vidhnin

policiaa.jpg
nev ila13:05 | 09/11/2019

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë pasi akuzohen për vjedhje të kostumeve kombëtare në një pikë shitjesh në Kurbin.

Të arrestuarit janë ‘S. B.’, 54 vjeç dhe ‘M. D.’,  51 vjeçe, banues në Tiranë dhe me anë të mashtrimit kishin vjedhur edhe kostumet popullore. Kallëzimi ndaj tyre është bërë nga M. H., dhe K. B.

Njoftimi i policisë: 

Falë reagimit të shpejtë të Policisë lokalizohen, kapen dhe arrestohen 2 shtetas të cilët me anë të mashtrimit vodhën në një pikë shitje në Kurbin, disa kostume kombëtare.

Specialistët për hetimin dhe parandalimin e krimit në Komisariatin e Policisë Kurbin, nisur nga kallzimi që
shtetasit M. H., dhe K. B., bënë pranë Komisariatit të Policisë Kurbin, se dy shtetas me anë të mashtrimit iu kishin vjedhur në pikën e tyre të shitjes në Kurbin disa kostume kombëtare, organizuan operacionin policor të koduar “Tapiza”.

Si rezultat i zhvillimit të operacionit, falë dhe informacioneve të siguruara në rrugë operative se dy autorët e vjedhjes po lëviznin me mjet në drejtim të Tiranës, shërbimet e Policisë Kurbin kanë organizuar punën dhe janë vënë në ndjekje të tyre, ku në vendin e quajtur “Ura e Tapizës” është konstatuar dhe bllokuar mjeti me të cilën dy autorët po lëviznin.

Në vijim është ushtruar kontroll në mjetin e bllokuar, ku gjatë kontrollit u gjetë dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale: 23 kostume kombëtare të llojeve të ndryshme, 5 palë opinga popullore (të vjedhura në pikën e shitjes në Kurbin) dhe dy aparate celular.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore u bë arretimi në flagrancë për veprën penale “Vjedhje”, të dy autorëve, shtetasve:

– S. B., 54 vjeç, banues në Tiranë (i dënuar më parë për “Mashtrim”);
– M. D., 51 vjeçe, banuese në Tiranë.

Materialet procedurale u referuan për veprime të mëtejshme pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin.”/abcnews.al

banda-shqiptare.jpg
nev ila10:12 | 09/10/2019

Autoritetet italiane kanë arrestuar mëngjesin e sotëm, disa persona të akuzuar si pjesë e një bande kriminale grabitësish. Të arrestuarit, shqiptarë dhe italianë, hynin të armatosur nëpër vila dhe shtëpi të izoluara, duke grabitur pronarët e tyre ndërsa flinin.

Sipas autoriteteve italiane banda  akuzohet për 17 grabitje në Torino, në provincat e Biella, Novara dhe Perugia. Ata vidhnin orë të shtrenjta, ar, para, veshje, makina, pajisje të tjera gjithashtu dhe armë të mbajtura ligjërisht nga pronarët e gjithçka tjetër që ndodhej në shtëpi.

Autoritetet italiane nuk kanë bërë me dije identitetin e personave ndërsa vazhdojnë ende hetimet për zbulimin e gjithë aktivitetit të kësaj bande./abcnews.al

policia-compressor-1-1.jpg
nev ila10:07 | 31/08/2019

Finalizohet operacioni “Përsëritësit”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes së pronës. Operacioni është kryer nga Komisariati i Policisë Nr. 2 ku janë vënë në pranga tre shtetas.

I vjedh celularin në rrugë nga çanta një shtetaseje, identifikohet dhe arrestohet autori. Në pranga 37-vjeçari, i dënuar më parë me 18 muaj burg për vjedhje. Në pranga kanë përfunduar edhe dy shtetas të tjerë, të cilët dyshohet se kanë kryer disa vjedhje banesash e marketesh.

Njoftimi i policisë:

“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për parandalimin e vjedhjeve, zbardhjen e atyre të ndodhura më parë, kapjen dhe vënë para përgjegjësisë ligjore të autorëve, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin e koduar “Përsëritësit”, si rezulat i të cilit u kapën dhe u ndaluan shtetasit:

P. K., 37 vjeç, lindur në Vlorë dhe banues në Tiranë, i dënuar më parë me 18 muaj burg për vepren penale “Vjedhja”.

E. R., 34 vjeç, lindur dhe banues në Sauk, Tiranë, i dënuar më parë për falsifikim dokumentesh.

R. M., 25 vjeç, lindur dhe banues në Sauk, Tiranë.

Shtetasi P.K., në rrugën “Myslym Shyri”, i ka vjedhur një shtetasje, nga çanta e krahut, celularin iPhone XS Max. Në cilësinë e provës materiale u sekestrua celulari i vjedhur nga 37-vjeçari. Po ky shtetas dyshohet edhe për vjedhje të tjera, të kryera në këtë formë dhe vijon puna për dokumentimin e tyre.

Ndërsa shtetasit E.R dhe R.M në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke përdorur çelësin e banesës së shtetases L.A, kanë vjedhur në kohë të ndryshme, gjatë muajit korrik dhe gusht të këtij viti lekë, euro, bizhuteri, celularë, një kartë bankomati në emër të shtetases L. A., me anë të së cilës kanë kryer tërheqje lekësh në bankomat nga llogaria e kësaj shtetaseje.

Shtetasit E.R. dhe R.M. dyshohet se kanë kryer vjedhje të një marketi, një varëse floriri, të cilën ja kanë marrë nga qafa një shtetaseje dhe vjedhje banesash, për të cilat vijon puna për dokumentimin e tyre.

Materialet e para procedurale do t’i kalohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore, për veprën penale “Vjedhja”, në ngarkim të shtetasit P.K dhe për veprën penale “Vjedhja” e kryer në bashkëpunim për shtetasit E.R dhe R.M”./abcnews.al

TiranëFinalizohet operacioni “Përsëritësit”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes së pronës. Operacioni nga Komisariati i Policisë Nr. 2. Vihen në pranga tre shtetas.I vjedh celularin në rrugë nga çanta një shtetaseje, identifikohet dhe arrestohet autori. Në pranga 37-vjeçari, i dënuar më parë me 18 muaj burg për vjedhje. Në pranga edhe dy shtetas të tjerë, të cilët dyshohet se kanë kryer disa vjedhje banesash e marketesh. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për parandalimin e vjedhjeve, zbardhjen e atyre të ndodhura më parë, kapjen dhe vënë para përgjegjësisë ligjore të autorëve, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin e koduar “Përsëritësit”, si rezulat i të cilit u kapën dhe u ndaluan shtetasit: P. K., 37 vjeç, lindur në Vlorë dhe banues në Tiranë, i dënuar më parë me 18 muaj burg për vepren penale “Vjedhja”. E. R., 34 vjeç, lindur dhe banues në Sauk, Tiranë, i dënuar më parë për falsifikim dokumentesh. R. M., 25 vjeç, lindur dhe banues në Sauk, Tiranë.Shtetasi P.K., në rrugën "Myslym Shyri", i ka vjedhur një shtetasje, nga çanta e krahut, celularin iPhone XS Max. Në cilësinë e provës materiale u sekestrua celulari i vjedhur nga 37-vjeçari. Po ky shtetas dyshohet edhe për vjedhje të tjera, të kryera në këtë formë dhe vijon puna për dokumentimin e tyre.Ndërsa shtetasit E.R dhe R.M në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke përdorur çelësin e banesës së shtetases L.A, kanë vjedhur në kohë të ndryshme, gjatë muajit korrik dhe gusht të këtij viti lekë, euro, bizhuteri, celularë, një kartë bankomati në emër të shtetases L. A., me anë të së cilës kanë kryer tërheqje lekësh në bankomat nga llogaria e kësaj shtetaseje.Shtetasit E.R. dhe R.M. dyshohet se kanë kryer vjedhje të një marketi, një varëse floriri, të cilën ja kanë marrë nga qafa një shtetaseje dhe vjedhje banesash, për të cilat vijon puna për dokumentimin e tyre.Materialet e para procedurale do t’i kalohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore, për veprën penale “Vjedhja”, në ngarkim të shtetasit P.K dhe për veprën penale “Vjedhja” e kryer në bashkëpunim për shtetasit E.R dhe R.M.

Publiée par Policia e Shtetit sur Samedi 31 août 2019

grabitje.png
nev ila15:19 | 17/04/2019

Policia e shtetit italian ka arrestuar ditën e djeshme 3 shqiptarë me leje qëndrimi të rregullt në provincën e Triestes.

Hetimet kishin nisur në janar të këtij viti pas një vjedhjeje të ndodhur në një vilë të zonës së Triestes.

Gjatë kësaj vjedhjeje 3 shqiptarët: Kristo Shyti 26 vjeç, Klajdi Hallulli 28 vjeç dhe Mariglen Myrto 31 vjeç, të pikasur nga një prej banorëve, ishin përleshur me të dhe në arratisje e sipër e kishin lënë të plagosur me armë zjarri duke i shkaktuar fraktura të shumta.

Gjatë kontrollit të banesës së shqiptarëve, autoritetet italianë kanë sekuestruar objekte me vlera të mëdha monetare që autorët kishin vjedhur në banesa të ndryshme në verilindje të italisë. Gjithashtu u sekuestruan edhe lëndë narkotike e llojit mariuane.

Mbi 3 shqiptarët rëndon akuza e posedimit të lëndës narkotike, vrasje e mbetur ne tentativë dhe vjedhje e grabitje me dhunë./abcnews.al

karabinierrr.jpg
nev ila11:26 | 16/04/2019

Plaçkitnin shtëpi të izoluara, në Piemonte, por përpara se të largoheshin me sendet e vjedhura, nxirrnin në fotografi pronarët e shtëpive ndërsa ishin në gjumë.

Një bandë grabitësish është arrestuar nga autoritetet italiane të Genovas dhe Torinos, ku mësohet se 3 anëtarë të saj ishin shqiptarë dhe një italian. Ata akuzohen për “vjedhje të banesave” dhe “grabitje të sendeve dhe mjeteve luksoze”.

Banda e grabitësve është përgjegjëse për 79 vjedhje të cilat i kishin kryer nga muaji Mars deri Nëntor të vitit të kaluar.

Grabitësit arrinin të hapnin bravat e dyerve apo të dritareve, duke përdorur një trapano dhe përpara se të largoheshin u bënin foto pronarëve të banesave.

Jam i fiksuar, hyra dhe i bëra foto vajzës aty”, thotë kreu i grupit të kësaj bande në një përgjim.

Autorët e këtyre grabitjeve ishin “kampinonë” në zbërthimin e bravave të dyerve, raportojnë mediat italiane. Ata vinin në shënjestrën e tyre, shtëpi të cilat ndodheshin larg qendrave të banimit, të cilat banoheshin nga të moshuar.

Policia ka sekuestruar 10 makina të cilat u janë kthyer pronarve që kishin bërë denoncimin si dhe dy armë të vjedhura./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono