vullkan

4-9.jpg
G. P.18:32 | 23/08/2018

Çfarë ndryshimi mund të bëjë një ditë e vetme? Për një botë që ecën shumë shpejt, 24 orë shkaktojnë ndryshime që evoluojnë me shpejtësinë e dritës. Ndryshimë të panumërta ndodhin në këtë hapësirë kohore, ndërkohë që për në të tjerët mund të jetë thjesht një ditë pa humor e kaluar në gjumë. Më poshtë keni dy prova faktografike të të njëjtit vend fotografuar vetëm me një ditë diferencë nga gjendja e tyre fillestare.

1-Shpërthimi i vullkanit në malin e Shën Helenës, 1980

2-Çernobil, BRSS

3-Shkretëtira e Saharasë mbulohet nga bardhësia e borës

4-Pasojat e një tsunami në Japoni

5-Rënia e Murit të Berlinit.

6-Uragani Harvi

7-Rënia e bursës së vitit 1929

8-Tërmeti i Haitit në vitin 2010

9-Tërmet në Oqeanin Indian

 

10-Pasojat e Uraganit Katrina

/abcnews.al

 

vullkani-kikai.jpg
ent ela22:53 | 13/02/2018

Një vullkan në Japoni mund të kthehet në një kërcënim serioz për rreth 100 milionë persona.

Shkencëtarët kanë zbuluar se një vullkan në brigjet e Japonisë, i cili ka qenë i fjetur për rreth 7.300 vjet, mund të shpërthejë tani.

Ata kanë gjetur gjurmë të një kupoleje gjigande llave në dhomën e shpërthimit të magmës në vullkanin Kikai.

Kërkuesit mendojnë se kupola po mban rreth 32 kilometër kub magmë, por edhe shtrembërimet në sipërfaqe sugjerojnë që shancet për një shpërthim po rriten.

Sipas tyre, mund të ndodhë një shpërthim pa paralajmërim dhe nëse kjo gjë ndodh, mund të vrasë rreth 100 milionë njerëz dhe të shkaktojë një “dimër vullkanik”./abcnews.al

99588785_043896906.jpg
us er10:00 | 14/01/2018

Rreth 1500 persona janë evakuuar nga ishujt e Guineas se Re Papua ku një vullkan, deri më tani i përgjumur, filloi të shpërthente.
Vullkani i ndodhur në ishullin Kadovar filloi të nxjerrë tym dhe hi që prej javës së kaluar, duke nxitur dhe evakuuimin e banorëve për në ishullin më të afërt.
Guinea e Re Papua është vendndodhja e një numri të madh qendrave vullkanike.
Dëshmitarët treguan së shpërthimi më i fuqishëm ndodhi të premten kur një lëmsh i zjarrtë doli nga gryka e vullkanit.
Shtëllungat e tymit tashmë ngrihen në një lartësi prej 600 metrash duke alarmuar banorët e zonës më shumë se kurrë, pasi nuk ka pasur të dhëna të tjera që deri më tani ky vullkani të ketë shpërthyer më parë.
Në ndihmë të banorëve kanë shkuar forcat e Kryqit të Kuq duke u siguruar burimet e nevojshme për të jetuar në një situatë të tillë emergjente./abcnews.al

9195076-3x2-700x467.jpg
us er11:37 | 27/11/2017

Me mijëra persona janë evakuar në Bali pas shpërthimit të vullkanit Agung. Autoritetet i tremben sasisë së madhe të baltës dhe hirit që mund të rëshqazë duke zënë nën vete me mijëra banesa

Pavarësisht se nuk parashikohen pasoja katastrofike si pasojë e shpërthimit të vullkanit Agung, situata në Bali është ende alarmante. Ujë dhe hi rrëshqasinm ndërsa ishulli po përballet dhe me reshje të dendura. Autoritetet paralajmëruan se balta dhe hiri i vullkanit i përzier me ujë mund të shkaktojë viktima dhe dëme të shumta materiale në momentin që kjo është periudhë reshjesh në vend

Sasitë e baltës mund të lëvizin me një shpejtësi shumë të madhe dhe në të kaluarën kanë shkaktuar shumë viktima. Rreth 100 mijë persona janë urdhëruar të evakuohen nga zona e rrezikut përreth vullkanit pasi situata është vërtet e paparashikueshme.

Ndërsa janë 40 mijë banorët që janë larguar tashmë nga komuna pranë Malit Agung. Por kjo shifër minimalisht duhet dyfishuar sipas agjencisë që merret me fatkeqësitë natyrore, ndërsa pamjet tregojnë shtëllunga shumë të mëdha tymi që ngrihen në qiell nga vullkani./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono