vota

kaso-1280x853.jpg
G. P.15:33 | 02/07/2019

Partia Demokratike akuzon mazhorancën për blerje dhe manipulim votash më 30 qershor. Sekretari për Çështjet Zgjedhore në selinë blu Ivi Kaso u shpreh se pjesëmarrja në votime është 105 mijë persona dhe jo 170 mijë sa thotë KQZ-ja.

Votat janë vjedhur edhe në Tiranë. Është ky denoncimi i radhës së Partisë Demokratike.

“Mashtrimi nuk është me 10 mijë votues, se kaq janë vetëm votat e pavlefshme. Manipulimi është me rreth 66 mijë votues ose thënë ndryshe gati sa 1/3 e atyre që ka shpallur Komisioni Qendror i Vjedhjeve”.

Demokratët kanë bërë përllogaritjet e tyre.

“Numri real i qytetarëve të Tiranës që votuan në 30 qershor është 105 mijë dhe jo 171 mijë”.
Akuzojnë se KQZ po mbulon manipulimin me mungesën e transparencës për të dhënat online në kohë reale.

“Ndryshe nga sa u kërkua prej partnerëve ndërkombëtarë dhe misioni vëzhgues i ODIHR-it, për herë të parë, Komisioni Qendror i Vjedhjeve nuk shfaq online të dhënat për çdo qendër votimi”.

“Në video tregohet qartë se në vitit 2017, të dhënat ishin qendër për qendër, në kohë reale, sapo mbaronte numërimi, ndërsa sot, është vetëm një foto, me një rezultat të përgjithshëm, të padetajuar, me qëllim mbulimin e manipulimit të pjesëmarrjes së votuesve në Tiranë dhe në Shqipëri”.

Partia Demokratike është duke përgatitur dosjet për secilin që ka shkelur ligjin paralajmëron Sekretari për Çështjet Zgjedhore. /ABC News Albania 24/7

lushnje-280861-433x300.jpg
Sej rie11:30 | 01/07/2019

Ndërkohë që rezultati nuk pritej befasues, por nga procesi i votimit nuk kanë munguar çuditë.  Në 10 prej bashkive ku ka mbaruar procesi i votimit janë shënuar parregullsi.

KQZ mbrëmjen e së dielës deklaroi se pjesëmarrja në votime në të gjithë Shqipërinë ka qenë 21.6%. Ndërkohë që në disa prej bashkive të vendit numërimi i votave vijon ende, në Bashkinë e Urës Vajgurore,  Bulqizës, Divjakës, Himarës, Lushnjes, Malësi e Madhe, Memaliaj, Vorë, Maliq dhe Vau i Dejës kandidatë kanë fituar më shumë vota sesa numri i qytetarëve që kanë marrë pjesë në votime.

Ura Vajgurore– Sipas shifrave të KQZ, në Urën Vajgurore pjesëmarrja ka qenë 19.18% ose 5900 votues. Sipas të njëjtave të dhëna nga KQZ, në këtë bashki numërimi ka përfunduar dhe kandidatja Juliana Memaj ka fituar me 7666 vota, pra 1766 vota më shumë se numri i votuesve në total.

Vorë- Kanë marrë pjesë në votime gjithsej 6120 votues dhe kandidati  ka fituar me 6208 vota. 

Memaliaj/ Kanë marrë pjesë në votime gjithsej  4150 votues dhe kandidati ka fituar me 4206 vota. 

Malësi e Madhe/ Kanë marrë pjesë në votime gjithsej  7600 votues dhe kandidati ka fituar me 7772 vota. 

Lushnje/ Kanë marrë pjesë në votime gjithsej 27243 votues dhe kandidati ka fituar me 28086 vota. 

Himarë/ Kanë marrë pjesë në votime gjithsej 4162 votues dhe kandidati ka fituar me  4209 vota. 

Divjakë/ Kanë marrë pjesë në votime gjithsej 13000 votues dhe ka  fituar me 13513 vota. 

Bulqizë/ Kanë marrë pjesë në votime gjithsej 7500 votues dhe kandidati ka fituar me  7529 vota. 

Në Vaun e Dejës/ Kanë votuar 5166 persona, kandidati  ka fituar me 6223 vota.

 Maliq/ Kanë votuar 12.005 persona, kandidati  ka fituar me 13.273 vota.

/abcnews.al

mimi-kodheli-1.jpg
G. P.20:49 | 25/06/2019

Mimi Kodheli ishte e ftuar këtë të martë në emisioni “Provokacija”. Ish-ministrja e Mbrojtjes u pyet në lidhje me përgjimet e publikuar nga Bild. Ajo theksoi se kjo mënyrë e abuzimit me votat është përdorur në këto 30 vite nga të gjitha palët. Kodheli rrëfeu gjithashtu se nuk ka dhënë asnjëherë as edhe një kafe për të marrë vota.

“Unë kam bërë një diskutim disa kohë më parë, kur opozita ishte akoma në parlament lidhur me votat, blerjen e tyre, abuzimin me to dhe kam thënë që nuk mundet asnjë të çohet këtu dhe të thotë se unë jam ai jo mëkatari se të tillë nuk ka në përgjithësi ndaj në qoftë se dikush në këto 30 vjet zgjat gishtin te tjetri dhe thotë shiko se unë këtë mënyrë të të bërit vota nuk e kam përdorur kurrë dhe vetëm ti e përdor ky është abuzim me naivitetin e njerëzve e dëgjojnë. Këtë gjë e thotë një grua që keni këtu përballë dhe që nuk ka dhënë asnjëherë një kafe për të marrë një votë.

E kam dhënë kafe me dashamirësinë për t’i dhënë kafe një miku, një votuesi, por nuk kam abuzuar asnjëherë me këtë gjë. Kur e them unë dhe e kam thënë kohë më përpara duke bërë një diskurs shumë të rëndësishëm në parlament ndaj askush nuk mund të thotë pse u përgjuan këta 3 individët ca muaj më përpara janë vetëm këta që bëjnë këtë punë. Kjo është një punë e keqe që daton herët. Nuk e kanë filluar socialistët. PS është parti e madhe nuk ka nevojë të blejë vota”, tha Kodheli./abcnews.al

votimet-1280x714.jpg
Sej rie16:00 | 25/06/2019

Po ç’mendojnë qytetarët e Tiranës të pyetur nga ABC News lidhur me pjesëmarrjen të djelën në zgjedhje? Ndjekim gazetarin Andi Qosja.

Pak ditë para zgjedhjeve vendore, qytetarët me të drejtë vote janë të ndarë në disa kategori.  Një pjesë duan të votojnë për kandidatin dhe forcën politike qe preferojnë, një pjesë tjetër nuk do tu drejtohen kutive të votimit. Por ka edhe qytetarë që, në morinë e deklaratave që dëgjojnë në media, ende janë të paqartë se çdo të ndodhë të dielën dhe si do të veprojnë.

Engjëllushja, një ish-mësuese tashme në pension shprehet se, vota është gjëja më e shtrenjtë në demokraci.

Engjëllushe  Muça ish-mësuese: “Atë kam unë, tjetër gjë nuk kam përveç votës dhe e di që është e rëndësishme. Por  nuk sakrifikoj jetën time unë nëse ka rrëmujë. Ka njerëz atje që ndeshen, qoftë të PS-së, PD-së apo të LSI-së. Për këto tre forca politike diskutohet këtu”.

Ish-mësuesja thotë se nuk është shumë e bindur për të shkuar të shprehë vullnetin e saj me votë, pasi ditën e votimit mund të ndodhin edhe të papritura.

Engjëllushe  Muça ish-mësuese: “Dy maja i themi ne, dy koka hanë kokat. Më mirë është që të ulen. Pastaj nëse ka rrëmujë unë nuk kam si të shkoj sepse nuk e vë jetën në rrezik. Për pushtetarët nuk e vë jetën në rrezik”.

Flamuri apelon për qetësi: “Po këta zihen e grihen. Mundohu  një herë të hash bukë, të jetosh dhe të punosh tamam”.

Persona të tjerë shprehen të sigurt se do të votojnë, pavarësisht se gjendjes që mund të krijohet në qendrat e votimeve.

Disa të tjerë kanë zgjedhur të mos marrin pjesë në votime, pasi sipas tyre nuk ka garë vetëm më një kandidat./ABC News Albania 24/7

62357290_460522051188054_2756204350635245568_n.jpg
Sej rie18:30 | 17/06/2019

Të tjera përgjime janë publikuara sot nga gazeta gjermane ‘Bild’. Në audio-përgjimet janë materiale nga dosja 184 e Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Dy prej përgjimeve tregohet presioni që u bëhet mësuesve dhe drejtuesve të shkollave në qarkun e Dibrës.

Në dy përgjimet janë përkatësit video 12 dhe 13 të publikuara nga media gjermane, është Drini Gjeçit, drejtor i Arsimit në Dibër, i cili me urdhër të ish-deputetit Pjerin Ndreu, duke u bërë presion mësuesve për të deklaruar haptas votën për PS-në.

Përgjimi numër 12

Drejtori i shkollës: Alo, mirëmëngjes drejtor.

Drini Gjeci: Mirë, ku je ti?

Drejtori i Shkollës: Jam këtu, në radhë tek qendra e votimit.

Drini Gjeci: E ke marrë gjithë familje me vete?

Drejtori i Shkollës: Të shtëpisë? Jo ata nuk janë tu ardh me votu tani, ma vonë. Do shkoj t’i marr më vonë.

Drini Gjeci: Në ç’a qendre voton ti?

Drejtori i Shkollës: Këtu në Zallreç.

Drini Gjeci: Zallreç? Dëgjo, se kam informacione jo të mira andej unë. Sot vota jote një dhe e familjes dy, do deklarohet haptas. Nuk ke deklaruar votë haptas sot bashkë me familjen, shko dhe gjej punë tjetër.

Drejtori i shkollës: Drejtor, mos e vri mendjen për atë punë fare. Më dëgjon. Janë llafe njerëzit, mos e vri mendjen për atë punë fare.

Drini Gjeci: Ore, do deklarohet haptas, haptas! Kur them haptas, haptas.

Drejtori i shkollës: Po mo e vrit mendjen fare. Pa merak, pa merak.

Drini Gjeci: Bëje haptas me gjithë familjen.

Drejtori i shkollës: Pa merak, pa merak, pa merak. Në rregull

Përgjimi numër 13

Drini Gjeçi: Alo. Lavdrim Murati?

Lavdrim Murati: Po.

Drini Gjeçi: Drejtori i Arsimit të flet.

Lavdrim Murati: Urdhëro.

Drini Gjeçi: A ke votuar?

Lavdrim Murati: Jo, akoma.

Drini Gjeçi: Po pse more Lavdrim nuk ke votuar akoma?

Lavdrim Murati: Nuk kam votuar se të lirohet një herë radha.

Drini Gjeçi: Çfarë radhe?

Lavdrim Murati: Radha or ti.

Drini Gjeçi: Lavdrim të mos kemi llafe, votat i dua haptas atje. Mos të kemi llafe më.

Lavdrim Murati:  Ç’a flet o drejtor?

Drini Gjeçi: Mos të pres më tej. Vota sa ke, t’i dua. Pesë vota sa ke.

Lavdrim Murati:  Më vjen keq. Të paskan sinjalizuar gabim.

Drini Gjeçi: Këtë llaf po të them. Ti e di vetë.

Lavdrim Murati: Në rregull./abcnews.al

lulzim-bashaa.jpg
G. P.14:12 | 05/06/2019

Sipas kreut të demokratëve Lulzim Basha përgjimet e publikuar asot nga gazeta BILD kanë tronditur shumë shqiptarë dhe ndërkombëtarë, të cilët kanë hequr çdo dyshim se Rama ka bërë pakt me krimin për të mbajtur pushtetin. Sipas Bashës, 6 përgjitmet e publikuar janë radiografia e pushtetit mafioz dhe të paligjshëm të Edi Ramës.

Në një postim në rrjetet sociale, kryetari i PD-së ka theksuar se “Sot më shumë se kurrë, vendi ka nevojë për zgjidhje politike, e cila kalon përmes largimit të kryeministrit ilegjitim Edi Rama, krijimin e një qeverie tranzitore, që të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme”.

Postimi i plotë:

Përgjimet e publikuara nga gazeta prestigjioze BILD kanë tronditur sot shumë shqiptarë dhe shumë miq të huaj, të cilët kanë hequr çdo dyshim se për të mbajtur pushtetin e kalbëzuar nga korrupsioni, Edi Rama ka bërë pakt me krimin, ka blerë vota nëpërmjet bandave dhe trafikantëve ndërkombëtarë të drogës.

6 përgjimet e publikuara nga media gjermane si pjesë e dosjes 339/1 janë radiografia e pushtetit mafioz dhe ilegjitim të Edi Ramës.

Bisedat tregojnë fuqinë e krimit të organizuar:

• Për të ndikuar në emërimin e deputetëve dhe të kryebashkiakëve të PS.
• Për të blerë votat për llogari të Edi Ramës sipas objektivit të caktuar prej tij.
• Për të urdhëruar administratën publike të identifikojë kundërshtarët politikë të Edi Ramës, që t’i kërëcënojë për votën e tyre.
• Për të marrë favore shtetërore në kundërshtim me ligjin.
• Për t’u informuar për axhendën politike brenda dhe jashtë vendit të kryeministrit.

Përgjimet që mbahen peng nga prokuroria e kontrolluar prej Edi Ramës, janë konfirmim i pakundërshtueshëm se:

• Parlamenti i dalë nga zgjedhjet e vitit 2017 është produkt i krimit të organizuar.
• Qeveria e Edi Ramës është ilegjitime.
• Me Edi Ramën nuk mund të ketë zgjedhje të lira e të ndershme.

Përgjimet e publikuara nga BILD janë tregues i historisë politike të Edi Ramës: ai ka ardhur në pushtet nga krimi dhe e mban pushtetin me krimin e për krimin.

Sot më shumë se kurrë, vendi ka nevojë për zgjidhje politike, e cila kalon përmes largimit të kryeministrit ilegjitim Edi Rama, krijimin e një qeverie tranzitore, që të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme.

/abcnews.al

ERDOGAN-TURQI-1280x720.jpg
G. P.23:22 | 07/05/2019

Vendimi i komisionit elektoral turk për të përsëritur zgjedhjet lokale në Stamboll ka shkaktuar indinjatë ndërkombëtare. Vendet lider të BE-së i kanë bërë thirrje Ankarasë që të respektojë parimet e demokracisë dhe jo të rrëshqasë drejt diktaturës.

Bashkimi Europian dhe shtetet kryesore anëtare kanë kritikuar ashpër vendimin e autoriteteve turke për të përsëritur zgjedhjet për Bashkinë e Stambollit, pas fitores së opozitës.

Një zëdhënës i BE-së i ka bërë thirrje strukturës elektorale të Turqisë që të sqarojë pa u vonuar vendimin e kontestuar. Ndërsa ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Mass e ka quajtur përsëritjen e zgjedhjeve një vendim të pakuptueshëm.

Lëvizja është kritikuar gjithashtu nga qeveria franceze, që ka kërkuar nga Ankaraja zyrtare të bëjë transparencë të menjëhershme, si dhe nga euro-deputeti belg Gaj Ferhofshtad, i cili ka deklaruar se në këtë mënyrë Turqia po rrëshqet drejt diktaturës dhe nuk ka shanse që të hapë bisedimet e anëtarësimit.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Taip Erdogan muajin e kaluar humbi zgjedhjet në qytetin më të madh të Turqisë me një diferencë të ngushtë dhe kreu i shtetit refuzoi të pranonte rezultatin.

Ai pretendon se gjatë procesit ka patur parregullësi dhe e cilëson votimin të pavlefshëm. Vendimi për të përsëritur zgjedhjet më 23 Qershor shkaktoi protesta në mbarë Stambollin ditën e hënë.

Disa qindra persona u mblodhën në zona të ndryshme të qytetit duke ngritur e duke thirrur parulla kundër qeverisë. Ndërkohë, kandidati i opozitës, i cili u shpall fitues, i zhveshur nga të gjitha kompetencat, e quajti lëvizjen e pushtetit qendror një “pabesi”./ABC News Albania 24/7

PARLAMENTI-EUROPIAN-PER-SHQIPERINE-1280x720.jpg
G. P.22:00 | 29/04/2019

Parlamenti Europian publikon një video të shkurtër për të inkurajuar qytetarët europianë që të dalin në votime për zgjedhjet e parlamentit europian në 26 Maj. Videoja u është shpërndarë të gjitha shteteve anëtare.

Duhet më pak se një muaj nga zgjedhjet për Parlamentin Europian, në 26 Maj. Për të inkurajuar qytetarët që të votojnë, Parlamenti Europian ka publikuar një video me titullin “Zgjidh të ardhmen”. Qëllimi i videos – së xhiruar nga Frédérik Plankon – është promovimi i pjesëmarrjes në zgjedhjet e ardhshme europiane, të cilat janë vendimtare për brezat e ardhshëm që duhet të bashkëjetojnë me pasojat e kësaj vote. Filmi ka filluar të shpërndahet online në të gjitha vendet e Bashkimit Europian, që nga data 25 Prill.

Filmi tregohet nga një vajzë e re e cila i bën apel ndjenjës së përgjegjësisë së zgjedhësve: “Çdo kush nga ne mund të lërë një shenjë, por së bashku mund të bëjmë ndryshimin. Zgjidh Europën në të cilën do doje që të rritesha”.

Sipas një sondazhi telefonik të kryer në muajin prill, 80% e qytetarëve bien dakord për faktin se ajo që i bashkon europianët është më e rëndësishme se ajo që i ndan. Negociatat në vijim për Brexit, kanë dëshmuar pasiguritë e krijuara nga një dalje e mundshme dhe rreziqet që mund të vijnë si pasojë e braktisjes së mbrojtjes nga ana e Bashkimit europian.

Pyetjes se cilat janë ndjesitë e para kur mendohet për bashkimin europian, pjesa më e madhe e europianëve janë përgjigjur: shpresë ose besim, 55% e tyre. Ndërsa pasiguria për të ardhmen e europës krijon dyshime si ndjesi të parë, për një të tretën e qytetarëve europianë të pyetur.

Debate për Brexit ka dëshmuar dhe se sa janë ndërlidhur vendet e bashkimit europian në vitet e fundit si dhe avantazhet e shumta që vijnë nga të qenurit anëtar i një klubi më të gjerë.

Këto përfitime ndonjëherë janë të dukshme vetëm përballë perspektivës se mund të humben. Të dhënat nga eurobarometri për pranverën 2019, 19 Shkurt – 4 Mars, reagojnë se më shumë se dy të tretat e europianëve mendojnë se BE i ka sjellë përfitime vendit të tij dhe 61 për qind mendojnë se BE është diçka pozitive.

Ndër të tjera presionet e jashtme që vijnë nga vendet e treta i imponojnë shteteve anëtare të BE që të qëndrojnë më të bashkuar, nëse dëshirojnë të kenë influencë për të pasur peshë politike në rendin e ri botëror.

Eurobarometri i pranverës tregon se qytetarët janë të interesuar mbi të gjitha për ekonominë, punësimin, migracionin, ndryshimet klimatike dhe luftën kundër terrorizmit; të gjitha këto elemente që tregojnë domosdoshmërinë e bashkëpunimit dhe aksionit të përbashkët.

E ardhmja e Europës është në duart e atyre që do të shkojnë të votojnë në zgjedhjet europiane. Edhe pse sipas të dhënave të fundit thuhet se më shumë se një e treta e qytetarëve europiane – 35% ishin  të sigurtë se do të shkonin të votonin, 32% e tyre nuk ishin ende të bindur për të votuar.

Mes të rinjve në moshë për të votuar, dhe pse normalisht kanë një qasje më pozitive ndaj bashkimit europiane, vetëm 21 për qind e tyre pranuan se do të votonin ndërsa 34 për qind nuk kishin vendosur akoma./abcnews.al

pendarovski-1280x750.jpg
Sej rie13:32 | 24/04/2019

Stevo Pendarovski, kandidati i mazhorancës në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut do të jetë në balotazh me kandidaten e opozitës Siljanovska në balotazhin e 5 Majit. Në një intervistë për ABC News, Pendarovski thotë se mazhoranca e meriton fitoren ne raundin e dytë, ndërsa vota e shqiptarëve do të jetë vendimtare në ketë raund.

“Pak a shumë fitorja është në parametrat që në prisnim. Ju e dini se në dy vitet e fundit kemi marrë vendime serioze, veçanërisht marrëveshjen me Greqinë dhe Bullgarinë. Në politikën e brendshme ne kemi miratuar në parlament ligjin për gjuhët, që e përcakton gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare në vend. Këto nuk i bëmë që të fitonim popullaritetin, por se duhej të bëheshin. Të gjithë njerëzit që jetojnë në Maqedoninë e Veriut duhet të përfshihen në sistemin dhe institucionet shtetërore. Nuk mund të vazhdojë integrimi ynë euroatlantik dhe evropian pa zgjidhur problemet me fqinjët. Prandaj duhej që kjo marrëveshje të bëhej”.

Tashmë në raundin e dytë vëmendja është tek vota e shqiptarëve dhe nga do të orientohet ajo. Pendarovski thotë se çdo votë ka rëndësi.

“Vota e shqiptarëve është e rëndësishëm ashtu siç është edhe vota e maqedonasve. Janë rreth 7 komunitete etnike të regjistruara në Kushtetutën e vendit. Çdo votë vlen dhe ne do përpiqemi që të përafrojmë politikat tona tek të gjithë. Koncepti im është përfshirja e të gjithëve në institucionet shtetërore. Pra jo njëri komunitet të jetë i privilegjuar dhe tjetri të lihet pas dore. Të gjithë duhet të trajtohen si të barabartë. Ky është një ndryshim drastik i platformës sonë nga ajo e kandidates së opozitës”./abcnews.al

erdogani.jpg
ent ela15:05 | 03/04/2019

Partia e presidentit turk Erdogan nuk pranon ti dorëzojë Stambollin opozitës, dhe pse në zgjedhjet e të dielës kandidati Social-Demokrat mori rreth 25 mijë vota më shumë se rivali i tij. Në fakt sipas vendimit të marrë nga komisioni elektoral, votat do të rinumërohen në të paktën 8 nga 39 minibashki

Fletëvotimet e shpallura si të pavlefshme në numërimin e parë në zgjedhjet vendore të së dielës së kaluar në Turqi, do të rivlerësohen sërish. Procesi do të nisë në të paktën 8 nga 39 minibashkitë e Stambollit.

Vendimi është marrë pas mbledhjes së jashtëzakonshme të komisionit elektoral suprem turk, pas ankimimeve të dorëzuara nga partia e presidentit Erdogan.

Në fakt AKP, ka ankimuar në të gjitha minibashkitë e metropolit mbi Bosfor, kundër fitores së Social-Demokratit Ekrem Imamoglu. Ky i fundit u zgjodh kryebashkiak i Stambollit me 25 mijë vota më shumë se rivali i tij, nga 9 milion të tilla.

Kryetari i komisionit elektoral u shpreh se nuk bëhet fjalë për një vendim të paprecedentë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono