hektarë.

Ata kërkojnë ndërhyrje nga ajri pasi shuarja e zjarrit nga toka është e pamundur.

Vatra tjetër e zjarrit është aktive në Njësinë Administrative Shupenzë.

Flakët kanë përfshirë pyjet me dushqe në fshatin Mazhicë.

Paraparkisht përllogaritet se janë djegur rreth 5 hektarë me sipërfaqe pyjore.

Por edhe në këtë fshat vatra e zjarrit po ju afrohet banesave.

Banorët kërkojnë ndërhyrje të instancave pasi vetë e kanë të pamundur shuarjen e zjarrit./ABC News Albania 24/7

zjarr-2.jpg
ad min08:43 | 28/08/2019

Deri në fund të periudhës së thatësirës së verës mund të zgjasin djegiet masive të pyjeve në Amazona e të çojnë në shuarjen përfundimtare të disa lloj drurëve. Përmasat e fatkeqësisë ende nuk llogariten.

“Ne nuk e dimë sa vatra zjarri nga arat do të kalojnë në pyje”, thotë Paulo Brando, ekspert i Institutit të pavarur brazilian për Studimin e Mjedisit në rajonin e Amazonës, IPAM. “Momentalisht pamjet e satelitëve të tregojnë vetëm ekzistencën e zjarreve.” Ka disa javë që zjarret në Amazona kanë tërhequr vëmendjen e botës. Krahasuar me një vit më parë numri i vatrave të zjarrit është rritur me 82%. Vetëm në gusht janë llogaritur 26.000 vatra zjarri.

“Dita e zjarrit”

Shumica e këtyre vatrave janë të regjistruara në shtetin federal të Paras. Prokuroria po heton kundër fermerëve në kuadër të “Ditës së Zjarrit”. Një grup syresh duket se ka vënë në masë të gjerë zjarret për përftim të tokës së punueshme më 10 gusht. Ky aksion duhej të mbështeste presidentin brazilian, Jair Bolsonaro.

Brasilien Waldbrände (picture-alliance/dpa/AP/E. Peres)

Gazeta lokale “Folha de Progresso” raportoi fillimisht për zjarret në jug të shtetit federal Para. “Ne duhet t’i tregojmë presidentit, se duam të punojmë, dhe kjo bëhet vetëm me heqjen e drurëve.” Për të pastruar këto toka, kemi nevojë për zjarrin”, citon gazeta një nga organizatorët.

Sipas informacioneve të prokurorit Paulo de Tarso shumica e zjarreve janë vënë në zonat federale që janë zona të mbrojtura natyrore. Këto zona janë gjithmonë të ekspozuara ndaj sulmeve të pronarëve të mëdhenj të tokave, spekuluesve apo pronarëve të minierave. Prokuroria heton edhe rënien e kontrolleve shtetërore dhe mungesën e mbështetjes për autoritetin brazilian të mjedisit, Ibama.

Prokurori thotë, se “është hequr dorë nga shuma të mëdha, që Brazili merr nga fondet e Amazonës kundër çpyllëzimit”, duke iu referuar ndihmave financiare të pezulluara nga Norvegjia dhe Gjermania për fondin e mbrojtjes së Amazonës. Gjatë samitit të  G7-s në Biarritz, presidenti Bolsonaro e refuzoi sërish një ndihmë të menjëhershme për shuarjen e zjarreve në Amazona.

Më të rrezikuara nga djegiet janë veçanërisht sipërfaqet e dëmtuara nga prerja e drurëve. “Nëse në pyjet e mëdhenj rriten hapësirat, ku drurët janë prerë apo në kërkim të pasurive nëntokësore, me pasojë fragmentarizimin e sipërfaqes pyjore, atëherë shtohen edhe sipërfaqet me drurë të tharë që ndizen shpejt”, shpjegon Paulo Borreto nga organizata joqeveritare, Instituti Imazon.

Nga ana tjetër kur ka periudha thatësire, pyjet vuajnë më shumë. Si strategji mbijetese drurët i lenë të bien gjethet. Po pa mbrojtjen e kurorës së pemës depërton më shumë diell në tokën e pyllit dhe tek drurët e tharë. Edhe gjethet e thara, temperatuarat e larta dhe një pyll i madh me hapësira pa dru brenda e rrisin rrezikun e zjarreve.

Brasilien Waldbrände (Imago Images/Agencia EFE/J. Alves)

Pasoja të mëdha

“Në vitet me thatësirë shuarja e pyjeve mund të prekë deri në 90% të drurëve, sidomos në anët e pyllit”, raporton një studim i Institutit të pavarur brazilian, Ipam. Eksperti Paulo Brando, thotë, se “peizazhi ndryshon radikalisht”. “Ne shohim se si depërtojnë barërat dhe reduktimin e diversitetit biologjik.”

Këtij studimi i paraprin një periudhë vëzhguese prej 9 vjetësh. “Kemi konstatuar një degradim të vazhdueshëm. Kemi vëzhguar shuarjen e drurëve të mëdhenj, dhe periudha e gjallimit të drurëve ka rënë ndjeshëm”, thotë Brando.

Në rajonet, kur flora pas djegieve është përmirësuar disi, studimi tregon, se duhen të paktën 7 vite që pyjet e Amazonës të lëshojnë avuj në atmosferë dhe të përthithin dioksidin karbonik. Studimet në rajon tregojnë po ashtu, se biodiversiteti pëson dëmtime të pariparueshme pas një zjarri. Edhe nëse një pjesë e pyllit rigjenerohet, nuk rikthehet më shumëllojshmëria e drurëve.

Po ashtu kushtet klimatike nuk janë më të njëjta si në dekadat e shkuara. Rajoni i Amazonës është ndërkohë 1 grad më i ngrohtë, se para 60 vjetësh dhe periudha e thatësirës është 3 javë më e gjatë, se para 40 vjetësh, thotë eksperti i Ipam, Brando. “Ky nuk është një proces linear”, por “sa më shumë që ndryshon klima, aq më shumë rriten rreziqet që ndryshimet të jenë tronditëse.”/DW

satellite.jpg
ad min15:00 | 27/08/2019

Pamjet satelitore tregojnë një situatë kritike në Amazonë me tymin që ka mbuluar një hapësirë të madhe të pyjeve. Ndërkohë qeveria braziliane ka përsëritur dhe njëherë refuzimin ndaj ndihmës së propozuar nga G7.

Qeveria braziliane theksoi dhe njëherë se do të refuzojë ofertën e G7-ës prej 20 milion dollarësh në kuadër të ndihmës për situatën e zjarreve në Amazonë. Për momentin nuk është thënë ende një arsye e qartë për sa i përket refuzimit, përveç deklaratës së presidentit Bolsonaro sipas të cilit oferta në fjalë është një formë kolonizimi.

Por ministri brazilian i ambientit nga ana e tij disa ditë më parë deklaroi se një ndihmë e tillë ishte e mirëpritur. Presidenti brazilian Bolsonaro vë në dyshim të dhënat ndërkombëtare për situatën në Amazonë.

Oniks Lorenconi, kreu i stafit të presidentit brazilian Bolsonaro zyrtarizoi refuzimin e ndihmave duke thënë se falenderonte G7-ën për ofertën, por kjo shumë do të ishte më e përshtatshme po të përdorej për pyllëzimin e Europës.

Lorenconi kritikoi në mënyrë të ashpër presidentin francez Emmanuel Macron për zjarrin që në muajin prill shkatërroi Notre Dame. Ai u shpreh se Macron nuk mund të shmangë një zjarr të parashikueshëm në një kishë që është pjesë e trashëgimisë botërore, dhe nuk mund t’i japë leksione Brazilit.

Ndërkohë pamjet satelitore tregojnë një situatë kritike në Amazonë, me tymin që ka mbuluar një sipërfaqe të madhe./ABC News Albania 24/7

amazone-1.jpg
ad min19:47 | 23/08/2019

Përmasat e zjarreve që kanë përfshirë pyjet e Amazonës në Brazil kanë shqetësuar mbarë botën. Në BE, Franca dhe Irlanda kanë paralajmëruar me bllokimin e marrëveshjes tregtare me Amerikën e Jugut, nëse autoritetet braziliane nuk angazhohen seriozisht për të luftuar flakët, që po shkatërrojnë një nga burimet kryesore të oksigjenit në planet.

Zjarret në pyjet e Amazonës, në Brazil, të konsideruara ndër më të rëndat në 10 vitet e fundit, kanë shqetësuar mbarë komunitetin ndërkombëtar. Franca dhe Irlanda kanë deklaruar se nuk do ta ratifikojnë marrëveshjen e madhe tregtare me vendet e Amerikës Latine nëse Brazili nuk bën më shumë për të luftuar zjarret.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se homologu Jair Bolsonaro e kishte gënjyer sa i takon qëndrimit të tij në lidhje me ndryshimet e klimës. Aktualisht në pyjet e Amazonës, një nga burimet kryesore të oksigjenit në botë, llogariten disa mijëra zjarre, rreth 85 për qind më shumë se vitin e kaluar.

Grupet ambientaliste thonë se zjarret janë të lidhura me politikat e presidentit Bolsonaro, akuzë të cilën ai e mohon. Lidhur me situatën ka reaguar edhe kryeministri britanik Boris Johnson, i cili ka shprehur “shqetësimin e thellë” për impaktin tragjik që do të ketë nga humbja e habitateve pyjore.

Edhe kancelarja gjermane Angela Merkel e ka cilësuar zjarrin një “emergjencë akute” që përbën kërcënim jo vetëm për Brazilin dhe vendet e tjera të prekura, por për të gjithë botën.

Nga ana e tij, presidenti brazilian tha të premten se po shqyrton disa opsione për shuarjen e zjarreve, përfshirë këtu angazhimin e ushtrisë. Por ai akuzoi homologun Macron se ka ndërhyrë në këtë çështje për qëllime politike.

Por Macron dhe kryeministri irlandez Leo Varadkar thanë se nuk do ta ratifikojnë marrëveshjen tregtare, veç rastit nëse Brazili tregon angazhim për mbrojtjen e ambientit.

Marrëveshja, për arritjen e të cilës u deshën 20 vjet negociata, u nënshkrua mes BE-së dhe bllokut amerikano-jugor të përbërë nga Argjentina, Brazili, Uruguaji dhe Paraguaji./ABC News Albania 24/7

amazone2.jpg
ad min17:59 | 21/08/2019

Pylli i Amazonës në Brazil është përfshirë nga zjarre të shumta këtë vit. Sipas agjencisë hapësinore INPE, satelitët kanë treguar rritje të zjarreve me 84% krahasuar me të njëjtën periudhë në 2018-n. Këto ngjarje ndodhën pasi presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, shkarkoi kreun e agjencisë pyjore për shkak të shpyllëzimeve.

Amazona është një nga pyjet më të rëndësishme për jetën në tokë, për shkak se ngadalëson ritmin e ngrohjes globale. Ndër të tjera, xhungla është shtëpia e tre milionë specieve, bimëve dhe kafshëve dhe e 1 milionë indigjenëve.

Zjarret janë të shpeshta në këtë kohë në Brazil, por në disa raste ato vihen qëllimisht për të shpyllëzuar disa zona. INPE ka zbuluar se që nga Janari deri në Gusht ka pasur më shumë se 74 mijë zjarre. Ky është numri më i lartë i zjarreve i regjistruar që prej vitit 2013 në xhunglën e Amazonës./abcnews.al

canarias.jpg
ad min13:44 | 19/08/2019

Për herë të dytë brenda një jave një zjarr i madh ka shpërthyer në Gran Canaria në Spanjë, rreth 8 mijë persona janë evakuuar ndërkohë që janë rreth 600 personat të cilët po përpiqen të shuajnë flakët.

Rreth 8 mijë persona janë evakuuar në Gran Kanaria, në Spanjë si pasojë e një zjarri të dytë të madh të shpërthyer brenda një jave në ishullin atlantik. Flakët u përhapën në qytezën e Valesekos, duke u ndarë më pas në dy drejtime.

Deri tani vlerësohet se është shkrumbuar rreth 3400 hektarë bimësi. 600 persona, mes të cilëve zjarrfikës, ushtarë dhe vullnetarë po përpiqen të shuajnë flakët, të mbështetur nga 9 helikopterë dhe dy avionë.

Autoritetet spanjolle paralajmëruan se ka shumë mundësi që zjarri të përhapet dhe më shumë në një kohë që në ishull temperature shënon 40 gradë, me erëra të forta dhe aspak lagështi.

Presidenti i rajonit të Canaries foli për një dëm të madh ambiental duke shtuar se siguria e banorëve mbetet prioritet. Evakuimet kanë kryer në të paktën 40 fshatra në zonën e Valesekos. Për shkak të temperaturave të larta, gjysma e provincave spanjolle janë në gjendje alarmi për shkak të rrezikut  të zjarreve./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono