Von Der Leyen

ursula-1-1280x720.jpg
ent ela21:00 | 16/07/2019

Ursula fon der Lejen është presidentja e parë grua e Komisionit Europian. Ajo u zgjodh pasditen e së martës përmes votimit të fshehtë, ndonëse me një diferencë të ngushtë votash. Në fjalën e saj pas votimit, Fon der Lejen ftoi aktorët politikë për bashkëpunim konstruktiv.

Gjermania Ursula fon der Lejen është zgjedhur me një diferencë të ngushtë votash presidentja e re e Komisionit Europian, pas votimit të fshehtë të mbajtur pasditen e së martës në selinë e Parlamentit Europian, në Strazburg. Aktualisht ministre e Mbrojtjes së Gjermanisë, Fon der Lejen do të zëvendësojë në këtë post duke filluar nga 1 nëntori presidentin në ikje Zhan Klod Junker. “Puna ime nis tani dhe është një përgjegjësi e madhe. Le të punojmë të gjithë së bashku në mënyrë konstruktive”, deklaroi Fon der Lejen pak momente pas votimit. Emërimi i saj u konfirmua me 383 vota pro ndaj 327 kundër dhe nga 374 që ishte kuorumi i nevojshëm.

Ajo siguroi mbështetjen e më shumë se gjysmës së anëtarëve të Parlamentit Europian pak përpara se të mbahej votimi. Komisioni projekton ligjet e BE-së, përforcon rregulloret e Unionit dhe ka autoritetin për t’u vendosur gjoba shteteve anëtare në rast nevoje. E lindur në Bruksel, zonja Fon der Lejen ka 7 fëmijë dhe është gruaja e parë që zgjidhet në krye të këtij organizmi. Në fjalimin që i parapriu votimit, ajo premtoi se do të punojë që BE të luajë një rol më të madh për mirëqënien sociale, për të frenuar varfërinë dhe për të ngritur zërin për të drejtat e grave. Sa i takon emigracionit, ajo tha se do të punojë që trupat e agjencisë Fronteks të arrijnë deri në 10 mijë njësi brenda vitit 2024, por shtoi se paralelisht duhet ruajtur e drejta për azil përmes korridoreve humanitare. /ABC News Albania 24/7

ursula-1-1280x720.jpg
ent ela18:30 | 15/07/2019

Teksa nesër në Parlamentin Europian pritet të mbahet votimi për emërimin e Ursula fon der Lejen si presidente e KE, asaj i janë vendosur disa kushte.

Grupi i qendrës së majtë në PE e paralajmëroi zonjën fon der Lejen se nuk do ta mbështesë emërimin e saj nëse ajo nuk u përmbahet zotimeve konkrete lidhur me prioritetet politike. Në një letër që mban firmën e kryetares së grupit parlamentar të socialistëve dhe demokratëve, Irace Garsia, renditet mes kërkesave edhe hapja e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Komisioni ka rekomanduar nisjen e bisedimeve si për Tiranën edhe Shkupin, por drita jeshile mund të vijë vetëm nga qeveritë e vendeve anëtare, që e kanë shtyrë vendimmarrjen.

Aleanca Progresive e Socialistëve dhe Demokratëve do të jetë vendimtare në përcaktimin e Fon der Lejen në krye të Komisionit Europian, në votimin që do të mbahet në Strasburg. Ndërkohë, mes kërkesave të tjera drejtuar kandidates për kreun e KE-së janë: zotimi për një zhvillim të qëndrueshëm të Europës, për ndryshimet e klimës, buxhetin e BE-së, politikën e azilit, sundimin e ligjit dhe politikën e jashtme. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono