viza amerikane

DASH-PER-VIZEN-E-BERISHES-1280x720.jpg
ent ela15:33 | 01/02/2019

Ish-Kryeministri Sali Berisha nuk rezulton në listën e personave që i është refuzuar viza nga Shtetet e Bashkuara të Amerikes, për shkak të përfshirjes në korrupsion. Mediat shqiptare kanë kontaktuar Departamentin Amerikan të Shtetit pas debateve të ashpra në seancën e djeshme në Parlament mes Kryeministrit Rama dhe Sali Berishës. Dyshimi lindi pas asaj që dukej si një pyetje retorike e kreut të qeverisë Rama, kur pyeti Berishën nëse mund të kalonte dot oqeanin nëse dëshironte. Pas interesimit të mediave shqiptare, Departamenti Amerikan i Shtetit paraqiti rastet e publikuara të refuzimit të vizës që lidhen me çështje të korrupsionit, ku pas verifikimeve rezulton se emri i Sali Berishës nuk është në listë. Përpos këtyre pak rasteve të publikuara, Shtetet e Bashkuara përgjithësisht nuk komentojnë rastet individuale të vizave – përfundon Departamenti Amerikan i Shtetit. /abcnews.al

 

viza-amerikane.jpg
ent ela12:39 | 07/05/2018

Një 48 vjeçare nga Lezha ka rënë në prangat e Policisë për mashtrim. Pranvera Stojani prezantohej si punonjëse e Interpolit dhe u premtote vizë amerikane. Nëpërmjet mashtrimit, ajo u ka marrë 2 shtetasve të cilët kanë bërë kallëzim ndaj saj , 8000 dhe 3000 euro, me premtimin për t’u dhënë vizë amerikane, pasi u ishte prezantuar si punonjëse e Interpolit.

Njoftimi i Policisë

U prezantohet si punonjëse e Interpolit dhe u premton vizë amerikane kundrejt vlerave monetare 8000 dhe 3000 euro, ndalohet një shtetase nga Policia për “Mashtrim”

Nga specialistët e Seksionit kundër krimit ekonomik financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, pas një pune të mirëfilltë hetimore, u ndalua me inisiativë shtetasia :

– Pranvera Stojani, 48 vjeçe, banuese në Lezhë.

Ndalimi u bë pasi, nga veprimet hetimore të kryera, ka rezultuar se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit, u ka marrë 2 shtetasve të cilët kanë bërë kallëzim ndaj saj , 8000 dhe 3000 euro, me premtimin për t’u dhënë vizë amerikane, pasi u ishte prezantuar si punonjëse e Interpolit.

Vazhdojnë hetimet për dokumentimin e rasteve të tjera të mashtrimit nga kjo shtetase.

Materialet proçeduriale iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprën penale “Mashtrimi” parashikuar nga neni 143/2 i Kodit Penal. /abcnews.al

2018-01-11-22_43_28-Haradinaj-flet-për-vizën-amerikane-dhe-pasaportën-shqiptare-–-TV-KLAN.jpg
G. P.22:44 | 11/01/2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka ardhur në Shqipëri ku ka takuar Presidentin Meta e Kryeministrin Rama, ndërsa takimet nuk janë publikuar nga pala shqiptare. Vetë Haradinaj ka folur për TV Klan mbi vizën e munguar amerikane dhe për qëndrimin mbi Gjykatën Speciale.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Tiranën ku ka takuar Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama. Vetë Haradinaj ka postuar në profilin e tij në FB fotot nga këto takime, të bëra sipas tij në një vizitë pune,edhe pse nuk ka një informacion i tillë nuk është publikuar as nga Presidenca e Republikës e as nga kryeministria.

Shefi i qeverisë së Kosovës ka treguar për TV Klan për lajmin e mediave kosovare se ambasada amerikane ne Prishtinë i ka refuzuar vizën, për shkak të qëndrimit të tij kundër ngritjes së gjykatës special në Kosovë. Haradinaj evidenton faktin se ka një pasaportë shqiptare pasi shtetësia iu dha në 24 prill të vitit të kaluar kur ai ishte i arrestuar në Kolmar nga autoritetet franceze në bazë të një urdhërarresti të lëshuar nga Serbia

“Mediave ju mungon viza, per mua jo. Une do ta kem së shpejti vizen amerikane, njëkohësisht kam edhe pasaportën shqiptare dhe këtë e quaj për nder”.

Haradinaj, partia e të cilit Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka votuar kundër ngritjes së Gjykatës Speciale, thotë se nuk ka ndryshuar qëndrim.

“Pozicioni im dhe i subjektit që udhëheq, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës kemi votuar kundër, kemi qenë kundër atëherë, jemi kundër sot dhe jemi kundër çdo herë, është një veprim i padrejtë ndaj Kosvës. Sido që të jetë Kosva ka marrë obligime për këtë gjykatë nga parlamenti dhe nëse parlamenti voton ndryshe e respektojmë, nësë mbetet ajo që ka votuar e respektojmë”.

44 deputetë të parlamentit të Kosovës kanë ndërmarrë një nismë për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale, me argumentin se ajo nuk do të targetojë Ushtrine Çlirimtare te Kosovës. Vetë departamenti amerikan i shtetit./abcnews/al

vlcsnap-error583-1280x720.jpg
us er09:45 | 09/01/2018

Pas disa njoftimeve ne media te ndryshme kosovare se kryeministrit Ramush Haradinaj i ishte refuzuar viza amerikane nga ambasada e SHBA në Prishtine, zyra e kryeministrit të Kosovës i hodhi poshtë  këto pretendime.

Zyrtarët e qeverisë thanë se kryeministri ishte ftuar të marre pjesë më 11 janar në një ceremoni të organizuar në shtetin amerikan të Ioëa-s.

Në një përgjigje për “Zërin e Amerikës”, zyra e kryeministrit të Kosovës tha se nuk ka asnjë refuzim.”Ka pasur një vonesë në procedurat e përgatitjes kur bëhet fjalë për Ioëa-n. Por, tani gjithçka është ende në procedurë të pritjes”, thuhet në përgjigjen e zyrës se kryeministrit Haradinaj, pa dhënë shpjegime të tjera.

Ndërsa  vet kryeministri Haradinaj, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook thotë se pret për vizë deri kur tia japin, nderkohe qe i beson Kosoves dhe Amerikes.

Analistet  në Kosovë thonë se vonesa për marrjen e vizës mund të jetë reagim ndaj nismës së fundit të dhjetorit për shfuqizimin e Gjykatës së Posaçme. Ky  veprim kishte ngjallur reagime të ashpra të ambasadorit amerikan në Prishtinë, por edhe Departamentit Amerikan të Shtetit si dhe të vendeve kryesore të Bashkimit Evropian./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono