Vllaznia

Vladimir Prenga20:32 | 09/12/2019

Skënderbeu e Vllaznia përballen mes tyre të shtunë dhe trajnerët e të dy ekipeve nuk do të kenë nga një titullar në dispozicion. Shkak janë bërë kartonët e verdhë dhe këtë javë te korçarët do të duhet të pushojë Bruno Dita, i cili është përshtatur si qendërmbrojtës për shkak të alternativave të pakta që kanë korçarët në atë pozicion.

Edhe Vllaznia nuk do të jetë e plotë dhe trajneri Mirsad Jonuz duhet t’i bëjë llogaritë pa Dajan Shehin. Futbollisti nga Elbasani u ndëshkua me karton të verdhë në Gjirokastër dhe për të ishte i katërti, kështu që këtë fundjavë duhet të shlyejë pezullimin.

Skënderbeu-Vllaznia pritet të jetë një takim mjaft interesant. Takimi i parë në Shkodër përfundoi me shifrat 4-0 në favor të kuqebluve dhe në Korçë me siguri nuk e kanë harruar atë përballje dhe do të tentojnë të marrin pikët e plota këtë herë. /abcnews.al

Igli Nikolli15:49 | 07/12/2019

Renato Malota i dha fund ecurisë prej 4 ndeshjesh pa gol për Vllazninë. Mbrojtësi me eksperiencë realizoi golin e parë në fitoren 0-2 të Vllaznisë në Gjirokastër, teksa analizoi gjithçka në prononcimin e dhënë për Supersport pas ndeshjes.

TRIUMFI – “Ishte një ndeshje shumë e vështirë, sidomos duke parë renditjen. Luftëtari na vuri në vështirësi, por arritëm të fitonim. Ishte një fitore shumë e rëndësishme për ne”.

MBIJETESA – “Përderisa e thotë trajneri, unë jam në të njëjtin mendim me të. Merkato e janarit do tregojë pretendimet tona dhe se deri ku do jetë skuadra”.

KËSHILLA E LICIT – “Unë këtë javë nuk jam stërvitur. Rastisi që ndenja pak me drejtorin sportiv. Lici më thoshte mos rri jashtë zone, por te pika e penalltisë. Unë e zbatova atë që tha dhe rezultoi pozitive”. /abcnews.al

Vladimir Prenga15:40 | 07/12/2019

Mirsad Jonuz, trajneri i Vllaznisë, në lidhjen direkte me emisionin “Gol pas Goli” në Supersport tha: “Strategjia ishte të mos pësonim, pasi luanim në një fushë të vështirë. Në pjesën e dytë shtova sulmuesit dhe ia dolëm të shënojmë. Komplimente skuadrës për paraqitjen e bërë”.

“Kjo është një skuadër e ndërtuar para pak kohësh. Kemi lënë pikë, pasi morëm lojtarë nga të rinjtë. Kemi pasur edhe dëmtime. Nuk kishim Hygor, i cili është i rëndësishëm dhe kthehet në janar. Luftëtari ka lojtarë të rinj dhe nga ato pak gabime shënuam dy golat”.

“Bardulla ka qenë shtatë ditë i sëmurë, ndaj e futa në 30 minutat e fundit. Ishte i freskët dhe ka cilësi. Duhet vazhdimësi prej tij. Sulmi? E respektoj Likën dhe Shtubinën dhe të gjithë lojtarët e tjerë me eksperiencë. Do ta shoh gjendjen e skuadrës dhe do të flas me drejtuesit për të ardhmen, për të ndryshuar diçka.

Nuk flas dot tani, pasi është e rrezikshme. Kemi edhe katër ndeshje. Është e rëndësishme që në këtë moment të mbyllim sa më mirë. Më pas do të kërkojmë 2-3 lojtarë të tjerë. Shumë e rëndësishme është që ta lëmë vendin e tetë, këto dy ekipe, Flamurtari dhe Luftëtari, kanë mbetur poshtë”.

“Flas me lojtarët e mi gjithmonë dhe u them ta shijojnë. Ne lëmë pikë në Shkodër, atje është presioni më i madh. U kam thënë, nëse luani lirshëm dhe e shijoni, nuk humbni”. /abcnews.al

Igli Nikolli15:29 | 07/12/2019

Vllaznia nuk shënonte e fitonte prej katër ndeshjesh, por Renato Malota dhe Gilman Lika i dhanë fund kësaj ecurie negative dhe shënuan golat e fitores në Gjirokastër përballë Luftëtarit vendas.

Miqtë e nisën mirë ndeshjen dhe dominuan minutat e para. Gligorov humbi një mundësi pas çerek ore lojë, ndërsa rasti i parë i Luftëtarit erdhi në minutën e 27-të. Hyseni doli përballë portierit Sherri, por gaboi. Bluzinjtë e morën veten dhe nisën të sulmonin, por pjesa e parë u mbyll pa gola.

Luftëtari nuk kishte alternativa përveç fitores dhe Marantas aktivizoi Filin në pjesën e dytë. Vendasit ishin më kërkues, teksa Alen Sherri ishte në një ditë të mirë. Pas një ore lojë u fut edhe Gilman Lika në lojë.

Minuta ndërrimesh dhe duelesh në mesfushë. Krymi dhe Malota provuan për kuqeblutë, ndërsa Fili pati mundësi të mirë dhjetë minuta përpara fundit, por goditi dobët. Minuta e 85-të ishte decizive. Krosim i Vllaznisë nga e djathta dhe Renato Malota kërceu bukur me kokë.

Topi në rrjetë dhe shkodranët në festë. Vllaznia nuk u ndal dhe shënoi sërish. Shtubina lëvizi bukur në krahun e majtë dhe dhuroi një asist për Likën, i cili nuk gaboi dhe vulosi fitoren e ekipit të tij. Ky sukses e ngjit Vllazninë përkohësisht në vend të katërt me 20 pikë, ndërsa Luftëtari mbetet i parafundit me vetëm 8 pikë. /abcnews.al

Skeda e ndeshjes Luftëtari – Vllaznia
Vladimir Prenga14:25 | 07/12/2019

Bylisi-Partizani dhe Luftëtari-Vllaznia nuk kanë prodhuar fitues në 45 minutat e para. Në Ballsh janë shënuar dy gola, me vendasit që realizuan të parët që në minutën e gjashtë, kur gjuajtja e Edison Ndrecës u devijua dhe përfundoi në rrjetë.

Të kuqtë reaguan menjëherë dhe mund të kishin shënuar me Brojën, por mesfushori i vetëm me portierin Hidi, nuk ia doli të realizonte. Portieri i ballshiotëve e ndali topin e gjuajtur lehtë nga lojtari i Partizanit. Gjithsesi në të 26′ nuk kishte çfarë bënte, pasi Bardhi me një goditje me kokë e çoi topin në rrjetë.

Lojtarët e Bylisit dhe Partizanit pozuan së bashku para ndeshjes

Në Gjirokastër ishte një ndeshje me pak raste, por me Luftëtarin që kishte mundësinë më të mirë për të shënuar. Lika, i vetëm me portierin Sherri nuk e dërgoi topin në kuadrat, duke humbur një mundësi të artë shënimi. Me rezultatin 0-0 përfundoi pjesa e parë e takimit. /abcnews.al

Vladimir Prenga13:02 | 07/12/2019

Bylisi-Partizani dhe Luftëtari-Vllaznia nisin prej orës 13:30, ndërkohë që trajnerët e të katër ekipeve kanë vendosur në lidhje me formacionet.  Në kampin e kuq nuk ka ndryshime. Trajneri Lerda i ka besuar të njëjtit ekipi që mundi Laçin në javën e fundit. Ballshiotët nuk kanë Ymeralilajn dhe në të djathtë do të luajë Ntephe.

Marantas dhe Jonuz kanë bërë zgjedhjet e tyre te Luftëtari e Vllaznia. Greku vijon ta rreshtojë skuadrën e tij me tre në mbrojtje dhe këtë herë është rikthyer Isufi, i cili është rikuperuar. Në mesfushë gjirokastritët luajnë me katër, me Qaton dhe Prikas nga krahët, kurse Açka e Rapo në qendër.

Në sulm luan Lika, i mbështetur nga Dushkaj dhe Hyseni. Shumë ndryshime te Vllaznina, me Ëalusimbi që e nis titullar. Lëvizje edhe në mesfushë, me Krujën që luan në qendër dhe Mrakun në të majtë, kurse në sulm është pozicionuar Shtubina.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 14
E shtunë, më 7 dhjetor, ora 13:30

LUFTËTARI-VLLAZNIA
Luftëtari: Paiteris, Isufi, Lala, Kukaj, Qato, Açka, Rapo, Prikas, Dushkaj, Hyseni, Lika. Trajner: Giorgos Marantas
Vllaznia: Sherri, Gurishta, Shehi, Malota, Walusimbi, Krymi, Ramadani, Gligorov, Kruja, Marku,  Shtubina. Trajner: Mirsad Jonuz

Gjyqtarë: Emirjon Sino, Devis Koreshi, Orgest Grabova, Laver Alla

BYLISI-PARTIZANI
Bylisi:
Hidi, Ntephe, Bicaj, Goxha, Peposhi, Mëllugja, Bajramaj, Murataj, Hadroj, Ndreca, Guindo. Trajner: Veljko Dovedan
Partizani: Hoxha, Idrizaj, Belica, Boldor, Trashi, Telushi, Cordeiro, Broja, Asani, Çinari, Bardhi. Trajner: Franco Lerda

Gjyqtarë: Eldorian Hamiti, Rigert Çokaj, Denis Agaraj, Erind Burgu

/abcnews.al

Vladimir Prenga08:28 | 07/12/2019

Superiorja rikthehet sot dhe zhvillohen tre përballje mjaft interesante. Prej orës 13:30 skuadrat zbresin në fushë, ndërkohë që sytë fillimisht do të jenë në Ballsh dhe Gjirokastër. Kryesuesit e Partizanit kanë një sfidë të vështirë me Bylisin surprizues, që në shtëpi do kërkojë kthesën pas dy humbjeve radhazi.

Në Gjirokastër luhet një ndeshje për “jetë a vdekje”. Luftëtarit i bën punë vetëm fitorja dhe trajneri Giorgos Marantas e shprehu diçka të tillë edhe në konferencën e djeshme për shtyp. Nga ana tjetër edhe Vllaznia shkon për të marrë maksimumin. Bluzinjtë janë një ekip i kalueshëm dhe pritet një ndeshje e hapur.

Dita mbyllet me ndeshjen kryesore të kësaj jave në Superiore. Tirana-Kukësi, në fushë për maksimumin. Presioni është më së shumti te bardheblutë, që në tre javët e fundit nuk fitojnë. Humbja në Korçë dy javë më parë e trazoi edhe më shumë situatën në skuadrën e Ahmatajt, që sot ka edhe disa mungesa të rëndësishme dhe stafi teknik ka bërë ndryshime të shumta në formacion.

/abcnews.al

Igli Nikolli14:32 | 06/12/2019

Vllaznia udhëton nesër drejt Gjirokastrës për t’u përballur me Luftëtarin vendas. Një ndeshje shumë e rëndësishme për kuqeblutë, të cilët nuk fitojnë prej katër ndeshjesh në kampionat, përballje në të cilat nuk kanë arritur as të gjejnë golin.

Mirsad Jonuz analizon ndeshjen në konferencën për shtyp. Trajneri i Vllaznisë vlerëson bluzinjtë, por barazimi nuk e kënaq, teksa flet edhe për gjendjen e ekipit të tij.

LUFTËTARI – “E kemi të qartë se ata do të tentojnë të na mundin. Kanë në përbërje 4-5 lojtarë të mirë dhe të shpejtë, u rikthehet edhe Fili për këtë ndeshje. Kemi biseduar me ekipin dhe e kemi të qartë se si do të luajmë”.

OBJEKTIVI – “Lika ka thënë që kënaqet me barazim? Ai është mendimi i tij, e respektoj, por unë me skuadrën futemi gjithmonë në fushë për të fituar. Kështu do të bëjmë edhe në Gjirokastër”.

SITUATA – “Atmosfera është e mirë, përveç Hygor dhe Emerson nuk kemi asnjë lojtar tjetër me probleme. Nuk shënojmë prej 4 ndeshjesh dhe nesër do të mundohemi të ndryshojmë diçka. Ndoshta në vendosje, ndoshta edhe në lojtarët që do të luajnë në këtë repart”.

HYGOR – “Nuk do të kërkojmë lojtar tjetër për ta zëvendësuar. Kam biseduar me lojtarin dhe menaxherin e tij përpara nisjes në Brazil, më thanë se do të kthehet në janar”. /abcnews.al

Vladimir Prenga15:37 | 29/11/2019

Vllaznia dëshiron të jetë gati për kampionatin dhe për këtë arsye shkodranët kanë vendosur që të zhvillojnë një ndeshje miqësore ditën e sotme. Kuqeblutë luajtën në Lezhë përballë Besëlidhjes dhe ia kanë dalë të fitojnë me rezultatin e pastër 0-2.

Skuadra e drejtuar nga Mirsad Jonuz shënoi nga një gol për pjesë. Fillimisht ishte Ndriçim Shtubina ai që shënoi në portën e lezhjanëve, tetë minuta para përfundimit të pjesës së dytë. Në fund të ndeshjes erdhi edhe goli tjetër, i realizuar nga sulmuesi Belajdi Pusi.

Vllaznia ka në program për në kampionat një ndeshje të rëndësishme në transfertë me Luftëtarin dhe kuqeblutë do tentojnë të marrin maksimumin e pikëve. Mbetet që FSHF të vendosë për datën e zhvillimit të saj.

MIQËSORE | E PREMTE, MË 29 NËNTOR
BESËLIDHJA-VLLAZNIA 0-2

Shënues: Shtubina 37′, Pusi 80′

/abcnews.al

Vladimir Prenga09:26 | 26/11/2019

Vllaznia në kaos. Klubi shkodran, sikurse dihet, ka një borxh të madh dhe kryesisht ndaj Tatimeve. Momentalisht ka një marrëveshje për shlyerjen e tij, por mungesa e hyrjeve të të ardhurave në klub e bën situatën të pashpresë, aq sa kërkohet edhe falimentimi.

Borxhi shkon në rreth 1.5 miliardë lekë, ndërkohë që ditën e djeshme në Këshillin Bashkiak ka pasur debate të shumta në lidhje me këtë situatë. Sikurse raportojnë televizionet lokale në Shkodër, është kërkuar që të hetohet në lidhje me bilancet e viteve të mëparshme, nga viti 2017.

“Diskutimet ishin të ashpra, kryesisht prej anëtarit të asamblesë Arbis Vjerdha, por edhe të tjerë, si Jona Leqejza apo Lush Marku. Shqetësuese u cilësua mungesa e bordit mbikëqyrës dhe keqmenaxhimi në parim i Vllaznia sh.a, borxhi i së cilës zyrtarisht ka kaluar 1 miliard e 500 milionë lekë të vjetër (pjesa më e madhe detyrime ndaj shtetit, sigurime shoqërore dhe tatime mbi pagën e lojtarëve).

Duke parë borxhin që sa vjen e thellohet, asambleja ka kërkuar një hetim për vitet 2017, 2018 dhe 2019, si dhe të riorganizohet komplet klubi, që nënkupton shpalljen e falimentit dhe ringritjen nga e para. Dhe nëse ndodh  kjo, do ta çonte Vllazninë në Kategorinë e Tretë dhe ky është një ngërç që nuk ka një zgjidhje tjetër sipas asamblesë”, shkruan “Panorama Sport në numrin e sotëm. /abcnews.al