viktima

ITALI-MOTI-I-KEQ.mpg_snapshot_00.07-1280x719.jpg
ent ela14:36 | 23/02/2019

Moti i keq shkakton tre viktima në Itali. Dy prej tyre ndërruan jetë si pasojë e një muri të rrëzuar nga era e fortë. Viktima e tretë është një 45 vjeçar rumun i cili u godit nga një pemë e rënë teksa po lëvizte me automjetin e tij pranë Romës.

Tre persona kanë humbur jetën në Lacio si pasojë e dy aksidenteve të shkaktuara nga moti i keq. Dy prej tyre janë zënë përfund nga një mur i rrëzuar pranë Frozinones, ndërsa i treti u godit nga një pemë teksa udhëtonte me automjetin e tij pranë Romës. Ky i fundit u ndihmua menjëherë nga urgjenca por plagët e marra ishin shumë të rënda dhe nuk mundi ti mbijetonte transportit për në spital. Viktima ishte një 45 vjeçar rumun. Pisha e rënë goditi pjesën e parme të automjetit duke thyer plotësish xhamin. Në zonë kanë rënë shumë pemë duke shkaktuar problem dhe në trafikun rrugor

Në incidentin në Frozinone, muri u rrëzua si pasojë e erës së fortë duke zënë përfund katër të moshuar. Dy prej tyre shpëtuan. /abcnews.al

gripi-1280x635.jpg
ent ela19:15 | 05/02/2019

Shkon në tre numri i viktimva nga gripi. Instituti i Shëndetit Publik konfirmoi se 37 vjeçari nga Gramshi, i cili  humbi jetën një ditë më parë në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” në Tiranë, ishte prekur nga virusi i gripit AH1N1.  Ndërkohë në reanimacionin e spitalit të mushkërive, dy pacientë të tjerë ndodhen në gjendje kritike. Vetëm javën e fundit rreth 19 mijë persona sipas Institutit te Shëndetit Publik janë diagnostikuar me probleme në rrugët e frymëmarrjes. 200 prej tyre konfirmohen si të perkur nga gripi AH1N1.  Specialistët i bëjnë thirrje qytetarëve sidomos atyre me sëmundje kronike, të vaksionohen  dhe të evitojnë mjediset e mbyllura dhe të mbipopulluara./abcnews.al

paris-zjarrfikesit.jpg
G. P.11:09 | 05/02/2019

8 viktima dhe 31 të plagosur është bilanci i një zjarri të shpërthyer në një pallat në Paris mesnatën e të hënës. Policia ka arrestuar një grua, që banon në pallat, pasi dyshohet se ka qenë ajo që ka vënë zjarrin.

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën në një zjarr të shpërthyer në një pallat tetë katësh në Paris mesnatën e të hënës. Një grua, e cila jetonte në pallat është arrestuar pasi policia dyshon se ka qenë ajo që ka vënë zjarrin qëllimisht. 31 persona mbetën të plagosur nga të cilët një është në gjendje të rëndë. Mes të plagosurve janë dhe dy zjarrfikës.

Zjarri shpërtheu rreth orës 1 të natës në një pallat të ndërtuar në vitet ’70 në rrugën Erlanger. Zjarrfikësit, të cituar nga e përditshmja Le Monde, folën për një skenë dhune të pabesueshme dhe duke folur për gazetarët rreth orës pesë të mëngjesit, ata theksuan se bilanci i viktimave mund të jetë më i rëndë pasi numri i banorëve që jetojnë aty është i madh. Shumë nga banorët për të shpëtuar nga flakët u ngjitën në tarracën e pallatit./abcnews.al

us.jpg
G. P.11:35 | 01/02/2019

Janë të paktën 21 viktimat si pasojë e valës së të ftohtit që ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pjesa më e madhe e viktimave ka humbur jetën si pasojë e aksidenteve rrugore. Temperaturat e ulëta kanë përfshirë dhe Kanadanë duke shakktuar fenomene natyrore befasuese.

Vala e të ftohtit si pasojë e një ere që vjen nga Artiku, duke shkaktuar temperature në 50 gradë nën zero në Shtetet e Bashkuara  të Amerikës, ka shkaktuar të paktën 21 viktima. New York Times raporton për situatën duke shtuar se pjesa më e madhe e viktimave kanë ndërruar jetë si pasojë e aksidenteve, por dhe të moshuar që nuk kanë mundur të përballojnë temperaturat rekord.

Janë shumë shtetet amerikane ku janë regjistruar temperatura nën zero. Në Minesota në kontenë Koton temperatura mbërrin deri në minus -48 gradë. Një situatë e njëjtë është dhe në Ilinois. Në Mount Carol, një vend në perëndim të Çikagos, ku zjarrfikësit i kanë vënë zjarrin shinave të trenit për të lejuar kalimin e trenave, temperature arrin në minus 38 gradë.

Në rajonin e liqeneve të mëdha, kushtet metereologjike janë shumë të pazakonshme, ku temperatura ka zbritur deri në minus 40 gradë, duke shkaktuar fenomene natyrale befasuese: blloqe akujsh kanë pushtuar kanalet duke u pozicionuar në brigjet e liqenit Miçigan. Vala e të ftohtit ka përfshirë dhe Kanadanë, e cila gjithashtu shënon një temperaturë prej minus 40 gradësh në disa zona të vendit dhe në ujëvarat e Niagarës në Ontario./abcnews.al

9126054-6643919-image-a-35_1548765204724.jpg
ent ela17:43 | 29/01/2019

Vijon situatë kaotike në Venezuelë, ku të mërkurën pritet të mbahet një nga protestat e mëdha, të paralajmëruara nga presidenti i vetëshpallur Guaido. Ndërkohë Moska ka dënuar vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vendosjen e sanksioneve ndaj vendit amerikanolatin.

Përplasjet e dhunshme mes agjentëve të policisë dhe protestuesve kanë shkaktuar të paktën 40 viktima brenda një jave në Venezuelë. 26 prej tyre kanë mbetur të vrarë si pasojë e dhunës së policsë ndërsa pjesa tjetër u vranë si pasojë e plackitjeve në banesat e tyre. Shifrat u konfirmuan nfga Rupert Kolvil, zëdhënësi I komisionit të lartë të OKB-së për të drejtat e njeriut.

Më shumë se 850 persona janë arrestuar ditët e fundit, 696 prej tyre vetëm në 23 janar. Këtë ditë ndërsa mijëra portestues manifestonin kundër presidentit Nikolas Maduro, Huan Guaido vetëshpallje president i vendit, më synimin për të krijuar një qeveri tranzicioni dhe organizimin e zgjedhjeve të lira.

Nga ana tjetër Kremlini denoncoi si të paligjshme sanksionet e reja të vendosura nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndaj kompanisë shtetërore të naftës së Venezuelës, duke e akuzuar Uashingtonin se po ndërhyn për të mbrojtur interesat e tij në vend.

Zëdhënësi I Kremlinit Dimitri Peskov akuzoi Shtetet e bashkuara të amerikës se po bënte konkurrencë të pandershme dhe po ndërhynte hapur në një vend me një qeveri legjitime. Por Peskov theksoi se Moska do të mbrojë interesat ruse në kuadër të së drejtës ndërkombëtare duke përdorur cdo mjet. Kjo pasi Rusia ka investuar miliarda dollarë në naftë dhe armë në Venezuelë.

Ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov paralajmëroi se Moska do të bisedonte  me anëtarët e tjerë përgjegjës të komunitetit ndërkombëtar për të bërë çdo gjë në fuqinë e saj, për të mbështeture qeverinë legjitime të Presidentit Maduro “. Shtetet e Bashkuara. Ndërsa për sanksionet amerikane ai tha se ato minonin seriozisht gjurmët e fundit të besimit në sistemin monetar dhe financiar ndërkombëtar, bazuar në përparësinë e dollarit./abcnews.al

mising-people.jpg
G. P.20:43 | 27/01/2019

Është rënduar ndjeshëm bilanci i viktimave të shembjes së digës në jug-lindje të Brazilit. Ndërsa numërohen edhe disa qindra të humbur, operacionet e kërkimit janë penguar nga terreni i vështirë dhe prania e baltës.

Janë 34 viktimat dhe mbi 300 të humburit nga shembja e digës ditën e premte në jug-lindje të Brazilit, ku ekipet e shpëtimit vijojnë operacionet për të gjetur të mbijetuarit. Ende nuk dihet se çfarë e shkaktoi shembjen e strukturës në afërsi të qytetit Brumadinjo, e menaxhuar nga kompania më e madhe e minierave të Brazilit, “Vale”.

Grupit në fjalë i janë ngrirë 1.6 miliardë dollarë në llogaritë bankare, të cilat do t’u shkojnë në ndihmë familjeve të viktimave, punëtorëve të lënduar, si dhe për riparimin e dëmeve në infrastrukturë. Shembja e digës shkaktoi një dallgë masive balte, që varrosi një pjesë të zonës përreth, përfshirë këtu një mensë ku punëtorët po konsumonin drekën dhe një autobus që po transportonte kolegët e tyre.

Ditën e shtunë, shërbimet e emergjencës përdorën helikopterë për të transportuar të mbijetuarit dhe fadroma për të larguar baltën. Mësohet se mbi 360 vetë janë shpëtuar, 23 prej të cilëve janë dërguar në spital për të marrë ndihmë mjekësore. Ndërkohë, kompania që menaxhon digën ka deklaruar se ka humbur kontaktet me 252 punonjës dhe kontraktorë të saj. Të humbur raportohen gjithashtu disa banorë dhe mysafirë të një kompleksi që ndodhej pranë digës. Operacionet e kërkimit janë penguar nga terreni i vështirë dhe shtresa e baltës, e cila ka nisur të ngurtësohet./abcnews.al

mexico-1280x881.jpg
G. P.10:05 | 20/01/2019

Të paktën 76 persona kanë humbur jetën e dhjetëra të tjerë janë plagosur rëndë në Meksikë, si pasojë e një zjarri të madh të shpërthyer në një impiant nafte. Lajmi është konfirmuar nga kryebashkiaku i Hidalgo, Omar Faiad. Rezervuari që mbante një sasi të madhe benzine shpërtheu pasi është shpuar në mënyrë të paligjshme, kur disa persona u përpoqën të vidhnin benzinë me kova.

Zjarri  i madh ndodhi në një qytet të vogël, 100 kilometra në veri të Meksikos. Dëshmitarë  okularë u shprehën se karburanti nisi të rridhte në orën 17 të ditës së premte, ndërsa shpërthimi ndodhi dy orë më vonë. Rreth 1000 persona ndodheshin në vendngjarje në përpjekje për të marrë benzinë me mjete rrethanore./abcnews.al

spaho1-1280x720.jpg
ent ela19:35 | 19/01/2019

“Protesta deri në rrëzimin e Ramës”, kështu është shprehur kreu i PD-së Lulzim Basha. Lidhur me këtë deklaratë nënkryetari i PD-së Edmond Spaho është shprehur se PD nuk ka synim të vijë në pushtet me dhunë.

“Ne nuk flasim për protesta të dhunshme dhe ne nuk vijmë në pushtet me viktima por me presion qytetar. Kur dhjetëra mijëra qytetar të vijnë përpara Kryeministrisë Rama do detyrohet të japë dorëheqjen. Qytetarët e shikojnë të ardhme e tyre në vend të pashpresë dhe detyrohet të marrin rrugën e emigrimit. Sot në Këshillin Kombëtar folëm për dy çështje; Për plotësimin e vendeve të Këshillit Kombëtar si dhe folën për datën dhe mënyrën e organizmit të protestave përpara Kryeministrisë. Kryesia e PD-së do diskutojnë nëse do të bojkotohet Parlamenti ose jo”.

Gjithashtu gjatë fjalës së tij Spaho theksoi se PD është përballë dy sfidave:

“Ne kemi për qëllim fitimin e besimit të qytetarëve. Por që të arrijmë këtu ne duhet të luftojmë dekriminalizimin e zgjdhjeve. Përveç fitimit të besimit ë qytetarëve pra sfida jonë është dekriminalizimi i zgjedhjeve. Në radhë të parë ne duhet të bindim njerëzit që na ndjekin se zgjedhje fasadë nuk mund të ketë. Ne kemi bërë të qartë se Rama do rrëzohet me protesta dhe duhet të japë dorëheqjen. Perballë presionit popullor ai duhet të japë dorëheqjen. Protesta e studentëve, e artistëve, e banorëve të Unazës, e Kukësit, të gjitha këto duhet të bëhen bashkë për të rrëzuar Ramën”./abcnews.al

NINTCHDBPICT000462767063.jpg
ent ela17:20 | 19/01/2019

Në përpjekje për të vjedhur benzinë duke shpuar ilegalisht një depozitë, më shumë se 20 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e zjarrit që shpërtheu disa minuta më pas si pasojë e ndërhyrjes. ngjarja ndodhi në Meksikë.

Të paktën 66 persona kanë humbur jetën e dhjetera të tjerë janë plagosur rëndë në Meksikë si pasojë e një zjarri të madh të shpërthyer në një impiant nafte. Lajmi  është konfirmuar nga kryebashkiaku i Hidalgo, Omar Faiad. Rezervuari që mbante një sasi të madhe benzine shpërtheu pasi është shpuar në mënyrë të paligjshme, kur disa persona u përpoqën të vidhnin benzinë me kova.

Zjarri  i madh ndodhi në një qytet të vogël, 100 kilometra në veri të Meksikos. Dëshmitarë  okularë u shprehën se karburanti nisi të rridhte në orën 17 të ditës së premte, ndërsa shpërthimi ndodhi dy orë më vonë. Rreth  1000 persona ndodheshin në vendngjarje në përpjekje për të marrë benzinë me mjete rrethanore.

Ministria meksikane e mbrojtjes konfimroi se një repart ushtarak është vendosur në gadishmëri në zonë për arsye sigurie./abcnews.al

fire-640x400.png
ent ela12:48 | 19/01/2019

Në përpjekje për të vjedhur benzinë duke shpuar ilegalisht një depozitë, më shumë se 20 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e zjarrit që shpërtheu disa minuta më pas si pasojë e ndërhyrjes. ngjarja ndodhi në Meksikë.

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën e më shumë se 70 të tjerë janë plagosur rëndë në Meksikë si pasojë e një zjarri të madh të shpërthyer në një impiant nafte. lajmi është konfirmuar nga kryebashkiaku i Hidalgo, Omar Faiad. Rezervuari që mbante një sasi të madhe benzine shpërtheu pasi është shpuar në mënyrë të paligjshme, ku disa persona u përpoqën të vidhnin benzinë me kova

zjarri i madh ndodhi në një qytet të vogël, 100 kilometra në veri të Meksikos. dëshmitarë okularë u shprehën se karburanti nisi të rridhte në orën 17 të ditës së premte ndërsa shpërthimi ndodhi dy orë më bonë. rreth një mijë persona ndodheshin në vendngjarje në përpjekje për të marrë benzinë me mjete rrethanore.

Ministria meksikane e Mbrojtjes konfimroi se një repart ushtarak është vendosur në gatishmëri në zonë për arsye sigurie. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono