zgjedhje

kosova-zgjedhje-1280x712.jpg
nev ila16:51 | 20/07/2019

Pjesa më e madhe e partive politike në Kosovë janë kundër një qeverie teknike, pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj. Vendi i drejtohet gjithnjë e më shumë zgjedhjeve të parakohshme me Vetëvendosjen që ka ftuar LDK për koalicion para zgjedhor

Dy partitë opozitare LDK-ja dhe Vetëvendosje kanë kërkuar nga presidenti i Kosovës që të shpall datën e zgjedhjeve.

Kreu iLDK-së Isa Mustafa ka thënë se një qeveri teknike do të ishte fyerje për vendin. Këto dy parti nuk janë të gatshme të jenë pjesë e ndonjë qeverie teknike.

Presidenti Thaçi duhet të na thërras për të caktuar datën e zgjedhjeve, kaq. I bëj thirrje që mos të zvarris proceduralisht procesin drejt zgjedhjeve të lira e demokratike. Kosova sot nuk ka qeveri, Kosova duhet të bëhet me qeveri të re, mirëpo për këtë duhet të flasin qytetarët një here.

Këto dy parti janë në koordinim të vazhdueshëm për zgjedhje të Jashtëzakonshme.

Edhe Nisma Social Demokratike që është pjesë e koalicionit qeverisës ka bërë thirrje për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Analistin Ramush Tahiri, thotë se presidenti i ka 10 ditë për të gjetur një emër konsensual për kryeministër megjithatë sipas tij zgjedhjet e jashtëzakonshme janë e vetmja zgjidhje.

Sipas tij koalicioni PAN nuk i ka numrat për të zëvendësuar kryeministrin.

Ndëkrohë KQZ-ja është shprehur e gatshme për organizimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme kurdo që  të mbahen ato./ABC New Albania 24/7

PArtia-Demokratike.jpg
nev ila15:40 | 20/07/2019

Partia Demokratike ka kallëzuar në prokurori anëtarët e KQZ-së, komisionerët e PS dhe zyrtarë të lartë për krimet e kryera para, gjatë dhe pas 30 Qershorit.

Sipas PD, në padinë e tyre, kërkohet nga kryeprokurorja Arta Marku që të mos pengojë hetimet për krimet elektorale të 30 Qershorit.

Njoftimi i Partisë Demokratike:

Partia Demokratike i kërkoi Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku, të mos pengojë hetimet për krimet zgjedhore duke i shërbyer axhendës së saj personale për t’u emëruar Kryeprokurore dhe regjimit kriminal të Edi Ramës.

Nëpërmjet një letre të datës 12 Korrik, për të cilën është vënë në dijeni edhe shefja e Misionit të ODIHR, Audrey Glover, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, vë në dukje se organi i akuzës në Republikën e Shqipërisë, jo vetëm nuk po heton seriozisht dosjet e vjetra 184/2016 dhe 339/2017, por nuk ka nisur asnjë hetim për asnjë prej shkeljeve të rënda ligjore që u konstatuan gjatë procesit antikushtetues të 30 Qershorit.

Letra e numrit 2 të PD-së shpreh hapur mosbesimin e opozitës për PPP Arta Marku, për shkak të zgjedhjes së saj antikushtetuese nga qeveria e Edi Ramës.

Që prej emërimit tuaj antikushtetues si Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme, kontrolli i qeverisë mbi prokurorinë është çimentuar, duke sjellë, njëkohësisht, çimentimin e kulturës së pandëshkueshmërisë ndaj zyrtarëve të lartë shtetërorë. Gjatë drejtimit tuaj, asnjë zyrtar i lartë i qeverisë, asnjë politikan, asnjë funksionar i lartë publik nuk ka dalë para drejtësisë për krimin e korrupsionit apo të krimeve zgjedhore, megjithëse denoncimet publike kanë qenë me qindra.” – thuhet në letrën e Sekretarit të Përgjithshëm të PD.

Duke akuzuar PPP Arta Marku se është bërë mburojë politike për krimet e qeverisë edhe me votimet e paligjshme dhe antikushtetuese të 30 Qershorit, PD rendit të gjitha shkeljet e ligjit, të vëna në dukje prej saj, nga media, misioni ODIHR-it para, gjatë dhe pas 30 Qershorit, si presioni ndaj punonjësve të administratës shtetërore, blerja e votave, mbushja e kutive të votimit, shkelja e ligjit dhe e Kushtetutës nga 4 anëtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve etj.

Të vetmit që nuk dëgjojnë dhe nuk shikojnë asgjë nga krimet e mësipërme janë prokurorët e Republikës, që duhet të ishin në krye të detyrës për të mbrojtur Kushtetutën dhe ligjet e vendit”, thuhet në letrën e Partisë Demokratike.

Për të treguar se deri ku shkon nënshtrimi i prokurorisë ndaj qeverisë, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, nxjerr në pah mosveprimet e prokurorisë për dosjet e krimeve zgjedhore dhe pasojat për vendin.

Mosveprimi i prokurorisë për krimet zgjedhore të partisë në pushtet është i përsëritur. Ai ka prodhuar pasoja të rënda për demokracinë, duke kaluar nga një masakër elektorale tek një tjetër. Në dijeninë tonë, deri tani, prokuroria nuk ka guxuar as të marrë në pyetje personat kryesorë të përfshirë në dosjet penale të krimeve elektorale të viteve 2016 apo 2017, si Edi Rama, Damian Gjiknuri, Ulsi Manja, Pjerin Ndreu etj”, thuhët në letër.

Megjithëse ka sjellë disa argumenta se PPP Arta Marku ka injoruar detyrimet e veta kushtetuese, PD nuk ka hequr dorë nga mundësia për ta vënë zonjën Marku para përgjegjësisë për të vepruar, duke i paraqitur, siç thuhet në letër, “disa indicie publike për krimet e reja zgjedhore.”.

Këto janë 7 pika kyçe që rrëzojnë si të paligjshëm 30 Qershorin.

 1. Moszbatimi i dekreteve të Presidentit me pasojë cenimin e të drejtës kushtetuese të qytetarëve për të zgjedhur.
 2. Regjistrimi i Bindjes Demokratike në kundërshtim me ligjin.

III. Cënimi i të drejtës së opozitës për të marrë pjesë në administrimin e zgjedhjeve

IIII. Mashtrimi dhe manipulimi me të dhënat e pjesëmarrjes në votimet e 30 Qershorit.

 1. Fletët e votimi “kontrabandë” për votimet në Bashkinë e Vaut të Dejës.
 2. Emërimi i komisionerëve në kundërshtim me ligjin nga ana e KQZ.

VII. Krimet zgjedhore në të gjithë territorin: blerja e votave, fshehtësia e votës, presioni në administratë etj.

Të gjitha këto indicie janë të shpjeguara me detaje për shkeljet ligjore të konsumuara gjatë, para dhe pas 30 Qershorit. Ato përfshijnë 9 vepra penale dhe të gjitha bashkë dënohen nga 31-45 vjet burg.

 1. Shpërdorimi i detyrës
 2. Fallsifikimi i materialit zgjedhor dhe rezultateve të zgjedhjeve
 3. Shkelja e fshehtësisë së votimit
 4. Votimi më shumë se 1 herë ose pa u identifikuar
 5. Korrupsioni aktiv në zgjedhje
 6. Përdorimi i funksionit publik për veprimtari politike ose zgjedhore
 7. Kanosja apo dhunimi ndaj pjesëmarrësve në zgjedhje
 8. Marrja ose përdorimi i paligjshëm i dokumenteve të identifikimit

Në letrën për PPP Arta Marku, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, e identifikon atë si një mekanizëm frike që përdoret nga pushteti kundër prokurorëve për të mos hetuar krimet zgjedhore dhe krimet e tjera të qeverisë Rama.

Ju, jeni provuar në mënyrë të vijueshme, si zyrtari publik që, për llogari të pushtetit të shefit tuaj politik, Edi Rama, ushtroni presion të paligjshëm nëpërmjet transferimeve të paligjshme, vlerësimeve negative profesionale për efekt të vettingut, inspektimeve disiplinore etj. në mënyrë që prokurorët t’i binden urdhrave dhe porosive të paligjshme”, vëren në letër zoti Bardhi për t’i shpjeguar PPP Arta Marku përse kërkesa për lejimin e hetimeve po i adresohej asaj.

Në letrën dërguar për dijeni edhe shefes së Misionit të ODIHR-it, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, nxit PPP Arta Marku t’i shërbejë interesit publik dhe axhendës europiane të vendit përpara axhendës së saj personale, duke I dhënë fund pandëshkueshmërisë së atyre që kanë shkatërruar zgjedhjet.

Është koha që ambicia juaj për t’u emëruar Prokurore e Përgjithshme me ndihmën e Edi Ramës të mos pengojë hetimin e krimeve zgjedhore të partisë në pushtet, të korrupsionit të qeverisë së Edi Ramës dhe të krimit të organizuar me lidhje qeveritare”, mbyllet letra e Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazmet Bardhi./abcnews.al

voltana-ademi.jpg
G. P.15:20 | 17/07/2019

Kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi ka depozituar në prokurori padinë për shkeljet e kryera në 30 Qershor. Ajo deklaroi për mediat se është kryer një krim elektoral dhe në dosje janë të gjitha faktet që provojnë një gjë të tillë.

Ademi kërkoi nga prokuroria që të hetojë dhe të ndjekë penalisht personat përgjegjës. Në lidhje me lirimin e zyrës pas 12 Gushtit kryebashkiakja e Shkodrës u shpreh se është në pritje të zhvillimeve të reja politike./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-1.jpg
G. P.14:55 | 17/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim basha, përshëndeti vendimin e Gjykatës së Durrësit, e cila këtë të mërkurë refuzoi t’i japë mandatin e kryebashkiakes, kandidates së Partisë Socialiste, Valbona Sako. Këtë vendim Basha e quan të shenjtë pasi sipas tij ka akoma gjyqtarë që e kanë të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin.

“Farsa e 30 qershorit ishte masakër e Kushtetutës, e ligjit dhe e standardeve. Dua të përshëndes vendimin e Gjykatës së Durrësit, i cili sjell shpresë se në këtë vend ka gjyqtarë e gjyqtare që e kanë të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin, se ka shërbyes civilë me kurajë dhe ndërgjegje që i shërbejnë shtetit të së drejtës dhe jo shtetit partiak”, shkruan kryetari i opozitës.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan më tej se 30 Qershori është grusht kriminal institucional i kryeministrit Rama.

“Farsa e 30 qershorit është një grusht kriminal institucional i Edi Ramës, përmes të cilit ai uzurpoi pushtetin vendor, por edhe KQZ-në dhe gjithë sistemin e administrimit të zgjedhjeve përfshi kolegjin zgjedhor. Të gjithë ata që u bënë pjesë e këtij grushti kriminal institucional, të gjithë ata që i shërbyen Edi Ramës për të dhunuar Kushtetutën dhe ligjin me 30 qershor, do të përgjigjen para drejtësisë për veprimet e tyre kriminale”, thotë Basha në Facebook.

Gjykata e Shkallës së Parë Durrës refuzoi t’i japë mandatin e kryebashkiakes, kandidates së PS, Valbona Sako këtë të mërkurë. Kjo e fundit fitoi zgjedhjet në votimet e 30 Qershorit përballë rivales nga Bindja Demokratike, Valbona Sakollari.

Vendimi i Gjykatës së Durrësit erdhi me arsyetimin se Bindja Demokratike është regjistruar pas përfundimit të afatit të regjistrimit në KZAZ. Sipas gjyqtares së çështjes Mimoza Margjeka, BD është regjistruar më 25 Prill, pasi kishte përfunduar afati për regjistrimin e subjekteve zgjedhore.

Gjatë shqyrtimit, Margjeka konstatoi si akt të pavlefshëm vendimin për regjistrimin e BD-së për zgjedhjet e 30 Qershorit, për miratimin e fletës së votimit për kandidatët dhe vendimin për nxjerrjen e rezultatit të votimit për kryetarin e Bashkisë Durrës./abcnews.al

valbona-sako-1280x853.jpg
G. P.14:31 | 17/07/2019

Dy gjykata refuzojnë të njohin si kryebashkiakë dy kandidatë të Partisë Socialiste të shpallur fitues. Gjykata e Durrësit nuk regjistroi Valbona Sakon, ndërsa një gjyqtare në Tiranë nuk ja dha mandatin fituesit socialist në Bashkinë e Vorës.

Valbona Sako është kryebashkiakja e parë e shpallur fituese nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, që nuk pranohet si e tillë nga gjykata e rrethit Durrës.

Gjyqtarja Mimoza Margjeka, duke vlerësuar se Bindja Demokratike është regjistruar jashtë afateve, i ka konsideruar zgjedhjet të paligjshme dhe në këto kushte nuk e ka pranuar fituesen e Durrësit si kryebashkiake zyrtare.

Ky rast mund të zgjidhet me Gjykatën e Apelit në Durrës, e cila mund të vendosë ndryshe. Por rasti tjetër më i vështirë, është ai i fituesit në Vorë, Agim Kajmaku. Gjyqtarja Arjana Gunbardhi ka vendosur të mos e regjistrojë socialistin si kryetar bashkie, sepse vlerëson se kjo çështje është kompetencë e Gjykatës Administrative.

Në këto kushte, kur ka një konflikt mes dy gjykatash për kompetencat, ajo që vendos është gjykata e Lartë. Kur kjo gjykatë është jo funksionale, ngelet e vështirë për tu lexuar se kur në Bashkinë Vorë do të vendoset fituesi i 30 Qershorit, Agim Kajmaku./ABC News Albania 24/7

von-der-leyen.jpg
G. P.10:27 | 17/07/2019

Edhe në epokën e internetit ka momente, në të cilat fjala është vendimtare. Këtë e tregoi Ursula von der Leyen të martën në Parlamentin Europian në Strazburg. Edhe pse në fakt nëpër parlamente “parlare”, fjala pra, do të duhej të ishte arti më i madh, shpesh ndodh, që vendimet dihen përpara se të jenë shkëmbyer argumentat. Kësaj here qe ndryshe: Ishte një ditë, në të cilën për kandidaten gjermane çdo gjë ishte e mundshme. Asaj i duhej të rezistonte në skenën e madhe e ndonjëherë irrituese të Parlamentit Europian. Ajo duhej të bënte për vete skeptikët, duhej të inkurajonte përkrahësit dhe me ofertat e duhura të ndryshonte kursin e kundërshtarëve. E po ashtu ajo duhej të kujdesej për një moment europian.

Feministe, sociale dhe ekologjiste

Të gjitha këto i ka Ursula von der Leyen – edhe pse në fund ajo ia doli me një shumicë fare të dobët, vetëm me nëntë vota. Feministja e bindur u prezantua më sociale dhe më ekologjiste nga sa do të preferonin shokët e saj të partisë konservatore – dhe ajo me vetëdije të plotë dhe sovranitet e luajti kartën e të qenit grua. Ndoshta ishte zgjedhja më e mirë e saj që ta mbante fjalimin në tri gjuhë. Frëngjisht për një BE me zelll të ri dhe pjesëmarrje të qytetarëve, anglisht për faktet dhe kërkesat e mprehta – për taksa më të larta për gjigandët e ekonomisë botërore, dhe për një barazi të vërtetë gjinore. Gjermanishten ajo e zgjodhi për mbylljen emocionale të fjalimit, gjatë të cilit politikania e lindur në Bruksel e shiti biografinë e saj si të kompozuar ekstra për një karrierë europiane.

Qartësisht zgjedhja e dytë

Nuk është sekret, që von der Leyen ishte zgjedhja e dytë për këtë post. Ajo e dinte, që i duhej të luftonte me rafinesë dhe një inskenim perfekt kundër këtij disavantazhi. Ajo mund t’i kishte humbur të gjitha. Por ajo surprizoi duke e kthyer këtë disavantazh në përparësi. Ajo u tregoi vendin anti-europianëve dhe atyre që largohen duke iu kundërvënë me shpërfillje provokimeve të tyre. Këtë kurs ajo duhet të vazhdojë ta ndjekë qartë dhe me konseguencë duke e mbyllur krahun e djathtë. E gjitha kjo nuk mjafton për të garantuar një presidencë të sukseshme të Komisionit, por është të paktën një fillim i mirë dhe një ditë e mirë për Parlamentin Europian, që kishte një zgjedhje të vërtetë.

Humbësit më të mëdhenj të kësaj dite votimi janë eurodeputetët socialdemokratë gjermanë. Duke i qendruar besnik parimit, ata deri në fund iu përmbajtën marrëveshjes, se vetëm një kandidat kryesor në zgjedhjet europiane duhet të bëhet president i Komisionit të BE-së. Që për këtë nuk e gjet shumica, kjo nuk luajti asnjë rol. Ata nuk morën parasysh as që BE-ja mund të zhytej në një krizë të thellë, nëse von der Leyen nuk do të kishte fituar.

Parlamenti e tha fjalën e vet. Ai vendosi me shumicë, që politika tek e fundit është arti i së mundshmes./DW

Basha-meta-1280x942.jpg
nev ila14:05 | 16/07/2019

Larg vëmendjes së medias, Lulzim Basha takon Presidentin Ilir Media.

Mundësia e zgjedhjeve në 13 tetor ka qenë tema kryesore e bisedës që zgjati rreth 40 minuta.

Takimin e zbardhi vetë kryetari i Partisë Demokratike pas takimit që zhvilloi me aleatët në selinë blu.

Padyshim lidhet me 13 tetorin. Kreu i shtetit mendon se 13 tetori është një mundësi për daljen nga kriza politike, përmes zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, zgjedhjeve lokale dhe, siç është shprehur politikisht, edhe përmes zgjedhjeve të reja presidenciale, që nënkupton ndryshime kushtetuese”, tha Basha.

E vlerëson maksimalisht qëndrimin e presidentit dhe shqetësimin e tij kryetari demokratëve, por ende nuk thotë nëse do të jetë 13 tetori hapi final drejt zgjedhjeve.

“Opozita është e gatshme të ndërmarrë çdo hap për t’u garantuar shqiptarëve të drejtën e votës, që është dhunuar dhe tjetërsuar, përtej çdo përfytyrimi, çfarë e pa edhe me 30 qershor, ku Edi Rama nuk i rezistoi dot tundimit për të vjedhur edhe një proces ku kandidonte vetë, votonte vetë, numëronte vetë, tabulonte vetë dhe,  për të garantuar, përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, një qeveri që buron nga njerëzit dhe u shërben njerëzve”, deklaroi ai.

Duke u ndalur në takimin me opozitën e bashkuar kryedemokrati Basha tha se ka diskutuar për hapat e mëtejshëm që do të hidhen në aksionin politik në të gjitha rrafshet, në raport me njerëzit, me qytetarët, në raport me faktorin ndërkombëtar dhe në raport me zgjidhjet që presin shqiptarët.

“Në këtë kuadër, kemi diskutuar për emergjencën ekonomike, ku ndodhet vendi, sepse një nga mëkatet më të mëdha, një nga fajet më të mëdha të kësaj bande që na qeveris është që, duke tërhequr opozitën në betejën parimore për vlerat themelore të lirisë e të demokracisë, të luftës kundër krimit dhe drogës, ia ka dalë t’i vërsulet Shqipërisë, buxhetit të saj, pasurive të saj, ta vjedhë dhe ta grabisë qytetarin e thjeshtë, pasurinë e këtij vendi dhe ta zhysë ekonominë në ditën e saj më të zezë, në të paktën 2 dekada”, theksoi Basha.

Pas zgjedhjeve të 30 qershorit, opozita e bashkuar e sheh veten si mazhorancë të re politike ndaj dhe kanë nisur punën që të kenë gati të gjitha zgjidhjet e problemeve ekonomike e sociale nëse do të ulen në kabinetin e ri qeveritar./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha123.jpg
G. P.11:47 | 16/07/2019

Në një prononcim për mediat, kreu i Partisë Demoraktike Lulzim Basha tha se në takimin me presidentin mëngjesin e sotëm ka biseduar për datën 13 Tetor, që është dekretuar nga Presidenti si data e re për zgjedhjet lokale.

Basha tha se opozita është në këtë betejë për interesin e njerëzve.

Padyshim që lidhet me 13 Tetorit. Kreu i shtetit mendon se 13 Tetori është mundësi për të dalë nga kriza politike përmes zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, zgjedhjeve lokale dhe siç është shprehur politikisht edhe nëpërmjet zgjedhjeve të reja presidenciale që nënkupton ndryshime kushtetuese.  Duke vlerësuar maksimalisht qëndrimin e presidentit dhe shqetësimin e tij i kam bërë të qarë se PD dhe opozita janë në këtë betejë për interesin e njerëzve që zgjedhjet e ardhshme ndryshe nga farsa e 30 Qershorit, siç e deklaroi OSBE/ODIHR duhet të jenë për njerëzit dhe aq më pak për Ymer Lalën dhe për bosin e tyre, bablokun e madh dhe se në këtë funksion opozita është e gatshme të ndërmarrë çdo hap tpër t’u garantuar shqiptarëve të drejtën e votës që është dhunuar dhe tjetërsuar përtej çdo përfytyrimi”, tha Basha.

Pas takimit me presidentin, Basha u kthye në selinë blu ku u takua me aleatët opozitarë. Ai tha se kishte diskutuar me ta për hapat e tjerë që lidhen me aksionin politik që do të vijojë opozita.“Sot në takimin me opozitën e bashkuar kemi diskutuar për hapat e mëtejshëm që do të hidhen në aksionin tonë politik në të gjitha rrafshet, në raport me njerëzit, me qytetarët. Në raport me faktorin ndërkombëtar, dhe në raport me zgjidhjet që presin dhe që do t’u ofrojmë shqiptarëve. Në këtë kuadër kemi diskutuar gjerë e gjatë për emergjencën ekonomike ku ndodhet vendi, sepse një nga mëkatet më të mëdha, fajet më të mëdha të kësaj bande që na qeveris është që duke tërhequr opozitën në betejën parimore për vlera themelore të lirisë dhe demokracisë, të luftës kundër krimit dhe drogës, ia ka dalë t’i vërsulet Shqipërisë, buxhetit të saj, pasurive të saj, ta vjedhë dhe ta grabisë qytetarin e thjeshtë, pasuritë e këtij vendi dhe ta zhysë ekonominë në ditën e saj më të zezë, në të paktën 2 dekada. Ndaj bashkërisht kemi diskutuar për platformën tonë ekonomike, për zgjidhjet ekonomike që shqiptarët meritojnë dhe do të kenë me fitoren e opozitës së bashkuar, e cila tashmë jo vetëm thjeshtë përmes studimeve të opinionit publik, por edhe përmes referendumit të 30 Qershorit, është konfirmuar si mazhoranca e re politike”, tha Basha. /abcnews.al

rovena-voda.jpg
G. P.15:04 | 14/07/2019

Sezoni turistik veror ka nisur dhe për rritjen e sigurisë së tij janë angazhuar mbi 1500 forca policie, jo vetëm në zonat bregdetare, por edhe në ato malore. Zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda rendit edhe disa nga problemet që janë vërejtur deri më tani nga disa bashki bregdetare që fokusin nuk e kanë pasur te pushuesit, por te zgjedhjet lokale të 30 Qershorit.

Rreth 1500 forca policie janë angazhuar në total për mbarëvajten e sezonit turistik veror nga 1 Korriku deri më 31 Gusht. Gjatë një interviste për ABC News, zv/ministrja e Bredshme Rovena Voda, shtoi se, për t’i ardhur në ndihmë pushuesve janë stacionuar edhe mjetet ujore në zonat e mëdha bregdetare.

“324 punonjës policie i kemi të sektorit të rendit publik, kemi 63 punonjës policie të sektorit për krimet, 89 punonjës policie të sigurisë rrugore, kemi 128 punonjës policie të forcave lëvizëse operacionale dhe 907 punonjës të kufirit dhe emigracionit”, tha ajo.

Sipas Vodës, fokusi i disa bashkive bregdetare nuk ka qenë te qytetarët, por te zgjedhjet lokale që u mbyllën më 30 Qershor.

“Ka bashki që ndoshta të çoroditura nga procesi zgjedhor, apo të angazhuara më shumë në luftën politike se sa në përmbushjen e detyrave funksionale të qeverisjes vendore, nuk po kushtojnë rëndësinë dhe fokusin e duhur në përmbushjen e detyrimeve që kanë për sa i përket masave për sezonin turistik”, tha Voda.

Në mesin e sezonit veror, numri dy i Ministrisë së Brendshme veçoi plazhin e Velipojës si destinacionin që paraqet më shumë probleme për turistët e huaj dhe vendas.

“Një nga zonat problematike që kemi ne në mospërmbushjen e këtyre standardeve kemi Bashkinë Shkodër. Vërehen disa mangësi nga inspektimet që kemi bërë ne. Ne do të vazhdojmë të jemi në terren. Policia e Shtetit do të vazhdojë të ketë vëmendjen maksimale në përmbushjen e sigurisë, por të mos harrojmë që janë detyra funksionale që i kanë organet e qeverisjes vendore”, tha ajo.

Në lidhje me mbytjet e kohëve të fundit të disa turistëve, Voda theksoi se, pjesa më e madhe tyre kanë që kanë humbur jetën, ishte jo për shkak të mungesës së kullave të vrojtimit.

Kemi mundur që deri tani të mundësojmë një sezon turistik deri disi të qetë. Edhe humbjet e jetëve fatkeqësisht të disa pushuesve që ne kemi pasur kanë qenë pjesa më e madhe me probleme shëndetësore. Mbetet edhe shumë për t’u bërë. Forcat e policisë janë në gatishmëri dhe çka bëj thirrje sërish është angazhim maksimal i strukturave të qeverisjes vendore”, tha ajo./ABC News Albania 24/7

kqzz-1280x724.jpg
G. P.16:13 | 12/07/2019

PS dorëzon në Kolegj Zgjedhor 4 padi për rezultatin e 30 Qershorit. Bëhet fjalë për bashkitë Ura Vajgurore, Konispol, Devoll dhe Kuçovë. Partia Socialiste kërkon shpërndarjet e mandateve për 4 këshillat bashkiakë.

Për këtë arsye selia rozë i kërkon Kolegjit të shprehet pasi Komisioni Qendror i Zgjedhje nuk mundi t’i shpërndajë mandatet. Për ta arritur këtë kërkohen 5 vota në KQZ, por kryetari i saj, Klement Zguri, voton kundër.  Kryetarët e rinj të bashkive nuk mund të nisin dot detyrën pa u betuar në Këshillin Bashkiak./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono