vijon

djali-me-i-gjate.jpg
nev ila11:47 | 15/10/2019

2 metra e 33 centimetra i gjatë dhe në moshën 23 vjeçare një pakistanez vazhdon ende të rritet. Vështirësia më e madhe e tij është në gjetjen e veshjeve ndërsa vajzat bëjnë garë për t’u martuar me të.

Në qytetin pakistanez të Mansehra jeton një 23 vjeçar i cili aktualisht është 2 metra e 33 centimetra i gjatë dhe vazhdon të rritet, ai quhet Muhammad Amin Tanoli.

Në moshën 16 vjeçare ai ishte vetëm një metër e 52 centimetra i gjatë, por brenda katër vitesh ai u zgjat 41 centimetra të tjerë duke vazhduar të rritet me 10 centimetra në vit.

Vetëm në tre muajt e fundit ai është zgjatur 7.6 centimetra dhe vazhdon të zgjatet ende.

Ka avantazhe dhe pengesa me një gjatësi të tillë: është e vështirë të gjejë veshje dhe këpucë. Por në të njëjtën kohë vajzat janë në garë për tu martuar me ‘të.

Por për momentin ai as e mendon martesën. Djali mendon të thyejë rekordin botëror të gjatësisë, i cili aktualisht mbahet nga turku Sultan Kosen me një gjatësi prej 2 metrash e 51 centimetrash./abcnews.al

Edi-Rama-1280x718.jpg
nev ila12:29 | 31/08/2019

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar ndjekësit në rrjetet sociale për punimet që po vazhdojnë të kryhen për ndërtimin e Rrugës së Arbërit.

Ky është shembulli se Partneriteti Publik Privat funksion më së miri” –shkruan kryetari i qeverisë në shënimin e tij në facebook.

Jep informacion por dhe promovon punën e qeverisë që drejton. Një rutinë e kryeministrit që vazhdon pothuajse çdo ditë në afro 6 vitet e fundit. Këtë fundjavë vëmendjen e kërkon për rrugën e Arbërit.

VIJON… shtrirja e gjurmës së Rrugës së Arbërit, përgjatë të cilës do të shpaloset jo vetëm për dibranët, po për të gjithë shqiptarët dhe flukset e turistëve që kjo rrugë do të tërheqë drejt mrekullive natyrore të Dibrës, një tjetër pjesë e panjohur e trupit të mahnitshëm të Shqipërisë që duam”- shkruan kryeministri Edi Rama në rrjetet sociale.

Rruga e Arbërit është një vepër inxhinierike komplekse, e cila po bëhet realitet pas dhjetra e dhjetra vitesh pritje e premtime, falë një Partneriteti Publik Privat, ku kompania investon kapital privat për realizimin e saj, BRENDA VITIT 2021, ndërsa shteti e shlyen kompaninë, BRENDA VITIT 2031.

“Ata që nuk dinë ç’janë PPP-të dhe hutohen e çoroditen nga gojët e shthurrura të politikanëve e komentatorëve parazitë, hipokritë e cmirëzinj, ja ku e kanë një shembull të thjeshtë”.

Filozofia e prokurimit publik privat që tregon kryeministri është se atë që shteti mund ta bënte për 13 vjet (sepse ka edhe shume e shumë gjëra të tjera për të bërë dhe s’mund t’i hedhë tërë ato fonde në gjë të vetme), investimi i kapitalit privat e bën për 3 vjet, në marrëveshje me shtetin, që garanton shlyerjen e investimit, siç po ndodh edhe në rrugën e Arbërit./ABC News Albania 24/7

projekti-teatri-1280x492.jpg
nev ila13:41 | 29/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha përmes një postimi në rrjetet sociale ka vazhduar akuzat e tij kundër projektit për Teatrin Kombëtar. Sipas Bashës arsyeja e vetme e prishjes së Teatrit, është përfitimi i 200 milionë eurove nga Rama dhe Veliaj. Përmes videos së postuar Basha ka vijuar me akuzat e tij kundër këtij projekti.

Hajduti psiqik Rama vazhdon të përdorë e keqpërdorë këdo që i del para për të mbrojtur aferën Rama-Veliaj- Mafia të 6 kullave 200 milionë euro.

Pa kullat nuk ka asnjë interes për teatër të ri. Afera Rama-Veliaj-Mafia po bën pis dhe hedh dyshime korrupsioni financiar mbi këdo që përdoret dhe nuk distancohet nga kjo aferë e tmerrshme kriminale dhe hajdutërore. Sepse gjoja debati për Teatrin Kombëtar është në fakt për 6 kullat e për të futur në xhep 200 mln euro, dhe jo për Teatrin. Sepse për Rama-Veliaj-Mafian e Ndërtimit dhe të Drogës nuk ka Teatër pa kulla.

Për këdo të painformuar apo të keqinformuar po postoj më poshtë përshkrimin grafik të planit Rama-Veliaj-Mafia e Ndërtimit dhe Drogës për 6 kullat 200 milionë euro, arsyeja e vetme për prishjen e Teatrit Kombëtar”, shkruan Basha.

Hajduti psiqik Rama vazhdon të përdorë e keqpërdorë këdo që i del para për të mbrojtur aferën Rama-Veliaj- Mafia të 6 kullave 200 milionë euro. Pa kullat nuk ka asnjë interes për teatër të ri. Afera Rama-Veliaj-Mafia po bën pis dhe hedh dyshime korrupsioni financiar mbi këdo që përdoret dhe nuk distancohet nga kjo aferë e tmerrshme kriminale dhe hajdutërore. Sepse gjoja debati për Teatrin Kombëtar është në fakt për 6 kullat e për të futur në xhep 200 mln euro, dhe jo për Teatrin. Sepse për Rama-Veliaj-Mafian e Ndërtimit dhe të Drogës nuk ka Teatër pa kulla. Për këdo të painformuar apo të keqinformuar po postoj më poshtë përshkrimin grafik të planit Rama-Veliaj-Mafia e Ndërtimit dhe Drogës për 6 kullat 200 milionë euro, arsyeja e vetme për prishjen e Teatrit Kombëtar:

Publiée par Lulzim Basha sur Lundi 29 juillet 2019

/abcnews.al

interi.jpg
nev ila22:22 | 10/07/2019

 

Skuadra e Interit vijon përgatitjet në Lugano në prag të sezonit të ardhshëm. Trajneri Antonio Konte pret nga drejtuesit e klubit, finalizimin e tre objektivave të mbetura në merkato.

Skuadra e Interit vazhdon përgatitjet parasezonale në Lugano nën drejtimin e trajnerit Antonio Konte. Skuadra nuk konsiderohet ende e kompletuar pasi mungojnë tre zyrtarizime Barela Lukaku dhe Dzeko të cilët kërkohen me ngulm nga kreu i bankinës së zi kaltërve.

Mediat italiane raportojnë se skuadra e Interit ka gjetur akordin me Kaljarin për transferimin e 22 vjeçarit në San Siro dhe prezantimi pritet të bëhet shumë shpejt.

Nuk bëhet e ditur kostoja e transferimit të mesfushorit të kombëtares italiane tek Inter apo paga që pritet të përfitojë. Synimi i Kontes është që futbollisti të nënshkruajë para nisjes së skuadrës në turin aziatik.

Në lidhje me Romelu Lukakun Manchester United vijon të mbetet pengesa kryesore. Djajtë e kuq pretendojnë të përfitojnë 85 mln euro, një shifër tepër e lartë për arkat e klubit zi kaltër të cilët janë të gatshëm të paguajnë deri në 70 mln euro. Problemi tjetër është paga e futbollistit por mund të gjendet një marrëveshje mes palëve.

Më e komplikuar është pista Edin Xheko. Futbollisti boshnjak ia ka bërë të qartë skuadrës së Romës se dëshiron të largohet por verdh e kuqtë nuk pranojnë ofertën e Interit.

Marrëveshja mes palëve është ende larg ndërkohë që Inter nuk mund të nënshkruajë me shtatlartin para se të largojë nga skuadra Mauro Ikardin pasi argjentinasi duhet të sjellë të ardhura në klub për të financuar merkaton./ABC News Albania 24/7

c1_1704184-1280x853.jpg
ad min20:15 | 29/06/2019

Evropa ka përjetuar të shtunën një tjetër ditë të nxehtë, që ka marrë disa jetë njerëzish në vende të ndryshme të kontinentit të vjetër. Në ditët e ardhshme parashikohet që temperaturat të jenë më të ulëta se ato të regjistruara ditën e premte, por sërish do të jenë mbi 40 gradë Celsius, kryesisht në disa zona në veri të Spanjës. Meteorologët thonë se ajri i nxehtë i ardhur nga Afrika dhe presioni i lartë atmosferik në Europën qendrore po kontribuojnë për valën e të nxehtit. Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar të shtunën ditën më të nxehtë të vitit, me 33 deri në 34 gradë Celsius./ABC News Albania 24/7

negociatatata-1280x728.jpg
ad min17:15 | 18/06/2019

Këshilli Evropian do të marrë në fund të Tetorit një vendim substancial për negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim morën Ministrat e Jashtëm në takimin e sotëm në Luksemburg, që thanë se për arsye kohe Bashkimi Evropian vijon shqyrtimin e rekomandimeve te Komisionit.

“Ministrat e Jashtëm të BE-së kanë lënë mënjanë konkluzionet ambicioze lidhur me hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me BE. Në këto konkluzione thuhet se mbahet shënim për rekomandimet e Komisionit Evropian dhe rekomandimet pozitive, të përmbushjes së kritereve të vendosura nga Këshilli i Evropës vitin e kaluar. Por suke u nisur nga koha e kufizuar në dispozicion, duke u nisur nga rëndësia e marrjes së vendimit për të dyja vendet Këshilli Evropian do t’i kthehet këtij vendimi në fund të tetorit të këtij viti për të marrë një vendim substancial”, tha Erisa Zyka gazetare e ABC News në Bruksel./ABC News Albania 24/7

Rama-Haradinaj-1.jpg
ad min20:20 | 02/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vijuar replikat me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në reagimin e radhës, Haradinaj ka deklaruar se do ta tregojë gjithmonë të vërtetën, pavarësisht nëse ajo i pëlqen apo jo të tjerëve.

Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës:  “Shqiptarëve, të majtë e të djathtë u kam borxh të vërtetën. Siç ka thënë dhe at Zef Pëllumbi, “rrno për me tregue”. Ndaj do ta tregoj të vërtetën edhe kur i pëlqen edhe kur nuk i pëlqen dikujt, sepse kemi detyrimin ndaj qytetarëve tanë”./ABC News Albania 24/7

rama-1280x712.jpg
ent ela21:30 | 06/03/2019

 Gjatë vizitës njëditore në Itali, kryeministri Edi Rama dha një intervistë edhe për median italiane “La Republika”, ku foli për situatën politike në vendin tonë.
“Edi Rama nuk duket i shqetësuar që në Tiranë opozita po bën thirrje për dorëheqjen e tij dhe zgjedhje të parakohshme. Ndërsa qendra e djathtë është në shesh, kryeministri shqiptar ndodhet në Romë për një vizitë të shpejtë pa takime zyrtare”, thuhet në fillim të intervistës së “La Repubblica”.
Ndërsa kryeministri Rama duke komentuar protestat e forcave të djathta në vend ka nënvizuar se opozita në Shqipëri nuk ka shanse të fitojë në zgjedhjet lokale në qershor, ndaj lidershipi i saj do të donte të shmangte përgjegjësinë për humbjen. Më pas, Rama ka dhënë një intervistë edhe për kanalin italian “La sete” si dhe “Canale 5”, I cili theksoi se ato pamje e foto negative që janë parë së fundmi në Shqipëri, janë të një proteste që zhvillohet në një perimetër prej një kilometri. Jashtë këtij perimetri, jeta vazhdon, përfundoi kryeministri Rama./abcnews.al

studente-1280x695.jpg
ent ela17:17 | 12/01/2019

Ngujimi i studentëve nëpër auditore i nisur të enjten ka vazhduar edhe në fundjave në Fakultetin Ekonomik dhe atë të Drejtësisë në kryeqytet. Studentët shprehen për vijim të bojkotit deri në përmbushjen e plotë të kërkesave.

Ngujimi i studentëve vijoi edhe në fundjave në Fakultetin Ekonomik dhe në atë të Drejtësisë. Porta e gardhit rrethues të Ekonomikut ishte e kyçur. Këtë herë dryni nuk ishte vënë nga studentët, por nga punonjësit e policisë private, me argumentin se institucioni është në ditë pushimi. Jashtë rrethimit qëndroi edhe një grup studentësh. Ata refuzuan të komentonin arsyen e qëndrimin e tyre pranë fakultetit.

 “Ju lutem, pak më vonë”, dëgjohet të thotë njëri nga studentët.

Porta e rrethimit qëndroi e mbyllur dhe tek Fakulteti i Drejtësisë, ku numri i të ngujuarve është më i madh. Për shkak të derës së kyçur, hyrje-daljet bëheshin falë dritares.

 “Të gjithë studentët do të bashkëbisedojnë me njëri-tjetrin. Të gjitha fakultetet do të bashkëbisedojnë. Studentët do të dalin me një vendim të përbashkët ku do të vendosim se çfarë do të bëhet në ditët e ardhshme. Kjo kauze konsiderohet akoma shumë e fortë dhe nuk është se i ka rënë fryma. Por thjesh shumica e studentëve janë në bojkot”, tha një student.

Më tej një studentë u shpreh se: “Ne kemi bërë votime nëpër fakultete dhe shumica dërmuese janë për të vazhduar bojkotin dhe ngujimin”.

Ngujimi i studentëve në auditorët e fakulteteve nisi të enjten. Gjatë ditëve të para u regjistruan dhe ndisa përplasje mes tyre dhe punonjësve të policisë, të cilët u futën brenda auditorëve./abcnews.al

brryl.jpg
ent ela13:15 | 09/01/2019

Në Tiranë vijojnë punimet për zgjatimin e bulevardit nga Brryli në drejtim të Shkozës. Infrastruktura e re rrugore do t’i japë frymëmarrje dhe zhvillim kësaj zone periferike të kryeqytetit.

Pavarësisht  kushteve atmosferike fadromat e firmës kontraktore vijojnë punën e tyre për përfundimin e punimeve brenda afateve të përcaktuara

Prej disa ditësh në këtë segment të bulevardit përgjatë Lanës ka nisur edhe shtrimi i shtresave asfaltike, ndërtimi i trotuareve në të dyja kahet e rrugës dhe mbjellja e pemëve

Zgjatimi i bulevardit nga zona e Brrylit përgjatë Lanës deri në zonën e Shkozës, do të ofrojë infrastrukturë të re si dhe pritet të sjellë zhvillim për këtë arterie të kryeqytetit./abcnews.al/


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono