vrasje

lac-1280x705.jpg
G. P.08:15 | 13/06/2019

Policia e Laçit ka shpallur në kërkim një person nga Tirana për vrasjen e 24-vjeçarit Viktor Shkorreti. Paraprakisht dyshohet se vrasja ndodhi gjatë sherrit për një vend parkimi.

Sherri për një vend parkimi çoi në vrasjen e një të riu në Laç. Për ketë krim policia është duke kërkuar 32-vjeçarin E. K nga Tirana.

Krimi ndodhi mesnatën e së mërkurës, pranë Gjykatës së Kurbinit.

Viktima Viktor Shkorreti u qellua me kallashnikov dhe vdiq në vend.

Nga shoqërimet e personave në vendin e ngjarjes, policia zbuloi se midis autorit dhe të vrarit, pati fillimisht konflikt fizik.

Sebepi ishte një vend-parkim. Kur u duk se sherri u mbyll, autori hapi makinën dhe nga aty nxori armën e zjarrit.

Ai shtiu mbi 24 -vjeçarin disa herë dhe u largua me shpejtësi.

Viktor Shkorreti, me origjinë nga Mirdita, jetonte prej disa vitesh në qytetin e Laçit, bashke me familjen e tij.

Kurse autori 32 -vjeçar nga Tirana ndodhej në Laç për t’u takuar me disa shok të tij. Për kapjen e tij janë angazhuar edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejte të metropolit. Patrullat kontrolluan lokalet e banesa gjatë natës dhe ditën e enjte, por pa marrë rezultat të menjëhershëm. /ABC News Albania 24/7

jambelli.jpg
Sej rie16:52 | 12/06/2019

Gjykata e Lartë Greke liron Bledar Jambellin, i dyshuar si personi që ka porositur vrasjen e kryekomisarit Artan Cuku.

Prokuroria e Krimeve të Rënda është në pritje të vendimit të plotë nga gjykata greke, në mënyrë që të vendosë për hapat e mëtejshëm që do të ndjekë.

I dyshuari si porositësi i vrasjes së ish-drejtorit të policisë së Vlorës, Artan Cuku lihet i lirë. Deri të mërkurën, asnjë nga autoritetet e vendit duket se nuk e dinin se iu kishte rrëshqitur nga duart Bledar Jambelli, personi që urdhëroi ekzekutimin mafioz të zyrtarit më të lartë të policisë të vrarë deri më tani me një plan të mirëfilltë kriminal.

Autoritetet shqiptare mësohet se ishin informuar në maj të këtij viti për vendimin e dhënë nga gjykata e ë greke për mos ekstradimin e Bledar Jambellit. Por prej një muaji duket se ishin në pritje të zbardhjes së vendimit nga ana e drejtësisë helene e cila duket se ka vlerësuar si nul provat e paraqitura në gjykata bashkangjitur kërkesës për ekstradimin e Jambellit.

Bledar Jambelli rifitoi lirinë, vetëm pak ditë pasi ish-drejtuesi i lartë i policisë Artan Cuku, i vrarë për shkak të detyrës u shpall dëshmor i atdheut.

Përgjigja negative për Jambellin ka mbërritur prej më shumë se 1 muaji pranë Ministrisë së Drejtësisë, por është mbajtur e fshehtë nga autoritetet tona.  Ndërkohë, prokuroria e Krimeve të Rënda është në pritje të vendimit të plotë i Gjykatës së Lartë Greke.

Bledar Jambelli, i njohur ndryshe me emrin Rikardo Muho, u arrestua në dhjetor të vitit të shkuar në Greqi, gati 2 vite pas vrasjes së kryekomisarit Artan Cukut. Ai ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe gjykata e krimeve të rënda i kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” në mungesë. Kryekomisari u vra duke hyrë në shtëpinë e tij në Tiranë më 8 Prilli 2017.

Në baze të hetimeve ka rezultuar se 38-vjeçari Jambelli e urdhëroi vrasjen e Kryekomisarit për shkak se ai e kishte arrestuar në kohën kur mbante detyrën e Drejtorit të Policisë së Vlorës. Për vrasjen e Artan Cukut, vuan dënimin ekzekutori Mikel Shallari, ndërsa është ende në kërkim i akuzuari si bashkëpunëtor, Kristian Leci si bashkëpunëtor./ABC News Albania 24/7

shkoder-2.jpg
ent ela10:30 | 29/05/2019

Pas 7 vitesh në arrati, një person i shumëkërkuar nga drejtësia u kap gjatë një operacioni policor në Shkodër.

42 vjeçari Lush Pjollaj u ndalua në një banesë në fshatin Vuksanaj të Dukagjinit. Ai ishte dënuar në vitin 2013 nga Gjykata e Shkodrës me 23 vjet burg për vrasjen e një personi.

Ngjarja kishte ndodhur në shtator 2012 në fshatin Vuksanaj, ku Pjollaj qëlloi për vdekje një 56 vjeçar për gjakmarrje.

Njoftimi i Policisë

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, falë edhe bashkëpunimit me komunitetin, Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Dukagjini”.

Në kushte të vështira të terrenit dhe të motit, Policia ka bërë të mundur kapjen dhe ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim Lush Pjollaj 42 vjeç, i cili fshihej në një banesë në fshatin Vuksanaj të  Dukagjinit.

Ky shtetas është dënuar në vitin 2013 nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër me 23 vjet burgim për veprën penale “Vrasja me paramendim”, pasi me datën 12.09.2012 në lagjen Pjollaj të fshatit Vuksanaj, ka vrarë me armë zjarri shtetasin M. T. 56 vjeç për motive të gjakmarrjes.

Gjithashtu u kap dhe u ndalua shtetasi i shpallur në kërkim Edmond Beqari, 40 vjeç, banues në Shkodër, pasi wshtw i dwnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër me 5 vjet e 6 gjashtë muaj burg për veprën penale ‘’Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme.  /abcnews.al

gjermaniii.jpg
G. P.22:38 | 14/05/2019

Një seri vrasjesh me hark të stilit mesjetar kanë trembur mbarë Gjermaninë. Policia ka llogaritur në tërësi 5 vrasje të lidhura me çështjen, ku 2 prej viktimave janë ekzekutuar me shtizë në zemër.

Pesë vdekje, tre prej të cilave vrasje, të ndodhura në një periudhë të shkurtër kohore kanë vënë në alarm autoritetet gjermane. Episodet kanë një karakteristikë të veçantë, për faktin se tre prej viktimave janë vrarë me shigjeta harku.

Sipas mediave gjermane, viktimat u gjetën të veshur me rroba mesjetare në një hotel në lokalitetin Pasau të Bavarisë. Dy prej tyre, një çift bashkëshortësh, u gjetën dorë për dore të shtrirë në shtrat me nga një heshtë të ngulur në zemër; ndërsa viktima e tretë u gjet në të njëjtën dhomë, me heshtën të ngulur në qafë.

Zbulimi i tyre u bë ditën e shtunë nga një kamariere e hotelit ku ata po qëndronin. Gjatë kontrollit, policia gjermane gjeti edhe tre harqe moderne, dy prej të cilëve ishin përdorur për të qëlluar heshtat, por nuk gjeti shenja dhune.

Prokurorët që kanë marrë nën kontroll çështjen ende nuk i kanë zbardhur rrethanat e ngjarjes, por e lidhin atë me dy vdekje të konstatuara ditën e hënë në Vintigen, një qytezë që ndodhet 640 kilometra larg hotelit ku kanë ndodhur vrasjet.

Dy viktimat e fundit janë një grua 35 vjeçe dhe një vajzë 19 vjeçe. Rrethanat e vdekjes së tyre janë ende të paqarta, pasi këtë herë në apartament nuk u gjetën harqe apo shenja dhune.

Sa u takon tre viktimave të mëparshme, ato rezultonin anëtarë të një shoqate që organizon lojëra si ato të kalorësve mesjetarë. Por shoqata ka mohuar të ketë organizuar lojëra të tilla në këtë periudhë në Gjermani./ABC News Albania 24/7

laci.jpg
G. P.14:08 | 03/05/2019

Frika nga hakmarrja ka bërë qe disa familje të fisit Bushi në Kurbin të ngujohen menjëherë pas vrasjes së dyfishtë të dielën e kaluar. Ata u janë nënshtruar rregullave zakonore deri kur palët të vendosin paqe midis tyre.

Një foto çoi në vrasje dy të rinj dhe në pranga tre të tjerë. Por pas kësaj, fisi Bushi në Kurbin është ngujuar. Nuk bëhet fjalë vetëm për familjet e Markel dhe Manuel Bushit, të Vinçens Bushit, por edhe kushërinjve të tyre të afërt.

Pavarësisht se tre të dyshuarit për vrasjen e Erjon dhe Kelvin Jushit janë në pranga, burrat dhe gratë e dy palëve i janë nënshtruar zakoneve të tyre pas ngjarjes.  Fillimisht sa u përhap lajmi u mbyllën brenda afro 20 shtëpi.

Por më pas sipas zakonit, të ngujuar qëndrojnë vetëm familjet e autorëve dhe ata më të ngushtët në rreth familjar nga rrënjët e babait.

Kurse fisi nga nëna ndihmon në zgjidhjen e problemeve. Për këtë arsye ishte daja, ai që negocioi me shefin e komisariatit te Kurbinit, ç’ka u pasua me vetëdorëzimin në polici të tre djemve Bushi.

ABC News ka mësuar se mes familjeve Bushi dhe Jushi akoma nuk është futur ndonjë pajtor, apo siç mund të quhet ndryshe njeriu që bën bisedimet për kushtet e një situate, ku familjet ndodhen në hasmëri me njëra-tjetrën.

Të shtunën në Laç, gjykata do të caktojë dhe masën e sigurisë për të arrestuarit, të cilët kanë thënë se e gjitha ndodhi në gjaknxehtësi e sipër, por nuk donin të vrisnin kushërinjtë Jushi.

Deri tani supozohet se një foto në rrjetet sociale nxiti fillimisht dhunën fizike dhe më pas shkrehjen e armëve natën e 28 Prillit, ku Erjon dhe Kelvin Jushi mbetën të vrarë./ABC News Albania 24/7

tmp_24134-thike31834143056.jpg
G. P.09:02 | 01/05/2019

Një 66-vjeçar është vënë në pranga nga policia pasi tentoi të vriste me thikë një person tjetër. Sipas policisë, G.K banues në Fier tentoi të vriste 57-vjeçarin N.K për motive të dobëta.

Për pasojë ky i fundit është plagosur dhe policia ka njoftuar se ndodhet në spitalin e Fierit nën kujdesin e mjekëve. Ndaj 66-vjeçarit tashmë rëndon vepra penale “Vrasje e mbetur në tentativë”./abcnews.al

vrasjet-ne-teksas.jpg
G. P.19:42 | 24/04/2019

Një vrasës i dënuar me 70 vjet burg vdiq në qeli duke lënë pa përgjigje 11 çështje në lidhje me vrasjet e 11 vajzave të humbura. Edward Harold Bell, 82 vjeç, po hetohej për shkak të “rrëfimit” që kishte bërë në një gazetë, ku deklaronte se ishte vrasës serial dhe përgjegjës për vrasjet 11 vajzave në vitet 1971-1977.

Në një letër që ai i kishte dërguar “Houston Chronicle” rreth vrasjes së vajzave, të cilat u zhdukën nga vendndodhje të ndryshme rreth Teksasit në vitin 1970, Bell i quante ato “Të njëmbëdhjetat që shkuan në parajsë”.

Megjithatë edhe pse pretendonte se ishte vrasës serial, ai ndodhej në burg për një vrasje tjetër, atë të një ish-marinsi. Për sa i përket vrasjeve të vajzave, ai nuk akuzohej për asnjë prej tyre, por ishte i dyshuari kryesor në të paktën dy prej çështjeve.

Në vitin 2011, ai raportoi për gazetën amerikane se ishte pjesa që i mungonte pazëllit në lidhje me zbulimin e vrasjeve. Bell pretendonte se kishte vrarë vajzat, disa prej të cilave ishin rreth 12 vjeçe.

Pas vrasjes së ish-marinsit, Edward Bell kishte qëndruar 14 vjet në arrati pas lirisë me kusht. Autoritetet e kapën pas shfaqjes së një emisioni televiziv në 1993. Ai jetonte me një adoleshente në një jaht në Panama. Pasi Bell pretendoi në vitin 2011 se kishte vrarë 11 vajzat, ndaj tij nisi menjëherë një hetim për t’i vërtetuar deklaratat.

Sipas mediave të huaja, Bell kishte përshkruar edhe mënyrën se si i përzgjidhte dhe si i vriste viktimat e tij. Ai pretendonte se i zgjidhte nga një dyqan akulloreje, i qëllonte, i vriste dhe më pas i hidhte trupat në kënetë.

Edhe pse deri më tani mbeten mister, detektivët që u morën me këto çështje shprehen se vdekja e tij mund të nxjerrë në pah detaje të tjera. Kjo për shkak se shumë persona që mund të kenë dijeni për ngjarjet nuk kanë pranuar të flasin nga frika që Bell mund të dilte nga burgu./abcnews.al

vrasja-prishtine-1280x709.jpg
Sej rie21:36 | 22/04/2019

Një vrasje e trefishtë ka tronditur mesditën e sotme Prishtinën, ku një burrë ka ekzekutuar dy anëtare të familjes dhe më pas veten. Nga hetimet paraprake rezulton se autori i krimit ka qenë person me probleme mendore.

Një vrasje e trefishtë ka ndodhur në mesditë në Prishtinë. Dyshohet se H. Krasniqi 61 vjeç fillimisht ka vrarë gruan pastaj gruan e djalit të tij dhe së fundmi ka vrarë veten. E gjithë ngjarja dyshohet të ketë ndodhur në sy të mbesës së tij dy vjeç e cila tashmë ka mbetur pa nënë.

Baki Kelani zëdhënës i Policisë së Kosovës: “Bëhet fjalë për një rast i cilësuar si ‘vdekje e dyshimtë, vrasje e rëndë dhe vetëvrasje’. Kanë humbur jetën 3 persona, një burrë, një grua dhe një vajzë e lindur në vitin ‘91”.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Imer Beka se personi në fjalë ka qenë me problem psikike.

Imer Beka, Prokuroria Themelore e Prishtinës: “Motivet nuk i kemi zbardhur ende, por kemi marrë informacion se personi që ka bërë këtë ka qenë me probleme mendore”.

Sipas prokurorit në bazë të dëshmitarëve çifti në fjalë ishte duke ndjekur procedurat e shkurorëzimit, derisa djali me nusen nuk kanë jetuar me ta në të njëjtën banesë./abcnews.al

ravik-gurra.jpg
G. P.13:22 | 07/04/2019

Detaje të tjera janë zbuluar nga vrasja mafioze e avokatit Ravik Gurra. Sipas burimeve nga Prokuroriua e Krimeve të rënda, autori pasi kreu ekzekutimin, u largua në këmbë pikërisht pranë një patrulle policie që ndodhej shumë pranë lokalit. Pranë vendngjarjes, sipas burimeve, ndodheshin edhe 2 oficerë krimesh të policisë së Elbasanit, të cilët u larguan sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Pasi ekzekutoi avokatin Ravik Gurra mbrëmjen e 22 Marsit në qytetin e Elbasanit, atentatori i kaloi pranë patrullës së policisë. Vetëm pak metra larg lokalit në rreth rrotullimin e “1 Majit”, automjeti i rendit ishte parkuar dhe brenda ndodheshin dy efektivë.

Personi që qëlloi ndaj Gurrës me armë zjarri pistoletë me silenciator, kaloi pikërisht në këmbë, pranë makinës së uniformave blu, pa krijuar asnjë dyshim tek punonjësit e policisë.

Burime nga Prokuroria e Krimeve të Rënda pohuan për ABC News se ngjitur me lokalin ku ndodhi atentati i tipit mafioz, në një ambient tjetër po “Bar-Kafe”, ishin edhe dy oficerë të krimeve të drejtorisë së policisë Elbasan, por ata u larguan sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Mosreagimi i dy oficerëve po verifikohet nga Drejtoria e Standardeve Profesionale, pranë Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave në Ministrinë e Brendshme.  Dyshohet se vrasja e Ravik Gurrës, të jetë bërë për shkak të profesionit të 50-vjeçarit, por nuk përjashtohen as pistat e tjera nga Policia e Shtetit.

I ndjeri ishte i njohur si avokati që mbronte personat me rekorde të theksuara kriminale, jo vetëm në qytetin e Elbasanit, por edhe në Tiranë e Durrës. Hetimet po kryhet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Pavarësisht këqyrjes së pamjeve nga kamerat e sigurisë, përsëri nuk është bërë e mundur identikiti i autorit të dyshuar të vrasjes edhe pse ishte i pamaskuar. Menjëherë pas krimit, një automjet u gjet i djegur në periferi të Elbasanit në afërsi të fshatit Bradashesh, nga ku dyshohet se janë larguar personat e përfshirë në atentat./abcnews.al

klodian-bane.jpg
G. P.15:05 | 01/04/2019

Shpallet në kërkim ndërkombëtar Klodjan Bane, autori i dyshuar i atentatit ndaj 26-vjeçarit Jurgen Kurti në kryeqytet. Grupi hetimor po negocion edhe me familjarët, për të mundësuar dorëzimin e 38-vjeçarit.

Klodjan Bane, autor i dyshuar për ekzekutimin e Jurgen Kurtit mbrëmjen e 18 Marsit në Tiranë, është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Policia e Shtetit. Për prangosjen e 38 vjeçarit me orgjinë nga Patosi, uniformat blu kanë kërkuar bashkëpunim edhe të homologëve të tyre të pikave të kalimit kufitar.

Nga sistemi TIMS, autori i dyshuar i krimit, Klodjan Bane nuk rezulton të ketë kaluar kufirin. Por nuk përjashtohet mundësia që 38-vjeçari të jetë larguar nëpërmjet kufirit të gjelbër nëpërmjet një identiteti të rremë.

Gjithashtu, ABC News ka mësuar nga grupi hetimor se po negociohet me familjarët e Klodjan Banes për të bërë të mundur dorëzimin e tij vullnetar. Emri i Klodjan Banes u zbulua për herë të parë gjatë dhënies së dëshmisë në polici, nga Olsi Qalliaj, në pronësi të të cilit ishte automjeti tip “Benz”, që u përdor nga autorët e dyshuar të vrasjes së 26-vjeçarit Jurgen Kurti.

I pari që ra në gjurmë e grupit hetimor ishte Elsi Levendi. 21-vjeçari ruante lëvizjet e viktimës Jurgen Kurti, duke njoftuar edhe anëtarët e tjerë të grupit. Sipas provave të siguruara nga grupi hetimor, Leventi, Qalliaj dhe Berberi dyshohet ta kenë ndihmuar Klodjan Banen me makinë, me gjetjen e armës dhe me gjurmimin e Jurgen Kurtit prej dy javësh. Për tre të arrestuarit, gjykata ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg”, ndërsa për Banen u vendos në “arrest në burg në mungesë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono