Vetting

kpk123.jpg
gra moz15:46 | 17/05/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka bërë publike listën e re me 36 gjyqtarë dhe prokurorë që do t’i nënshtrohen procesit të vetingut në javët e ardhshme.

Në listë përfshihen 7 kandidatë për vendet e lira të mbetura në Gjykatën Kushtetuese, pasi gjatë listës së parë që kaloi në Vetting, vetëm një anëtare nga Gjykata Kushtetuese, Vitore Tushaj, u rikonfirmua në detyrë.

Po ashtu, në listë janë 10 këshilltarë dhe ndihmës ligjorë, 7 kryetarë gjykatash dhe 9 gjyqtarë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Vetëm tre prokurorë janë përfshirë në këtë listë, mes tyre dhe Besim Hajdarmataj Esmeralda Cami dhe Enkelejda Millonai./abcnews.al

manjola-xhaxho.jpg
gra moz09:38 | 14/05/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Manjola Xhaxho.

Xhaxho është në listën e subjekteve prioritare të Vettingut pasi është edhe kandidate për Këshillin e Lartë Gjyqësor. Ajo ka qenë gjithashtu edhe këshilltare ligjore në Gjykatën e Lartë dhe e ushtron këtë profesion prej 16 vitesh.

Në seancën dëgjimore të 10 Majit, që zgjati vetëm 10 minuta u tha se gjyqtarja jetonte në shtëpinë e prindërve të saj. Xhaxho nuk shfaqi asnjë kundërshtim për hetimin dhe kërkoi konfirminin e saj në detyrë. /abcnews.al

kpk123.jpg
gra moz17:29 | 10/05/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra gjyqtarin e Kushtetueses, Fatmir Hoxha, duke e çuar në tre numrin e të larguarve nga kjo gjykatë. Ndërsa gjyqtarja e Gjykatës së Tiranës, Manjola Xhaxhoa, duket se do kalojë me sukses filtrat e vettingut. 

Pas shkarkimit nga detyra të dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, Vettingu nuk kurseu as të tretin. Rojtari i katërt i Kushtetutës që u përball me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit rezultoi i pasukseshëm. Për shkak të moskonfirmimit në detyrë nga e premtja, ai nuk mund të ushtrojë funksionin e gjyqtarit.

Ishte pasuria, kriteri i rivlerësimit që ndëshkoi gjyqtarin Hoxha. Nga hetimi i KPK-së rezultonte se ai nuk justifikonte 1.7 milionë lekë të rinj, të shpenzuara për blerjen e një apartamenti.

Përmes avokatit, Hoxha pretendoi se shuma ishte e justifikuar, duke përmendur edhe një kredi të butë prej 5 milionë lekësh të marra, një borxh tek një mik, si edhe një shumë prej 270 mijë lekë të hedhura gjatë ceremonisë së dashmës.

Largimi i Hoxhës e lë Kushtetuesen me tre gjyqtarë, nga nëntë që duhet të ketë trupa. Prej tyre, Vitore Tusha është rikonfirmuar në detyrë, ndërsa gjyqtarët Bashkim Dedja dhe Gani Dizdari janë në pritje për të kaluar filtrave të Vettingut.

Më herët, paraditen e së enjtës, një tjetër gjyqtar doli para KPK-së. Gjyqtarja e Tiranës, Manjola Xhaxho, njëkohësisht kandidate për Këshillin e Lartë Gjyqësore, rezultoi e pastër në të tre kriteret e rilerësimit, pasuri, figurën dhe integritetit profesional. Në seancën që zgjati vetëm 10 minuta u tha se gjyqtarja jetonte në shtëpinë e prindërve të saj. Xhaxho nuk shfaqi asnjë kundërshtim për hetimin dhe kërkoi konfirminin e saj në detyrë.  Vendimi përfundimtar për të do të jepet në 14 Maj./abcnews.al

kpk-f.jpg
gra moz14:12 | 03/05/2018

Prokurorja e Apelit të Tiranës, Fatjona Memçaj konfirmohet në detyrë duke kaluar me sukses Vettingun. Vendimi u dha nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimi me relatore Alma Faskaj. Më herët, në raportin e përcjellë në KPK, Inspektoratit të Lartë të Deklarimit e Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave konfirmonte deklarimet të sakta dhe pasuri të justifikuar në burime të ligjshme për prokuroren Memçaj.

Kjo pasuri përbëhej nga një apartament banimi 94 m2, një automjet, një motorr “vespa” dhe llogaritë bankare të saj dhe bashkëshortit. Prokurorja Fatjona Memçaj ka qenë subjekt i deklarimit të pasurisë prej vitit 2003, kur mbante postin e prokurores së rrethit në Tiranë. Në vitin 2007, Memçaj ka punuar si drejtoreshë e Koordinimit Ligjor në Presidencë, detyrë të cilën e ka mbajtur deri në fund të vitit 2012. Më pas, Memçaj është emëruar drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme dhe prej vitit 2013 mban pozicionin e prokurores së Apelit në Tiranë./abcnews.al

tom-doshi1.jpg
gra moz12:42 | 19/04/2018

Deputeti i mazhorancës në Kuvendin e Shqipërisë, Tom Doshi, i kërkon sqarime Departamentit Amerikan të Shtetit që pak ditë më parë i ndaloi atij dhe familjes hyrjen në Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Tom Doshi:Kërkoj të prononcohet edhe DASH për akuzën që më kanë bërë.

Më herët, Doshi pati deklaruar se nuk ka qenë asnjëherë ministër dhe nuk ka firmosur asnjë tender, ndërsa pas seancës parlamentare të së enjtes shkoi më tej, duke shigjetuar kolegët e tij në parlament. Vettingut, sipas deputetit të Shkodrës, veç gjyqtarëve dhe prokurorëve duhet t’i nënshtrohen edhe politikanët.

Tom Doshi:Unë propozova që të bëhet Vetting edhe në politikë siç bëhet në gjyqësor dhe në prokurori për Reformën në Drejtësi. Por unë ju garantoj ju që nëse bëhet Vetting edhe në politikë nuk kalon as gjysma e Parlamentit. Të fillojnë të hetohet qysh tek shkollimi i fëmijëve, që i kanë shkolluar të gjithë jashtë, ku janë të ardhurat e tyre, tek vilat, tek makina, tek jeta e luksit që bëjnë dhe ta shikojmë se si dalin””

Pas ish-kryprokurorit Adriatik Llalla, deputeti i mazhorancës qeverisëse bëhet zyrtari i dytë nga Shqipëria, i cili shpallet person i padëshirueshem në Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Vendimin e Sekretarit Amerikan të Shtetit e bëri publik zëdhënësi i tij përmes një njoftimi për shtyp më 16 Prill, ku thuhej se sipas ligjeve amerikane, kur ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushtë i ndalohet hyrja në Amerikë.

Dy ditë më pas, zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit i tha televizionit Klan se DASH ka informacionet të besueshme për përfshirjen e deputetit shqiptar Tom Doshi në afera korruptive si anëtar i Kuvendit.

Ndërkohë të tjera raste janë marrë në shyrtim dhe do t’u komunikohen personave publikisht ose privatisht./abcnews.al

julian-hodaj.jpg
gra moz15:00 | 17/04/2018

Data 5 Maj shënon mbylljen e afatit për dorëzimin e formularëve të vetëdeklarimit për Vettingun në radhët e policisë.

Nuk do të ketë shtyrje të procesit të Vettingut në polici. Zv/ministri i Brendshëm, Julian Hodaj, u shpreh se 5 Maji do të jetë data përfundimtare e afatit 30 ditor për plotësimin e formularëve të vetëdeklarimit.

Julian Hodaj: “Brenda 30 ditëve të afatit ligjor që i bie data 5 Maj vetëdeklarimi duhet të dorëzohet. Të dhënat që kanë në dispozicion mbi të ardhurat, pasuritë e të tjerat, ata duhet t’i deklarojnë. Nuk mund të ketë shtyrje të afatit”.

I vetmi  problem për procesin e Vettingut, sipas numrit dy të minsitrisë së Brendshme, është vërtetimi i të ardhurave që lëshohen nga bankat.

Julian Hodaj: “Problemi që jemi në dijeni dhe që jemi adresuar që javën e kaluar është vërtetimi i të ardhurave që lëshohen nga bankat. Ne kemi folur me bankat. Ka pasur një problem me bankat javën e kaluar që ka të bëjë me kostot e procesit”.

Në lidhje me deklaratën e dhënë për ABC News nga kreu i sindikatës së punonjësve të policisë, Sadedin Fishta se disa nene të ligjit cënojnë të drejtat e njeriut, zv/ministri Hodaj dha këtë përgjigje.

Julian Hodaj: “Në gjykimin tonë nuk ka snjë pikë fërkimi dhe shkelje me Kushtetutën e Shqipërisë. Nëse kryetari i sindikatës, siç thoni ju, sepse nuk e njoh se nuk është bërë pjesë e konsultimeve, ndërkohë që janë bashkur të gjithë. Besoj se sindikata duhet ta kishte shfrytëzuar për të dhënë opinioni e saj në momentin që duhej dhënë. Janë të lirë që të ndërmarrin të gjithë hapat që ata gjykojnë dhe që janë në tagrin e tyre, përfshirë dhe ta dërgojnë ligjin në Gjykatën Kushtetuese”.

Vettingu në polici nuk është gjueti shtrigash pohoi Hodaj.

Procesi i Vettingun në radhët e policisë do t’i japë mundësi edhe shumë efektivëve të liruar t’i nënshtrohen skanimit dhe nëse rezultojnë fitues, atëherë, mund të rikthehen në radhët e uniformave blu./abcnews.al

kpk.jpg
gra moz11:56 | 04/04/2018

Një tjetër gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese përballet me procesin e Vettingut.

Në seancën dëgjimore në Komisionin e Pavaruar të Kualifikimit, relatorja bëri të ditur se pas administrimit të informacionit, deklarimi është i saktë dhe në përputhje me ligjin. Nuk ka fshehje pasurie, nuk ka deklarim të rreme dhe nuk ka konflikt të interesit.

Pas kontrollit të kryer nga Komisioni i Pavaruar të Kualifikimit ka rezultuar se pasuria e gjyqtares Vitore Tusha është:

Një apartament banimi 3+1 me vlerë 3.6 mln, është rivleresuar në 16.4 mln.

Tokë are 500 m2 në Farkë në vitin 2007 në vlerën 4 mln. Apartament duplex me vlerë 59 mijë euro,shumë nga e cila ka palikujduar 15 mijë euro.

Në pronësi ka edhe një sipërfaqje trualli në Lalz.

Në raportin e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Kualifikuar shkruhet se Vitore Tusha është e përshtatshme për vazhdimin e detyrës.

Pasi dëgjoi pretendimet e të gjithë palëve, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit u tërhoq për vendim, i cili do të bëhet të enjten.

Vitore Tusha është gjyqtarja e tretë që i nënshtrohet vetingut pas Besnik Imerajt dhe Fatos Lulos. Duket se nuk do të ketë të njëjtin fat me kolegët e saj.

Imeraj dha dorëheqjen nga sistemi gjyqësor dhe u referua nga Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit në Prokurori, ndërsa Fatos Lulo u shkarkua nga detyra pasi dispononte pasuri të pajustifikuar.

heral-saraci-1280x625.jpg
gra moz17:30 | 05/03/2018

Komisioneri publik i vettingut, Heral Saraçi, kërkoi më shumë kohë për t’u mbrojtur ndaj akuzave të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, për shkelje disiplinore dhe proceduriale. Seanca e kolegjit të posacëm të apelit u shty për të mërkurën.

Përpara se t’i bëjë Vettingun gjyqtarëve dhe prokurorëve, Heral Saraçi, i zgjedhur me 11 vota pro për Komisionin Publik duhet të mbrohet ndaj akuzave që i ka drejtuar atij Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit.

Ndodh për herë të parë një seancë dëgjimore për shqyrtimin e një procedimi disiplinor të kërkuar nga ONM. Shkeljet sipas gjyqtares së hetimit, Natasha Mulaj kanë të bëjnë më së shumti me mospërmbyshjen e detyrimeve ligjore të komisionerit Saraçi për hartimin e rregullores së komisionit publik dhe për parregullsi në lidhjen e dy kontratave punësimi ku Heral Saraçi rezulton të jetë i vetmi që e ka firmosur ndërkohë që duhej edhe firma e komisonerit tjetër publik.

Edhe pse kjo seancë nuk duket se ka të bëjë me shkelje të rënda, për Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit është i rëndësishëm zbatimi i saktë i procedurave dhe detyrave që i ngarkon ligji të gjithë komisonerëve që kanë në duar fatin e Vettingut.
Vetë komisioneri Saraçi kërkoi më shumë kohë për tu mbrojtur pasi dosjet janë voluminoze tha ai.

Heral Saraçi: “Ky procedim disiplinor ka nisur me datë 14 Shkurt dhe që atëherë janë më pak se 20 ditë, kohë e pamjaftueshme për mua që të verifikoj të gjithë dokumentacionin që më është vënë në dispozicion”.

Gjykatësi: Ju keni gjetur mbrojtës në këtë proces”?
Heral Saraçi: “Unë nuk kam gjetur mbrojtës për momentin sepse çdo gjë lidhet me kohën që kam në dispozicion”.

Trupi gjykues vendosi që t’i japë mundësinë për t’u përfaqësuar me një avokat komisionerit publik, duke e shtyrë seancën për në datën 7 Mars. Atë ditë do t’i japë përgjigje akuzave, konfirmoi Heral Saraçi./abcnews.al

kuvend.jpg
gra moz22:31 | 26/02/2018

Kuvendi i Shqipërisë miratoi mbrëmë në parim projektligjin për Vettingun në Polici, në Gardën e Republikës dhe në Shërbimin e Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave. Miratimi nen për nen i projektligjit do të bëhet në seancen e ardhshme për t’i dhënë mundësi arritjes së një konsensusi mes mazhorances dhe opozitës. Gjatë diskutimit për këtë draft në seancë pati debate mes palëve.
Nga foltorja e Kuvendit, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, paralajmëroi transformim të thellë të Policisë, përmes Vettingut dhe goditjen edhe të politikanëve, të çdo force politike qofshin, të lidhur me grupet kriminale.
Por ish-kryeministri Berisha tha se pas lidhjeve me krimin qëndrojnë eksponentë të lartë të Policisë së Shtetit dhe përfaqësues të Partisë Socialiste. Për opozitën, Vettingu duhet të nisë nga ministri i Brendshëm.
Në kundërpërgjigje, ministri Xhafaj e ftoi Bashën të propozojë një amendament kushtetues për të kontrolluar edhe pasuritë e gjithë politikanëve.
Ndërsa, Taulant Balla duke folur në emër të grupit parlamentar të socialistëve tha se ndaj kreut të demokratëve autoritetet ndërkombëtare kanë nisur një hetim për fshehje të një lobimi të paligjshëm në SHBA./abcnews.al

ligjet-1280x636.png
gra moz15:13 | 20/02/2018

Deputetët e Partisë Demokratike në Komisionin e Ligjeve dhe të Sigurisë propozuan disa ndryshime, që në bindjen e tyre, e bëjnë realisht të zbatueshëm ligjin e vettingut në polici. Partia Demokratike propozoi 3 ndryshime thelbësore.
I pari është që ministri i Brendshëm, shefi i tij i kabinetit dhe zëvendësministrat të jenë subjekt i Vettingut, sipas të njëjtave kritere për trupën e policisë. Po ashtu PD propozon që Organet e Vettingut të jenë jopolitike dhe jo nën varësinë e Ministrisë së Brendshme apo qeverisë, siç parashikohet në draft. Gjithashtu propozimi i tretë i PD parashikon që shtrija e Vettingut për ndalimin e përfshirjes së policëve në aktivitete politike të behet 5-10 vjet nga 3 vjet që është në draftin aktual.
Propozimet kryesore të Partisë Demokratike nuk janë pranuar nga mazhoranca. Sipas kësaj force politike rrëzohet alibia e ngritur një ditë më parë nga ministri i Brendshëm se ishte i gatshëm që Vettingu të niste prej tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono