zgjidhja

RAMA-BASHKEQEVERISJA-1280x720.jpg
ent ela12:32 | 09/01/2019

Kreu i qeverisë Edi Rama në takimin e përjavshëm të bashkëqeverisjes përsëriti premtimet e materializuara në vendime të këshillit të ministrave për tarifat studentore. Financim i ciklit të parë të studimeve për të gjithë, por jo për ata që studiojnë në master.

Takimin e përjavshëm të bashkëqeverisjes, kryeministri Rama  e nisi duke adresuar të vetmin shqetësim që nuk e mori përmes portalit shqipëriaqëduam.

“Kam pasur një “shkëmbim zjarresh” deri rreth orës 3 të mëngjesit me një masë studentësh që më mësynë në Ëhastapp me fjalinë e përsëritur se kur do plotësohen kërkesat. Përgjigjia është: kërkesat do plotësohen një për një sipas afateve të publikuara zyrtarisht. Në harkun e muajit janar do publikohet edhe dokumenti i paktit për universitetin, një dokumnet jo përfundimtar por për diskutim të brendshëm të universitetit”.

Këmbëngul se masteri nuk është investim i shoqërisë tek studenti, por i tiji për vetveten.

“Mbi të gjitha një investim i lidhur me punën, nuk ka asnjë mundësi dhe nuk është e drejtë që të ndërhyhet me mbështetje nga taksapaguesit. Ne do të paguajnë 50% ata me 9-10 gjithë të tjerët do të paguajnë”.

Shpejt ju kthye ritualit të përjavshëm.

“Gjithkush e ka rrugën tek “shqipëriaqëduam.al” dhe nëse ajo që kërkon është e drejtë merr atë që të takon dhe ndërkohë ne vijojmë hetimet administrative nëse vonesa ka qenë e qëllimshme, e në këtë rats ndëshkohëen ata që mbajnë përgjegjësi”.

Edhe ata që treguan si përfituan nga portali i bashkëqeverisjes, rastisi të tregojnë histori jete studentore në vështirësi dhe pa ndihma shtetërore.

“Unë jam student ekselent, dy shkolla, dy pune që të mbaja veten”.

Rama: “Nuk mund të jetë jeta universitare një jetë që kërkohet të gjitha nga prindërit dhe nga shteti. Këtë mund ta dëshmonte dhe djali, se për mastera ka punuar se dy punë, nuk po e përsëris se do thonë je i FRESH-it”

60 minuta zgjati dëshmia e problemeve të zgjidhura nga portali i bashkëqeverisjes, probleme që variuan nga llampat e djegura të rrugës deri tek marrja e dokumentacionit për të fituar të drejtën në gjykatë. /abcnews.al

PLATFORMA-E-BASHKEQEVERISJES-EDHE-PER-JASHTE-1280x720.jpg
ent ela15:33 | 14/11/2018

Platforma  e bashkëqeverisjes nuk ofron zgjidhje vetëm për shqiptarët brenda territorit të Shqipërisë, por edhe ata që jetojnë jashtë vendit. Kryeministri Rama i ftoi  te gjithe t’i drejtohetn portalit “Shqipëria që duam”, për të zgjidhur problemet me administratën në Shqipëri.

Me një klik në platformën e bashkëqeverisjen nuk gjejnë një mik vetëm qytetarët brenda territorit të Shqipërisë por edhe ata që janë jashtë.

Çdo javë, titullarët e ministrive angazhohen për t’i dhënë zgjidhje problemeve të njerëzve nga të katër anët e vendit, jo vetëm të atyre që banojnë në Shqipëri, por edhe atyre që janë jashtë atdheut dhe përmes një kliku komunikojnë menjëherë me qeverinë.

Megjithatë ata që dëshmojnë zgjidhjen e problemeve këtë të mërkurë vijnë nga qytete të ndryshme të cilët pai janë sorrollatur për shumë vite kanë marrë përgjigje brenda 10 ditëve. Më së shumti ankesat janë për mos pajicje me çertifikatën e pronësisë.

Moszgjidhja në kohë nga punëonjësit e administratës ka pasur prapavaijë korruptive tregojnë koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes, të cilët i pret hapi i radhës, ndëshkimi. /abcnews.al

 

shbaa.png
G. P.10:29 | 11/10/2018

Presidenti amerikan ka kërkuar përgjigje nga Arabia Saudite lidhur me zhdukjen e gazetarit në konsullatën saudite në Stamboll. Ai thotë se do t’i shkojë deri në fund këtij rasti.

Presidenti amerikan Donald Trump ka premtuar se do t’i shkojë deri në fund çështjes së gazetarit saudit të zhdukur, Jamal Khashoggi. Kreu i Shtëpisë së Bardhë u tha reporterëve se ka biseduar me autoritetet saudite në nivelet më të lartë lidhur me rastin e bashkëpunëtorit të Uashington Post.

Khashoggi, resident në SHBA dhe kritik i monarkisë së Arabisë Saudite, hyri në konsullatën e këtij shteti në Stamboll më 2 Tetor dhe që prej asaj kohe nuk është parë. Autoritetet turke besojnë se ai është vrarë brenda selisë diplomatike. Megjithatë Arabia Saudite e mohon këtë.

“Ne nuk mund të lejojmë që kjo t’u ndodhë gazetarëve, apo çdo njeriut tjetër. Ne po kërkojmë gjithçka. Ne dëshirojmë të marrim vesh se çfarë po ndodh”, u shpreh Trump.

Shtëpia e Bardhë bëri me dije se Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo dhe zyrtarë të tjerë kanë biseduar me Princin e Kurorës Saudite, Mohammed Bin Salman dhe kanë kërkuar detaje lidhur me situatën. Si Turqia ashtu edhe Arabia Saudite janë vende aleate me Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë, gjatë të mërkurës, mediat turke publikuan pamje të kamerave të sigurisë, për të cilat shkruajnë se tregojnë prova për një komplot që lidhet me zhdukjen e gazetarit. Gjithashtu treguan prova se 15 agjentë të shërbimit të inteligjencës Saudite kanë hyrë dhe janë larguar po me 2 Tetor nga Turqia përmes aeroportit të Stambollit.

Mes tyre ishte edhe një ekzpert forenzike. Dyshohet se Khashoggi është vrarë brenda konsullatës saudite, e më pas është transportuar trupi i pajetë me anë të një minifurgoni të zi. Gazetari po vizitonte konsullatën për të finalizuar divorcin e tij në mënyrë që të martohej me të fejuarën turke, Hatice Cengiz. Kësaj të fundit i ka thënë se nëse nuk kthehej të telefononte një këshilltar të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan./abcnews.al

POMPEO-KOREA-_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela23:29 | 27/09/2018

Shtetet e Bashkuara duket se kanë hequr dorë nga opsioni ushtarak për zgjidhjen e çështjes koreano-veriore pavarësisht ngërçit që ka përfshirë procesin e çarmatimit bërthamor. Administrata amerikane ka bërë me dije se, nëse Peniani del nga zotimet e tij do të përballet me presione dhe izolim të mëtejshëm.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka deklaruar të enjten në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se, nëse Korea e Veriut del nga zotimet e saj për çarmatimin bërthamor ajo do të përballet me një izolim më të theksuar dhe një presion ndërkombëtar më të fortë. Pompeo ka nënvizuar se, sanksionet e Këshillit të Sigurimit duhet të vazhdojnë të zbatohen me seriozitet deri në çarmatimin e plotë bërthamor të vendit aziatik. “Vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit duhet të japin shembullin në këtë drejtim”, ka deklaruar më tej Pompeo. Deklarata e shefit të diplomacisë amerikane ndryshon nga ajo e bërë pak kohë më parë nga zëvendës presidenti Mike Pence, se në rast dështimi Korenë e pret skenari libian. Pompeo pritet të vizitojë së shpejti Penianin për një takim me lidershipin politik koreano-verior. Ndërkohë, në mediat amerikane flitet se administratat e dy vendeve janë në kontakt për një takim të dytë mes presidentit Donald Trump dhe liderit Kim Jong un, pas atij të zhvilluar në Singapor. Uashingtoni akuzon regjimin në Penian se nuk po përmbush detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja e arritur në takimin e qershorit. Për administratën amerikane, kjo manovër i është kërkuar Koresë së Veriut nga Kina, e cila ndodhet në vështirësi për shkak të tarifave të larta tregtare që presidenti Trump ka vendosur ndaj produkteve të saj. /abcnews.al

KRYETARI-BUJANOVC-1280x720.jpg
ent ela13:11 | 09/08/2018

Sipas kryetarit të Bujanovcit Shaip Kamberi, çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës do të shkaktonte tragjedi. Ai shton se Lugina e Preshevës nuk është vetëm Presheva, e aq më pak disa vendbanime kufitare në ish-Zonën Tokësore të Sigurisë, por përfshin tri komunat: Preshevën, Medvegjën dhe Bujanovcin me 1 264 kilometra katrorë.

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka ardhur pas një raporti të Fondacionit për Shoqëri të Hapur, në të cilin propozohet shkëmbimi i Preshevës me katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës. Deklarata është bërë nga kryetari i Bujanovcit, Shaip Kamberi, në një intervistë për gazetën “Zëri” në Kosovë. Ai shtoi se raporti në fjalë është sponsorizuar nga vetë kreu i shtetit serb Vuçiç.

Kamberi, i cili ka qenë deputet në Parlamentin e Serbisë, ku ka pasur përplasje të ashpra në atë kohë me ish-kryeministrin Aleksandër Vuçiç, tashmë president i Serbisë, tha se Lugina e Preshevës nuk është vetëm Presheva e aq më pak disa vendbanime kufitare në ish-Zonën Tokësore të Sigurisë, por përfshin tri komunat: Preshevën, Medvegjën dhe Bujanovcin me 1 264 kilometra katrorë.

I pari i Bujanocit këmbëngul se çdo zgjidhje e pjesshme për Luginën e Preshevës do të shkaktonte tragjedi humanitare. Gjatë intervistës për “Zërin” Kamberi tha se Lugina e Preshevës nuk kërkon zgjidhje, e cila cënon integritetin territorial të Kosovës e as që Kosova për hatër të Luginës të heqë dorë nga ndonjë prej kërkesave të saj ndaj Serbisë.

Sipas Kamberit, Serbia ka angazhuar edhe ekspertë të jashtëm për t’i bërë “llogaritë” e skenarëve të zgjidhjeve të mundshme të çështjes së Kosovës. /abcnews.al

vucic.jpg
ent ela18:54 | 08/08/2018

Duke dërguar përfaqësuesin e tij në Mitrovicë, presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka informuar komunitetin serb se zgjidhja e çështjes së Kosovës është ende larg, ndërsa ka paralajmëruar se detajet e bisedimeve do të publikohen në shtator, kur do të vizitojë personalisht Kosovën.

Pasi ka siguruar lejen nga autoritetet e Prishtinës, Marko Gjuriç ka vizituar të mërkurën Mitrovicën, ku përfaqësuesve civilë dhe politikë të komunitetit serb u ka premtuar se çfarëdo që të ndodhë në të ardhmen, atyre nuk do t’ju mungojë kurrë mbështetja nga Beogradi. “Ajo që dua t’i them çdo serbi nga Mitrovica është se në të ardhmen do të keni më shumë, nuk do t’ju gënjejë askush, nuk do të keni kurrë më pak të ardhura, por më shumë mbështetje nga Serbia”, ka thënë Gjuriç.

Sidoqoftë, më tepër sesa prania e Gjuriç, më e rëndësishme ka qenë lidhja telefonike e presidentit Aleksandar Vuçiç. Vuçiç ka deklaruar se zgjidhja e çështjes së Kosovës është larg, por ka premtuar se do të luftojë deri në fund. Gjithashtu, kreu i shtetit serb ka paralajmëruar vizitën e tij në Kosovë në muajin shtator, kur dhe do të tregojë risitë e dialogut me Prishtinën. Ndër të tjera, Vuçiç u ka premtuar serbëve se vitin e ardhshëm shteti serb do të bëjë investime të mëdha në infrastrukturën e Kosovës, në veri dhe jug të lumit Ibër. “Do të investojmë para më shumë se kurrë, sepse duam të tregojmë se jemi me njerëzit tanë dhe se do të jemi me ta gjithmonë”, ka thënë Vuçiç. Ai ka shtuar se Serbia nuk do ta zvogëlojë kurrë praninë e saj në veri të Kosovës./abcnews.al

VUCIC-PER-ZGJIDHJEN-1280x720.jpg
ent ela21:27 | 27/06/2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se Beogradi po punon për arritjen e një zgjidhjeje konsensuale në dialogun me Kosovën. Por ndërsa ka paralajmëruar se arritja e saj do të jetë e vështirë, Vuçiç ka nënvizuar se fjalën e fundit do ta thotë referendumi qytetar.

Presidenti serb, Alleksandar Vucic ka deklaruar gjatë ushtrimeve ushtarake dhe policore të forcave serbe, se zgjidhja për Kosovën nuk është e lehtë, por vendimet e tilla do të shqyrtohen para popullit me referendum. Ai ka thënë se zgjidhjen nuk e sheh shumë shpejt, por bisedimet janë të rëndësishme. Deri më tani nuk i ka konfirmuar popullit idenë për zgjidhje.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: “Ne duhet të gjejmë një projekt që do të thotë diçka për serbët, që nuk e nënshtron Serbinë dhe që tregon se mund të arrijmë tek kompromisi me shqiptarët. Por në këto momente nuk e kemi një gjë të tillë. Në momentin që do të jetë, do të kemi referendum”.

Vuçiç tha se nuk fshehet pas popullit, por sigurisht që zgjidhja nuk do të jetë ashtu siç janë pritjet, por gjithsesi për një gjë të tillë do të vendoset me votën e qytetarëve.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: “Nuk do të fsheh asgjë dhe këtu s’ka asgjë për të qeshur, sepse nuk kemi asgjë të mirë, por vetëm vështirësi. Sidoqoftë, gjithçka do ta them para popullit, populli do të japë vendimin për të ardhmen dhe unë nuk do të fshihem”.

Bisedimeve në Bruksel mbështetje u kanë ofruar shumë zyrtarë serbë duke thënë se duhet parë mundësitë për një zgjidhje reale të kompromisit. /abcnews.al

vlcsnap-error395-1280x720.jpg
ent ela11:39 | 09/02/2018

Eurokomisioneri Johanes Han theksoi se vitin e ardhshëm do të arrihet një zgjidhje përfundimtare dhe normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas zyrtarit europian, marrëveshja e qëndrueshme do të jetë në dobi të dy vendeve.

Komisioneri Europian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn, shprehet optimist që Kosova dhe Serbia mund të zgjidhin të gjitha mosmarrëveshjet deri vitin e ardhshëm. Ta paktën kështu pretendoi gjatë një intervistë për televizionin e Beogradit “N1”. Ndërsa më tej shton se pret nga dy shtetet të arrijnë marrëveshjen e shumëpritur përfundimtare.

Johannes Hahn, Komisioner Europian per Zgjerim dhe Fqinjësi të mirë: “Ne qëllimisht nuk propozuam ndonjë datë. Bisedimet nuk janë të lehta dhe palëve u duhet t’u jepet mundësia për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme ligjore. Ashtu si i gjithë procesi, cilësia dhe shpejtësia janë të rëndësishme”.

Ai nënvizoi se dialogu është në të mirën e dy shteteve, sidomos në rrugën drejt BE-së. “Në të kaluarën dëgjonim në Kosovë: Pse të flasim, kjo i shërben vetëm Serbisë. Por është në interes të Kosovës që të arrihet normalizimi me Serbinë”, shton më tej zyrtari I Unionit. Hahn komentoi edhe strategjinë e zgjerimit të BE-së dhe thënë se është shumë pozitive për Ballkanin. Pavarësisht se është vendosur 2025 si datë e mundshme kur mund të pranohet vende anëtare, eurokomisioneri theksoi se të gjitha shtetet që synojnë integrimin, duhet të plotësojnë kushtet e vendosura nga Unioni./abcnews.al

vlcsnap-error984-1-1280x720.jpg
G. P.18:52 | 25/01/2018

Partia “Zgjidhja” nuk do t’i bashkohet protestës së opozitës në 27 Janar. Në një deklaratë për shtyp përfaqësuesi i kësaj partie, Koço Kokëdhima renditi tre kushtet që duhet të plotësojnë partitë e vjetra nëse duan bashkëpunimin e partisë “Zgjidhja”.

Thonë se mbështesin çdo protestë paqësore por jo atë më 27 Janar.

Koço Kokëdhima: “Partitë e vjetra, veçanërisht PS dhe PD janë në bashkëpunim e marrëveshje me njëra-tjetrën, bëjnë sikur zihen e luftojnë, por në fakt mbajnë e alternojnë njëri-tjetrin në pushtet. “Zgjidhja” nuk do t’i bashkohet protestës së 27 janarit, mbështetësit e saj nuk do marrin pjesë në të”.

Partia “Zgjidhja” ka tri kushte për t’u bashkuar me Partinë Demokratike në një front të gjerë opozitar kundër qeverisë.

Koço Kokëdhima: “Kushti i parë, PD të distancohet qartazi dhe haptazi nga të gjitha aktet e saj antikombëtare dhe antipopullore të kryera në të shkuarën e afërt kur qeverisi Shqipërinë.
Kushti i dytë, PD të distancohet prerazi dhe përfundimisht nga çdo marrëveshje e fshehtë dhe pazar me Edi Ramën për të mbajtur peng zgjedhjet dhe për të mos lejuar demokratizimin e tyre. PD ta kushtëzojë pjesëmarrjen në parlament vetëm me kryerjen urgjente të reformës zgjedhore gjithëpërfshirëse, e cila duhet t’i çlirojë përfundimisht zgjedhjet shqiptare nga komisionerët e PD-së dhe të PS-së, të garantojë votim dhe numërim elektronik në qendrat e votimit dhe të gjitha standardet europiane të zgjedhjeve të lira. I vetmi vend në botë ku zgjedhjet administrohen nga dy parti dhe jo nga shteti, është Shqipëria. Reformën zgjedhore duhet ta udhëheqë prezenca e OSBE-së në Tiranë.
Kushti i tretë, qeverisja e mirë e Shqipërisë do të fillojë kur sovraniteti politik t’u merret kryetarëve të partive të vjetra dhe t’u kthehet qytetarëve të zakonshëm dhe taksapaguesve shqiptarë”.

Pa plotësuar këto tri kushte, Partia zgjidhja nuk do ketë asnjë bashkëpunim./abcnews.al

vlcsnap-error878-2-1280x720.jpg
ent ela14:43 | 25/01/2018

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç do të bëjë publike për pak muaj rezultatin e dialogut të brendshëm për Kosovën. Për këtë problem pritet të mbahet dhe një referendum popullor.

Serbia është në pritje të strategjisë për Ballkanin e cila mund ta favorizoj bashkë me Malin e Zi që në vitin 2025 të jenë anëtare të Bashkimit Evropian. Problem mund të jetë Kosova dhe për këtë flitet se mund të ketë referendum. Një dialog i brendshëm është zhvilluar dhe rezultatin e tij pritet ta bëj public vet presidenti serb. Ekspertët që merren me Ballkanin thonë se këtë datë mund ta arrinë edhe vendet si Shqipëria apo Maqedonia nëse zgjidhin problemet. Strategjia për Ballkanin pritet në fillim të Shkurtit në Bruksel. 

Mundësi për të zgjidhur problemin e Kosovës në një referendum. Intensifikimi i kërkesave për zgjidhje paralajmëron një marrëveshje obligative ligjore. Për pak muaj presidenti Alleksandar Vucic thotë se do të njoftoj idenë e tij.

Marko Savkovic, i Qendra për politika të veçanta, beson se viti 2025 mund të jetë real për integrim, por edhe sfidues.

Marko Savkovic, Fondi beogradas për politika të Veçanta: Kemi kërcënime ndaj institucioneve demokratike dhe pavarësisë së tyre janë sfidat më të mëdha në Ballkan. Natyrisht që për Serbinë zgjidhja e problemit të Kosovës është gjithnjë i pranishëm, por ekziston një proces i bindjes se faktorëve që në vitin 2019 do të jetë fundi i problemit, por nuk e dimë çfarë do të ndodh më pas e që është e rëndësishme.

 

Janë 52 për qind të serbëve që do ta votnin pro hyrjen në Bashkimin Evropian. Por, që konsiderohet rritje për disa për qind. BE pritet ti ndaj nga dy vendet e Ballkanit. Serbia dhe Mali zi duken favorite për thyrjen e murit të zgjerimit.

 

Marko Savkovic, Fondi beogradas për politika të Veçanta: Është një ide që këtyre vendeve tu thuhet se nëse kryeni detyrat do të shpërbleheni. Nëse mundet Mali i Zi dhe Serbia që ka shumë problem atëherë do të mund ta arrijnë edhe vendet e tjera. Efekti I BE-së dhe NATO ka efekte pozitive edhe te vendet tjera.

 

Zgjidhje intensive të ngatërresave të krumbulluara prej dekadash kërkojnë shumica e vendeve me fqinjët e tyre. Por, aq sa numri i tyre duken edhe sfidat. Kosova përmendet si një nga pengesat në rrugën e bisedimeve për Serbinë./abcnews.al

Gazetari i ABC News; Idro Seferi

Operator: Predrag Barbul

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono