zgjidhja

KRONIKE-BASHA-SHKODER.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela15:13 | 17/09/2019

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha është i bindur se zgjidhja e krizës politike do të vije nga brenda, pavarësisht takimeve dhe vizitave të vazhdueshme të ndërkombëtarëve. Në një takim me strukturat e PD në Shkodër, kreu i demokratëve theksoi se platforma që opozita e bashkuar do të paraqesë do të jetë zgjidhje për krizën e thellë që, sipas tij, po kalon vendi.

Ndërkombëtarët do të jenë të mirëpritur të japin kontributin e tyre për krizën politike, por zgjidhjen opozita e bashkuar e pret vetëm nga një dialog i brendshëm mes forcave politike. Ky ishte qëndrimi që kryedemokrati Basha mbajti në Shkodër në një takim që zhvilloi me strukturat e Partisë Demokratike dhe kryebashkiaken në detyrë, Voltana Ademi.

Platforma që partitë e opozitës do të paraqesin pritet të jetë edhe rruga e daljes nga kriza dhe oferta e hapur për dialog me qeverinë për të gjitha çështjet për të cilin u bojkotuan institucionet dhe zgjedhjet vendore.

Nga Shkodra, Basha tha se të gjithë kryebashkiakët e veriut janë me precedent penalë dhe të lidhur me grupe kriminale ndaj edhe premtoi që opozita të jap zgjidhje përmes alternativës së saj.

Partia Demokratike pritet të publikojë javët e ardhshme platformën e saj për daljen nga kriza, të cilët e ka dakordësuar dhe do ta hartojë në bashkëpunim me aleatët e saj opozitarë. /ABC News Albania 24/7

INTERVISTA-MEDIU.mpg_snapshot_00.38-1280x720.jpg
ent ela15:27 | 06/09/2019

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu kërkon që opozita të mos humbë kohë por të ulet me maxhorancën për të dhënë idetë e saj për reformën zgjedhore dhe atë në drejtësi. Në një intervistë për ABC News, Mediu zbulon edhe kërkesat e aleatëve sa i takon reformës zgjedhore dhe përpjekjeve të ndërkombëtarëve për zgjidhjen e krizës. 

Platforma për daljen nga kriza që opozita prezantoi një ditë më parë mund të jetë edhe ura e parë e komunikimit mes maxhorancës dhe opozitës për zgjidhjen e krizës. Kreu i Republikanëve, Fatmir Mediu në një intervistë për ABC News kërkon që opozita të mos presë kur bëhet fjalë për reforma të rëndësishme si ajo zgjedhore por të ngrerë një grup negociator dhe të ulet në tryezë me shumicën.

Tentativat e ndërkombëtarëve nuk kanë munguar dhe nuk do të mungojnë, por sipas Mediut ata më parë duan të shohin vullnetin e shqiptarëve për tu ulur në tryezë për zgjidhjen e krizës.

Leximin që kryeministri Rama i bën raportit të ODIHR për kreun e republikanëve është delirant, madje kur bëhet fjalë për delir Mediu nuk kursehet duke bërë një krahasim me Hitlerin.

Mediu ia lë historisë gjykimin mbi vendimin e opozitës për djegien e mandateve por duke bërë një reflektim për atë që ndodhi 7 muaj më parë thekson se Parlamenti është vendi ku duhen kryer vendimarrjet e rëndësishme.

Dokumenti përfundimtar i OSBE/ODIHR  mbi skanimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, sipas Mediun duhet të jetë dosja e prezantimit të opozitës në çdo takim me ndërkombëtarët kur bëhet fjalë për t’i prezantuar aftësitë e qeverisë së Edi Ramës për të organizuar një proces zgjedhor. /ABC News Albania 24/7

INTERVISTA-DASH-SHEHI.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela15:40 | 03/09/2019

Aleati i PD Dashamir Shehi i kundërvihet Bashës për listat e deputetëve që hartoi 2 vite më parë, duke përfshirë në to emra sipas tij joserioze dhe jopërfaqësues. Kreu i LZHK tha në një intervistë për ABC News se zgjidhja e krizës aktuale duhet të vijojë nga shqiptarët, jo nga ndërkombëtarët.

Vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta për të zgjidhur krizën politike përmes dekretimit të një date të re zgjedhjesh për kreun e LZHK, Dashamir Shehi ishte një përpjkje për t’i dhënë frymëmarrje klas politike në kushtet e një krize të thellë. Duke e vlerësuar si një datë të pamundur 13 tetorin për  të zhvilluar zgjedhjet, Shehi tregon se vendimin për të mos u regjistruar në KQZ e kishte në sinkron me Bashën.

Shehi kërkon që zgjidhja e krizës të vijë përmes një dialogu të brendshëm, duke mos kërkuar që të tregohemi të dobët përpara ndërkombëtarëve.

Parlamentin aktual e sheh grotesk, por për të shumë përgjegjësi ka edhe kreu i demokratëve Basha që përfshiu në lista njerëz jo seriozë dhe që nuk përfaqësojnë asgjë në rrafshin opozitar.

Kryedemokrati Basha do të takojë të enjten në selinë blu, aleatët e tij, menjëherë pas takimit që do të zhvillojë me zyrtarin e DASH, Kostelancik që do të jetë në Tiranë. /ABC News Albania 24/7

1-23-770x433.jpg
Sej rie12:45 | 05/08/2019

Kryetari i Partisë Demokratike nuk tërhiqet nga kërkesa e tij për largimin e kryeministrit Rama dhe krijimin një qeveri tranzitore për zhvillimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Në një takim me strukturat në Krujë, Basha foli edhe për zgjedhjet e 13 tetorit, të drekretuara nga Presidenti Meta. “Zgjedhjet nuk janë çështje datash, por standardesh. Dhe beteja për zgjedhje të lira nuk është kauzë partiake, por është betejë e çdo shqiptari”, theksoi kreu i opozitës duke sqaruar se zgjidhja nuk është vetëm rotacioni i pushteti por një Shqipëri e standardeve evropiane. Kryedemokrati Basha tha para demokratëve të Krujës se zgjidhja e krizës në Shqipëri do të nis me dënimin e politikanëve të kapur në blerje votash dhe në bashkëpunim me krimin e organizuar për pushtetin dhe pasurinë e tyre./ABC News Albania 24/7

astrit-patoziii.jpg
G. P.21:36 | 14/06/2019

Astrit Patozi ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija” në Abc News. Koordinatori i Bindjes Demokratike u pyet se kush do të ishte zgjidhja sipas tij e krizës ku ndodhet vendi.

E para do bëja ç’është e mundur që kurrë të mos shkonte puna në këtë pikë, por në rast se do shkonte pastaj, do ndiqja instiktin tim për interesin që ka ky vend dhe ky popull për këto zgjedhje dhe për shumë më tepër se sa këto zgjedhje. Shqipëria ka nevojë për t’u ndarë nga ky sistem i kalbur politik dhe ky do ishte rast i mirë për të filluar kthesa sipas meje. Në rast se kjo nuk do ndodhë do të ketë arnime të vazhdueshme dhe ne do të biem në kriza të tjera dhe të shpeshta, madje dhe më të këqija në të ardhmen sepse do ishte thjesht kapërcime i momentit. Ne kemi nevojë të ikim nga ky sistem. Kryetarokracia është një sistem i pisët politik, i cili na ka sjellë në këto nivele, të shpifura do thoja, dhe për të dalë nga kjo Shqipëria ka nevojë për një marrëveshje të madhe. Nuk ka nevojë për një marrëveshje për zjedhje lokale. Pas kësaj në rast se ne nuk ikim nga ky lloj sistemi, nga listat e mbyllura, nga kjo që tre vetë në Shqipëri vendosin për 3 milionë të tjerët, ku sulltani vendos shumë më tepër se dy të tjerët, kjo është një gjë që duhet të përfundojë një orë e më parë përndryshe nuk do të ketë qetësi”, tha Patozi.

Për krijimin e Bindjes, Patozi nuk ka asnjë pendim. Ai shprehet se me të i solli vendit një ofertë të re.

“Për ne ka qenë vendimi i duhur dhe nuk i heqim asnjë presje. Një mijë herë të kthehemi mbrapa, një mijë herë do ta kishim bërë të njëjtën gjë. Pse? Sepse ne i sollëm vendit një ofertë të re, e cila ishte e ndryshme nga çfarë është parë deri tani, i sollëm një model të ri. Mbi të gjitha këtë gjë e bëmë në ditën, kur ata ndjeheshin më të dobët. Pra sistemi politik që është krijuar në Shqipëri dhe është në grahmat e fundit sipas nesh ishte në pikën e tij më të dobët prandaj ne bëmë gjënë e duhur dhe nuk pendohemi. Në këtë situatë ne jemi të disavantazhuar. Që në çastin  që gjithë debati është përqendruar që kush është më i fortë, Ilir Meta apo Edi Rama, apo Lulzim Basha nuk ka shumë vëmendje, shumë veshë për të dëgjuar se çfarë themi dhe çfarë jemi ne. Sigurisht që kjo na penalizon, por më mirë të bëjmë një sakrificë të vogël, por të shpëtojë vendi dhe të ketë një zgjidhje afatgjatë”, tha Patozi./abcnews.al

KONGRESI-KOCO-KOKEDHIMA-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.43-1280x720.jpg
ent ela15:21 | 11/05/2019

Partitë e vjetra e ruajnë pushtetin përmes korrupsionit. Kështu është shprehur kryetari i Partisë Zgjidhja Koço Kokëdhima. Në kongresin e parë të kësaj force politike kryetari Kokëdhima ka prezantuar platformën e kësaj partie si e para anti-sitem në Shqipëri, siç e cilëson ai.

Nuk i ka ndalur akuzat Koço Kokëdhima për partitë e vjetra siç i quan ai forcat kryesore politike në vend.

“Partitë e vjetra ruajnë pushtetin përmes korrupsionit. Ne do të bëjmë zgjidhjen falë punës së palodhur”.

Zgjidhja është platforma e parë anti-sistem në Shqipëri- ka deklaruar kryetari kësaj partie në kongresin e parë që zhvilloi këtë të shtunë

“Zgjidhja denoncoi ujdinë PS-PD. Projekti i partisë Zgjidhja i vetmi që ka populli jonë për mirëqenie dhe progres”.

Anëtarët e Partisë janë zgjedhur nga ky kongres me një mandat katër vjeçar. /ABC News Albania 24/7

 

IDRO-VUCIC-ABCM4T2.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela19:01 | 03/05/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se ndarja e Kosovës është një opsion tashmë i dështuar për gjetjen e zgjidhjes së kontestit dypalësh. Duke komentuar samitin e Berlinit, Vuçiç ka nënvizuar se ndarja nuk është mbështetur nga faktori ndërkombëtar.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se ideja e përkufizimit me Kosovës ka dështuar, pavarësisht idesë së tij për të zgjidhur një problem historik e sidomos jo për të lënë pasoja në të ardhmen. Por, ka theksuar se nuk ka patur mbështetje as në Serbi për idenë e tij. Vuçiç, i ka kushtuar ditën deklaratave për samitin e Berlinit duke theksuar se shtet që kanë njohur Kosovën duan njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës. Serbia e ka të vështirë të negocioj në këto kushte. Në Serbi ka theksuar se zgjidhja më e mirë ka qenë kompromisi.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Populli ynë ka menduar ndryshe se shumica e botës dhe unë e kam kuptuar këtë. Kjo do t’i kushtojë shumë popullit tonë 20, 30 apo 50 vite më vonë, që nuk e kemi bërë përkufizimin”.

Presidenti serb, ashtu siç edhe ka shkruar në tekstin e tij autorial për të përditshmen Kurir, ka thënë se Serbia duhet të fokusohet tek ekonomia dhe zhvillimi, kurse në të ardhmen dikush tjetër do të duhet ta thotë të vërtetën. Vuçiç ka thënë se Serbisë i nevojiten miqtë nërkombëtarë, por ka përsëritur se është i gatshëm të bisedoj. Thaçi dhe Haradinaj, siç ka thënë, nënvlerësuan kancelaren Merkel dhe presidentin Makron.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Kur të heqin taksën ne mund të flasim dhe ata mund ta gjejnë daljen si të duan, por nuk duan. I kam thënë edhe Merkel dhe Markon që ata nuk do të lëshojnë pe, ata nuk më besonin si mund ta refuzojnë Francën dhe Gjermaninë. E dija pasi ua njoh mentalitetin edhe pse s’e kam takuar më parë Haradinajn”.

Prsidenti serb ka theksuar se në Berlin ka qenë një sulm i organizuar kundër Serbisë dhe Republikës Serbe të Bosnjës nga shumë shtete dhe kjo ka qenë e vështirë. /ABC News Albania 24/7

basha-live1.jpg
ent ela12:56 | 06/03/2019

Kryetari demokrat Lulzim Basha shprehet edhe njëherë i vendosur për të mos dialoguar me kryeministrin Edi Rama. Në përfundim të takimit me zv.ambasadoren amerikane, Basha tha se marrëveshja e 17 majit, rezultoi kundër interesit publik.

Duket se kreu i demokratëve Basha kërkon të mos përsërisë, historinë që për të rezultoi tragjedi elektorale, një herë të dytë në formën e një farse. Ndaj ftesës së përsëritur të kryeministrit i vë përballë eksperiencën.

“Dialogu midis meje dhe Ramës provoi të ishte i dëmshëm për interesat e Shqipërisë në mënyrën si u keqpërdor nga një njeri që hiqet si kryetar i Partisë Socialiste, por është reduktuar në një bashkëpunëtor të krimit të organizuar dhe të oligarkëve grabitqarë që dëmtojnë interesat e shqiptarëve, dëmtojnë dhe interesat e socialistëve, dëmtojnë dhe interesat e demokracisë. Populli ka folur dhe dje dhe do flasë në çdo protestë. Rama bën mirë të dëgjojë zërin e popullit, t’i hapë rrugë zgjidhjes politike dhe t’i hapë rrugë hetimit të dosjes 339  dhe 184. Zgjidhja mbetet në dorë të popullit”.

Deklaratat kreu i demokratëve i bëri në përfundim të takimit me zëvendës ambasadoren amerikane Leyla Moses One, përmbajtjen e të cilit refuzoi ta bënte publike.

“Nuk bëj komente mbi deklaratat dhe takimet në këtë rast me partnerin strategjik të Shqipërisë, SHBA”.

Takimi që zgjati rreth një orë, erdhi një ditë pas protestës së katërt të thirrur nga koalicioni opozitar dhe është i pari mes kryeopozitarit dhe përfaqësueses më të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, që pas nisjes së sezonit të protestave opozitare më 16 shkurt dhe djegies së mandateve të deputetëve, edhe pse në qëndrimet e saj në mënyrë të vazhdueshme Ambasada amerikane është shprehur kundër këtij veprimi politik të opozitës, por edhe përdorimit të dhunës në protesta. /abcnews.al

BALLUKU-ME-TREGETARET-E-MAKINAVE.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela13:32 | 12/02/2019

Tregtarët e automjetetve të përdorura kanë kërkuar rishikim të vendimit të qeverisë për importimin e automjeteve mbi 10 vjet përdorim. Në dëgjesën publike që zhvilloi me ta, Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku ka premtuar gjetjen e një zgjidhjeje që jo vetëm mos dëmtohet biznesi i tregtarëve por edhe të mbrohet mjedisi.

Me këtë ftesë u ul përballë  tregtarëve të makinave të përdorura Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku. Vendimi i Këshillit të Ministrave ka dëmtuar biznesin e tyre i thanë tregëtarët duke filluar që tek ndalimi i autoveturave që janë prodhuar jo më shumë se 10 vjet para datës së regjistrimit të parë në Shqipëri.

Arsyeja e ndalimit të makinave mbi 10 vjet prodhim është vendosur për të mbrojtur shëndetin e njerëzve. Por kjo nuk qëndron sipas importuesëve të automjeteve të përdorura, pasi problem kryesor është karburanti që tregëtohet në Shqipëri.

Sa i përket detyrimit për të targuar automjetet që sjellin nga jashtë, kjo i duket e paarsyeshme tregëtarëve pasi nuk mund t’i vendosin targa një makine që nuk qarkullon.

Ashtu siç premtoi në fillim të fjalës së saj ministrja Balluku i dëgjoi dhe i mbajti shënim ankesat e importuesëve të automjeteve dhe u premtoi se një zgjidhje të mesme do t’ua japin shumë shpejt.

Në tetor të vitit të kaluar këshilli i ministrave vendosi të mos lejojë  nga 1 janari i vitit 2019 importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim. /abcnews.al

46464138_303.jpg
ent ela09:40 | 10/02/2019

Ka 20 vjet që “kriza e Kosovës” shfaqet në titujt e gazetave. Gjendja e staus quo-së ngjan më shumë me një paqe të bllokuar se sa me një paqe të vërtetë. Një prezantim i fakteve.

Si këto ditë 20 vjet më parë, në Rambouillet të Francës filloi konferenca ndërkombëtare e paqes për konfliktin që zgjaste disa dekada midis Serbisë dhe Kosovës, të banuar nga shqiptarët. Beogradi nuk pranonte asnjë propozim që i prezantohej. Më 24 mars 1999, NATO filloi ndërhyrjen ushtarake, të parën ndërhyje gjatë ekzistencës së saj. Bombat e NATO detyruan ushtrinë serbe dhe shumë njësi paramilitare, që të tërhiqeshin nga Kosova, pasi kishin detyruar dëbimin e 800 mijë shqiptarëve. Që prej asaj kohe, Kosova, e cila u bë më 2008 shteti më i ri i Europës dhe u nda nga Serbia, u vendos pak a shumë nën vëzhgimin ndërkombëtar. Trupa mbrojtëse e Kosovës, e drejtuar nga NATO, KFOR-i, u bë garanci për sigurinë. BE u përpoq për dhjetë vjet me radhë, që të formonte me misionin e saj më të madh jashtë BE-së, EULEX-in, një shtet juridik demokratik.

Gjendja

Kosova vazhdon të jetë një nga shtetet më të korruptuara. Mediat dhe drejtësia kanë ngelur varur në klanet e politikës. Kontrabanda e armëve, drogës dhe qenieve njerëzore janë „sektorët ekonomikë” më të rëndësishëm. Papunësia është e madhe. Kush ka mundësi të largohet migron në Europën Perëndimore. Në Serbi gjendja është e njëjtë, megjithëse vendi është zyrtarisht kandidat për t’u pranuar në BE. Komisioni i BE-së, ka parashikuar madje vitin 2025, si datë e mundshme pranimi. Megjithëse BE është duke ndërmjetësuar prej vitesh midis fqinjëve të armiqësuar, përparime për qetësimin e konfliktit të vazhdueshëm nuk janë bërë. Parlamenti serb sapo u tall me BE-në, duke e quajtur „tigër pa dhëmbë”.

Pse nuk janë duke u arritur përparime në këtë krizë, megjithëse SHBA dhe BE kanë vënë në dispozicion ushtri me diplomatë dhe ekspertë, si dhe miliarda euro? Gjendja është ashpërsuar madje javët e fundit. Linjat e bisedave midis Beogradit dhe Prishtinës janë shumë larg njëra-tjetrës.

Shqiptarët e Kosovës kanë marrë vendim të krijojnë ushtrinë e tyre. Reagimet e Serbisë luhaten midis indinjatës dhe mungesës së fuqisë. Prishtina vuri taksa 100 përqind për mallrat serbe, sepse Beogradi nuk do që ta njohë Kosovën, nga pikëpamja e së drejtës ndërkombëtare. Dëmet ekonomike të Serbisë vlerësohen mbi 100 milionë euro. Javën e kaluar, parlamenti i Kosovës nxorri ligjin që e bën minierën e Trepçës kombëtare, megjithëse kjo sipërmarrje e rëndësishme është prej kohësh një pikë e diskutueshme midis dy vendeve fqinjë.

Mungon interesi në arritjen e përparimeve në konfliktin e Kosovës

Ekzistojnë disa pengesa të rëndësishme, që e pengojnë zgjidhjen e krizës së Kosovës. Sepse praktikisht askush nuk ka interes në zbutjen e shpejtë dhe afatgjatë të konfliktit. Presidenti i gjithëpushtetshëm serb, Aleksandar Vuҁiҁ, është një aktor shumë i mirë. Nuk dihet nëse ai është po aq i apasionnuar me shahun sa kolegu i tij rus, Vladimir Putin. Sidoqoftë, të dy politikanët e nivelit të lartë janë mjeshtra taktike në shahun politik të Ballkanit.

Sipas studimeve të fundit ka dalë se Moska nuk ka interes që t‘ i japë një përgjigje përfundimtare çështjes së Kosovës. Sepse nëse do ta bënte do të humbiste ndikimin në rajon. Prandaj pengon me veton e saj Këshillin e Sigurimit të OKB, që të marrë vendime për Kosovën, kundër interesave të aleatit të ngushtë, Serbisë. Dhe kështu qëndron e lidhur ngushtë me Serbinë, si vendin më të madh dhe më të rëndësishëm të Ballkanit Perëndimor.

Serbia

Vuҁiҁi i Serbisë është rritur me temën e Kosovës. Fillimisht ai ka qenë një nga mbështetësit e partisë së Slobodan Millosheviçit, që vdiq në Hagë, në Gjykatën ndërkombëtare për krimet e luftës, dhe që iu ngarkuan luftërat që çuan në shpërbërjen e Jugosllavisë. Vuҁiҁi ka shtatë vjet që qëndron në pushtet. Kjo falë premtimeve që i ka bërë Berlinit, Uashingtonit dhe Brukselit se do të punojë për një zgjidhje në çështjen e Kosovës. Për këtë Perëndimi i la dorë të lirë në politikën e brendshme. Askush nuk ka ushtruar kritika të ashpra që Vuҁiҁi ka ndërtuar një sistem autokratik pushteti. Nëse presidenti i jep vërtet fund konfliktit të Kosovës, atëherë ai nuk do trajtohej më në mënyrë speciale nga Perëndimi. Vuҁiҁi do të duhej të merrej me kritikat për mosrespektimin e institucioneve demokratike si dhe vënin nën kontroll të drejtësisë dhe mediave. Përveç kësaj, sipas të dhënave të veta, Beogradi i jep çdo vit 500 milionë euro pakicës serbe në Kosovë. Paratë administrohen pa kontrollin e askujt. Kështu që gjithnjë mund të mbetet diçka për xhepat e veta.

Kosova

Edhe në Kosovë udhëheqësit politikë nuk janë të interesuar në ndonjë paqe afatgjatë me fqinjin, Serbinë. Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj janë rritur në luftën e armatosur kundër Serbisë. Edhe sot ata marrin simpatinë nga populli nëpërmjet antiserbizmit. Si në Serbi ashtu edhe në Kosovë, opozita është shumë më radikale se sa qeveritarët. Në Beograd opozita nacionaliste akuzon Vuҁiҁin për tradhëti kombëtare, për shkak të gatishmërisë për bisedime me Prishtinën. Partia opozitare nacionaliste në Kosovë, Vetevendosje, do donte që sot të ndërpriste çdo lloj kontakti me Serbinë, derisa pavarësia të njihej nga Beogradi.

Vështrim

SHBA ka nën presidentin Donald Trump probleme krejt të tjera botërore, që e lënë Ballkanin mënjanë. BE duket se e ka ulur angazhimin, pas shumë proceseve të pasuksesshme ndërmjetësimi. Askush nuk beson se duke pasur parasysh zgjedhjet për Parlamentin Europian në maj, e ngarkuara me politikën e Jashtme të BE, Federica Mogherini, do të përdorë gjithë fuqinë që ka për të ofruar një zgjidhje të konfliktit të Kosovës. Çdo gjë tregon për ngrirjen e konfliktit të Kosovës. Kjo gjendje nuk e minimizon rrezikun e konflikteve të dhunshme.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono