vrasja

gjykata-masa-e-sigurise-indrit-cela-1280x713.jpg
nev ila15:11 | 25/08/2019

ABC News zbardh dëshminë e dy punëtorëve që po punonin me 26 vjeçarin Indrit Çela ditën kur i plagos me plumb në kokë dhe më pas humbi jetën. Sipas deklarimeve të tyre Griseldo Kusi e ka qëlluar me plumb në kokë 26 vjeçarin. Gjithçka ka ndodhur në katin e parë të vilës që po ndërtohej.

Abc News ka mundur që të zbardhë dëshmitë e dy punëtorëve që ishin të pranishëm në momentin e ekzekutimit të 26 vjeçarit. Deklarimet e këtyre personave hedhur dritë mbi dinamikën e vrasjes së Indrit Çelës, që nga momenti i montimit të kondicionerit, e deri në largimin e Griseldo Kusit nga vendi i ngjarjes.

Punëtori 1

“Gjithçka ka ndodhur në katin e parë të vilës së familjes Kusi në një nga banjat e katit të parë. Eldo erdhi si gjithmonë për të kontrollonte punimet. Unë dhe kolegu im ishim jashtë, pak metra më tutje. Griseldo na përshëndeti dhe më pas dëgjoi një zhurmë. Ai u nervozua dhe u largua në drejtim të vendit nga vinte zhurma. Në ato momente, Eldo ishte tepër i nervozuar. Punëtori i kondicionerëve ka qenë duke hapur një vrimë në mur me trapan. Kur Eldo u fut brenda në një nga banjat e katit të parë u dëgjua duke i bërtitur me zë të lartë punëtorit: Çfarë po bëhet këtu, pse po e bën atë vrimë në mur. Ku do ta nxjerrësh tubin e kondicionerit. Punëtori i tha: Nuk e di unë ku do të jetë shkarkimi, ka njerëz të tjerë përgjegjës. Ndërsa Eldo i tha se kur nuk e di ti nga ta di unë. Në këtë moment ai ka nxjerrë pistoletën që mbante në brez, ia ka vënë në kokë punëtorit dhe e qëlloi. Më pas ka marrë gëzhojën dhe është larguar me shpejtësi”.

Të njëjtat deklarata ka dhënë edhe punëtori i dytë, dukë bërë fajtor të drejtpërdrejtë për vdekjen e 26-vjeçarit Indrit Çela, Griseldo Kusin.

Punëtori 2

“Pasi na përshëndeti ne Griseldo iku i acaruar në drejtim të banjës ku dëgjohej zhurma e trapanit. Në momentin kur ai ka hyrë brenda është dëgjuar duke i bërtitur punëtorit të kondicionerëve, me zë të lartë me fjalët: Çfarë po bën, pse po e bën atë vrimë ku do e çosh tubin e kondicionerit, dhe më pas u dëgjua një krismë arme. Mesa më kujtohet Griseldo u largua me vrap dhe në dorë mbante një çantë me zinxhir ngjyrë të zezë. Unë i frikësuar u largova për në shtëpinë time”.

Fillimisht, policia dyshoi se autor i ngjarjes ishte Lorenc Veliaj, person me precedent të mëparshëm kriminale. Por pas arrestimit, ai ka treguar dinamikën e ngjarjes, sipas së cilës, autorë ishin vëllezërit Kusi.

Veliaj do të qëndrojë në burg për tre vepra penalë që nuk kanë lidhje me këtë ngjarje./ABC News Albania 24/7

masa-e-sigurise-1280x713.jpg
nev ila10:49 | 25/08/2019

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë për 4 personat nën hetim. Gjyqtari Sokol Tone vendosi të lër në burg Bujar Kusin, babain e dy personave të dyshuar si ekzekutor, Ferdinand Bakalli dhe Ali (Edmont) Sula, ndërsa në masën e sigurisë “arrest shtëpie” u la Luan Çaka. Në kërkim janë vëllezërit Griseldo dhe Albano Kusi.

Gjykata penale e Tiranës la në burg 3 nga 4 personat e arrestaur për vrasjen e teknikut të kondicionerëve Indrit Çela. Në masën e sigurisë arrest me burg u lanë Bujar Kusi, Ferdinand Bakalli dhe Ali (Edmont) Sula, ndërsa në maën e sigurisë arrest shtëpie u la Luan Çaka.                                         

4 personat nën hetim akuzohen për kryerjen e veprimeve që pengojnë zbardhjen e të vërtetës. Ndërsa Luan Çaka dhe Ali Edmond Sula akuzohen edhe për moskallëzim krimi.

Burime për ABC News kanë konfirmuar se personat nën hetim janë zbuluar nga kamerat e sigurisë së vilës ku po kryheshin punime, ku ata duken teksa kryejnë disa veprime me qëllim manipulimin e ngjarjes.

Seanca u zhvillua me dyer të mbyllura, për shkak të sekretit hetimor, pasi siç deklaroi Ida Ahmetlli, ka disa prova që nuk duhen bërë publike.

Ndërsa gjatë zhvillimit të seancës 4 personat nën hetim nuk kanë dhënë asnjë fakt që t’i ndihmonte ata për të fituar lirinë.

Fillimisht për vrasjen e 26 vjeçarit  Indrit Çela u akuzua Lorenc Veliaj, por pas hetimeve rezultoi se tekniku i kondicionerëve është plagosur me plumb në kokë nga vëllezërit Griseldo dhe Albano Kusi për të cilët gjykata ka caktuar masën e sigurisë arrest me burg në mungesë.

Indrit Çela ndërroi jetë në Spitalin e Traumës, 12 orë pas plagosjes. Sipas organit të akuzës, gjithçka ka nisur për shkak të një tubi kondicioneri, fillimisht autorët janë përplasur me viktimën fizikisht dhe më pas e kanë qëlluar me armë.

Vëllezërit Griseldo dhe Albano Kusi janë persona me precedentë të mëparshëm penalë. Në vitin 2010 Albano ekzekutoi Shkëlqim Nozllin për një borxh prej 650 eurosh, duke u dënuar me 8 vite burg.

Ndërsa i vëllai Griseldo në vitin 2011  ka plagosur me 4 plumba Maksut Hysin për shkak të disa konflikteve të pronësisë .

6 muaj më vonë ai tentoi të vriste Boiken Spahiun për prishjen e pazareve të drogës./ABC News Albania 24/7

MBULIM-VRASJA-E-TEKNIKUT.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela12:48 | 24/08/2019

Vijojnë të jenë në arrati dy vëllezërit Kusi, të dyshuar si autorë të vrasjes së teknikiut të kondicionerëve Indrit Çelaj, tri ditë më parë në Tiranë. Ndërkohë, Gjykata ka vendosur masën “Arrest në Burg” për Lorenc Veliajn, dëshmia e të cilit zbardhi këtë ngjarje.

“Arrest në Burg” është masa për 27-vjeçarin Lorenc Veliaj, dëshmia e të cilit zbardhi edhe autorin e vrasjes së Indrit Celajt, teksa riparonte kondicionerët në vilën e shtetasit Bujar Kusi. Veliaj akuzohet për veprat penale “kundërshtim i punonkësit të policisë”, “prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit” si dhe “shkatërrim prone”, në ngjarje të ndodhura pak kohë më parë.

Lorenc Veliaj u arrestua pas vrasjes me një plumb në kokë të 26-vjeçari Indrit Celaj, mesditën e së enjtes në Tiranë.

Fillimisht Veliaj u shoqërua në statusin e personit të dyshuar, ndërsa kërkohej nga policia për 3 vepra të tjera penale. Dëshmia e Veliajt nxorri edhe emrat e autorëve të vrasjes, dy vëllezërit Albano dhe Griseldo Kusi.

Veliaj ka deklaruar para grupit hetimor se ata i kishin kërkuar të merrte përsipër autorësinë e krimit. 26-vjeçari Indrit Çelaj nga Mallakastra ishte duke rregulluar një kondicioner në një vilë tre katëshe, kur u qëllua me një plumb në kokë.

AI fillimisht u plagos rëndë dhe mëngjesin e të premtes ndërroi jetë në Spitalin e Traumës në Tiranë.

Të dyshuar si atutorë të kësaj ngjarjeje, vijojnë të jenë në kërkim dy djemte e pronarit te viles Griseldo dhe Albano Kusi. Nga hetimet e deritanishme rezulton se ata e qëlluan Indrit Çelajn pas një konflikti të çastit gjatë punimeve për sistemin e kondicionimit në vilë.

Për këtë ngjarje janë arrestuar edhe 4 persona te tjere; pronari i vilës Bujar Kusi, Edmond Sula, Ferdinand Bakalli dhe  Luan Çaka, të cilët akuzohen për veprat “Moskallëzimi i krimit” dhe “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”.

/ABC News Albania 24/7

 

policia-shtetit-1280x721.jpg
nev ila18:20 | 23/08/2019

Pas një sherri të momentit  vranë 26 vjeçarin Indrit Çela, dy vëllezrit Kusi rezultojnë persona me perçedentë penal. Griseldo dhe Albano Kusi rezultojnë të jenë të përfshirë në ngjarje kriminale, si vrasje, plagosje dhe tentativë vrasjeje.

Griseldo dhe Albano Kusi dy vëllezërit që plagosën më plumb në kokë më 22 gusht, 26 vjeçarin Indrit Çela janë persona shumë të njohur për drejtësinë e vendit tonë.

Vëllezërit Kusi rezultojnë të jenë të përfshirë në ngjarje kriminale, si vrasje, plagosje dhe tentativë vrasjeje.

Më 16 tetor të 2010-së, Albano Kusi akuzohet se ka vrarë Shkëlqim Nozllin për një borxh prej 650 eurosh.

Albano doli në gjyq në shkurt të 2011, për akuzën e “vrasjes me dashje” dhe “armëmbajtje pa leje”. Shkak i vrasjes në baze të hetimeve  rezultoi se ishte një borxh i papaguar mes viktimës dhe në atë kohë 19 vjeçarit Albano Kusi.

Borxhi ishte për blerjen e dy pistoletave, çështje në të cilën ishin përfshirë edhe dy punonjës së Policisë së Burgjeve.

Policet I. Ademi dhe J. Nuhu u arrestuan pas ngjarjes për “moskallëzim krimi”, ndërsa Albano Kusi si autor i vrasjes.

Sipas hetimeve, Nozlli ka takuar Kusin dhe me anë të një taksie kanë udhëtuar drejt Qafe-Krrabës ku pas dy ditësh Nozlli u gjend i vdekur.

Gjate deklarimeve në polici, Kusi ka pranuar se ka qenë ai autor i vrasjes së Nozllit, por duke pretenduar se e ka bërë pa dashje gjatë përleshjes me viktimën.

Albano Kusi u dënua me 7 vite nga gjykata e Krimeve të Rënda. Po ashtu edhe i vëllai Griseldo Kusi, rezulton të jetë i përfshirë në disa ngjarje kriminale.

Në 5 gusht të 2011, ai tentoi të vriste Maksut Hysën, kur ishte vetëm 23 vjeç.

Hysa,  i shpëtoi 4 plumbave të qëlluara nga Griseldo, shkak i atentatit u bë një sherr për ndërtimin e një prone.

Por vetëm 6 muaj më vonë, pa bërë as 3 muaj burg  Griseldo tentoi të vriste Boiken Spahiun por ky i fundit ja doli që të shpëtonte.

Atentati, dyshohet të ishte për prishjen e pazareve të drogës. Boiken Spahiu dhe Griseldo Kusi, ishin konfliktuar për një çështje të pambyllur droge në Angli./ABC News Albania 24/7

selimi-policia.jpg
G. P.12:44 | 15/08/2019

Gjykata e Fierit la në burg dy të arrestuarit si autorë të dyshuar për vrasjen e 23-vjeçarit Florjan Selimi. Kiri Mernica 20 vjeç dhe Sadri Selaci, 26 vjeç nuk kanë pranuar krimin, por prokuroria pretendoi prova kundër tyre.

Ngjarja për të cilën ata akuzohen ndodhi natën e datës 11 Gusht në fshatin Hamil. Ata dyshohen se sulmuan me thikë 23-vjeçarin, i cili ishte duke rregulluar gomën e makinës në një rrugicë të errët, pranë fshatit të tij.

Selimi kishte njoftuar babain e tij për prishjen e makinës, por kur ai shkoi aty gjeti vetëm njolla gjaku. Trupi i pajetë ishte hedhur në kanalin pranë dhe u nxorr nga policia.

Nuk dihet ende shkaku i vrasjes, por dyshohet se fillimisht të rinjtë janë zënë verbalisht pse 23-vjeçari Florjan Selimi kishte zënë rrugën. Më pas njeri prej të arrestuarve ka nxjerrë thikën dhe e ka goditur.

Të dyshuarit dhe viktima jetonin në të njëjtin vend, në fshatin Sulaj. Familja e të ndjerit prej disa vitesh ishte shpërnguluar nga Tropoja në Fier./ABC News Albania 24/7

Florian-selimi-1280x717.jpg
nev ila08:45 | 13/08/2019

 

 Dy te rinj jane arrestuar për vrasjen e 21 vjeçarit në Hamil të Fierit. Ata janë S.S 26 vjeç dhe K.M  20 vjeç nga fshati Sulaj, bashkëfshatar me viktimën. Nga burime të ABC News u mësua se autorët e sulmuan 21 vjeçarin ndërsa ai ishte duke rregulluar makinën natën në rrugë.

Florian Selimi ishte duke rregulluar makinën në një rrugë fshati jo shumë larg shtëpisë së tij kur u sulmua nga dy të rinj që e goditën me thikë në fyt.

Pak minuta më herët 21 vjeçari kishte njoftuar babain e tij të vinte ta ndihmonte. Nuk dihet në cfarë rrethana u gjendën dy autorët banorë në të njëjtin fshat me viktimën por nga hetimet e deritanishme mësohet se fillimisht ata janë grindur verbalisht. Më pas mes tyre ka patur përplasje fizike.

Njëri nga dy djemtë e arrestuar mëngjesin e kësaj të marte, ka nxjerrë thikën dhe e ka qëlluar në fyt Selimin.  Trupin e kanë hedhur në kanal, aty ku dhe e gjeti policia.

Kur babai i viktimës shkoi aty ku i kishte treguar i biri, gjeti vetëm makinën e prishur. U desh të kontrollohet zona për tu gjetur trupi i pajetë.

Policia njoftoi se dy të rinjtë u arrestuan për vrasjen e 21 vjeçarit në Hamil të Fierit.

Ata janë S.S 26 vjeç dhe K.M  20 vjeç nga fshati Sulaj, bashkëfshatar me viktimën.

Policia nuk ka përcaktuar qartë çfarë ka ndodhur midis autorëve dhe viktimës, por në njoftimin për shtyp thotë se dy të arrestuarit në bashkëpunim me njëri tjetrin natën e së hënës për motive të dobëta, kanë vrarë me thikë Florian Selimin 23 vjeç./ABC News Albania 24/7

financieri-amerikan-1280x726.jpg
nev ila16:45 | 12/08/2019

Vdekja e financierit amerikan Xhefri Epshtein, mik i politikanëve të nivelit të lartë, ka ngritur dyshime tek opinioni publik amerikan. Në rrjetet sociale aludohet për një vetëvrasje të stisur ose një vrasje të organizuar, pasi dëshmitë e tij mund të hidhnin dritë mbi emrat e personazheve VIP që ishin të përfshirë në rrjetet e trafikut për qëllime seksuale.

Vetëm pak orë pasi financieri i profilit të lartë Xhefri Epshtein u gjet i vdekur, teori të shumta të pabaza mbi vdekjen e tij nisën të qarkullojnë online.

Epshtein, që do të dilte në gjyq për t’u përballur me akuzat e trafikimit të qënieve njerëzore për qëllime seksuale, vrau veten teksa ndodhej në qelinë e tij në Nju Jork.

Ai akuzohej se menaxhonte një rrjet të gjerë vajzash nën moshë për shërbime seksuale, ndërkohë që ishte vetëdeklaruar i pafajshëm ndaj akuzave muajin e kaluar.

66-vjeçari ishte i njohur për miqësitë e tij me personazhe VIP, përfshirë këtu presidentin Donald Trump, ish-presidentin Bill Klinton dhe princin Endriu të Mbretërisë së Bashkuar.

Hipoteza që sugjeronin një vetëvrasje të rremë deri tek një vrasje e organizuar u përmendën mijëra herë në Facebook dhe Twitter. Politikanë dhe gazetarë të profilit të lartë spekuluan në një kohë kur informacionet mbi rrethanat e vdekjes së Epshtein ishin të pakta.

“Një tip që kishte informacion që do të kishte shkatërruar jetët e njerëzve të pasur e të fuqishëm përfundon i vdekur. Tipike ruse”, komentoi gazetari i njohur Xho Skerbrou.

Komenteve iu bashkua edhe kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Bill de Blasio, i cili tha se vdekja e Epshtein u leverdiste shumë personave pasi tani ai nuk do të mund t’i inkriminojë ata.

“Ajo që shumë nga ne duan të dinë është se çfarë dinte ai. Sa milionerë dhe miliarderë të tjerë ishin pjesë e aktiviteteve ilegale ku ishte përfshirë Epshtein?”, u shpreh De Blazio.

Të dhënat fillestare thoshin se Epshtein ishte vendosur nën “vetëvrasje të mbikëqyrur”, gjë që shtyu shumë njerëz të pyesnin se si ka mundur ai të vdesë kur ka qenë nën monitorim.

“Ç’do të thotë fraza “vetëvrasje e mbikëqyrur”? Kush po e mbikëqyrte”, u shpreh në Twitter avokati personal i Donald Trump, Rudi Xhuliani.

Ai shtoi se ishte e paimagjinueshme se si Epshtein mund t’i ketë dhënë fund jetës në ato rrethana.

Por më vonë autoritetet e burgjeve deklaruan se financieri nuk po mbahej nën mbikëqyrje, gjë që shtoi edhe më shumë spekulimet.

Konservatorët sugjeruan se në vrasjen e tij ishte përfshirë ish-çifti i parë i Amerikës, Bill dhe Hillari Klinton.

Ndërsa më pas, liberalët deklaruan se Trump ishte në një farë mënyre i përfshirë në vrasje. Hipoteza e pabazë që vë në shënjestër çiftin Klinton i referohet një teorie konspirative të viteve ’90, që thoshte se dyshja në mënyrë të fshehtë eliminonte armiqtë e saj./ABC News Albania 24/7

vlorer-1280x721.jpg
Sej rie14:15 | 08/08/2019

Viktima e një nate me parë në Resulaj të Vlorës ishte një person që bënte lëvizje të kontrolluara për shkak të së kaluarës së tij. Por një telefonatë e nxori atë jashtë banesës dhe pse ishte natë.

Autori e mori në telefon Laver Tozën dhe e nxori nga shtëpia. 200 me larg portës e qëlloi me pistolete me selnsiator.

47-vjeçari mori pesë plumba dhe ndërroi jetë në spitalin e Vlorës. Babai i dy fëmijëve bënte lëvizje të kontrolluar për shkak të së kaluarës së tij. Por si duket një i njohur i kërkoi të dilte jashtë.

Gjurmët e gjakut duken ende në rrugën para shtëpisë së tij në Resulaj te Selenicës. Kurse familjarët nuk lejojnë askënd të afrohet përveçse njerëzve të tyre që ngushëllojnë.

Vrasja e 47- vjecari Laver Tozaj dyshohet për shkak të prishjes së pazareve në trafikun e drogës. Ai kishte ndërruar emrin në Nikola Ikonomi.

Në vitin 2005  ishte arrestuar së bashku me tre persona të tjerë për trafik droge dhe ishte dënuar me 6 vjet e 6 muaj burg nga Gjykata e Shkallës së Parë në Vlorë.

Edhe ndryshimi i emrit nga Laver Tozaj në Nikola Ikonomi mund të jetë bërë për shkak të kaluarën e tij kriminale.

Megjithatë, përveç prishjes së pazareve të drogës, hetuesit janë përqendruar edhe në motive të tjera apo në përfshirjen e mundshme të 47-vjeçarit në vepra të tjera kriminale në vitet e fundit.

Policia ka shoqëruar 15 persona dhe i ka pyetur, por nuk ka siguruar ndonjë dëshmi që do çonte te autori.  Rrugica ku ai u vra nuk kishte ndriçim./ABC News Albania 24/7

VRITET-PRESIDENTI-I-CAMERISE.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela13:00 | 21/07/2019

Mbrëmjen e djeshme është ekzekutuar në një atentat në Holandë, i vetëshpalluri President i Republikës së Çamërisë, Festim Lato.

Policia holandeze ka bërë me dije se dy persona e kanë ftuar për kafe Laton dhe sapo ka dale nga shtëpia është qëlluar me armë dhe ka mbetur i vdekur në vend.

Njoftimin e vrasjes e ka bërë Angelo Aliu, i vetëquajtur kryeministër i Republikës së Çamërisë. Ai shkroi në facebook se është vrarë në Holandë pas një atentati Festim Lato.

Ai pretendon se vrasja e Presidentit të Çamërisë, ka motiv politik, në një kohë që Lato është biznesmen në Holandë.

Festim Lato ka lindur në Vlorë më 1 Janar të vitit 1973. Nuk dihen arsyet e vrasjes dhe nëse ajo ka lidhje me veprimtarinë e Latos për pavarësinë e Çamërisë. /ABC News Albania 24/7

1018_malta-journalist-1000x598.jpg
nev ila14:31 | 17/07/2019

Janë dënuar me burgim të përjetshëm tre autorët material të vrasjes së gazetares malteze Dafne Galicia. Ajo u vra në tetor në 2017-ës si pasojë e shpërthimit të bombës që ishte vendosir në automjetin e saj.

Prokuroria e përgjithshme e Maltës zyrtarizoi akuzat dhe kërkoi burgim të përjetshëm për tre autorët e vrasjes se Dafne Galicia, gazetares malteze të vrarë me një autobombë në 16 tetor 2017.

Të tre u arrestuan disa muaj më pas, ndërsa ata që urdhëruan vrasjen janë ende emra të panjohur për prokurorinë. Qeveria e Mlatës e cila nga familjarët e viktimës konsiderohet bashkëpunëtore në vrashe, shprehu kënaqësinë e saj për vendimin e marrë duke e konsideruar si një tregues të funksionalitetit të institucioneve.

Familja e Dafne Galicia është ankuar shpeh herë për ngadalësinë e hetimeve dhe për vendimin e marrë për të akuzuarit të cilët janë arrestuar që në 2017-ën.

Hetimet ndaj tyre nisën në 2017, dy muaj pasi gazetarja humbi jetën si pasojë e shpërthimit të automjetit të saj, para banesës. Sipas ligjeve në Maltë, akuza ka 20 muaj kohë për të vendosur për datën e fillimit të gjyqit./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono