vizitë

17221253185_aa1ca3f5ce_k-1280x881.jpg
ad min14:30 | 08/05/2019

Përfaqësuesja e lartë për politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian Federica Mogherini do të jetë sot dhe nesër në Tiranë për të marrë pjesë në aktivitetet në kuadër të Ditës së Evropës dhe në punimet e samitit të Brdo-Brijun, ku mblidhen të gjithë presidentët e Ballkanit, për të diskutuar për projektet e përbashkëta dhe ndihma që duan nga Bashkimi Evropian.

Mogherini mbërrin sot në orën 16.30, ku do të pritet nga  Kryeministri Edi Rama. Pas takimit do të mbajnë një konferencë për shtyp.

Në axhendën e shefes për politikën e jashtme nuk është parashikuar asnjë takim me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Më herët mediat në Kosovë dhe në Serbi kanë raportuar se diplomatja e Bashkimit Evropian do të takojë veç e veç Presidentin e Kosovës Hashim Thaçin dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

viktor-orban.jpg
ad min10:50 | 08/05/2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të presë javën e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban. Takimi do të zhvillohet më 13 Maj. Në njoftimin zyrtar të shtëpisë së bardhë thuhet ndër të tjera se presidenti amerikan dhe kryeministri hungarez do të diskutojnë mënyrat për të thelluar bashkëpunimin në një seri çështjesh, përfshirë tregtinë, energjinë dhe sigurinë kibernetike. Orban shpesh është përplasur me Bashkimin Evropian për fushatat e tij kundër emigrantëve dhe për reformat në gjyqësor./ABC News Albania 24/7

trump-britani.jpg
nev ila18:56 | 23/04/2019

Presidenti Donald Trump do të vizitojë Britaninë në qershor, me ftesë të mbretëreshës. Krahas aspektit ceremonial, vizita do të shërbejë si një shans për përforcimin e marrëdhënieve mes Uashingtonit dhe Londrës.

Presidenti Donald Trump do të zhvillojë nga data 3 deri më 5 qershor një vizitë në Mbretërinë e Bashkuar. Presidenti dhe zonja e parë Melania Trump do të jenë të ftuarit e mbretëreshës dhe do të marrin pjesë në një ceremoni në Portsmuth për të shënuar 75-vjetorin e ditës së zbarkimit të aleatëve.

Gjithashtu, Trump do të zhvillojë bisedime zyrtare me kryeministren Theresa Mej në selinë e qeverisë britanike në DAUNING STRIT. Më parë Trump është takuar me mbretëreshën në Kështjellën Uindsor, kur vizitoi Britaninë e Madhe në korrik të vitit 2018.

Shtëpia e Bardhë ka bërë me dije ndërkohë se vizita do të riafirmojë marrëdhëniet solide dhe të veçanta mes Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Edhe kryeministrja Mej ka deklaruar se vizita e qershorit është një shans për të përforcuar më tej marrëdhëniet dypalëshe në fusha si tregtia, investimet, siguria dhe mbrojtja, si dhe për të diskutuar ndërtimin e së ardhmes në bazë të këtyre lidhjeve.

Në përfundim të vizitës në Britani, Trump dhe bashkëshortja do të udhëtojnë për në Francë, ku do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtimore të ngjashme më 6 qershor./abcnews.al

TSIPRAS-DEKLARATA-1280x609.jpg
ad min14:45 | 29/03/2019

Për herë të parë që nga arritja e marrëveshjes për emrin, një kryeministër grek viziton Maqedoninë e Veriut. Kryeministri i Greqisë Tsipras do të jetë të martën e ardhshme në Shkup ku do të takohet me homologun e tij Zaev.

Kryeministri grek Aleksis Tsipras më dy Prill do të qëndrojë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, një vizitë kjo e pare zyrtare e një kryeministri nga Athina, pas kapërcimit të kontestit prej një çerekshekulli lidhur me emrin e Maqedonisë.

Parashikohet që ai dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev, si dhe delegacionet e të dyja vendeve të kenë takime dypalëshe që do të pasohen me një mbledhje të përbashkët ndërqeveritare.

Kryeministri Tsipras do të takohet edhe me kryeparlamentarin Talat Xhaferi dhe më pas pas konferencës së përbashkët të shtypit, kryeministrat e dy vendeve fqinje do të hapin një forum biznesi.

Shkupi dhe Athina firmosën më 17 Qershor të vitit të kaluar Marrëveshjen e Prespës lidhur me emrin, duke bërë që Athina zyrtare të zhbllokojë procesin e integrimit euroatlantik të vendit fqinj, kurse kryeministrat Zoran Zaev e Aleksis Tsipras, janë edhe zyrtarisht kandidatë për çmimin “Nobel”./abcnews.al

zaev-1-1280x675.jpg
ad min13:57 | 12/03/2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut do jetë nesër në Tiranë për një vizitë zyrtare 1 ditore. Sipas Klan Maqedonia, ai do shoqërohet nga zëvendëskryeministri për cështje europiane, Bujar Osmani dhe ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov.

Delegacioni maqedonas do pritet në një ceremoni zyrtare në pallatin e brigadave nga kryeministri Edi Rama. Dy kryeministrat Rama e Zaev do kenë një konferencë të përbashkët për shtyp në orën 11:15.

Delegacioni maqedonas do ketë takime me presidentin e republikës Meta e kreun e Kuvendit Ruçi./abcnews.al

fusha.jpg
ad min13:35 | 10/03/2019

Gjatë vizitës në Fier, kryeministri Edi Rama inspektoi dhe investimet që po kryhen atje. Shefi i qeverisë vizitoi impiantin e përpunimit të mbetjeve, pavionin e hemodinamikës në spitalin e qytetit dhe një serë të produkteve bujqësore.

Mbetjet që mblidhen dhe digjen pa asnjë kriter duket se nuk do të jenë më problem për Fierin. Faza e parë e projektit për impiantin e trajtimit të tyre, i dyti i këtij lloji në vend pas atij të Elbasanit ka përfunduar. Kryeministri Rama e inspektoi bashkë me kryeparlamentarin Ruçi, deputet i zonës.

“Para 3 vjetësh kemi shpallur emergjencën mjedisore te fusha ekzistuese e mbetjeve, një fushë ku akumulohen prej 50 vitesh mbetje pafund dhe mezi po presim që të fillojë funksionimi. Pikë së pari mbetjet të mos i çojmë më atje, por të fillojmë t’i depozitojmë këtu dhe pastaj, si fazë e dytë e projektit, edhe rehabilitimi i fushës ekzistuese dhe zbatimi i projektit për ta kthyer atë në minipark”, tha kryetari i Bashkisë së Fierit, Armando Subashi.

Këtë investim kryeministri e cilësoi si përgjigje ndaj spekulimeve publike mbi projektin, që vunë në alarm banorët në nisje të tij.

“Ky është kalimi nga mesjeta në kohët moderne në aspektin e trajtimit të mbetjeve, ndërkohë që plehrat rrugëve, fushave janë rreziku real i përditshëm që dërrmojnë shëndetin e shkatërrojnë të gjithë pjellorinë e tokës. Një projekt i tillë kthehet në një tabelë qitjeje e fut e bjer kush të mundet: “korrupsion”, “grabitje”, “hajdutëri”, “PPP”, por lum kush duron dhe koha i vë gjërat në vend”, tha ai.

Shembullin e Elbasanit dhe Fierit qeveria do ta ndjekë dhe në Durrës.

“Ne duam të bëjmë të njëjtën gjë edhe për Durrësin. Edhe aty kemi situatë emergjence mjedisore. Kemi filluar me projektin dhe një tjetër zonë e rëndësishme shpëton njëherë e mirë nga e gjithë çmenduria e plehrave në hapësirë dhe i gjithë ai potencial ndotës shpërbëhet dhe kthehet në një mjedis të mbrojtur me parametra normalë për jetën e njerëzve e turizmin”, u shpreh kryeministri.

Gjate vizitës në Fier, kryeministri u ndal dhe në spitalin e qytetit. Për herë të parë këtu është vënë në funksion pavioni i ri i hemodinamikës, me qëllim përmirësimin e shërbimit të kardiologjisë.

“Hapja e këtij kabineti është bërë në shkurt dhe janë 27 raste që kanë bërë koronarografinë dhe do të zgjerohet si shërbim se planifikohet që gjatë një viti të mbulohen rreth 1 mijë raste të pacientëve me sëmundje kardiake. Është një laborator që është i pajisur me angiografi të  re në vlerën 700 mijë euro, plus 8 pajisje biomjekësore. Por më i rëndësishëm në këtë strukturë është ekipi mjekësor që në fakt falë përfundimit të specializantëve dhe falë mjekëve të rinj që kemi në shërbim, por mbi të gjitha të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza, do të kemi mundësinë që gjithë zona e Jugut të trajtohet, jo duke vajtur në Tiranë, por  pikërisht në këtë laborator për rrugët kardiovaskulare.  Reduktimi i listës së pritjes do të jetë evident tashmë, pasi bashkë me laboratorin e Shkodrës mbulojmë shërbimin dhe shtrijmë në të gjithë vendin”, u shpreh ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Aktualisht në qendrat e hemodinamikës të Shkodrës dhe të Fierit trajtohen vetëm rastet e programuara, ndërkohë që synimi është që të priten edhe urgjencat. Vizitën e tij në këtë qark shefi i qeverisë e mbylli në një serë të produkteve bujqësore. Qeveria ka mbështetur këtë fermer përmes skemës kombëtare duke financuar 50% të investimit.

“Kjo ishte një ndihmë e madhe nga qeveria. Unë e kam për herë të parë këtë biznes. Investimi total i serës ishte 220 milionë lekë. 50% e investimit është financuar nga qeveria. Kjo ishte nxitja kryesore që e bëra dhe shikoj që ky lloj biznesi është me mjaft interes”.

Kryeministri u shpreh se qeveria do të vijojë të mbështesë me financime fermerët e interesuar për të investuar sidomos në sera, në mënyrë që shifrat e eksportit të kapin një tjetër nivel. /abcnews.al

etilda-gjonaj.jpg
ad min15:12 | 02/03/2019

Reforma në sistemin e drejtësisë po krijon të gjitha premisat që Shqipëria së shpejti të bëhet anëtare me të drejta të plota e Bashkimit Europian, kështu u shpreh Ministri i Drejtësisë së Austrisë Josef Moser gjatë takimit me homologen e tij Shqitpare, Etilda Gjonaj.

Moser vlerësoi ecurinë që ka bërë Shqipëria, duke theksuar nga Vjena se dhe shtetet anëtare të BE-së, të promovojnë rezultatet e reformave të ndërmarra nga Shqipëria. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, tregoi ecurinë e reformave dhe luftën kundër korrupsionit që ka ndërmarrë qeveria shqiptare.

Më herët, Ministrja e Drejtësisë nënshkroi edhe një marrëveshje me homologun austriak Josef Moser, e cila do të rrisë cilësinë e ligjbërjes së Ministrisë së Drejtësisë./abcnews.al

52800543_2022993517736358_3572237060154589184_o-1280x853.jpg
ent ela23:06 | 25/02/2019

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, në një konferencë të përbashkët shtypi me homologen e saj të Maqedonisë së Veriut, përshëndeti bashkëpunimin e shkëlqyer mes dy vendeve. “Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO i sherbern sigurise dhe stabilitetit ne rajon”,- theksoi ministrja Xhaçka.

Rajoni i Ballkanit Perendimor është duke ndryshuar pamjen e vet, theksoi Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë Radmilla Sheqerinska, gjatë takimit të sotëm me homologen shqiptare Olta Xhacka. Maqedonia bëri hapa të rëndësishëm serioz në rregullimin e marrëdhënieve me fqinjët, duke nënshkruar Marrëveshjen e Prespës dhe një varg vendime serioze që mundësuan vendi të jetë shumë më afër integrimeve, tha Radmilla Sheqerinska duke shtuar se Shqipërinë  e sheh si fqinj të mirë e cila midis të parëve ratifikoi protokollin aderues për anëtarësim në NATO

Radmilla Sheqerinska, Ministre e Mbrojtjes e Maqedonisë: “Kështu sillen vetëm vetëm miqët e vërtetë dhe aleatët e  mirë dhe të jeni të sigurtë se këtë e çmojmë dhe nuk do ta harrojmë kurrë. Fakti se vendet e para fqinje nga rajoni Greqia, Shqipëria , Bullgaria dhe Sllovenia të parët e ratifikuan protokollin për aderimin tonë në Nato, dëshmuan se vlerat e NATO-s janë edhe vlera tona”.

Ministrja e mbrojtjes e Shqipërisë Ollta Xhacka gjatë vizitës zyrtare në Maqedoni theksoi se sheh me optimizëm në avancimin e të gjitha vendeve të rajonit, ndërsa Maqedonia  me zgjidhjen e kontestit shuëmvjecar me Greqinë, me ligjin  e gjuhëve, por edhe me një liderizëm të mirë dëshmoi se meriton anëtarësimin në NATO.

Republika e Shqipërisë sivjet do të shënojë 10 vjetorin jubilar të anëtarësimit të saj në NATO ndërsa vetë aleanca 70 vjetorin e ekzistimit. Pikërisht në këtë përiudhë Maqedonia me të gjitha sfidat duhet të jetë anëtare e 30 e NATO-s. Sfidat në planin e brendshëm poashtu edhe në atë të jashtëm edhe më tej janë prioritet me qëllim të përparimit të shteteve në planin ekonomik, kulturor dhe të sigurisë, – theksuan ministrat e mbrojtjes të të dyja vendeve./abcnews.al

ruci-dhe-balla.jpg
ent ela22:25 | 05/02/2019

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla kanë zhvilluar një vizitë zyrtare në Gjermani. Gjatë vizitës, Ruçi dhe Balla kanë zhvilluar takime me anëtarë të Bundestagut si dhe përfaqësues të qeverisë gjermane.

Ndër takimet më të rëndësishme ishte ai Ruçit me kreun e Bundestagut gjerman, Ëolfgang Schäuble, i cili garantoi se Gjermania do të vijojë të mbështesë Shqipërinë në rrugëtimin e saj drejt integrimit europian.

Kryeparlamentari Ruçi e vlerësoi Schaublen si një mik të madh të Shqipërisë dhe i shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e Bundestagut dhe të Kancelares, në kuadër të vendimit të Këshillit Europian për rekomandimin për çeljen e negociatave në qershor 2019.

Diplomatët gjermane vijojnë të inkurajojnë vazhdimin e proceseve integruese, ruajtjen e qëndrueshmërisë së tyre si dhe thellimin e reformave në vend.

Gjatë vizitës zyrtare në Gjermani, delegacioni shqiptar i kryesuar nga Gramoz Ruçi do të pritet në takime edhe në kabinetin e Angela Merkel nga Ministri për Europën, Michael Roth./abcnews.al

tr-7.jpg
ad min17:45 | 05/02/2019

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, takohet pasditen e së martës me Presidentin turk Erdogan në Ankara, në kuadër të vizitës dy ditore në Turqi, por diplomatët grekë nuk kanë pritshmëri  të larta pas këtij takimi

Sipas burimeve, skenari më I mirë do të ishte deklarata e përbashkët për rinisjen e bisedimeve për ndërtimin e besimit mes dy vendeve. Përveç marrëdhënieve dypalëshe, Tsipras dhe Erdoan pritet të bisedojnë dhe për Qipron.

Ka ende shqetësime për sa i përket aktiviteteve turke në Mesdheun lindor, në rritje javët e fundit. Një tjetër çështje diskutimi pritet të jerë dhe ajo e tetë oficerëve turq që u strehuan në Greqi pas dështimit të grushtit të shtetit në vitin 2016./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono