vlore

VLORE-TRAFIKU-POLICIA.mpg_snapshot_01.47-1280x720.jpg
ent ela15:25 | 21/07/2019

Vlora këtë fundjavë është përballur me trafik të rënduar dhe fluks pushuesish në bregdet. Segmenti Vlorë-Orikum mbetet më i ngarkuari me një numër të lartë automjetesh dhe ku policia po punon me forca të shtuara.  

E diela është kthyer në një problem për qarkullimin e mjeteve në jugun e vendit. Segmenti që paraqitet me fluks automjetesh ështeë nga Uji i Ftohtë në Radhimë dhe Orikum.

Në terren është angazhuar policia rrugore. Shefi i Qarkullimit për qarkun Vlorë Naun Doko është shprehur se në zonat problematike ku krijohet vazhdimisht trafik po monitorohet nga forca të shtuara.

Naun Doko, Shef i Qarkullimit në Vlorë: “Policia Rrugore në bashkëpunim edhe me Policinë e Rendit është prezente në rrugë, ditë e natë. E kontrollojmë të gjithë lëvizjen në rrugë në segmentet me ngarkesë dhe që ka risk për aksidente”.

Ai ka kërkuar edhe bashkëpunimin e qytetarëve që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor për të shmangur vonesat në lëvizje.

Naun Doko, Shef i Qarkullimit në Vlorë:  “Policimi në komunitet presupozohet që çdo qytetar të jetë polic se siguron veten e vet dhe të të tjerëve”.

Ngarkesa në trafik shkaktohet nga numri i madh i vizitorëve vendas dhe të huaj që po pushojnë në bregdetin jonian.

Pushues: “Shumë bukur. Është viti i tretë, më bukur s’bëhet”.

“Jemi të kënaqur”.

E njëjta situatë paraqitet edhe në kthim ku më i rënduar është segmenti Vlorë – Orikum.

Gazetar i ABC News: Elton Nika

klosi-1280x720.jpg
nev ila17:12 | 20/07/2019

Nga qyteti bregdetar i Vlorës, ku ministri Klosi mblodhi Task Forcën e Turizmit dhe ku të pranishëm ishin edhe ministri i Brendshëm, ministrja e shëndetësisë dhe zëvendës ministrja e Financave, të deleguarit e Këshillit të Ministrave për drejtimin e grupit ndërinsitucional për menaxhimin e sezonit turistik 2019, u raportuan problematikat dhe u lanë afate për zgjidhjen e menjëhershme të tyre, në shërbim të një sezoni turistik të mirëadministruar dhe në funksion të sigurisë së pushuesve.

“Nga 139 subjekte të kontrolluara në zonën e bregdetit në të gjithë qarkun e Vlorës vetëm 11 prej tyre kanë kontrata me bashkitë, ndërkohë që vetëm këtu ku jemi ka më shumë se 11 që e ushtrojnë këtë aktivitet, madje një numër i konsiderueshëm i këtyre aktiviteteve nuk ka nipt financiar”, tha ministri Klosi.

Ai foli edhe për sigurinë në plazhe, detyrimin që kanë subjektet për tu pajisur me kulla vrojtimi dhe ruajtës plazhesh të certifikuar, që sipas ministrit lë për të dëshiruar.

“Ne patëm 0 jetë të humbura në plazhet e Vlorës vitin e kaluar ndërkohë që sivjet nuk është po i njëjti rezultat sepse edhe shifrat flasin që kemi më pak roje plazhi sesa vitin e kaluar. Vrojtues të certifikuar kemi vetëm 84 ndërkohë që duhet të kishim më shumë. Kemi më shumë pika të ngritura për kulla vrojtimi krahasuar me vjet, por që nuk janë funksionale. Edhe pse është mesi i korrikut akoma nuk kemi realizuar në të gjithë zonën e vijës bregdetare, vijëzimet e detit; ku lejohet notimi dhe ku lejohet levizja e mjeteve te shpejtesise. Vjet patëm përsëri një arritje të madhe në të gjithë zonën e bregdetit me 0 aksidente me jetë të humbura. Ndërkohë që parvjet mungesa e këtyre vijëzimeve na bëri që vetë në Vlorë të kishim 3 aksidente disa edhe me jetë të humbura të turitëve të huaj në qarkun e Vlorës”, tha ministri Klosi.

Ministri tha se në Vlora i ka të gjitha mundësitë që deti të shfrytëzohet gjithmonë e më shumë, e megjithatë kontrolli mbi mjetet që shfrytëzojnë gadishullin e Karaburunit dhe Sazanin është pothuajse minimal.

Nëse vjet kanë qenë 2 sivjet janë 27 mjete që ofrojnë shërbimin në zonën e mbrojtur të Karaburunit që është një arritje për zonat e mbrojtura por përgjegjësia duhet të jetë gjithmonë e më e madhe. Meqë është dita e parë pas miratimit të Kodit Penal ku disa nga shkeljet e krimet mjedisore tashmë janë krime penale, i bëj thirrje institucioneve përgjegjëse të ushtrojnë më shumë kontrolle, për të evidentuar dhe ndëshkuar krimin mjedisor, tanimë me ligj”, tha ministri Klosi.

Për ministrin Lleshaj, mos zbatimi i legjislacionit në fuqi për menaxhimin e stacioneve të plazhit duhet zgjidhur në mënyrë immediate, përndryshe do të nisin ndëshkimet.

“Java tjetër është afati i fundit për nënshkrimin e kontratave për dhënien me qira të stacioneve të plazhit. Nga e hëna, ekipe të bashkisë të shkojnë në çdo subjekt që të firmosin kontratat për marrjen në dorëzim të plazheve ose të ikin përfundimisht, përndryshe do të ketë penalizime dhe procedime penale. Kontrata të jenë me efekt prapaveprues që nga koha kur subjektet kanë filluar të ushtrojnë aktivitetin”, tha ministri Lleshaj.

Nga ana e saj, ministrja e Shëndetësisë tha se janë marrë të gjitha masat për të garantuar shërbim shëndetësor në çdo pikë turistike.

“Kemi përmirësuar cilësinë e shërbimit shëndetësor në 28 qendrat shëndetësore verore që funksionojnë në të gjithë zonat turistike, me trajnimin e vazhdueshëm të ekipeve mjekësore dhe koordinimin e punës nga urgjenca kombëtare në territor. Nga 1 Qershori kanë marrë shërbim mjekësor rreth 20 mijë pushues”, u shpreh Ministrja Manastirliu.

Për zëvendës ministren e Financave, turizmi është një nga sektorët prioritarë dhe strategjik që ndikon drejtpërdrejt në zhvillimin ekonomik të vendit.

“Paketa fiskale që ne kemi sot për një kategori të madhe biznesesh deri në 5 milion lekë është me taskë 0, gjithashtu në ndryshimet e fundit të paketës fiskale, të gjithë subjektet në qarkullim nga 5-4 milionë lekë kanë reduktim me 5% të tatimit nga 15%, që ka qenë më parë. Shumë incentiva janë bërë edhe në fushën e akomodimit dhe shërbimeve në funksion të agrobiznesit, duke nxitur edhe agroturizmin. Por, të gjitha këto lehtësi, duhen shoqëruar edhe me masa ndëshkuese për subjektet që shkelin ligjin dhe ministria e Financës është padyshim pjesë integrale e Task Forcave për mbarëvajtjen e sezonit turistik dhe strukturat e saj kanë nisur kontrollet në terren për të identifikuar subjektet turistike, që veprojnë në shkelje të ligjit, duke cenuar mbarëvajtjen e sezonit turistik”, tha Ikonomi./ABC News Albania 24/7

zjarri-ne-drashovice.jpg
G. P.13:45 | 18/07/2019

Një tjetër familje ka mbetur pa shtëpi pas shpërthimit të bombolës së gazit në një banesë në fshatin Drashovicë të Vlorës. Aktualisht familja Hoxha nuk ka një strehë, por fatmirësisht pjesëtarët e saj kanë shpëtuar pa lëndime nga ngjarja.

Enkelejda Hoxha bashkë me familjen e saj kanë mbetur në qiell të hapur. Një bombol gazi shpërtheu në banesë duke shkatërruar totalisht shtëpinë ku banonin. Familjarët ishin në banesë në momentin kur ndjenë erën e gazit dhe dolën menjëherë jashtë duke shpëtuar pa lëndime.

Pavarësisht ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse dhe policisë nga shtëpia nuk shpëtoi asgjë. Tani 6 pjesëtarët e familjes nuk kanë ku të strehohen. Nusja e shtëpisë Enkelejda Hoxha mes lotëve bën apel për ndihmë.

“Fatkeqësisht më është djegur shtëpia, jam në qiell të hapur. Të ardhura nuk kam, kjo është familja ime. Nuk kemi gjendje ekonomike. Nuk kam mundësi që të ndërtoj shtëpinë”, tha Hoxha.

Shpërthimi i bombolës në fshatin Drashovicë ishte rasti i dytë i regjistruar gjatë këtyre ditëve në Vlorë. Një tjetër bombol gazi shpërtheu në familjen Selimi në Selenicë duke lënë të plagosur burrë e grua./ABC News Albania 24/7

inspektime.jpg
G. P.12:45 | 18/07/2019

Prefekti i Qarkut Vlorë, së bashku me Policinë Kufitare kanë nisur një inspektim për sigurinë e plazheve përgjatë vijës bregdetare nga Vlora deri në afërsi të Sarandës. Monitorimi është kryer nga deti me mjetet e Policisë Kufitare, duke u ndalur kryesisht në zonën e Dhërmiut, Jalës, por edhe në afërsi të Sarandës.

Prefekti Flamur Mamaj që është në krye të Task-Forcës për turizmin në Qarkun e Vlorës është shprehur se nuk do të ketë tolerime, për asnjë subjekt apo stacion plazhi që nuk ka vendosur standardet për sigurinë, apo sinjalistikën e duhur. /ABC News Albania 24/7

bombola-e-gazit.jpg
ent ela23:00 | 17/07/2019

Një tjetër bombol gazi ka shpërthyer në Vlorë, këtë herë në fshatin Drashovicë. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në banesën e shtetasit Razi Hoxha. Sipas policisë nga shpërthimi nuk u raportua për persona të lënduar, por vetëm dëme të konsiderueshme materiale. Ky është shpërthimi i dytë në Vlorë, pasi më herët dy persona, burrë e grua u plagosën në Selenicë, si pasojë e shpërthimit të një bombole gazi në banesë./ABC News Albania 24/7

shperthimi.jpg
G. P.08:28 | 17/07/2019

Një bombol gazi ka shpërthyer mëngjesin e sotëm duke shkatërruar totalisht banesën e familjes Selimi në Selenicë të Vlorës. Nga shpërthimi kanë mbetur të plagosur burrë e grua.

Kjo është ajo çfarë ka mbetur pas shpërthimit të një bombole gazi në shtëpinë e familjes Selimi që ndodhet në Selenicë të Vlorës.

Gjatë natës nga bombola ka rrjedhur gaz dhe në mëngjes kur zonja e shtëpisë ka ndezur dritën e gjithë banesa është përfshirë nga flakët.

I plagosur ka mbetur edhe bashkëshorti i saj Rexhep Selimi megjithëse ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Mimoza ka marrë plagë të rënda dhe pasi iu dha ndihma e parë në spitalin e Vlorës është dërguar në Tiranë.

Djali i çiftit të plagosur është në ankth për prindërit e tij. Bashkëshortët Selimi kanë edhe një fëmijë tjetër i cili nuk jeton në Selenicë.

Fqinjët  sapo kanë dëgjuar shpërthimin njoftuan policinë.

Nënkryetari i bashkisë Selenicë Neim Veshaj thotë se situata po shihet me vëmendje nga pushteti vendor.

Shkak për shpërthimin dyshohet të jetë bërë rrjedhja e gazit nga bombola./ABC News Albania 24/7

pushime-ne-durres-vlore-1280x718.jpg
nev ila15:28 | 16/07/2019

Situata politike në vend, një pjesë e turistëve anulojnë prenotimet në Vlorë dhe Durrës.

20 % e prenotimeve janë anuluar nga turistët e huaj në Vlorë. Arsyeja kryesore sipas kreut të Dhomës së Tregtisë në Vlorë Arben Breshani mbetet klima politike në vend.  Edhe në Durrës operatorët turistikë janë përballur me anulime të prenotimeve.

Situata politike ka ndikuar  në sektorin e turizmit në zonat bregdetare. Kreu i Dhomës së Tregtisë në Vlorë, Arben Breshani konfirmon për ABC News se janë anuluar 20% e prenotimeve nga shoqëri dhe kompani turistike të huaja. Shkaku kryesor sipas tij mbetet klima politike.

Breshani thotë se ekziston pasiguria për anulime në masën 50% sezonin e ardhshëm.

E njëjta gjendje paraqitet edhe në Durrës. Kreu i shoqatës së Turizmit në këtë qytet Eduard Xhepa pranon se ndryshe nga vitet e kaluara operatorët turistike janë përballur me anulime të prenotimeve nga turistët.

Periudha që ka numrin më të madh të prenotimeve është muaji gusht. Në kushtet kur numri i vizitorëve nuk është në pritshmëritë e operatorëve turistike, këta të fundit po punojnë për të zgjatur edhe pak në kohë sezonin./ABC News Albania 24/7

idea.jpg
G. P.15:59 | 15/07/2019

Së shpejti pritet të nisë puna për fazën e dytë të Lungomares. Kryetari i Bashkisë së Vlorës Dritan Leli zhvilloi një mbledhje me arkitektët e projektit ku u diskutua për vijueshmërinë e investimit. Leli tha se parashikohen korsi biçikletash dhe lidhje me bregdetin duke integruar çdo hapësirë bregdetare. 

Faza e dytë e projektit të Lungomares do të nisë në vjeshtë. Punimet do të kryhen në segmentin nga rrapi në Uji të Ftohtë në drejtim të tunelit në një gjatësi 1.3 kilometra. Takimi me arkitektet e projektit u zhvillua në Bashkinë e Vlorës ku janë diskutuar detajet e investimit.

“Duke filluar nga vjeshta të projektit të projektit të ri që ne kemi në bashkëpunim me Fondin Shqiptar të Zhvillimit që është që nga zona e hotel “Liros” ose e farit deri në 3 kilometra, i cili do të bëjë një rehabilitim të gjithë shtratit të rrugës me një korsi biçikletash të dedikuar. Me rrugë të tjera midis hapësirave të godinave qoftë të ndërtimeve turistike apo godinave të tjera për të pasur mundësinë e aksesimit në plazhe të të gjithë vizitorëve”, tha Leli.

Arkitekti britanik i projektit tha se materialet janë të njëjta me ato të përdorura në Lungomare deri tani. Lidhjet me vijën bregdetare do të jenë me zbritje me shkallë, duke integruar çdo hapësirë bregdetare  e duke e kthyer atë në akses publik.

Pjesë të projektit do të jenë disa pishina, për të rritur e fëmijë me ujë deti. Ndërsa lidhjet në njësitë e shërbimit do të jenë nëntokësore me zbritje në det. Parkimet janë parashikuar në fillim dhe në fund të shëtitores./ABC News Albania 24/7

aksidenti-ne-vlore.jpg
G. P.15:49 | 14/07/2019

Një e moshuar u aksidentua nga një automjet mesditën e së dielës në rrugën Transballkanike në qytetin e Vlorës. 75-vjeçarja ishte duke kaluar nga njëra anë e rrugës në tjetrën kur u përplas pranë trotuarit, ndërsa në duar kishte disa ushqime.

Mjekët e qytetit bregdetar pohojnë se, kalimtarja ndodhet në gjendje kritike për jetën, pasi ka marrë plagë të shumta në trup dhe kokë.  Makina që ka shkaktuar aksidentin është tip “Benz” me targa të Tiranës dhe drejtuesi i saj u ndalua nga Policia e Vlorës.  /ABC News Albania 24/7

roja-brewgdetare.jpg
G. P.12:00 | 14/07/2019

Rojet Bregdetare shqiptare në Vlore shpëtuan tetë persona me shtetësi serbe të cilët po udhëtonin me jaht gjatë natës. Jahti kishte pësuar defekt në motor dhe ata kanë kërkuar ndihmë duke lëshuar sinjalin SOS.

Forcat e shpëtimit janë afruar pranë jahtit me flamur italian, i cili ndodhej 22 milje detare në veri-perëndim të ishullit të Sazanit, pranë Lagunës së Karavastasë duke bërë të mundur shpëtimin e tyre. Në këtë operacion u angazhuan anija e gatshme “Sazan P- 116 Bora” dhe forcat portuale dhe ato të Policisë së Vlorës./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono