vlore

vloreee.jpg
G. P.16:20 | 16/01/2019

Në qytetin e Vlorës ka dyndje të njerëzve për t’u pajisur me kartën e identitetit dhe pasaportën. Kjo për shkak të fluksit të njerëzve dhe personelit të pakët, që merret me këtë proces.

Presin orë të tëra për të aplikuar për kartën e identitetit. Në Vlorë, banorët duken sikur s’kanë asnjë ditë kohë. Të gjithë janë dyndur në sportele për pasaporta. Jo në pak raste aty ka ndërhyrë dhe policia. Kurse njerëzit në radhë nuk e kalojnë pritjen pa u përplasur fizikisht me njëri-tjetrin.

Nga pesë kompjutera vetëm tre të tillë janë në funksion. Në një ambient të vetëm ku vetëm një sportel pret e përcjell aplikuesit. Ka të moshuar dhe të sëmurë. Ata kërkojnë të ndërhyhet për shtimin e sporteleve.

“Të gjithë ata që aplikojnë në një sportel. Hap dhe një dritare tjetër se s’i gjen gjë”.

Por duket se në këto kushte lajmi më i keq vjen nga zv/ministrja e Brendshme, Romina Kuko. Ajo ka thënë se duhet të aplikojnë për karta dhe pasaportë edhe ata persona të cilët kanë më tepër afat.

“Dua të përcjell dhe për qytetin e Vlorës rëndësinë e madhe për riaplikimin e kartave të identitetit të cilat skadojnë këtë vit”, tha ajo.

Nuk dihet se si do të zgjidhet ky proces kur në çdo qytet ka fluks të qytetarëve, por ka mungesë të personelit dhe të ambienteve ku bëhen aplikime./abcnews.al

vet-1280x634.jpg
ent ela17:42 | 15/01/2019

Rektori i Akademisë së Studimeve Albanologjike Marenglen Verli në një intervistë për “ABCnews” thotë se kujtimi i figurës së Ismail Qemalit nis në Vlorë me datat 24-26 Janar. Në ketë memorial të 100- vjetorit të vdekjes të nismëtarit të shtetit shqiptar do të mbahet konferenca shkencore me historianë të njohur  dhe përgjatë vitit do të botohen dokumente të kancelarive europiane.

Vlora, qyteti i flamurit  ku edhe prehen eshtart e Ismail Qemalit është përzgjedhur si vendi i nisjes së kujtimit të kësaj figure për 100-vjetorin e vdekjes. Rektori i Akademisë së Studimeve Albanologjike Marenglen Verli thotë se konferenca e parë shkencore nis në 24 Janar në Vlorë si beshkërendim i disa institucioneve sëbashku.

“Fillojmë me një konferencë në Vlorë me datë 24 osë 26 Janar, data që përkojnë me datëlindjen dhe datëvdekjen e Ismail Qemalit. Në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave dhe bashkinë e qytetit do të organizohet ky aktivitet. Ndërsa ky aktivitet në linjat shtetërore ka të bëjë edhe me veprimtari të tjera. Por detyra jonë kryesore është pikërisht konferenca”.

Verli thotë se figura dhe periudha që i parapriu Pavarësisë, do të vij e plotë nga historianët më të njohur nga hapësira mbarëshqiptare, por në mes të vitit do mbahet edhe një konferencë me pjesëmarrje ndërkombëtare thekson historiani.

“Figura e tij në momentet kryesore historike dhe kryesiasht në atë periudhën e fundit që lidhet edhe me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë në Kuvendin e Vlorës. Në qershor  do mbahet një konferencë ndërkombëtare që mendoj se do të ketë dimensione shumë më të mëdha se konferenca e këtij muaji. Aty do të marrin pjesë përveç studiuesëve në instituticione të ndryshme brenda vendit në Akademinë e Shkencave, do ketë studiues nga Kosova dhe Maqedonia”.

Megjithëse nuk është përcaktuar një zë më vete në buxhet për 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit, rektori i Akadëmsisë së Studimeve Albanologjike thotë se do të ketë edhe botime të rëndësishme me dokumenta te arkivave europiane.

“Kemi buxhetin e zakonshëm vjetor dhe brenda tij përpiqemi të gjemë hapësira, që për veprimtaritë më të rëndësishme që ofron viti, që kanë përvjetore e kështu me radhë të caktojmë një pjesë të këtij buxheti”.

Këtë vit një vëmendje të veçantë do të ketë edhe për 75 vjetorin e çlirimit të vendit dhe 100 vjetorin e fillimit të punimeve të Konferencës së Paqes. Megjithëse janë botuar shumë monografi , albume dhe dokumente për figurën e Ismail Qemalit, tashmë do të ketë plotrësim me dokumente të reja të cilat presin të sjellin risi./abcnews.al

vlora.jpg
G. P.10:07 | 15/01/2019

Policia ka shoqëruar disa persona për atentatin e mbrëmjes së hënë në Vlorë, por nuk ka kapur autorët. I dëmtuari ndodhet në gjendje të rëndë dhe nga spitali i Vlorës u dërgua në spital privat në Tiranë.

41-vjeçari Mikel Mehmeti ndaj të cilit u bë atentat mbrëmë në lagjen “Pavarësia” në rrugën e “Çipajve” është transportuar në Tiranë për ndërhyrje të specializuar në një spital privat. Mehmeti ka marrë 3 plumba, në gjoks, mushkëri dhe bark.  Pas disa orëve në operacion në spitalin e Vlorës gjendja e 41- vjeçarit është kritike pasi i është hequr shpretka. Mehmeti dyshohet se u qëllua nga dy persona me breshëri, kur por qarkullonte nëpër qytet me makinën e tij “Audi A3”.  Policia nuk ka kapur autorët, por ka gjetur makinën e tyre të djegur pas atentatit.

Mehmeti është banor nga Selenica dhe njihet si lidhje e Llanajave të cileët janë perfolur për masakrën e Çoles, ku pas një sherri në kazino në Prill të vitit 2015-s, u vranë 3 të rinj. Një nga autorët e masakrës është Aleksandër Llanaj, i cili ndodhet në burg.  Atentati i mbrëmshëm ndodhi në një rrugë e njohur për ngjarje të tjera kriminale. Aty u vra edhe biznesmeni Vasil Dervishaj në Qershor të 2018-s./abcnews.al

KRONIKE-ATENTATI-VLORE-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela17:48 | 14/01/2019

Një 41 vjeçar mbeti i plagosur rëndë sot pasdite në një atentat me armë në qytetin e Vlorës. Ndaj makinës së tij është qëlluar me automatik në lagjen “Pavarësia”. Autorët e krimit janë ende të paidentifikuar.

Dy persona me motor i kanë prerë rrugën një makine tip audi në Vlorë dhe kanë qëlluar me armë. Nga të shtënat ka marrë plagë të rënda 41 vjeçari Mikel Mehmeti nga Selenica.

Dyshohet se të plagosurin po e shoqëronte edhe një person tjetër, por ende nuk ka të dhëna për identitetin e tij dhe nuk dihet gjendja shëndetësore.

Atentati me armë zjarri ndodhi në rrugën “Gjergj Araniti”. Autorët janë larguar nga vendi i ngjarjes  me motor dhe më pas e kanë braktisur mjetin. Policia pak minuta pas krimit gjeti një automjet të djegur në afërsi të stacionit të trenit. Automjeti tip Mitsubishi dyshohet të jetë përdorur nga autorët për fshehjen dhe largimin e tyre.

Në vendin e krimit janë gjetur shtatë gëzhoja automatiku. 41 vjeçari Mikel Mehmeti i cili dyshohet të ketë qenë shënjestër e atentatit ka marrë plagë në kraharor dhe në bark. Gjendja e tij është mjaft kritike, – thonë mjekët.

Grupi hetimor ka bërë këqyrjen e vendit të ngjarjes duke sekuestruar dhe pamjet e sigurisë të një lokali të cilat mund të ndihmojnë në identifikimin e autorëve.

I plagosuri nuk rezulton person me precedentë penalë.  Mehmeti, njihet në Vlorë si bashkëpunëtor i ngushtë i vëllezërve Llanaj. /abcnews.al

 

 

pashaliman.jpg
G. P.18:43 | 11/01/2019

Tre pushkë automatike dhe municione luftarake janë grabitur në bazën ushtarake të Pashalimanit. Ngjarja ka ndodhur natën mes së enjtes dhe të premtes. Mësohet se janë shoqëruar në komisariat pesë punonjës të bazës ushtarake dhe janë marrë në pyetje nga policia. Nga burime të ABC News është bërë më dije se roja nuk ndodhej në vendin e tij për të siguruar bazën ushtarake në momentin kur u grabitën armët.

Në lidhje me këtë ngjarje ka reaguar dhe Shtabi i Përgjishëm i Forcave të Armatosura, i cili ka sqaruar se Policia Ushtarake ka referuar për ndjekje penale në Prokurinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë në ngarkim të 5 personave: “Për shkelje të rregullave të shërbimit në objektetet e rëndësishme” si dhe per “Vjedhje”. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura siguron se ky rast sporadik nuk ka dëmtuar sigurinë, gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare./abcnews.al

ok-termeti-kuc-e-diele-3-1280x715.jpg
ent ela13:52 | 06/01/2019

Disa familje në Kuç të Vlorës janë frikësuara për situatën që po kalojnë. Atyre u janë dëmtuar shtëpitë dhe ndodhen në mes të ftohtit. Emergjencat Civile kanë kërkuar futjen e forcave të Ushtrisë për të ndihmuar banorët.

Jashtë është borë dhe brenda muret e çara. Në këto ditë të ftohta banorët e fshatit Kuç në Vlorë po kalojnë momente të vështira. Tërmeti i së premtes u ka dëmtuar shtëpitë dhe temperaturat ndjehen më të ulëta brenda mureve sesa jashtë tyre.

“Nuk pati lëkundje se të kishtë pas nja dy lëkundje u shkarkuan këto. U çuam të iknim sa erdhëm te dera lekundja e parë mbaroi”.

Tërmeti me magnitudë 4.8 rihter, në thellësi 27 km me epiqendër në Borsh, lëkundjet u ndjenë në Gjirokastër, Sarandë si dhe në zonat përreth.

Por këtu në Kuç situata është e rëndë. Disa familje nga frika u strehuan tek të afërmit e tyre.

“Dola përjashta me fëmijët dhe ika nga shtëpia shkova te shtëpia e motrës, fjeta atje mbrëmë”

Pasditen e së shtunës pranë banorëve shkuan autoritetet e Emergjencave Civile dhe ata vendore. Në mbledhjen e Shtabit të Emergjencave u vendos për vlerësimin e dëmit dhe ndërhyrjen e menjëhershme me forcat e ushtrisë për t’u garantuar strehë dhe ngrohje familjeve në Kuç. /abcnews.al

Gazetar i ABC News, Vlorë: Elton Nika

CAKO-TERMETI-DEMET-MBULIM.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela18:26 | 05/01/2019

Drejtori i emergjencave civile Haki Çako ka inspektuar gjatë ditës së sotme banesat dhe shkollën e dëmtuar nga tërmeti në fshatin Kuç të Vlorës.

Ai ka deklaruar se së bashku me pushtetin vendor do të bëhet një vlerësim i të gjithë shtëpive të dëmtuara dhe më pas do të dëmshpërblehen familjet.

Emergjencat civile dhe forcat e armatosura janë në gatishmëri për t’i ardhur në ndihmë banorëve. /abcnews.al

DEMET-NGA-TERMETI-VLORE-1280x720.jpg
ent ela16:15 | 05/01/2019

Shtëpitë dhe shkolla e fshatit Kuç në Vlorë janë dëmtuar nga tërmeti që preku Jugun e vendit të premten në mbrëmje. Banorët thonë se e kanë kaluar natën tek të afërmit.

Fshati Kuç është më i prekuri nga tërmeti i të premtes. Këtu të gjitha shtëpitë kanë pësuar dëmtime.

Pesë prej tyre dhe shkolla e fshatit janë më të dëmtuarat nga lëkundjet e tërmetit. Për pasojë procesi mësimor nuk do të nisë të hënën. Banorët thonë se janë ndjerë të frikësuar. Natën e kaluan tek të afërmit.

“Tërmetin e kemi ndjerë në darkë pas orës 7”.

Në zonë mbërriti edhe prefekti Flamur Mamaj për të takuar banorët e prekur. Të paktën tre lëkundje janë ndjerë në qytetin bregdetar.

Sipas IGJEUM, tërmeti ka qenë me magnitudë 4.8 rihter me thellësi 27 km me epiqendër në Borsh. Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë edhe në Gjirokastër, Sarandë si dhe në zonat përreth. /abcnews.al

FLUKS-NE-PORTIN-E-VLORES_ABC-1280x717.jpg
ent ela14:52 | 26/12/2018

Megjithëse në det ka qenë mot i keq dhe me dallge, kjo nuk i ka penguar emigrantët të vijnë për të festuar natën e ndërrimit të viteve pranë familjeve të tyre në Shqipëri.

Për të festuar pranë familjes së tyre, por një udheëtim mes dallgëve dhe motit të keq. Pasagjerët e tragetit Vlorë-Brindizi mbërritën më vonë në port.

“Kishte edhe det në fakt”.

Në Portin e Vlorës është rritur ndjeshëm numri i emigrantëve që po vijnë për të kaluar fund vitin në Shqipëri.

Mbi  1200 persona erdhën vetëm 48 orët e fundit nga Brindizi në Vlorë. Aktualisht po punohet me 10 sportele, nga katër që funksionojnë në ditë të zakonshme.

Por ka qenë gjithashtu i lartë numri i atyre që kanë dalë nga Vlora drejt Italisë. Shumë nga ta për të festuar me fëmijët që nuk kanë mundur të vijnë. Por edhe në statusin e turistit për festa në Evropë. 600 vetë u larguan vetëm orët e fundit.

Autoritet Portuale njoftojnë se këtë dhjetor fluksi është rritur me rreth 10-deri ne 15% më shumë krahasuar me nje vit me pare.  Festim Skendaj, shef i perpunimit te trageteve tregon se prresin rritje te emigranteve qe do per Vitin e Ri.

“Mund të jenë 10-12 % në krahasim me vitin e kaluar”.

Në Vlorë gjithashtu ka qenë i larte numri i prenotimeve për të kaluar natën e ndërrimit të viteve jashtë në lokale. /abcnews.al

TREGJET-LEZH-VLORE_ABC-1-1280x685.jpg
ent ela12:47 | 23/12/2018

Dhe pse çmimet nuk janë rritur në tregjet e rretheve blerës ka shumë pak. Dhe pse janë festat e fundvitit vërehet një numër mjaft i pakët i konsumatorëve.

Tregu në Lezhë është i varfër nga blerësit. Pritja se gjatë festave të fundit mund të ketë boom shitjesh edhe për produktet ushqimore nuk po jep pritshmëritë e tregtarëve. Nga hyrja e urës së tregut dhe deri në brendësi shihen mallra të shumtë e të ndryshëm, por pak blerës. Çmimet kanë mbetur të pandryshuara edhe pse është fund viti dhe tradita e do që çmimet të rriten.

Blerësit thonë se s’kanë lekë e kjo i detyron ata që të mendojnë mirë para se të blejnë. Pritja se të afërmit mund t’ju dërgojnë para që do të mundësojë blerjen e produkteve për festa është një fakt, ndërsa shitësit thonë se ka shumë pak blerës dhe që nuk mund të perballojnë detyrimet që kanë për vendin e zënë.

“Deri më sot asnjë nuk ka pa në treg”.

“Duhet me u shtrëngu nga një anë ose duhet marrë me listë, ose me i çu fjalë kalamanit na ço nai lek”.

“Me ca me i marr me 100 mijë lekë pension”.

Vlorë– Fuqia blerëse e ulet dhe çmimet normale, por me trendin e rritjes në ditët e fundit të këtij viti.  Është kjo panorama në tregjet e qytetit të Vlorës, ku për tregtarët, fuqia blerëse është më e ulët krahasuar me vitet e tjera.

Tregtarët janë ata të cilët pranojnë se pavarësisht festave dhe ditëve të fundit të vitit, kjo periudhë nuk ka shënuar ashtu si çdo vit rritje të fuqisë blerëse, madje këto ditë dhjetori situata është më e vështirë.

“Nuk ka rritje çmimi, vetëm se s’ka fuqi blerëse”.

“Çmimet nuk janë rritur se janë gjëra të vendit, jo të importit”

“Shumë dobët”.

Tregjet e qytetit të Vlores përveç të tjerave operojnë në kushte të vështira. Në të gjithë vendin këtë funddhjetor vërehet ulje e fuqisë blerëse ndryshe nga çfarë duhe të pritet

Gatar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri,

Gazetar i ABC News, Vlorë: Elton Nika

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono