vlahutin

vlcsnap-error612-1280x720.jpg
ent ela14:30 | 12/01/2018

Ambasadorët Donald Lu e Romana Vlahutin zhvilluan sot në mesditë një takim me ministrin e brendshëm Fatmir Xhafaj në zyrën e këtij të fundit. “Forca e Ligjit” dhe Vettingu në Policinë e Shtetit janë dy temat e nxehta që janë diskutuar mes diplomateve të huaj dhe ministrit Xhafaj. Në operacionin “Forca e Ligjit” për goditjen e grupeve kriminale dhe aseteve të tyre janë angazhuar ekspertët më të mirë në vend, por edhe europiane dhe të FBI-së. Pas interesimit të ABC News pranë zyrës së shtypit të ambasadës amerikane nëse në takim ishte diskutuar për çështje të korrupsionit të nivelit të lartë apo të tjera si ajo e ish-ministrit Tahiri, ambasada bëri të ditur qëndrimin e zotit Lu se çështja Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor. “Ashtu si vetë Z. Tahiri dhe shumë udhëheqës të tjerë shqiptarë e kanë thënë, kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet- thuhet ne pergjigjen e ambasades per ABC NEËS. “Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës- vijon ambasada e SHBA. Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin”- mbyllet përgjigja që ABC News mori nga ambasada amerikane pas këtij takimi të ambasadorit Lu me ministrin Fatmir Xhafaj./abcnews.al

vlcsnap-error794-1-1280x720.jpg
us er10:09 | 20/11/2017

Ambasadorja e BE-së në vendin tonë Romana Vlahutin pas një turi në bashkitë e vendit është ndalur edhe në Mirditë. Prej aty ajo deklaroi se Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa bashkitë e saj.

Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa bashkitë tha nga Mirdita  Ambasadorja e Bashkimit Evropian në vendin tonë Romana Vlahutin . Ajo  garantoi se BE do ta mbështese Mirditen jo vetem me grande por që të ketë dhe kapacitet e duhuara për të marrë fonde nga Bashkimi Europian.

Romana Vlahutin Ambasadore e BE-se në Shqipëri: “Ju keni sfida të mëdha ne e dimë këtë, por po shikojmë se ndryshimet po ndodhin dhe kjo është gjë pozitive.Të gjithë duhet të mendojmë se si mund të bëjme një liste me prioritet për Bashkinë tuaj dhe tju ndihmojme jo vetem me grandë por që të keni të gjithë kapacitet e duhura për të marrë fondet e BE-së.Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa u zhvilluar bashkitë e sajë, pasi duke qënë më afer qytetareve këto insitucione janë fuqia themelore e një shteti”

Kendi i Bashkimit Europian do të jetë një mundësi e mire për qytetarët, bizneset dhe organizatat e Shoqërisë Civile për informacion, orientim, dhe akses në programet e projektet që financohen nga Bashkimi Europian në fusha të ndryshme./abcnews/al

 

vlcsnap-error213.jpg
us er16:53 | 06/11/2017

Jo vetëm vettingu në drejtësi por edhe lufta ndaj kanabisit dhe korrupsionit, janë pjesë e kushteve që duhet të plotësojë Shqipëria për hapjen e negociatave. Tiranës zyrtare ia rifreskoi kujtesën ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin.
Në kuadër të këshillimeve publike për progres-raportin e vitit 2018, përfaqësuesja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin, i rikujtoi edhe njëherë Tiranës se lufta ndaj korrupsionit dhe kanabisit, janë gjithashtu pjesë e detyrave të lëna nga Brukseli, si kusht për hapjen e negociatave.
Vlahutin theksoi se është shumë i rëndësishëm zëri i shoqërisë civile, duke kërkuar një angazhim sistematik të saj në procesin e integrimit./abcnews.al

vlcsnap-error839.jpg
us er14:17 | 01/11/2017

Ambasadorja e delegacionit të BE në Tiranë, Romana Vlahutin ka shkuar sot në mesditë në Presidencë, ku ka zhvilluar një takim me kreun e shtetit Ilir Meta. Lajmi është konfirmuar nga burime tëPresidencës. Zyrtarisht nuk ështeë bërë i ditur qëllimi i takimit, apo çështjet e diskutuara mes presidentit Meta dhe ambasadores Vlahutin. Por kjo vizitë ndodh ndërsa kreu i shtetit nuk ka dekretuar ende emrin e kreut të ri të SHISH të propozuar nga kryeministri Rama, Helidon Bendo. Presidenti është shprehur se do të mendohet para se të hedhë firmën mbi këteë dekret. Ndërkaq sot Presidenca publikoi zyrtarisht dekretin e kreut të shtetit për lirimin e Visho Ajazi Likës nga detyra e kreut të SHISH, pas dorëheqjes së tij.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono