vogëlushja

MILOT.jpg
ger ta14:40 | 07/12/2019

Banorët e dëmtuar nga tërmeti që jetojnë në çadra në disa zona në veri të vendit kanë kaluar një natë të vështirë nga reshjet e shiut. Një vajzë e vogël nga Miloti i bën thirrje Kryeministrit Rama që familjes së saj t’i sigurohet një çadër dimërore.

Unë nuk mund të flej më te kjo çadër. Ju lutem kryeministër mundeni që të bini një çadër dimri”.

Kjo është thirrja ulëritëse e kësaj vajze të vogël që natën e ka kaluar në një çadër aspak të përshtatshme. Ajo dhe 7 anëtarët e familjes së saj prej ditësh nuk hyjnë më në banesë pasi tërmeti ua ka dëmtuar shumë.

Shiu ju ka hyrë brenda në çadër dhe vajza tregon se është zgjuar e lagur.

Është shumë vështirë dhe shumë ftohtë për të fjetur. Sghiu ka hyrë i gjithë brenda, batanijet janë laguar. Edhe unë jam largur”.

Jo vetëm në Milot por dhe në Fushë Mamurras situata është e ngjashme. Është e dhimbshme kur sheh se si Asllan Sala për krevat ka improvizuar disa dëngje me kashtë.

Kam kërkuar çadër tjetër për familjen time, s’më kanë sjellë. Kam marrë dy herë pako”./abcnews.al

fo2.jpg
Autor E14:00 | 06/12/2019

Emily, një vajzë e vogël nga Agordo, i shkroi një letër të veçantë provincës së Bellunos, adresuar vullnetarëve të Mbrojtjes Civile, ndërkohë që brenda zarfit kishte futur edhe një kartëmonedhë 5 euro.

“E dashur Mbrojtja Civile e Bellunos”, shkruante Emily në letrën me datë 26 nëntor.

Unë jam Emily dhe po ju shkruaj sepse sot në mëngjes, sapo u zgjova, dëgjova një lajm të keq në emisionin e lajmeve. Mami, e cila po pinte kafenë, më shpjegoi se në Shqipëri ka pasur një tërmet shumë të fortë.

Më shkoi mendja te të gjithë fëmijët që flinin në krevatët e ngrohtë, pranë mamit e babit apo me vëllezërit e motrat. Do jenë trembur shumë. Më vjen shumë keq, shpresoj të mos dëgjoj më nga këtë lajme.

Nga frika, ata fëmijë nuk do kenë ngrënë as mëngjes.

Unë nuk jam shqiptare, por do të doja t’u thosha atyre fëmijëve që dua të jem shoqja e tyre e zemrës. Nuk di se si, por do të doja që ju të Mbrojtjes Civile të më ndihmonit t’u dërgoj fëmijëve të Shqipërisë vizatimin tim, kështu që të mund ta shohin që kam menduar për ta dhe që më vjen shumë keq për atë që ka ndodhur.

Shpresoj që të jenë përsëri të qetë e të lumtur me familjet e tyre. Përshëndetje fëmijë shqiptarë. Po ju dërgoj edhe 5 euro, që të mund të hani mëngjes nesër”.

‘Solidariteti i belunezëve është gjithmonë i madh e prekës dhe ky është shembulli më i mirë’, thotë kryetari i Provincës së Bellunos, Roberto Padrin, i cili e gjeti letrën mbi tavolinën e tij.

Por një histori e tillë nuk mund të mos ketë një fund të lumtur.

Këshilltari i deleguar i MC, Massimo Bortoluzzi, po përpiqet të organizojë një ‘ditë speciale për Emily, duke i mundësuar një takim me vullnetarët’.

ngjarja-1.jpg
ad min18:25 | 27/07/2019

Luftoi me të gjithë forcat e saj, por pas 6 ditësh agoni nuk mundi t’u mbijetojë dëmtimeve që pësoi. Kështu shkruajnë mediat italiane për vajzën shqiptare 4-vjeçare e cila ndërroi jetë tragjikisht pasi ra në një pishinë në provincën e Fermos. Lajmin e trishtë e dhanë menaxherët e qendrës turistike “La Risacca”, ku Leanda K. dhe familja e saj ndodheshin në momentin e ngjarjes.

“Sapo mësuam lajmin se fëmija që rrezikoi të mbytej në pishinë të dielën e kaluar nuk mundi t’ia dalë. I gjithë stafi qëndron pranë familjes në këto momente të vështira”, shkruajtën ata në Facebook.

Vogëlushja 4-vjeçare jetonte në Porto Sant’Elpidio sëbashku me familjen. Ata kishin shkuar në një pishinë të dielë, ku Leanda rrezikoi mbytjen. Sipas asaj që shkruajnë mediat, vajza i kishte shpëtuar kontrollit të prindërve dhe përfundoi brenda në pishinë.

Ajo u gjet me kokën në ujë nga një prej pushuesve. Gjendja e saj ishte shumë kritike, por pas mesazheve kardiake prej 30 minutash, ajo u stabilizua pak dhe u dërgua me helikopter në spital. Por për fat të keq vogëlushja shqiptare nuk mundi të mbijetojë dot./abcnews.al

hero.jpg
ad min11:00 | 27/06/2019

Algjeriani Feuzi Zabaat, 17 vjeç, u quajt hero pasi ka arritur të shpëtojë një vajzë dy vjeçare.

Foshnja siriane Doha Muhammedi kishte ngecur në një dritare në katin e dytë, ndërsa nëna e saj po gatuante.

Për fat të mirë, Zabaat e pa atë nga rruga dhe ishte në gjendje ta kapte vogëlushen, e cila nuk ka pësuar asnjë lëndim.

Incidenti ndodhi në Stamboll, Turqi./abcnews.al

24816066645_c51ec70095_k-e1505136601708.jpg
ad min19:15 | 16/01/2019

Gjykata e rrethit Reykjavik ka filluar sot procedurën për rastin e një fëmije shqiptar, ku është vendosur për t’u dëbuar, pavarësisht se ka lindur në Islandë, raportojnë mediat e huaj.

Rasti është ai që nxiti kritika të konsiderueshme publike ndaj Drejtorisë së Imigracionit (ÚTL). Nazife dhe Erion, një çift shqiptar shkuan për herë të parë në Islandë në vitin 2015 dhe kërkuan azil. Në atë kohë, ata morën leje pune dhe ishin të punësuar nga një hotel në Rejkjavik derisa u deportuan. Por çifti pas dëbimit u kthyen përsëri në Islandë.

Vajza e tyre, Erna Reka, 19 -muajshe dhe ka lindur në Islandë. Pavarësisht nga Konventa e OKB-së për të Drejtat e Fëmijës, e cila i detyron vendet që të vënë interesat më të mira të një fëmije përpara të gjithave, dhe përkundër nenit 102 të Ligjit të Islandës për të Huajt, i cili ndalon deportimin e një të huaji të lindur në Islandë, e gjithë familja është vendosur të deportohet.

UTL pretendon se për shkak se fëmija ishte regjistruar në Regjistrin Kombëtar në një mënyrë tjetër nga fëmijët e tjerë, ai është i përjashtuar nga të dy këto ligje. Prindërit dhe avokatja e tyre nuk pajtohen, dhe vendosën ta dërgonin çështjen në gjykatë.

Claudie Ashonie Ëilson, avokatja e familjes, vuri në dukje se:  “Kjo është natyrisht, për mendjen time, një vendim i gabuar. Ju nuk mund të merrni një vendim për prindërit, duke mos përmendur fëmijën”.

Por ky  nuk është rasti i parë. Një stundim raporton se Islanda ka deportuar 14 fëmijë që kanë lindur në vend gjatë tetë viteve të fundit. Gjatë të njëjtës periudhë, 281 fëmijë që kërkonin azil në Islandë u është mohuar kjo e drejtë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono