zidane

vlcsnap-2018-08-15-16h46m11s544-1280x720.png
G. P.16:47 | 15/08/2018

Ndryshime në pankinën e Manccester Junajtid paralajmëron gazeta franceze “L’Ekip”. Si zëvenësues i Murinjos shihet Zinedin Zidan.

Zinedine Zidane në vend të Jose Mourinho te Manchester United. Lajmi i publikuar pak kohë më parë në Angli po konfirmohet edhe në Francë. Gazeta e njohur sportive “L’Equipe” paralajmëron një lëvizje të tillë. Zizou mund të nisë një aventurë të re pak muaj pas largimit nga Real Madrid ku fitoi 9 trofe me tyre edhe 3 herë Champions League. Pozitat e Murinjos janë lëkundur mbi të gjitha pas polemikave që pati për merkaton e varfër, ku mbeti i pakënaqur me lojtarët e afruar. Shkarkimi i Jose Murinjos do të ishte një shpenzim i madh për Mancehster United, pasi është nën kontratë edhe për 2 sezone. Sipas “L’Equipe” gjithësesi Zinedine Zidane po ndjek me vëmendje zhvillimet te Manchester United. /abcnews.al

zidane.jpg
G. P.22:57 | 05/06/2018

Zinedine Zidane pati një arsye të fortë për t’u larguar nga Reali i Madridit. Mediat raportojnë se legjenda franceze pati mosmarrëveshje me presidentin Florentino Perez.

Kur u shfaq para mediave në krah të presidentit, askush nuk e priste.

Shtangia ishte e plotë, kur Zinedine Zidane tha fjalët tashmë të famshme se “vendosa të mos vazhdoj sezonin tjetër si trajner i Realit të Madridit”, ndërsa nxitoi të shtonte se “fola me presidentin për t’i shpjeguar atë që mendoja”.

Gjithsesi, askush nuk mbeti i bindur për ato që u dhanë si arsye të largimit të tij nga klubi më i madh i botës”.

Nuk kanë kaluar shumë ditë, dhe mediat raportojnë se ishte një mosmarrëveshje mes trajnerit, tashmë një ish, dhe presidentit të plotfuqishëm Florentino Perez, që solli vendimin që të gjithë e dimë.

Përse ky konflikt mes dy njerëzve që ngjanin si vëllezërit siamezë?

Gjithçka lidhur me planet për të ardhmen, për lojtarët që duhej të afroheshin në klub.

Zidan, mësohet se dëshironte me patjetër të merrte yllin e Çelsit, Eden Hazar, pavarësisht sesa mund të kushtonte ai, 100 apo 150 milionë euro.

Presidenti kishte ide të tjera, dhe dëshironte portierin e Mançester Junajtidit, dhe të Spanjës, David De Gean.

Duhej marrë ose njëri, ose tjetri, ndërsa ndoshta nuk ka pasur dakordësi as për brazilianin Nejmar.

Pasi Perez këmbënguli për De Gean, mediat shkruajnë se Zidan iu përgjigj: “Unë nuk vazhdoj më tej, merre ti drejtimin e skuadrës”.

Përpjekjet e mëvonshme të numrit 1 të klubit për ta bindur, mesa duket nuk patën vlerë, dhe gjërat precipituan shpejt.

Zidan u largua në kulmin e lavdisë, tri herë kampion i Europës, fitues i vjetshëm i La Ligës, fitues i dy Superkupave të Europës dhe dy Kupave të Botës për klubet.

Tashmë, Reali po kërkon ethshëm një pasardhës të francezit, por ende nuk po e gjen./abcnews.al

nintchdbpict0002858282491.jpg
ent ela15:08 | 19/02/2018

Trajneri i Realit, Zinedin Zidan, është shumë i lumtur nga loja e skuadrës së tij, pavarësisht nga golat e shumtë të pësuar në ndeshjen e fundit të kampionatit. Zidan foli edhe për dëmtimet e disa lojtarëve kryesorë.

Spanja është vend i futbollit dhe i kënaqësisë.

Tifozët e njërit prej dy kampionateve më të fortë të botës, janë të lumtur që, përveç turizmit, kuzhinës dhe kafeneve të famshme, kanë edhe skuadrat e La Ligës.

Jo vetëm sepse për Realin apo Barcelonën luajnë yjet më të mëdhenj të botës, por sidomos sepse kultura e futbollit spanjoll e ka theksin fuqimisht tek spektakli.

Nëse duhej një provë ja përballja e javës në stadiumin “Sançez Pizhuan” të Seviljes, ku Betisi dhe Reali dhanë një shfaqje të vërtetë.

Përfundoi 5-3 për madrilenët, që vazhduan momentin pozitiv të treguar në takime të tjera të kampionatit, dhe në Champions ndaj Paris SG.

Mentalitetin e tregoi qartë edhe përgjigja e trajnerit Zidan, kur u kritikua paksa që ekipi i tij pësoi 3 gola.

Zidan: “Po, por i tillë është futbolli. Mendoj se është e vërtetë që ndeshja ishte me përmbysje, një ndeshje paksa e çmendur, por mua më shijon kështu. Më pëlqen sepse tregon se ne luajtëm futboll, ashtu siç bëri edhe Betisi, një rival i fortë në një moment fantastik. Më erdhi mirë për dy lojtarët tanë që janë aktivizuar pak, Lukas Vaskez dhe Marko Asensio, pasi punuan shumë mirë, ndërsa Marko shënoi dy gola”.

Përveç dy golave të Asensios, ishin edhe rrjetat e Ramosit, Ronaldos dhe Benzemasë.

Mediat spanjolle theksojnë se Asensio e meriton të luajë më shumë sesa Bejl apo Benzema, madje ka kritika për Zidanin, pasi besohet se ai e aktivizon më pak sesa duhet.

Gjithsesi, problemi më i madh për trajnerin nuk është as aktivizimi i Asensios apo i Lukas Vaskezit, as fakti se ekipi I tij pësoi shumë gola ndaj Betisit.

Pas dëmtimit të Toni Krosit, ndodhi edhe një tjetër, ai i Marselos.

Zidan: “Jemi paksa të shqetësuar për dëmtimet, por kështu ndodh. Mërzitemi, por pastaj na kalon, pasi jemi mësuar. Shpresojmë që dëmtimi i Marselos të mos jetë I rëndë, dhe të kthehet shpejt. Do ta ndjekim ditë pas dite. Gjithsesi, jam i kënaqur me ekipin që kemi, jam i kënaqur që Kristiano është në formë shumë të mirë dhe do të jetë shumë i rëndësishëm në të gjitha ndeshjet deri në fund të sezonit”.

Reali nuk ka praktikisht asnjë pretendim për titull duke qenë 17 pikë larg Barcelonës kryesuese, por ka shpresa të fitojë sërish Championsin.

Nëse ia del, do të ishte hera e tretë radhazi, një rekord i ri./abcnews.al

zidane.jpg
ent ela16:12 | 25/01/2018

Reali i Madridit në krizë të plotë pas turpërimit në Kupën e Spanjës. Trajneri Zidane rrezikon seriozisht postin, dhe vetëm Championsi mund të shpëtojë këtë sezon të dështuar.

Përfundimi në “Bernabeu” ishte kështu.

Vërshëllima për madrilenët, dhe lumturi e jashtëzakonshme për Leganjesin modest.

Edhe kjo i mungonte një sezoni thuajse të dështuar për Realin, pra eleminimi që në çerekfinale nga Kupa e Mbretit.
Fitorja 1-0 në ndeshjen e parë nuk ndihmoi ndërsa trajneri Zidane rrezikoi shumë duke lënë jashtë shumë nga titullarët.

Eksperimenti i detyruar edhe nga ngarkesa e madhe e sezonit, iu kthye në një dështim që mund të quhet katastrofë.
Vetë francezi nuk u shmang pas ndeshjes.

Zinedine Zidane: “Jam unë përgjegjësi për këtë që ndodhi. Për mua është një dështim i qartë dhe jam shumë i dëshpëruar e i zhgënjyer. Do ta marr përsipër përgjegjësinë, por duhet të nisim të punojmë që nesër për të menduar për ndeshjen e së shtunës. Menduam se mund t’ia dilnim pas fitores së ndeshjes së parë, por gabuam. Kundërshtari bëri një ndeshje të vërtetë, ndërsa ne jo. Është një goditje shumë e fortë për ne dhe për mua”.

Turpërimi ishte i plotë pasi Leganjes ishte për herë të parë në histori në çerekfinale të Kupës, dhe për herë të parë u kualifikua për në gjysmëfinale.
Kritikat nga mediat spanjolle erdhën si rrebesh për skuadrën kampione të Spanjës, të Europës dhe të Botës.

“Marka”: “Tronditje dhe turpërim! Të bardhët largohen edhe nga Kupa, në katastrofën e parë të madhe të epokës Zidan. Vërshëllima për trajnerin dhe ekipin, por Leganjes e meritoi”.

“AS”: “1-2, Kataklizmë! Zidan: Ishte një katastrofë shumë e qartë për mua”! Emri i Leganjesit do të ushtojë në të gjithë botën”!

“El Mundo Deportivo”: “As kampionat, as kupë! Shpërthim i madh i Leganjesit në “Bernabeu”. Mbetet vetëm Championsi për të shpëtuar Realin e Zidanit”!

“Sport”: “Mallkim i plotë! Pa kampionat dhe pa kupë, dhe turpërim me Leganjesin për Madridin. “Bernabeu” kundër lojtarëve, kërkon largimin e Zidanit”!
Eleminimi nga Kupa ishte thjesht një tjetër goditje në një sezon shumë të keq.

Reali është në vend të katërt në ligën spanjolle, plot 19 pikë prapa Barcelonës kryesuese, pra praktikisht nuk e mbron dot titullin.
Edicioni mund të shpëtohet dhe Zidan të mbajë postin vetëm nëse fitohet Liga e Kampionëve, veçse përballë Paris SG pritet të jetë shumë e vështirë./abcnews.al

vlcsnap-error696-1280x719.jpg
G. P.22:39 | 12/01/2018

Kriza e Real Madrid duket se do të prekë trajnerin Zidane. Mediat spanjolle shkruajnë për një zëvendësim të mundshëm të tij, 2 vjet pasi mori drejtimin dhe fitoi çdo trofe.
Në dy vite si trajner i Realit, Zinedine Zidane fitoi thuajse gjithçka, por tashmë duket se epoka e tij në drejtimin e Los Blancos duket se ka ardhur në fund.

Real po dështon jo vetëm në rezultate por edhe në lojë, gjë që është e papranueshme jo vetëm nga tifozët por edhe e pajustifikueshme për drejtuesit e klubit.
Nën shënjestrën e shigjetimit është pikërisht trajneri sepse dihet se kur gjerat nuk shkojnë sipas parashikimeve, përgjegjësia bie mbi të.

Ka zëra se presidenti Perez është duke vlerësuar zëvendësimin e tij, saktësisht 2 vjet pasi e promovoi në postin e trajnerit. Në momente kritike duhet të ruhet qetësia, ka thënë ish-kapiteni Fernando Hierro, por nëse Zidane nuk shkarkohet këto ditë, atij i duhet ofruar një zgjatje e kontratës, që aktualisht është e vlefshme deri në fund të këtij sezoni.

Me të marrë vesh lajmin, në media u raportua një lëvizje e Juventusit në drejtim të francezit. Zizou është një nga lojtarët që ka lënë gjurmë në klubin torinez dhe rikthimi si trajner do të ishte arsye motivimi për lojtarët dhe drejtuesit e bardhezinjve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono