zgjedhje

mogherini.jpg
G. P.10:08 | 14/09/2019

Bashkimi Evropian do të vëzhgojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor, duke e cilësuar këtë veprim dëshmi të përkushtimit ndaj proceseve demokratike në Kosovë.

Shefja e politikës së Jashtme të BE-së në largim, Federica Mogherini ka emëruar anëtaren e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, shefe të Misionit Vëzhgues.

Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini thuhet se “Kosova mbetet përparësi politike për BE-në dhe vendosja e Misionit Vëzhgues të Zgjedhjeve konfirmon angazhimin dhe përkushtimin tonë të vazhdueshëm për të mbështetur procest demokratike në Kosovë”.

Ajo është shprehur e bindur se misioni do të ndihmojë mbajtjen e zgjedhjeve gjithëpërfshirëse, të besueshme dhe transparente.

“Këto zgjedhje zhvillohen në një periudhë të rëndësishme për Kosovën, e cila duhet të lëvizë vendosmërisht për të përparuar në rrugën evropiane, në reforma dhe në normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë”, citohet të ketë thënë zonja Mogherini.

Zgjedhjet e reja në Kosovë pasuan dorëheqjen e kryeministrit Ramush Haradinaj më 19 korrik pasi u thirr për t’u marrë në pyetje në Prokurorinë e Posaçme në Hagë e cila trajton pretendimet për krime lufte dhe të pasluftës në Kosovë.

Diplomatët perëndimorë po u bëjnë thirrje partive politike që të krijojnë një mjedis të qetë e të sigurt për zgjedhjet e 6 tetorit dhe të shmangen keqpërdorimet e votës dhe frikësimet e kandidatëve dhe votuesve serbë të Kosovës që nuk ishin të rreshtuar me Listën Serbe në zgjedhjet e kaluara.

Diplomatët po ashtu presin formimin e shpejtë të një qeverie të re që do të ishte e gatshme të mënjanojë pengesat për vazhdimin e shpejtë të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë./VOA

JORIDA-TABAKU-1280x853.jpeg
G. P.12:01 | 13/09/2019

Pas rrëzimit të dekreteve të Presidentit të Republikës në seancën parlamentare të së enjtes ka reaguar Partia Demokratike. Përmes ish-deputetes Jorida Tabaku selia blu thotë se qeveria mbahet në këmbë nga oligarkët.

Kontratat koncesionare për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat sipas Tabakut do të fusin vendin në një borxh të panevojshëm. Vota e djeshme e deputetëve të Kuvendit, tha ish-deputetja e Partisë Demokratike do të kushtojë 370 milionë euro dhe do të rrisë borxhin publik me 2.8%.

Kontrata në fjalë dhe të tjera mes Partneritetit Publik Privat paralajmëroi Tabaku do të jenë të parat që do te kalojnë në sitën e ligjit anti-mafia dhe anti-oligarki që ka propozuar Partia Demokratike./ABC News Albania 24/7

ditmir-bushati-ne-kuvend.jpg
G. P.15:05 | 12/09/2019

Ditmir Bushati, si nga selia e Partisë Socialiste, edhe në foltoren e Kuvendit, mbajti një fjalim kritik mbi gjendjen në vend, duke thënë se grykësia dhe paaftësia po shkatërrojnë shpresën dhe se vendi ka nevojë për ndërtimin e një sistemi vlerash. Ish-ministri u shpreh i shqetësuar për përqendrimin e parave në pak njerëz.

Tashmë që Edi Rama e ka lënë jo vetëm pa karrige në qeveri, por edhe pa post në parti, Ditmir Bushati nuk rezervohet për të përshkruar atë që po ndodh tashmë në Shqipëri sipas optikës së tij.

“Jemi duke përjetuar një krizë vlerash, e cila nuk vjen nga përtacia, por nga mpirja që sjell mungesën e shpresës, që vjen nga grykësia dhe paaftësia për të ndërtuar një sistem vlerash”, tha Bushati.

Bushati kërkon një reflektim të thellë kombëtar, në raport me botën dhe me procesin integrues po ashtu.

“Duhet të bëhemi bashkë për të përcaktuar qëllimet se ku do të jetë Shqipëria pas 20 apo 30 vitesh. Këto objektiva duhet të kenë diasporën në qendër të tyre. Ta bëjmë këtë vend më të jetueshëm më të drejtë, t’i vendosim etiketën për çfarë duhet të njihemi. Evropa ka jetuar 550 vjet pa Shqipërinë, mund të jetojë edhe 500 të tjera”, tha Bushati.

Ish-ministri, nuk e sheh problemin vetëm tek njëri krah, por një shqetësim duket se e ka të njëjtë me Lulzim Bashën.

“Kjo nuk është një çështje e majtë apo e djathtë, më shqetëson përqendrimi i të ardhurave në një grusht njerëzish. Më shqetëson që të eksportojmë kapital njerëzor në 30 vite. Më shqetëson fakti që edhe pse duam të hapin bisedimet me BE-në nuk kemi 50 njerëz nga diaspora për të modernizuar Shqipërinë për një sistem më të drejtë dhe të qëndrueshëm”.

Ky është fjalimi i dytë kritik në parlament që mban Ditmir Bushati. Përpara zgjedhjeve, ai ju kërkoi kolegëve të tij socialistë të mos bëheshin arrogantë, por të komunikonin me opozitën reale, atë jashtë parlamentare./ABC News Albania 24/7

koalicioni.jpg
G. P.16:23 | 05/09/2019

Dy parti rivale serbe formuan koalicion për të garuar së bashku në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë. Iniciativa Qytetare serbe, SDP është shkrirë në Listën Serbe. Një prej deputetëve të SDP-së dha dorëheqjen pasi nuk ishte dakord me këtë lëvizje.

Iniciativa Qytetare serbe SDP e tashmë liderit të vrarë të saj Oliver Ivanoviç, do të jetë pjesë e Listës Serbe, parti kjo e përkrahur nga Beogradi për zgjedhjet e 6 Tetorit në Kosovë.

Kjo iniciativë që deri më tash është konsideruar rivale me Listën Serbe ka marrë vendim që të shkrihet në këtë listë pasi siç thuhet në njoftim, serbët në Kosovë kanë nevojë për unitet, mbështetjen e shtetit të Serbisë dhe ruajtjen e interesave kombëtare.

Por kjo nuk i ka pëlqyer aspak anëtarit të kësaj iniciative Marko Jakshiç, i cili ka dhënë dorëheqje. Nëpërmjet një statusi në Facebook, ai thotë se nuk do që askush ta asiociojë atë me Listën Serbe.

“Do të më vinte turp, edhe nga njerëzit, por edhe nga Oliver Ivanoviç i cili nuk është më mes nesh. Por mirë. Të gjithë sipas zgjedhjes së tyre”, ka shkruar Jakshiç në Facebook.

Kanë reaguar edhe dy asamblistë tjerë të kësaj iniciative të cilët kanë thënë se nënkryetarja e kësaj partie Ksenia Bozhoviç i ka tradhtuar. Ndërsa partitë tjera serbe të mbledhura bashkë në një koalicion parazgjedhor të quajtur Liria. Me këtë bashkim synon të sfidojnë listën serbe.  Për analistin Imer Mushkolaj, krijimi i këtij koalicioni serb është i rëndësishëm.

“Lista serbe më shumë ka punuar për interesat e Beogradit sesa interesat e serbëve të Kosovës. Me këtë koalicion do të fitojë vota dhe duke e dëmtuar Listën Serbe do të jetë një alternativë për qytetarët serbë të Kosovës që të votojnë këtë koalicion”.

Oliver Ivanoviç ka udhëhequr me iniciativën qytetare SDP-në që nga viti 2013, ai është vrarë para më shumë se një viti para zyrave të tij në veri të Mitrovicës. Deri më tash janë arrestuar tre persona si të dyshimtë se janë të përfshirë në këtë vrasje, ndërsa në arrati është i dyshuari tjetër, Milan Radojiçiç, ish-nënkryetar i Listës Serbe. /ABC News Albania 24/7

gazment-bardhi.jpg
G. P.22:37 | 04/09/2019

“Raporti i ODIHR është konfirmim se Shqipëria ka nevojë jetike për zgjedhje të lira e të ndershme. Më shumë se një ligj, një vendim, një rregullore, zgjedhjet demokratike janë vullnet politik”.

Kështu e nis deklaratën e tij Sekretari i Përgjithsëm në PArtinë Demokratike, Gament Bardhi në lidhje me raportin përfundimtar të OSBE/ODHIR për zgjedhjet e 30 Qershorit.

Sipas Bardhit, ODHIR ka konfirmuar se votimet e 30 Qershorit ishin moniste dhe antikushtetues pasi nuk morën në konsideratë interesin e qytetarëve shqiptarë. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së në një postim në rrjetet sociale shkruan se me këtë raport ODHIR i vuri bulën e paligjshmërisë zgjedhjeve të 30 Qershorit.

Konfirmimi nga ODIHR se votimet moniste dhe antikushtetuese të 30 Qershorit “nuk morën në konsideratë interesin e qytetarëve shqiptarë”, është vlerësim që ndihmon forcimin e demokracisë funksionale në Shqipëri.

Me konstatimet se votuesit nuk patën mundësi të zgjidhnin, se KQZ dhe Kolegji Zgjedhor shkelën ligjin dhe nuk vepruan në pavarësi, se u shkatërrua besimi i publikut në legjitimitetin e zgjedhjeve, se administratat zgjedhore cënoi besimin e publikut,  se në listën e zgjedhësve u konstatuan nënshkrime dukshëm identike që janë provë e votimit me përfaqësim nga të tjerët, ODIHR i vuri vulën paligjshmërisë së 30 Qershorit”, tha Bardhi.

“Mirënjohje ekspertëve të ODIHR për këtë kontribut në forcimin e demokracisë funksionale në Shqipëri. Në 30 Qershor 85% e shqiptarëve i paraprinë këtij raporti dhe vendosën të refuzojnë që t’u vidhet vota nga Edi Rama.

Shqipërisë i duhet një qeveri që të respektojë vullnetin e qytetarëve të saj për zgjedhje të lira e të ndershme, që u mundëson qytetarëve të saj të ndikojnë në qeverisje dhe që mbajnë në konsideratë vetëm interesat e tyre”, shkruan më tej Bardhi./abcnews.al

raporti.jpg
G. P.21:50 | 04/09/2019

Armiqësia politike, mungesa e reformës elektorale dhe pasiguria ligjore ishin disa nga aspektet që dëmtuan zgjedhjet vendore të 30 Qershorit. Kështu thotë raporti i misionit të OSBE/ODIHR, i cili mes të tjerash vë në dukje se procesi elektoral u karakterizua gjithashtu nga parregullsi në kontrollin e votuesve dhe me pengim të procesit të vëzhgimit.

Zgjedhjet vendore të 30 Qershorit u mbajtën në një situatë të rëndë politike dhe institucionale, që rridhte nga armiqësia e tejzgjatur mes Partisë Socialiste në pushtet dhe asaj Demokratike në opozitë.

Kështu vlerëson raporti i OSBE/ODIHR, sipas të cilit pasiguria ligjore dhe përballja mes institucioneve minoi besimin publik tek procesi dhe legjitimitetin e tij. Raporti vë në dukje se si disa ditë përpara zgjedhjeve, protestuesit e opozitës në disa zona të vendit sulmuan administratën elektorale, duke përdorur akte dhune dhe në disa raste zjarrvënie.

Gjithashtu, më e rëndësishme, mungesa e një marrëveshjeje politike pengoi progresin e reformës elektorale, duke lënë shumicën e rekomandimeve të ODIHR-it të paplotësuara, përfshirë këtu ato që kanë të bëjnë me depolitizimin e administratës elektorale, transparencën e financave të fushatës dhe efikasitetin e zgjidhjes së kontesteve.

Gjithashtu, vijon raporti, balanca e rekomanduar politike në administratën elektorale nuk u arrit pjesërisht për shkak të vendimit të partive të opozitës për të mos emëruar komisionerë dhe qëndrimit të KQZ-së se vetëm partitë që merrnin pjesë në garë mund të kishin përfaqësues. Raporti kritikon KQZ-në se interpretoi ligjin në mënyrë të paqëndrueshme dhe në vija të përgjithshme.

Nga ana tjetër, votuesit nuk patën shumë alternativa për shkak të bojkotit politik nga partitë e opozitës. Transparenca e eventeve të fushatës elektorale është një tjetër aspekt që preket në raportin e ODIHR-it, ku thuhet se ajo ishte e ulët, me përjashtim të mitingjeve të kryeministrit, ku ai ishte folësi kryesor.

Edhe praktika e ndjekur nga Partia Socialiste, që u dërgonte mediave kronika të gatshme minoi informimin real të qytetarëve. Gjithashtu, votuesit jo gjithmonë u kontrolluan për gjurmën e bojës, një praktikë kjo e konstatuar në 21 për qind të procesit të vëzhgimit dhe jo gjithmonë u ngjyrosën me bojë përpara se të hidhnin votën në kuti.

Votimi familjar dhe ai në grup ishte një tjetër problem, i konstatuar në kuotat e 10 dhe 2 për qind të procesit të vëzhgimit. Gjithashtu, nënvizon raporti, firma thuajse identike dhe përpjekje për të influencuar votuesit u konstatuan në 3 për qind të rasteve.

Ndërsa në 16 për qind ekspertët e huaj vunë re të njëjtin person që u rekomandonte shumë qytetarëve se si të votonin. Në përfundim, raporti rekomandon kryerjen e reformës zgjedhore në Shqipëri sipas linjave të OSBE-së dhe kritereve të institucioneve të tjera ndërkombëtare për të plotësuar standardet për zgjedhje demokratike.

Gjithashtu, ai u bën thirrje agjencive ligzbatuese që të hetojnë të gjitha dyshimet për shkelje elektorale në mënyrë tërësore, të shpejtë dhe transparente.

/ABC News Albania 24/7

taulant-balla-1.jpg
G. P.16:07 | 04/09/2019

Partia Socialiste nuk e ka të qartë rrugën që do të ndjekë për të përsëritur zgjedhjet në Shkodër. Numri dy i socialistëve, Taulant Balla tha në një intervistë për ABC News se zgjidhja duhet të vijë mes KQZ-së e Presidentit. Balla nuk vë duart në zjarr për pastërtinë e Agim Kajmakun në Vorë, ndërsa thotë se edhe Ditmir Bushati është përgjegjës kandidimin e Valdrin Pjetrit në Shkodër.

Ilir Meta nuk dekreton një datë të re për përsëritjen e zgjedhjeve në Shkodër, pasi fituesi Valdrin Pjetri ju zbulua një dënim i fshehur. Kjo i ka vendosur në vështirësi socialistët, të cilët nuk po e gjejnë dot mekanizmin për të përsëritur zgjedhjet në këtë bashki. Numri dy i socialistëve, tha për ABC News se zgjidhja duhet të gjendet mes institucionit të Presidentit dhe KQZ-së.

“Janë këto institucione të cilat do të marrin përgjegjësinë qoftë për përcaktimin e datës së zgjedhjeve, qoftë edhe për organizimin e zgjedhjeve. Këto institucione duhet ta zgjidhin mes tyre. Partitë politike kanë detyrën të marrin pjesë në zgjedhje”, tha Balla.

Në kushtet kur Meta nuk bën një hap pas, PS kërkon ndërhyrje nga Këshilli Bashkiak i Shkodrës.

“Zonja Ademi ka mbaruar mandatin dhe Këshilli Bashkiak është autoriteti që duhet të komandojë një person tjetër siç e përcakton ligji, njërin prej nënkryetarëve pasi zonja Ademi nuk mund të firmosë qoftë edhe një shkresë të vetme në kushtet e përfundimit të mandatit të saj në 21 Gusht të vitit 2019”, tha Balla.

Por, a po shtyn PS fshehtas KQZ-në që të caktojë ajo vetë një datë zgjedhjesh?

“Duhet të jenë institucionet, ato të cilat hulumtojnë hapësirat ligjore. As nuk kemi hulumtuar në këtë kontekst pasi në fund të fundit KQZ është një organ i pavarur”, tha Balla.

Taulant Balla hedh poshtë idenë se mund të ndryshohet Kodi Zgjedhor që kjo kompetencë t’i hiqet presidentit dhe t’i kalojë KQZ-së.

“Kjo është çështje që i takon komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. Nuk bën pjesë në prioritet e punës së komisionit të posaçëm”, tha Balla.

Socialistët nuk vënë duart në zjarr e nuk japin garanci as për Agim Kajmakun në Vorë, të cilin PD po ashtu e akuzon si të dënuar.

“Në PS nuk ka një prokurori të përgjithshme që bën verifikime. PS nuk bëhet mburojë, por mbështet verifikimin. Nga ajo që është bërë publike, nuk rezulton të ketë një vendim të formës së prerë që të bëjë fjalë për rastin konkret. Përgjegjësia është personale. Për këtë qëllim ne do të marrim masat”, tha Balla.

Por, a duhet të kërkojnë ndjesë socialistët për këto përzgjedhje siç Ditmir Bushati ka sugjeruar?

“Ndjesën e kam thënë i pari, padyshim që edhe zoti Bushati apo kushdo tjetër anëtar i Kryesisë së PS-së ka qenë në mbledhjen e Kryesisë së PS-së kur janë diskutuar kandidaturat, në cilësinë e të deleguarit politik për Shkodrën edhe zoti Bushati ka qenë pjesë e propozimit të kandidaturës së zotit Pjetri”, tha Balla.

Prokuroria ende nuk e ka thënë fjalën e saj të fundit as për Pjetrin e as për Kajmakun./ABC News Albania 24/7

boris_johnson_11_cmexep.jpg
nev ila23:10 | 02/09/2019

Kryeministri i Britanisë, Boris Xhonson ka paralajmëruar ligjvënësit me zgjedhje të parakohshme nëse bllokojnë planet e tij për Breksit.  Xhonson ka theksuar se në asnjë rrethanë Londra nuk mund t’i kërkojë Brukselit shtyrjen e daljes nga Unioni.

Qeveria britanike pritet të parashtrojë një mocion për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme më 14 tetor, në rast se ajo mposhtet nga ligjvënësit që kundërshtojnë një dalje pa marrëveshje nga BE-ja.

Kryeministri Boris Xhonson deklaroi se zgjedhjet nuk janë një opsion i dëshirueshëm, por shtoi se progresi në negociatat me BE-në do të jetë i pamundur në rast të një fitoreje të Dhomës së Përfaqësuesve.

Sipas BBC, konservatorët rebelë po bashkojnë forcat me laburistët për të sjellë një projekt/ligj që ndalon daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor pa një marrëveshje.

Një ligj i tillë, në rast se miratohet do të detyrojë kryeministrin të kërkojë një shtyrje të Breksit deri më 31 janar të 2020-s.

Duke folur nga selia e qeverisë, zoti Xhonson insistoi se me mbështetjen e ligjvënësve ai do të jetë në gjendje të arrijë ndryshime në marrëveshjen e arritur me BE-në nga parardhësja e tij Theresa Mej, në samitin e BE-së që do të mbahet më 17 tetor.

Por ai theksoi se, në rast se ligjvënësit votojnë për të bllokuar një dalje pa marrëveshje ata do të minojnë pozicionin e Mbretërisë së Bashkuar.

Kryeministri tha se në asnjë rrethanë ai nuk do t’i kërkojë Brukselit që të shtyjë Breksit dhe shtoi se negociatorëve britanikë u duhet lejuar të punojnë pa ndërhyrje nga Parlamenti./ABC News Albania 24/7

limaj-1-1280x848.jpg
ent ela22:49 | 30/08/2019

Zyrtarizohet një tjetër koalicion për zgjedhjet e 6 Tetorit në Kosovë. NISMA e Fatmir Limajt është regjistruar në Komisionin Qëndror të Zgjedhje në koalicion me partinë Aleanca Kosova e Re dhe Partia e Drejtësisë.

Kandidati për Kryeministër nga ky koalicion do të jetë Fatmir Limaj.

Në një postim në Facebook, Limaj shkruan se “ky do të jetë koalicioni fitues”.

“Boshti politik i përbërë nga NISMA, AKR dhe PD sapo aplikoi në KQZ për të garuar bashkërisht në zgjedhjet e 6 Tetorit. Ky koalicion është koalicioni më stabil dhe determinues i këtyre zgjedhjeve. Koalicion fitues. Koalicion i zhvillimit, i cili do t’i adresojë shqetësimet e qytetarëve të Kosovës. Na priftë e mbara”, thotë Fatmir Limaj.

Afati për regjistrimet e koalicioneve në zgjedhje e parakohshme në Kosovë është deri në mesnatë. /tvklan.al

BASHA-2.jpg
G. P.12:22 | 27/08/2019

“Zgjidhja e kësaj krize kalon përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, qeveri tranzitore pa Edi Ramën dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare në të njëjtën kohë me zgjedhje lokale”.

Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë një komunikimi me gazetarët pas takimit që pati me nënkryetaren e grupit parlamentar të CDU/CSU në Bundestagun gjerman, Katja Leikert.

Ais tha se opozita është në bashkëpunim dhe koordinim të përditshëm me faktorin ndërkombëtar dhe se vlerësojmë rolin dhe vëmendjen e tyre ndaj Shqipërisë.

“PD është në komunikim të vazhdueshëm me faktorin ndërkombëtar, pjesë e këtij komunikimi ishte edhe ky takim i sotëm me nënkryetaren e grupit parlamentar CDU/ CDU në parlamentin gjerman, komunikim që vazhdon në mënyrë të vazhdueshme dhe të përditshme në mënyrë që të vazhdojë edhe në ditët dhe javët në vijim”, tha Basha.

Për sa i përket aksionit opozitar në vijim, Basha tha se, “Opozita ka vazhduar gjatë gjithë verës aksionin e saj, por sëbashku me qytetarët opozita përveç protestave që do të jenë edhe më të mëdha edhe më të fuqishme në një situatë që është edhe më e vështirë edhe më e pakapërdishme për njerëzit siç është kjo aktualja me ekonominë, paralelisht me këto do fokusohemi edhe më shumë në zgjidhjet që do u ofrojmë shqiptarëve”.

Kryetari i PD-së, tha se data 13 Tetor e dekretuar nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, për zgjedhje lokale është datë kushtetuese.

“Është tjetër tregues i kapjes së institucioneve nga Edi Rama dhe i paligjshmërisë që është zhytur KQZ”, tha Basha./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono