votoi

vlcsnap-error662-1280x720.jpg
ent ela14:11 | 18/01/2018

Komisioni i Ligjeve miratoi unanimisht ngritjen dhe përbërjen e nënkomisionit ad hoc që do të votojë kandidaturat për anëtarët jo prokurorë dhe jo gjyqtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe atij të Gjyqësorit.

Votimin pro të demokratëve, pas pjesëmarrjes pasive në votim deri mëtani sa i përket kësaj procedure, e shpjegoi Eduard Halimi.
Kjo nuk konfirmon vazhdimësinë në pjesmarrjen në votim në këtë process të cilin demokratët e shohin si mjet për kapjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Këtë thekson Alibeaj, i cili i kujtoi komisionit se në raportin e sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit, Genc Gjonçaj, opinioni i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, që rrëzon edhe dy nga tre kandidaturat e ardhura nga shoqëria civile, nuk është marrë parasysh.

Jo më vonë se tre ditë nga krijimi i nënkomisionit, ai përmbledh në një listë kandidatët jo prokurorë dhe jo gjyqtarë, për t’ia përcjellë kreut të Kuvendtit përmes kryetarit Ulsi Manja. Është rradha e Gramoz Ruçit më pas për t’ia përcjellë atë Kuvendit sëbashku me raportin e vlerësimit të kritereve të kryer nga ky nënkomision./abcnews.al

 

 

FE8ED0C1-EE9F-4636-82E6-092C07065CF9_w1080_h608.jpg
ent ela11:18 | 13/01/2018

Presidenti i Republikës Çeke, Zeman, është sulmuar nga një protestuese gjysmë e zhveshur me fjalët “Zeman, prostitutë e Putinit”. Ngjarja ndodhi teksa ai po votonte në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në nëj qendër votimi në Pragë. Duke përsëritur vazhdimisht të njëjtat fjalë, gruaja ka vrapuar drejt Zeman i cili nga përplasja ka humbur ekuilibrin. Por truprojat e tij e kanë mbajtur si dhe kanë larguar me forcë aktivisten.

Në faqen online të Femen, një grup ndërkombëtar feministesh, shkruhet se gruaja quhet Angelina Diash dhe është Ukrainase.

Zeman fillimisht është nxjerrë jashtë nga qendra e votimit, por është kthyer sërish për të votuar.

Ai garon për mandatin e dytë presidencial. Zeman ka shkaktuar polemika duke shprehur pikëpamje anti-migrante, duke nënçmuar myslimanët dhe duke forcuar marrëdhëniet me presidentin rus, Vladimir Putin. Ndërsa aktualisht në Europë janë të shumtë ata që shqetësohen për ndërhyrjet e Moskës në perëndim

Ndër kandidatët e tjerë për president janë shkrimtari Michael Horacek, ish-kryeministri i krahut të djathtë, Mirek Topolanek, dhe Vratislav Kulhanekun, ish-shef i fabrikës çeke të makinave, Skoda Auto./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono