Vladimir Putin

VLADIMIR-PUTIN-NE-SERBI-DHE-KONFERENCA-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_01.19-1280x720.jpg
G. P.12:37 | 18/01/2019

Vizita e presidentit rus Putin në Serbi ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. ndërsa deklarata më e fortë e liderit të Kremlinit ishte sfida për NATO-n: nuk do ju lëmë Ballkanin në dorë.

Serbia synon anëtarësimin në Bashkimin Europian, por ndërkohë shtron tapetin e kuq në këmbët e Vladimir Putin. lideri i Kremlinit  u prit si një fenomen në Beograd, ndërsa gjatë gjithë qëndrimit në kryeqytetin serb ai u shoqërua nga Presidenti Aleksandër Vuçiç. Ky i fundit kishte përgatitur për aleatin e tij të fuqishëm një pritje madhështore me këmbana dhe gjuajtje me top. Vizita e Putin në Serbi shërben për të përforcuar edhe më shumë lidhjen mes Beogradit dhe Moskës, por përfaqëson dhe një sfidë.

Sfidë e Rusisë ndaj NATO-s, pasi presidenti Putin deklaroi se nuk do të lejohej që Ballkani të ishte në dorë të NATO-s. Mediat serbe nga ana tjetër raportojnë se kanë qenë më shumë se 120 mijë persona pranë kishtës ortodokse serbe për t’i uruar mirëseardhjen liderit të Kremlinit me parullën: Faleminderit President – për një Serbi të lirë dhe me dinjitet. Putin i përshëndeti me shprehjen se kur Serbia dhe Rusia bashkohen, aty ndodhet dhe fitorja./abcnews.al

vladimir-putin-vucic.jpg
G. P.13:43 | 17/01/2019

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Beograd, ku është pritur në aeroportin “Nikola Tesla”, nga homologu i tij serb Vuçiç. Kreu i Kremlinit do të qëndrojë të enjten në Serbi, ku edhe do bëjë homazhe në varrezat e çlirimtarëve të Beogradit dhe tek monumenti i Ushtarit  të Ushtrisë së Kuqe në kryeqytetin serb.

Pas takimit mes presidentëve Vuçiç dhe Putin do të mbahet ceremonia për shkëmbimin e marrëveshjeve të arritura bilaterale, më tej Putin do të nderojë Vuçiç me Urdhrin “Aleksandër Nevski”. Të dy presidentët do të vizitojnë në fund tempullin ortodoks serb, të Shën Savës.

Interesi mediatik për këtë vizitë është shumë i lartë e sipas raportimit të gazetarit tonë në Beograd, Idro Seferi, janë rreth 7000 gazetarë të akredituar.  Agjencia kroate “Hina”, shkruan se një nga çështjet më të rëndësishme do të jetë ajo e Kosovës dhe situatës në rajon.

Mediat boshnjake konfirmojnë se pas largimit nga Beogradi Presidenti rus Putin do të udhëtojë në Bosnje e Hercegovinë, ku do të takohet me presidentin Milorad Dodik. Mediat malazeze janë fokusuar tek qenushi që presidenti serb Vuçiç, do i dhurojë homolgut rus. Qeni thuhet është marrë në Kosovë, i racës që njihet me emrin qen sharri, i maleve të Sharrit./abcnews.al

putinovo.jpg
G. P.12:36 | 17/01/2019

Banorët e fshatit “Vladimir Putin” në Serbi, nuk i humbasin shpresat se një ditë do të mund të takohen me presidentin rus Putin dhe të ngrenë një dolli së bashku. Ndërkohë çdo gjë është gati në Beograd për vizitën e liderit të Kremlinit.

Gjithçka këtu është bërë me emrin e Presidentit rus, Vladimir Putin. Fshati ku jetojnë serbët në Medvegjë për banorët ka ndërruar emrin. Ndër vite ata presin që t’u vijë mysafir ai që e duan fort. Vladimir Putin në Serbi nuk e ka vetëm emrin e një fshati. Por, disa bare të quajtur Krimea dhe organizata miqësie e biznese. Banorët e Putinovos i thonë mirësevjen tek miqtë.

Malisha Petrushiç, banor i Putinovo: Ne jemi gjithmonë gati me shumë dashur e zemër ta presim atë, por edhe tërë popullin rus e mbajmë në zemër dhe janë të mirëpritur.

“E presim këtu siç e kemi traditë për të gjithë ata që sillen si njerëz këtu. Miku i vetëm i Serbisë është Putin”.

Në Beograd kanë vërshuar flamujt trengjyrësh. Presidenti rus do të vijë pasdite në Serbi në takimin e 14 me homologun serb. Atij do t’i sjellë urdhrin më të lartë të Federatës Ruse. Presidenti Vuçiç atij do t’i dhuroj një qen sharri nga Kosova, siç e quajnë, racë serbe. Para tij ka arritur shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov dhe është pritur nga homologu, Ivica Daçiç. Putin do të sigurohet nga mijëra policë, qyteti është bllokuar kurse do të shoqërohet nga avionët luftarakë serb.

Në Putinovo, ku Putin megjithatë nuk e ka në plan të shkoj, gjithçka mbanë emrin e tij. Shpresat i kanë se një ditë do të vijë. Përveç ndihmës për rikthimin e Kosovës, megjithatë presin ndihmë në ekonomi.

Nebojsha Arsiç, kryetar i Medvegjës: Krahas gjithë pasurive që kemi këtu në miniera si zingu e mermeri, këtu mikëpritja jonë është pasuria më e madhe dhe kështu besoj do të pritet edhe Putin, nga Rusia për ne mike.

Rusia e vogël e Medvegjës duket se do të ngelet me nostalgji. Por, janë të lumtur që i pari i Rusisë respekton vendin e tyre. Një ditë shpresojnë se do të mund të ngrenë dolli me të e ti thonë “nazdarovije”./abcnews.al

russ.jpg
G. P.10:13 | 17/01/2019

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, viziton Beogradin gjatë ditës së sotme, ndërkohë në veri të Mitrovicës janë vendosur flamuj të shumtë rusë dhe parulla që tregojnë vëllazërinë serbo-ruse.

Mediat kosovare raportojnë se fotografitë, famujt dhe mbishkrimet, janë vendosur mbrëmjen e së mërkurës nga njerëzit e Millan Radojiçiç, emri i të cilit është i lidhur me shumë ngjarje në veri, duke përfshirë edhe vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanovic.

Por edhe gjatë mëngjesit të sotëm raportohet se njerëz të caktuar po vendosin flamuj nëpër pjesë të ndryshme dhe rrugica të veriut të Mitrovicës./abcnews.al

putin-ne-rusi.jpg
G. P.13:17 | 16/01/2019

Masa të jashtëzakonshme sigurie në Serbi në pritje të vizitës së Presidentit rus Putin në Beograd të enjten. Vuçiç do të nderohet nga homologu i tij me çmimin e madh të federatës ruse.

Por për të Putin do të sjellë nga Moska në kryeqytetin serb urdhrin e veçantë të të shenjtit të kishës ortodokse ruse Aleksandër Neveski. Vuçiç është serbi i parë i nderuar që prej 100 vitesh me çmimin e madh të Federatës Ruse. Shteti i tij nuk ka mbajtur qëndrime negative kundër Kremlinit përkundër rrugës drejt Bashkimit Evropian dhe sanksioneve. Presidenti serb madje shpesh befason me rusisht.

Rusia për Serbinë ka qenë aleate në politikë e sidomos në luftën kundër Kosovës. Beogradi nuk dëshiron në NATO, por është për integrim me Brukselin. Profesori Dejan Miletiç, thotë se Serbia dhe Rusia kanë marrëdhënie të mira, por pa investime nuk mund të konfirmohet një gjë e tillë. Por, sipas tij, Serbia ka qëndrim të qartë për integrim pasi shkëmbimi tregtar 70 për qind bëhet me BE-në.

Dejan Miletic, analist: Nuk shihet një motiv i madh i Rusisë të ndihmojë. Natyrisht do të kërkojë të jetë pjesë e ngjarjeve në rajon pasi tenton të kthejë ndikim sa është reale. Derisa një shtet nuk investon shumë me kapital atëherë nuk mund të thuhet se ndikimi është i madh.

Rusia ka në pronesi industrinë e naftës në Serbi. Kjo konsiderohej çmimi për mbështetje politike. Natyrishëm serbët dhe rusët ndajnë simpati për shkak të ngjasive kulturore. Por, Evropa është më afër. Igor Novakoviç, nga Qendra për Punë ndërkombëtare dhe të sigurisë në Beograd, thotë se Bashkimi Evropian ende është në lojë pasi është oferta e vetme gjithpërfshirëse për tërë Ballkanin.

Igor Novakoviç, organizata ISAC: Hapësira që Rusia e quan e jashtmja  e afërt përdoret nga Moska si poligon për garë me Perëndimin. Rusët kanë qëllim që të pengojnë integrimin e disa prej këtyre shteteve në NATO, e pas krizës së Megdanit as BE nuk është e pranuar. Serbia dhe Ballkani janë të vlefshme për ta kthyer Perëndimin nga kufijtë e asaj që Rusia e konsideron fushë të interesit.

Presidenti rus pritet të ketë një pritje të veçantë që nga aeroporti, takimet e deri tek Tempulli i Shën Savës ku do të ketë lutje./abcnews.al

download-6-1280x944.jpg
G. P.10:12 | 16/01/2019

Një ditë para vizitës së tij në Beograd Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, në një intervistë për mediat serbe u shpreh se politikat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës po destabilizojnë seriozisht Ballkanin.

Bashkëpunim i ngushtë politik, ekonomik dhe në sferën humanitare, një bashkëpunim që sa vjen e bëhet më i fortë duke i sjellë përfitime ekonomike të dyja vendeve. Në këtë mënyrë ka nisur intervistën e tij për mediat serbe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, një ditë para vizitës zyrtare në Beograd.

Duke folur për Ballkanin, kreu i Kremlinit theksoi se politika e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të caktuara perëndimore përbëjnë një faktor serioz destabilizues. Sipas tij qëllimi i tyre është dominimi në rajon.

Presidenti rus renditi si shembuj të këtyre politikave vitin 1999, ku sipas tij forcat e NATO-s bombarduan Jugosllavinë pa një sanksion të OKB-së për dy muaj e gjysmë dhe pastaj e ndanë me forcë Krahinën Autonome të Kosovës. Ndërsa në vitin 2008, Uashingtoni dhe aleatët e saj mbështetën një deklaratë të paligjshme të pavarësisë së Kosovës. Në vitin 2017, pavarësisht qëndrimit të gjysmës së popullsisë, Mali i Zi u tërhoq në NATO.

Kreu i Kremlinit foli dhe për Maqedoninë duke theksuar se procesi i miratimit të ndryshimeve kushtetuese dhe ndryshimi i emrit të shtetit, u bënë duke injoruar vullnetin e votuesve maqedonas. Kjo pasi referendumi mbi ndryshimin e emrit të shtetit dështoi, por vazhdoi presioni i jashtëm. Putin tha se Rusia e njeh dhe e kupton kompleksitetin e Ballkanit dhe historinë e këtij rajoni, duke e konsideruar atë një hapësirë ​​për bashkëpunim konstruktiv.

“Sot, Rusia ka shumë miq këtu, ndër të cilët partneri strategjik Serb është i veçantë. Kjo është arsyeja pse ndihma për të forcuar sigurinë dhe stabilitetin rajonal është përparësia jonë e pakushtëzuar”, shtoi Putin.

I pyetur rreth formimit të ushtrisë së Kosovës, presidenti rus tha se Rusia furnizon me armë dhe pajisje ushtarake Serbinë si dhe ofron ndihmë në riparimin dhe modernizimin e ushtrisë serbe. Ai theksoi se bashkëpunimi ushtarak – teknik mes dy vendeve do të bëhet dhe më i ngushtë me kalimin e kohës.

Por Putin u shpreh i befasuar nga reagimi mjaft pasiv i Bashkimit Evropian në lidhje me vendimin e “parlamentit” të Kosovës për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në një ushtri të vërtetë. Kjo sepse sipas tij është e qartë se serbët që jetojnë në këtë krahinë e kanë përjetuar një veprim të tillë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e tyre. Por kreu i Kremlinit shtoi se kjo lëvizje krijon një rrezik serioz të situatës në rajon e cila mund të përkeqësohet.

Madje Putin e konsideroi si një shkelje vulgare të ligjit ndërkombëtar, veçanërisht në se Brukseli edne ka shpresa që të përmbushur detyrimet si ndërmjetësues në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës. Putin tha se Moska vlerëson se tendanca për zgjerimin e NATO-s është trashëgimia e Luftës së Ftohtë dhe se është një strategji e gabuar dhe destruktive ushtarako-politike.

“Sot, Aleanca po përpiqet të rrisë praninë e saj në Ballkan. Por kjo vetëm rinovon linjat e ndarjes në kontinentin evropian, shkel rëndë parimin e pandashmërisë së sigurisë. E gjithë kjo, në fund të fundit, nuk çon në forcimin e stabilitetit, por në uljen e besimit dhe rritjes së tensionit në Evropë”, përfundoi ai./abcnews.al

PUTIN-UKRAINA-1280x720.jpg
G. P.11:38 | 22/12/2018

Në një deklaratë për shtyp presidenti i Serbisë ALeksandër Vuçiç konfirmoi lajmin se presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë vendin në 17 janar. Vuçiç premtoi se do të fliste hapur dhe për gjithçka me të.

Presidenti serb ALeksandër Vuçiç deklaroi se homologu i tij rus Putin do të vizitojë vendin në 17 janar të vitit të ardhshëm. Kreu i shtetti serb theksoi se do të bisedojë për gjithçka me liderin e Kremlinit, përfshirë këtu dhe letrën e dërguar nga presidenti amerikan Donald Tramp për sa i përket dialogut me Kosovën.

Duke iu përgjigjur gazetarëve nëse Moska kishte reaguar negativisht ndaj kësaj letre, Vuçiç u shpreh se deri tani nuk kishte asnjë informacion dhe se po priste të takohej me Putin. Presidenti serb premtoi se do të fliste shumë hapur me të ashtu si kishte bërë gjithnjë.

Ai tha se gjithsesi letra e Trump ishte racionale duke pasur parasysh se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë njohur Kosovën si shtet. Por sipas tij lajmi i mirë ishte se roli i Beogradit është i qartë, ndërsa Prishtinës i është kërkuar të negociojë me Beogradin./abcnews.al

GAZETARI-PYET-PUTIN.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
G. P.21:20 | 20/12/2018

Nuk kanë munguar momentet gazmore në konferencën vjetore për shtyp të presidentit rus Vladimir Putin. Një gazetar guxoi të pyeste se kur do të martohej dhe me kë. E përgjigja e liderit të Kremlinit ishte thjesht e papritur.

Gazetari: Televizionet shtetërore nuk do të pyesin se kur do të martoheni dhe cila do të jetë bashkëshortja juaj.

Putin: Këto janë dy pyetje të ndryshme. A jeni ju i martuar?

Gazetari: Po, dhe nuk pendohem për këtë.

Putin: Ah, mirë atëherë, ai është i martuar dhe do të donte që dhe unë të veproja si ai. Mirë atëherë. Iu përgjigja pyetjes suaj të dytë. Si një burrë i rregullt do më duhet ta bëj këtë, herët a vonë. Faleminderit!/abcnews.al

PUTIN-DEKLARATA.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
G. P.15:21 | 20/12/2018

Më shumë se 1700 gazetarë u ulën përballë presidentit rus Vladimri Putin në konferencën tradicionale të fundvitit. Ndër të tjera, lideri i Kremlinit u shpreh se nëse raketat do të mbërrijnë deri në Europë, atëherë Perëndimi nuk duhet të habitet nëse Rusia do të reagojë. Putin tha se vendi i tij ndërkohë ka prodhuar armë të reja.

“Bota po nënvlerëson rerzikun e një lufte bërthamore”, është kjo deklarata e presidentit rus Vladimir Putin. Sipas tij fokusimi i ndërkombëtarëve në garën globale për armatim, shton pasigurinë dhe është e vështirë të imagjinohet se si do të zhvillohet situata.

“Kemi zhvilluar armë të reja, por superioriteti rus në mbrojtjen raketore shërben vetëm për të ruajtur barazinë strategjike. Nëse do të mbërrijnë raketa në Europë, atëherë Perëndimi nuk duhet të habitet nëse reagojmë. Duhet të garantojmë sigurinë tonë, por kam besim se njerëzimi do të ketë logjikë të mjaftueshmë për të shmangur më të keqen.”

Më tej Putin shtoi se ideja e përdorimit të armëve bërthamore jo shumë të fuqishme për arsye taktike, tregon uljen e kujdesit ndaj rrezikut të një katastrofe bërthamore. Që do të nënkuptonte vdekjen e njerëzimit dhe ndoshta fundin e planetit. Por nga ana tjetër kreu i Kremlinit mirëpriti tërheqjen e ushtrisë amerikan nga Siria.

“Për sa i përket fitores ndaj shtetit islamik jam totalisht dakord me Tramp. U kemi hskaktuar humbje të mëdha ISIS”.

Putin në mandatin e tij të katërt si president i vendit synon të bëjë Rusinë fuqinë e pestë ekonomike në botë, e cila aktualisht është në vendin e 12 sipas Bankës Botërore. Pjesa më e madhe e konferencës së fundvitit në fakt iu dedikua ekonomisë. Por kjo konferencë shënoi një rekord ende pa nisur, gazetarët e akredituar ishin 1.702, rusë dhe të huaj, më tepër se tre herë më shumë nga 500 gazetarë që merrnin pjesë në konferencën e parë të këtij lloji në vitin 2001. Një takim që u transmetua në mënyrë të drejtpërdrejtë në television, radio dhe mediat sociale; si dhe përkthyer në anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht në kohë reale./abcnews.al

PUTIN-HIP-HOPI.mpg_snapshot_00.22-1280x805.jpg
G. P.12:36 | 16/12/2018

Hip Hopi është kthyer në një problem serioz në Rusi. Shumë koncerte u anuluan dhe këngëtarë të ndryshëm përfunduan në pranga. Për të qetësuar situatën presidenti Putin tha se Hip Hopi duhet kontrolluar, por jo mbyllur si zhanër.

Nëse nuk mund t’i mposhtësh, bashkohu me ta: kështu thoshte Jul Çezari. Dhe kjo është ajo që thotë dhe presidenti rus, Vladimir Putin, strateg që nuk duhet nënvlerësuar. “Nëse është e pamundur të ndalohet diçka, atëherë duhet të bëhesh pjesë e saj”. Subjekti: Hip-Hopi, zhanri muzikor që ka përfunduar në shënjestër të autoriteteve ruse. Në javët e fundit, të paktën 14 koncerte janë anuluar dhe 3 artistë përfunduan në pranga. Rasti më I spikatur: arrestimi, edhe pse i shkurtër, i reperit Husky.

Masat e tilla represive, tha udhëheqësi i Kremlinit, janë kundërproduktive. Prandaj ai sugjeroi ndryshimin e taktikave. “Si ta bëjmë atë, si ta marrim përgjegjësinë dhe ta udhëzojmë atë në drejtimin e duhur, kjo është çështja më e rëndësishme”, shtoi Putin, duke sugjeruar që kjo temë të diskutohet më shumë nga anëtarët e administratës së saj dhe nga Ministri i Kulturës.

Igor Matvienko, producent muzikor dhe anëtar i një këshilli konsultativ: propozoi krijimin e një sistemi për mbajtjen e koncerteve nga prindërit. Putini u përgjigj: “Ju thoni se hip-hopi është bazuar në tre shtylla: seks, drogë dhe protestë. Nga të gjitha këto, droga është më shqetësuese. Është rruga për degradimin e një vendi “. Presidenti rus gjithashtu komentoi përdorimin e gjuhës së ashpër në tekstet muzikore. Një gjuhëtar, tha ai, “më shpjegoi se fjalët e këqija janë pjesë e gjuhës sonë. Problemi është se si përdoren”.

Disa ditë më parë në parlamentin rus u zhvillua një tavolinë e rrumbullakët me yjet e skenës muzikore dhe u njoftua një konkurs për këngë hip-hop për temën: udhëtim në Rusi. Çmimi ishte një turne në qytetet kryesore të federatës. Hip-Hopi, sin ë çdo pjesë të botës, është mes zhanreve më popullor në RUsi. Dmitrij Kuznetsov, në art Husky, është më i ndjekur nga të rinjtë. Videot e tij bardh e zi në Youtube shkojnë përtej 6 milion shikimeve. Këngët e tij karakterizohen nga tekste të ashpëra me rima të ndërlikuara që shpesh tallin autoritetet ose denuncojnë brutalitetin e policisë. Ai u arrestuar në Krasnodar ndërsa përformonte sipër një automjeti mes turmës ndërsa koncerti i tij ishte anulluar. Ai u dënua me 12 ditë burgë, por u lirua pas 4 ditësh./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono