votimi
Pogba dhe Kroos

parlamenti-itali-1280x710.jpg
nev ila11:51 | 08/10/2019

Parlamenti italian pritet të miratojë sot një projektligj për reduktimin e numrit të deputetëve dhe senatorëve nga 630 në 400. Projektligji është propozuar nga Lëvizja “Pesë yje” në qeveri.

Pritet të votohet në parlamentin e Italisë ligji për reduktimin e numrit të deputetëve. Nëse ligji do të miratohej, deputetët nga 630 do të bëhen 400 dhe senatorët nga 315 do të bëheshin 200. Një kursim për arkën e shtetit prej 100 milion eurosh në vit, 500 milion euro për legjislaturë.

Ministri i jashtëm njëkohësisht lider i Lëvizjes me pesë yje Luixhi di Maio u shpreh shumë i emocionuar për reduktimin e numrit të deputetëve. Ai theksoi se ishte i bindur që ligji do të miratohej me një shumicë të konsiderueshme vtash madje në mënyrë unanime. Lega e Mateo Salvinit, nëpërmjet zëdhënësit të saj konfirmoi mbështetjen për ligjin.

Edhe Forza Italia u shpreh pro këtij ligji duke shtuar se më pas do të ishte rradha e reformës së ligjit electoral. Ende nuk është i qartë qëndrimi i Fratelli d’Italia ndërsa Renzi dhe pse e konsideron si një kontribut demagogjik, konfirmoi mbështetjen e tij.

Sipas Di MAios kjo është një betejë që mbështetet nga 90 për qind e italianëve. Në këtë mënyrë sipas tij do të ketë më pak poltrona, më pak paga dhe burokraci pasi do të ketë më pak amendamente dhe modifikime ligjesh./ABC News Albania 24/7

elezioni-europee-1-1280x936.jpg
nev ila22:21 | 30/09/2019

Koalicioni qeverisës në Itali ka mbështetur idenë për reduktimin e moshës së votimit për të rinjtë. Pas protestave globale kundër ndryshimeve të klimës, ulja e moshës shihet si një mundësi për të dëgjuar kërkesat e 16-vjeçarëve.

Partitë e koalicionit qeverisës në Itali deklaruan të hënën se ishin në favor të reduktimit të moshës së votimit në 16 vjeç, një lëvizje e cila sipas analistëve vendas do të rrisë elektoratin me 1 milion persona.

Nëse bëhet, Italia do të jetë vendi i dytë në BE pas Austrisë që ul moshën minimale për të marrë pjesë në zgjedhjet kombëtare nën 18 vjeç.

Ish-kryeministri Enriko Leta nxiti debatin ditën e hënë kur bëri thirrje për uljen e moshës, pasi të rinjtë në mbarë botën mbushën rrugët e qyteteve për të kërkuar aksion politik ndaj ndryshimeve të klimës.

“Është një mënyrë për t’iu thënë këtyre të rinjve se i marrim seriozisht kërkesat e tyre”, deklaroi Leta, aktualisht akademik dhe anëtar i partisë bashkëqeverisëse Demokratike.

Aktualisht italianët duhet të mbushin 18 vjeç për të zgjedhur përfaqësuesit në dhomën e ulët të Parlamentit dhe të jenë 25 për të votuar në zgjedhjet për Senatin.

Thirrja e ish-kryeministrit u mbështet nga kreu i Partisë Demokratike, Nikola Xingareti dhe ai i Lëvizjes 5 Yjet, Luixhi Di Maio.

“Të rinjtë duhet të respektohen, dëgjohen dhe të jenë në qendër të politikës”, shkroi Di Maio në profilin e tij në Facebook.

Vende të ndryshme të BE-së, përfshirë Gjermaninë dhe Skocinë, u lejojnë 16-vjeçarëve të votojnë në zgjedhjet lokale, por Italia do të ishte shteti i parë i madh i Europës për të lejuar këtë grupmoshë në zgjedhjet parlamentare./ABC News Albania 24/7

BUNDESTAGU-NEGOCIATATABCM4T2.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela17:00 | 26/09/2019

Parlamenti Gjerman do të votojë sonte në mbrëmje nëse Berlini do të pranojë ose jo nisjen e bisedimeve për anëtarësim mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Vendimi pritet të jetë pozitiv, por me kushte, pasi grupimi i mazhorancës CDU/CSU e konfirmuan këtë qëndrim qysh të martën. Mes kushteve që i kërkohen vendit tonë, është reforma zgjedhore, ngritja e gjykatës së lartë dhe asaj kushtetuese, arrestimi i peshqve të mëdhenj si dhe zgjidhja e krizës politike përmes dialogut.

Vendimi i Bundestagut do të përcillet në Këshillin Evropian nga Angela Merkel në 17-18 tetor. Ndërsa ende i paqartë ngelet vendimi i Francës, kur presidenti Macron është shprehur më herët kundër zgjerimit të Unionit. /ABC News Albania 24/7

BRITANI-VENDIMI-MBULIM.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela19:56 | 23/09/2019

Verdikti mbi ligjshmërinë e vendimit të kryeministrit Boris Xhonson për të pezulluar Parlamentin do të jepet nesër nga Gjykata Supreme e Mbretërisë së Bashkuar. Ministrat insistojnë se pezullimi i Parlamentit nuk është çështje që i takon gjykatës, por kritikët e konsiderojne si një manovër për të shmangur kontrollin e Parlamentit ndaj planit të kryeministrit për Breksit. Dhoma e Përfaqësuesve pritet të rimblidhet më 14 tetor, pak më shumë se dy javë nga data për konkretizimin e Breksit, më 31 tetor. Ministri i Punëve të Jashtme, Dominik Reb deklaroi se qeveria do t’i bindet vendimit të gjykatës cilido qoftë. Megjithatë, ai nuk e përjashtoi mundësinë që Parlamenti të pezullohet sërish nëse qeveria del e humbur në procesin gjyqësor./ABC News Albania 24/7

50245177_303.jpg
ent ela09:50 | 01/09/2019

Këtë të dielë (01.09) votohet në landet gjermane lindore, Saksoni e Brandenburg. Zgjedhjet po ndiqen me shumë interes, pasi rezultatet mund të shkaktojnë tërmet politik, për shkak të forcimit të populistëve të djathtë.

Kutitë e votimit janë hapur ndërkohë këtë të dielë në dy landet gjermanolindore, Saksoni dhe Brandenburg. 2,1 milionë qytetarë janë thirrur në Brandenburg të japin votën e tyre, kurse në Saksoni votojnë afër 3,3 milionë zgjedhës për parlamentin e ri të landit.

Në të dyja landet qytetarët mund të shenjojnë me kryqin e parë votën për kandidatin e drejtpërdrejtë të qarkut zgjedhor, kryqi i dytë vihet tek lista e partive, 11 parti janë të renditura në Brandenburg dhe 19 në Saksoni. Në Saksoni qytetarët lejohet të votojnë nga mosha 18-vjeç kurse në Brandenburg nga mosha 16 vjeç.

Qeveritë e landeve para humbjeve

Si socialdemokratët, SPD e kryeministrit të Brandenburgut, Dietmar Woidke ashtu edhe qeveria e kryesuar nga CDU në Saksoni e kryeministrit të landit, Michael Kretschmer duhet të llogarisin me humbje të ndjeshme. Kurse rritje të ndjeshme pritet të shënojnë populistët e djathtë të AfD-së, Alternativa për Gjermaninë, si edhe Të Gjelbrit. Vërtet që në parlament kristiandemokratët, sipas sondazheve të fundit, mund ta mbrojnë pozicionin si partia më e fortë, pak para AfD-së, me kandidatin, Jörg Urban. Por për koalicionin e deritanishëm me socialdemokratët, CDU/SPD kjo nuk ka për të mjaftuar.

Garë kokë më kokë

Kurse në parlamentin në Potsdam, partia populiste, AfD me kandidatin kryesor, Andreas Kalbitz ka shanse madje të zërë vendin e parë, e me këtë të tejkalojë socialdemokratët që qeverisin në këtë land prej gati tre dekadash. Konsiderohet e sigurtë, që koalicioni i Woidkes me Të Majtët nuk do të ketë më shumicën. Si në Brandenburg dhe Saksoni priten bisedime të vështira për koalicionet e ardhshme qeverisëse. Me gjasë do të duhen koalicione tre partiake për të krijuar shumicën, pa Të Gjelbrit nuk krijohet dot asnjë shumicë parlamentare. Të gjitha partitë kanë përjashtuar aleancat e mundshme me partinë populiste të djathtë, AfD. /DW

dad.jpg
Sej rie19:00 | 07/07/2019

Pas mbylljes së qendrave të votimit në Greqi publikohen dhe rezultatet e sondazheve të para. Demokracia e Re e drejtuar nga Qirjakos Mitcotaqis pritet të fitojë 38 – 42% të votave. SYRIZA e Aleksis Ciprasit  26,5 – 30,5%,  Lëvizja për Ndryshim, Pasoku, pritet të marrë 6 – 8%  të votave, Komunistët 5 – 7%,  Agimi i Artë: 2,8 – 4,8% dhe partia Zgjidhja Greke e ish-ministrit Janis Varufakis: 2,5 – 4,5%.

Në parlamentin me 300 deputetë të Greqisë, Demokracia e Re përllogaritet që të marrë në mes 155 dhe 167 vendeve, SYRIZA nga 77-82 vende, Pasoku 19-22 deputetë dhe partia komuniste 16-19 vende ne kuvend. Në pikëpyetje është hyrja në kuvend e Agimit të Artë dhe e Partisë Zgjidhje Greke, të cilat sipas exitpolleve mund të marrin 13 deri në asnjë deputet.

Demokracia e Re pritet që të fitojë shumicën e vendeve. Sondazhet e para tregojnë se SYRIZA humbet të paktën 6% të votave në krahasim me rezultatin e zgjedhjeve të shtatorit të vitit 2015. Duke siguruar rreth 40% të votave dhe 155-167 vende në parlament, fitorja e Demokracisë së Re pritet të jetë vendimtare edhe përsa i përket dhënies fund të një epokë koalicionesh që datojnë që nga 2012 dhe karakterizuan katër zgjedhjet e fundit të përgjithshme në Greqi.

Të drejtën për ushtrimin e votës e patën rreth 10 milion grekë, por sipas të dhënave të para pjesëmarrja ka qenë e ulët dhe pjesa dërmuese bojkotuan votimet./ABC News Albania 24/7

kqz-votat-1280x720.jpg
nev ila22:04 | 30/06/2019

Nga raportimi i fundit nga KQZ është njoftuar se janë mbyllur të gjithë qendrat e votimit në rang vendi. Procesi ka vijuar normalisht me përjashtim të 7 qendrave të votimit në Shkodër në të cilat nuk është zhvilluar procesi zgjedhor. KZAZ-të kanë nisur të dorëzojnë kutitë e votimit nga të gjitha qendrat e votimit. Përfundimisht sipas të dhënave më të fundit, kanë marrë pjesë në zgjedhje 21.6% ose 771863 votues në gjithë Shqipërinë.

Numërimi do të fillojë vetëm pasi të jenë marrë të gjithë materialet dhe të gjithë kutitë nga të gjithë zonat në qendrat e numërimit të votave./abcnews.al

kamez-1-1280x714.jpg
Sej rie13:52 | 30/06/2019

Një 66-vjeçar në Kamëz është arrestuar pasi ka grisur fletën e votimit. Shtetasi Astrit Çuçka gjithashtu ka tentuar të marrë vulat e QV dhe të thyejë kutinë e votimit.  Ngjarja ka ndodhur rreth orës 12:00.

Njoftimi i policisë

“Gris fletën e votimit, tenton të marrë vulat e komisionit dhe të thyejë kutinë e votimit, arrestohet në flagrancë nga Policia

Arrestohet në flagrancë 66 – vjeçari, për veprën penale “Dëmtimi me dashje i materialit zgjedhor”

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë nr.5 Kamzë, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit:

– Astrit Çuçka, 66 vjeç banues në Kamzë.

Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas rreth orës 12:00, është paraqitur pranë QV Nr. 1567 dhe pasi ka marrë fletën e votimit, e ka grisur atë dhe ka tentuar të marrë vulat e QV dhe të thyejë kutinë e votimit

Ndërhyrja në kohë e Policisë bëri të mundur kapjen, shoqërimin dhe arrestimin e shtetasit të mësipërm

Materialet në ngarkim të shtetasit të sipërpërmëndur do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën penale “Dëmtimi me dashje i materialit zgjedhor”./abcnews.al

kaqq-933x445.jpg
Sej rie11:33 | 30/06/2019

Në komunikimin e parë të ditës për ecurinë e zgjedhjeve vendore, Komisioni Qendror I zgjedhjeve bën të ditur se deri në orën 11.00 pjesemarrja në votime është 12% në mbarë vendin. Zëdhënësja e KQZ tha se në 7 qendra votimi në Postribë të Shkodrës nuk ka nisur votimi.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve informon opinion publik se janë  hapur të gjithë qendrat e votimit në të gjithë vendin, duke përjashtuar 7 Qendra Votimi në Postrribë të qarkut Shkodër. Nga këto, 6 qendra votimi nuk ka filluar ende votimi, ndërsa për 1 qendër votimi janë djegur materialet zgjedhore.

Vlen të theksohet se, 53 qendrat e votimit e KZAZ-së nr. 6 Vau i Dejës pavarësisht vonesave të shpërndarjes së materialeve zgjedhore, për arsye tashmë të njohura publikisht, janë hapur dhe procesi i votimit ka filluar normalisht.

Deri tani pjesëmarrja në votime është 12%. Kjo është një e dhënë paraprake, e cila ndryshon në bazuar në informacionin që Qendrat e Votimit kanë përcjellë në qendrën  e të dhënave në KQZ.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i’u bën apel të gjithë qytetarëve që tu drejtohen kutive të votimit dhe të shprehin vullnetin e tyre me votë, pasi zgjidhjet në demokraci mund dhe duhet të dalin vetëm nga vota”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono