volfefe index

donaldi.jpg
ad min13:40 | 10/09/2019

Tashmë ekziston një tregues, i cili do të masë pasojat e mesazheve në Twitter të presidentit amerikan Trump, në bursa. Treguesi i cili ka marrë emrin e një termi të përdorur nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, u krijua nga kolosi bankar, “JP Morgan”.

Quhet “Volfefe Index” dhe është krijuesi i krijuar posaçërisht nga kolosi bankar “JP Morgan” për të vlerësuar impaktin që shkaktojnë mesazhet në Twitter të presidentit amerikan Donald Trump në bursa.

Emri është marrë nga termi i çuditshëm i përdorur nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë pak kohë më parë. Sipas analistëve, që kur është në Shtëpinë e Bardhë, Trump ka postuar 10 mijë mesazhe për politikën monetare dhe për argumentet, të cilat kanë pasoja të drejtpërdrejta në lëvizjet e tregut.

Treguesi sipas CNBC, merr si pikë referimi lëkundjet e bondeve amerikane në një periudhë 2 dhe 5-vjeçare. Nga kjo gjë u zbulua se vetëm 146 mesazhe në Tëitter të presidentit amerikan arritën të lëviznin tregun./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono