Vettingu

klp-1-1280x720.jpg
nev ila13:49 | 07/07/2019

Duke nisur nga kjo e hënë, Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të nisë intervistat me audio e video të kandidatëve për prokurorë në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion. Ato do të zhvillohen me dyer të mbyllura, pavarësisht se rregullorja nuk e parashikon një gjë të tillë. 11 nga 22 kandidatë, nuk kanë dalë ende para vetingut.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, nis me 8 korrik intervistat në vijim të procesit të vlerësimit të kandidatëve për prokuror në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion. Intervistat me kandidatët do të regjistrohen me audio dhe video, nga vetë këshilli, një pjesë e të cilave do të publikohen në faqen zyrtare të KLP.

Por sipas burimeve zyrtare nga ky institucion, mediat nuk do të jenë të pranishme gjatë dhënies së intervistës nga kandidatët, me argumentin se një gjë të tillë e ndalon rregullorja për arsye konfidencialiteti. Por neni 14 pika 3 dhe 4 e rregullores nuk e përcakton faktin se intervistat do të zhvillohen pa praninë e medias.

Gjatë 5 ditëve Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të zhvillojë intervistat me 22 kandidatët e SPAK, për 15 vende. KLP do të përzgjedhë prokurorët me aftësitë më të mira profesionale dhe morale.

Duke iu referuar rregullores, që një prokuror të jetë pjesë e SPAK duhet që më para të ketë kaluar të gjitha instancat e vetingut, Komisionin e Pavarur të Kualifikimit dhe Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Deri më tani para vetingut nga 22 kandidatët që kanë kaluar me sukses KPK dhe nuk janë ankimuar nga Komisioneri publik janë Arben Kraja dhe Dritan Prençi.

Prokurorët që kanë kaluar KPK dhe janë ankimuar deri me tani janë Besnik Muçi dhe Donika Prela.

Ndërsa Edvin Kondili, Eneid Nakuçi, Vladimir Mara, Enkelejda Millonai dhe Manjola Kajana kanë kaluar në shkallë të parë por nuk dihet nëse do të ankimohen nga komisioneri. Nga ana tjetër, 11 kandidatët e mbetur nuk i janë nënshtruar ende procesit të vetingut./ABC News Albania 24/7

 

komisioni-i-policise.jpg
G. P.13:22 | 06/07/2019

Fundi i Korrikut u përcaktua nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit për nisjen e procesit të Vetting-ut në radhët e Policisë. 45 dosjet e para për drejtuesit e Policisë së Shtetit me gradën më të lartë kanë përfunduar, ndërsa vendi ku do të zhvillohen seancat dëgjimore është përcaktuar Pallati i Kongreseve.

Janë shqyrtuar 45 dosjet e para për oficerët me gradën më të lartë në Policinë e Shtetit dhe nisja e procesit të Vettingut  në radhët e uniformave blu është çështje ditësh.

Burime nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit, pohojnë për ABC News se në fund të muajit Korrik është parashikuar që të nisin seancat dëgjimore me subjektet e rivlerësimit ne radhët e policisë, të ngjashme me ato që zhvillohen në sistemin e drejtësisë për gjyqtarët dhe prokurorët.

Po kështu është përcaktuar që seancat dëgjimore të Vettingut në Polici do të zhvillohen në të njëjtat mjedise në Pallatin e Kongreseve. Me përfundimin e shqyrtimit të 45 dosjeve nga 250 në total të oficerëve me gradat më të larta, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka përcaktuar edhe 15 anëtarët e tij të ndarë në 3 grupe me nga 5 përfaqësues.

Ata do të krahasojnë, vërtetësinë e deklarimeve të drejtuesve të policisë për tre 3 kriteret e përcaktuara, aftësitë profesionale, pasuria dhe integriteti. Në krye të Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit është përcaktuar Ana Kapaj, ndërsa anëtare janë Artur Baku, Marjeta Gjelaj dhe Sonila Kadareja. Po kështu edhe dy komisionet e tjera përbëhen nga 5 anëtarë secili, përfaqësues nga ILDKPI dhe nga radhët e pedagogëve.

Në total do të kalojnë në filtrat e Vettingut 13 mijë punonjës të Policisë së Shtetit, për çdonjërin prej të cilëve sipas ligjit, do të mbahet seancë e hapur dëgjimore për mediat dhe qytetarët.

Në dy fazat e tjera të Vettingut, dosjet e efektiveve blu do të shqyrtohen nga drejtuesit e SHÇBA-së dhe ata të policisë së Shtetit, të cilët kanë kaluar me sukses fazën e parë të Vettingut./ABC News Albania 24/7

RMV-VETTINGU-POLICI-ABC-M3-T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela16:20 | 01/07/2019

Të gjithë të punësuarit në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut do të përfshihen në procesin e “vettingut”. Ata do të kontrollohen për arsimimin e tyre, integritetin, situatën e pronës dhe aktivitete të mundshme kriminale.

Ministria e Punëve të Brendshme po e harton ligjin për vetingun që e paralajmëruan shumë muaj më parë. Ministri, Oliver Spasovski, paralajmëroi se ligji shumë shpejt do të dorëzohet në Kuvend.

Oliver Spasovski, Minister i Brendshëm: “Procesi i vetingut duhet t’i përfshijë të gjithë të punësuarit në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Të flasim për shkollimin adekuat, për integritetin e tyre, për pronën që e posedojnë dhe për aktivitete eventuale kriminele të disa strukturave në Ministrinë e Punëve të Brendshme. 

Do të ketë komisione në disa nivele. Në nivel të sektorëve në Ministrinë e Punëve të Brendshme, dhe në nivel nacional.

Kemi iniciuar shumë procedura që kanë të bëjnë me  diplomat e falsifikuara, për nënpunësit e MPB-së, të cilëve u ndërpre kontrata e punës. Sigurisht që ka edhe shumë persona që kanë prona të mëdha, më shumë se biznesmen që me vite merren me biznes”.

Profesori universitar, Nikolla Dujovski, tha se model konkret për zbatimin e vetingut nuk kanë, për shkak se nuk ka shtet evropian ku ka pas aq shumë keqpërdorime dhe partizim si në rastin e Maqedonisë Veriore. Ai shton se do të ishte dështim nëse procesin e vetingut do ta menaxhonte vetëm MPB-ja. Kërkoi që të përfshihen të gjitha institucionet tjera, intelektual dhe sektori civil që vetingu të jetë i suksesshëm.

Nikolla Dujovski, Profesor Universitar: “Nëpunësi policor e ka patjetër që të ketë integritet, e integriteti nënkupton rezistencë ndaj çfarëdo ndikimi jo ligjor. Nëpunësi policor duhet të ketë zhvillim logjike në karrierës… Një herë e përgjithmonë se ai që ka vendosur që ti shërbej shtetit, duhet të jetë i përkushtuar deri në fund! Nuk mund që ai të ketë 20 firma në emrin e tij, që i sjellin profit sa rrogat e të gjithë policëve në vend”.

Ministri Spasovski u bëri thirrje edhe institucioneve tjera që të fillojnë të mendojnë për vetting, me qëllim që të sistemi të bëhet sa më efikas, dhe mos të varet nga individ apo politikanë. /ABC News Albania 24/7

 

olsian-cela-1280x720.jpg
ent ela12:30 | 27/06/2019

Këshilli i Lartë i Prokurorisë i kërkon sërish zyrtarisht Komisionit të Pavarur të Kualifikimit kryerjen sa më parë të procesit të Vetingut për prokurorin Olsian Çela, kandidat për prokuror të përgjithshëm.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë i ka nisur një letër të dytë KPK-së për këtë qëllim, pasi nuk ka marrë ende asnjë përgjigje pas letrës së parë, të nisur para një muaji e gjysmë.

Olsian Çela është i vetmi nga tre kandidatët prokurorë që nuk ka kaluar akoma Vettingun, i cili është kusht për vijimësinë e procedurave për kreun e Prokurorisë.

Ndërsa Këshilli i Lartë i Prokurorisë pritet të kalojë në Vetting vetë kandidatin Lulëzim Alushaj, që vjen nga radhët e avokatisë.

Në garë për prokurorin e përgjithshëm të vendit janë edhe prokurorët Arta Marku e Fatjona Memçaj. /ABC News Albania 24/7

KPK-PROKURORJA-E-E-LBASANIT-MBULIM.mpg_snapshot_00.47-1280x720.jpg
ent ela13:50 | 13/06/2019

Drejtuesja e Prokurorisë së Elbasanit ka dalë sot para komisionit të Pavarur të kualifikimit, në një seancë dëgjimore. Enkeleda Millonai, gjithshtu kandidate për SPAK, është vlerësuar në 43 kriteret e përcaktuar nga vetingu.

Sipas raportit te ILDKPKI, deklarimi i prokurores është i saktë, ka burime të ligjshme për të justifikuar pasurinë dhe nuk gjendet në situatën e konfliktit të interesit.

Sipas një raporti të DSIK, drejtuesja e prokurorisë së Elbasanit është e përshtatshme për të vijuar detyrën. Ndërkaq, edhe ne aspektin e aftesive profesionale, vlerësimi ka qenë pozitiv.

Prane Komisionit të Pavarur të Kualifikimit në adresë të prokurores Enkeleda Millonai ka 8 denoncime për mosfillim hetimesh dhe korrupsion, për të cilat KPK do të shprehet gjatë seancës së vendimit më 14 qershor. /ABC News Albania 24/7

kpk123.jpg
G. P.10:59 | 20/05/2019

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë Sokol Binaj, gjyqtar në Apelin e Krimeve të Rënda. Sipas komisionit, Binaj kaloi me sukses tre kriteret e rivlerësimit.

Sipas raportit të ILDKP-së, gjyqtari i justifikon të ardhurat e tij dhe ka bërë deklarimin e saktë të pasurisë. Sokol Binaj është përzgjedhur nga Këshilli i Lartë Gjyqësor si pjesë e trupit gjykues për dosjen Izet Haxhia, truproja e ish-kryeministrit Berisha.

Gjyqtari ka qenë përcaktuar me short për dosjen Shullazi, por nuk e mori asnjëherë përsipër. Gjithashtu, Sokol Binaj ka qenë pjesë e trupi gjykues i cili dha vendimin për masën e sigurisë ndaj ish-ministrit Tahiri.

Ndërsa kujtojmë se pak ditë më parë, bashkëshortes së tij, koordinatores për mediat në Prokurorinë e Përgjithshme, iu dogj makina dhe dyshimet e para lidhen me detyrën që ka gjyqtari Binaj./ABC News Albania 24/7

arben-rakipi.jpg
G. P.21:08 | 17/05/2019

Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Arben Rakipi, ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano. Si një ndër autorët e kësaj reforme, Rakipi ka treguar se disa gjëra nuk kanë shkuar ashtu siç i kishte menduar në fillim.

Sipas tij, gjyqtarët e organeve të Vettingut po kufizojnë trajtimin e këtij fenomeni në elementë të thjeshtë aritmetikë, pra duke u bazuar vetëm në faktorë ekonomikë. Rakipi nënvizoi se për shkak të mungesës së eksperiencës tek anëtarët e organeve të Vettingut po çohet në fshirjen ose mohimin total të kontributeve të gjyqtarëve.

“Si çdo proces shumë gjëra varen nga individët, eksperienca e të cilëve është deçizive në trajtimin me sukses të një procesi të tillë. Nuk kisha menduar asnjëherë që këta individë, me ato eksperienca që kanë do ta kufizonin trajtimin e këtij fenomeni, ose këtij fenomeni me elementë të thjeshtë aritmetikë të parëndësishëm, anësorë dhe të mos merreshin me thelbin e gjësë. Ka një mospërputhje të dukshme ndërmjet elementëve ekonomikë në trajtimin e pasurisë së një gjyqtari, burimeve nga vjen kjo pasuri, besueshmërisë ose jo të informacioneve që jepet nga institucionet e deritanishme siç është ILDKP-ja dhe në raport me to kontributi që gjyqtari ose prokurori ka dhënë. Them se po shoh dita-ditës që mungesa e eksperiencës në mënyrën si po trajtohet kjo gjë po çon në fshirjen ose mohimin total të kontributit që gjyqtarët kanë dhënë. Me të mirat dhe të këqijat e këtij vendi, gjyqtarët e vendit kanë përballuar volume, ballafaqime me eksponentë të krimit dhe për rrjedhojë nuk mund të thuash me një të rënë të lapsit meqenëse llogaritë nuk po dalin 100% mund të largoj nga detyra”, u shpreh Rakipi.

Sipas ish-kryeprokurorit në procesin e Vettingut duhet kuptuar shkaku pse gjyqtari gabon.

“Ajo që ngec në arsyetimet të paktën të deritanishme është që mungesa e besueshmërisë te kontributi që ka dhënë gjyqtari mosidentifikimi i arsyeve pse ai gabon, ka bërë që të prevalojë elementi ekonomik. Pra nëse një gjyqtar përpara fillimit të aktivitetit të tij, kur ka qenë student ka siguruar disa të ardhura kur ka qenë emigrant dhe këto të ardhura nuk mund t’i justifikojë për arsye qoftë edhe të kalimit të kohës, të pamundësisë se ka qenë në një shtet tjetër, ose ndoshta mendon se kjo kohë nuk përfshihet në aktivitetin tim si gjyqtar atëherë këtij i thuhet automatikisht që pasuria jote është e pajustifikuar. Në fakt ai ka punuar atje. Mund të japë të dhëna të përgjithshme që ka punuar, por nuk është në gjendje që të vërtetojë në mënyrë të saktë, kohën kur dhe sa ka punuar. Nëse në këtë proces nuk kuptohet shkaku pse gjyqtari gabon atëherë rezultati do të dalë i gabuar”, tha ai./abcnews.al

LAJME-20-_-MANJA.mpg_snapshot_10.13-1280x720.jpg
ent ela21:07 | 16/05/2019

Rrëzimin e kthimit në Kuvend të dekretit të Presidentit për vetingun në polici, deputeti socialist Ulsi Manja e sheh si rrugë për vettingun. Sipas tij arsyetimi i Presidentit përkthehet në atë që të kemi vetting për të mos pasur vetting.

“Arsyetimi i Presidentit të Republikës përkthehet në atë që të kemi vetting për të mos pasur vetting dhe vettingu sipas ligjit të parë ishte i parashikuar në 3 nivele, komision i jashtëm, komision qendror, komision vendor që do bënin vetingun në pjesën më të madhe të trupës policore. Tani a mund të kapeshin afate për marsin 2020 për 4 mijë efektivë policorë. Kjo praktikisht i bie që ne të mos kishim vetting. Komisioni i jashtëm i vlerësimit do bëjë vetingun e gradave të larta ,ndërsa atributet do i marrë një strukturë e specializuar e policisë së shtetit dhe ne me rrëzimin e dekretit i hapëm rrugë vettingut”.

Për Manjan vetingu më i mirë i Policisë janë protestat, ku uniformat blu e kaluan në mënyrë të suksesshme.

“Organizatat policore e kuptojnë që pjesëtarët e asaj organizate janë në vetting të përditshëm jo vetëm me pranimin e  dokumentacionit dhe trajnimit, por vetingu më i mirë janë 11 protesta të PD. Policia e ka kaluar me sukses vetingun në shkallën sipërore”.

Manja foli gjithashtu edhe për reformën në drejtësi dhe ngritjen e strukturave të reja SPAK e BKH, ndërsa theksoi se është drejt finalizimit emërimi për Gjykatën Kushtetuese.

“KED është drejt finalizimit të emërimit të Gjykatës Kushtetuese me 9 anëtarë brenda muajit qershor, po shkohet drejt finalizimit të kandidatëve dhe më shpejt se Gjykatë Kushtetuese ne do kemi Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë. Shtatori na gjen me institucione të ngritura. Shumë shpejt unë shpresoj që brenda qershorit do kemi Gjykatë Kushtetuese, do kemi plotësimin e anëtarëve, do plotësohet kuorumi”. /abcnews.al

LUAN-RAMA-PER-VETTINGUN-NE-POLICI.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela15:31 | 07/05/2019

Qeveria tërhiqet nga Vettingu në polici. Kështu ka deklaruar zëvendës kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama duke i kujtuar mazhorancës se kjo parti ka përkrahur ish Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj për ta bërë ligjin funksional.

Hipokrizi të radhës e konsideron Luan Rama vendimin e komisionit të sigurisë. Me rrëzimin e dekretit të presidentit për kthim të ligjit për vettingun në polici nuk bënë gjë tjetër veç se mazhoranca vendos të tërhiqet thotë ai.

“E deformon atë në thelbin e vet dhe ia cakton SHÇB-së që është strukturë në varësi të Ministrisë së Brendshme çka jep të kuptuar që i gjithë procesi do të jetë politik dhe i kontrolluar nga politika”.

Duke u rikthyer pas në kohë zëvendës kryetari i Lëvizjes Socialiste për integrim kujton angazhimin e partisë së tij së me ish ministrin Fatmir Xhafaj jo vetëm për të bashkuar votat por edhe për të bashkë hartuar ligjin që ndryshoi këtë të hënë në komisionin parlamentar të sigurisë.

“Në atë kohë bashkë me kolegun Fatmir Xhafa kemi punuar për ta sjellë ligjin në standardet e ligjit funksional dhe të shkëputur nga politika”.

Megjithatë e ka edhe një shpresë të fundit Luan Rama.

“Në shenjë reflektimi dhë përgjegjësie i kërkoj atij palo parlamenti që ka mbetur të mos i shtojë edhe turpin e tërheqjes nga procesi i vetingut në policinë e shtetit”. abcnews.al

 

natasha-mualja-erisa.mp4_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela13:00 | 25/04/2019

Procesi i Vettingut vazhdon të ketë vlerësimin e Komisionit Europian edhe gjatë takimit të fundit  të nënkomisionit BE-Shqipëri mbi sigurinë, të drejtat themelore dhe gjyqësorin të zhvilluar në Bruksel në kuadrin e marrëveshjes së stabilizim-asociimit. Kryetarja e Kolegjit të apelimit të Gjykatës Kushtetuese, Natasha Mulaj në një intervistë ekskluzive për ABC News flet për heshtën e procesit të Vettingut Mulaj ka prezantuar para Komisionit Europian një drejtësi bazuar vetëm mbi ligjin, të pakontestueshme, pa kushte dhe pa ekuivok. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono