Vetting

l-b.jpg
G. P.11:00 | 21/09/2018

Nga konferenca ballkanike e organizuar nga forumi i grave demokrate me përfaqësues të grupimit të djathtë europian PPE, kryedemokrati Lulzim Basha shprehu vendosmërinë e qëndrimit jashtë sallës parlamentare se kohë kjo e fundit, sipas tij, është vënë në funksion të kriminelëve dhe jo halleve të qytetarëve.

Me kryetaren e forumit të gruas së Partive Popullore Europiane, Doris Pack, në një krah dhe sekretarin për marrëdhëniet me jashtë të këtij grupimi politik europian në tjetrin, kryedemokrati Basha i bëri thirrje faktorit ndërkombëtar në Komisionin Europian të pozicionohen qartë kundër sakrifikimit të demokracisë në emër të stabilitetit.

“Askush nuk i ha më frazat për intensifikim reformash sepse institucionet e vendit i ka kapur krimi. I bëjmë thirrje atyre që flasin në emër të Europës, mos na gënjejnë më. Ta thonë qartë se Europa nuk i toleron politikanët e lidhur me krimin”, tha Basha

Provën e këtij bashkëpunimi në vendin tonë, Lulzim Basha thotë se e ilustrojnë 24 orët e fundit në organin që supozohet ta luftojë dhe jo te mbrojë kriminelët.

“Prokurorja e kapur politike me një të rënë lapsi ka lënë pa prokuror çështjen e Saimir Tahirit dhe Emiliano Shullazit. Siç kemi parashikuar roli kryesor i saj është të shkatërojë hetimet kryesore të politikanëve lidhur me krimin dhe banditëve lidhur me politikën”, u shpreh Basha.

Në funksion të tyre është vënë edhe organi më i lartë ligjvënës shqiptar, thekson kryedemokrati, dhe këtë e dëshmojnë nismat ligjore të votuara së fundmi në parlament.

“Parlamenti nuk merret më me hallin dje problemet e shqiptarëve që sa vjen e shtohet ka vetëm preukopim pastrimin e parave të pista. Ku i pastrojnë paratë e pista kriminelët? Me bixhoz dhe ndërtim. Shikoni çfarë aktesh ka miratuar parlamenti shqiptar në dy të enjte. Brenda dy javësh bixhozit i uli taksat dhe legjitimoi vjedhjen e tokës publike për ndërtim për pastrimin e parave të pista”, tha Basha.

Ndaj rikthimin në sallën parlamentare të opozitës së bashkuar e kushtëzon me largimin e politikanëve të lidhur me krimin.

“Dhe për këtë ne kemi propozuar Vettingun e politikanëve. Ashtu si dekriminalizimi 4 vite më parë. Nisi me bojkot. Dekriminalizimi nxorri 333 persona nga postet e tyre”, tha Basha.

Basha paralajmëroi se shpejtësi edhe prezantimin e nismës ligjore për anulimin e atyre që konsideron si kontrata korruptive të Partneritetit Publik Privat. Deklaratat kreu demokrat i bëri nga konferenca ballkanike e organizuar nga Lidhja demokratike e gruas në Shqipëri./abcnews.al

balla.jpg
ent ela21:15 | 20/09/2018

Në puntatën e sotme të “Mbrëmje në ABC News” më gazetaren Mirela Milori, i ftuar kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla. Një diskutim mbi ngjarjet politike më të rëndësishmë në vend dhe votimin në Kuvend të ligjit për teatrit.

Sipas Ballës, Tirana si kryeqytet i rëndësishëm i Ballkanit do të ketë një ndër teatrot më të bukur kombëtarë. Ai u shpreh se kjo fazë konkurimi për këte projekt është faza e shprehjes së interesit lidhur me kohën e vënë në dispozicion.

“Per ne e rëndësishme është që procedura ka marrë aprovimin e Komisionit Europian dhe ajo ç’ka është më e rëndësishme është se ka një garë. Të njëjtën betejë beri opozita për Sheshin Skënderbej dhe stadiumin Qemal Stafa.”

Ai gjithashtu u shpreh se PS do i shkojnë deri në fund këtij procesi dhe se opozita pa lidership, sipas tij, do të jetë gjithmonë barrierë.
Ndërsa në lidhje me Vettingun e politikanëve Balla tregoi se reforma në drejtësi nga ata u nis për të garantuar pikërisht këtë Vetting.

“Ne kemi qenë iniciatorët e këtij procesi. Kjo është përpjekje e Bashë për të vonuar procesin. Çdo politikan ka frikë nga SPAK dhe BKH sepse ky do të jetë një porcesi i rihapjes së dojesve korruptive të këtyre viteve. Në fillimin e vitit të ardhshëm këto instuticione të pavaruara do të jenë gati”.

Ai u shpreh se arsyeja se përse nuk vijnë në Kuvend është sepse nuk përballen dot.

lulzim-basha1-1280x719.jpg
G. P.12:40 | 18/09/2018

“Kjo është java e fundit ku sipas rregullores së Kuvendit duhet të nisë shqyrtimi i nismës kushtetuese të deputetëve të opozitës për amendim të saj në mënyrë që njësoj si gjyqtarët dhe prokurorët dhe policët edhe politikanët t’i nënshtrohen Vettingut”.

Për këtë, kreu i opozitës, Lulzim Basha, njoftoi gjatë konferencës për media edhe kërkesën zyrtare drejtuar kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, për fillimin e shqyrtimit të propozimit të opozitës në mbledhjen e përbashkët të Këshillit të Legjislacionit dhe Komisionit të Ligjeve të premten e 21 Shtatorit.

“Përcaktimi se çfarë është lidhja e politikanit me krimin e kemi në Kushtetutë dhe tek ligji i vettingut. I njëti definicion vetëm zëvendëso fjalën gjyqtar dhe prokuror me politikan. Vettingu i nxjerr nga institucionet, SPAK dhe Byroja Kombëtare e Hetimit i çon në burg”.

Këtë bëri ligji i dekriminalizimit me politikën, thekson Basha…

“Derisa Rama e transformoi marrëdhënien mes poltikës dhe krimit duke mos kandiduar më kriminelë, por duke futur miqtë e kriminelëve duke bërë qarkun e shkurtër mes të kurruptuarve dhe grupeve kriminale”.

Për këtë nga mazhoranca kërkon fillimisht votimin e projektligjit për të treguar vullnetin politik. Vetëm pas kësaj mund të nisë diskutimi mbi ligjin organik që do të përcaktojë detajet, të cilat për Lulzim Bashën kanë 5 prioritete.

  • “Proces i pavarur dhe i palidhur me vettingun në drejtësi.
  • Model i thjeshtë dhe i qartë si dekriminalizimi.
  • Do të kryhet nga një strukturë profesionistësh të pavarur nga politika.
  • Nuk do jetë strukturë parlamentare dhe partiake.
  • Me mbikqyrje ndërkombëtare”.

Çdo vonesë në këtë rrugë është blerje kohe për bandat kriminale, thekson Basha, të cilat mbajnë peng kryeministrin Rama me dosje që e implikojnë atë vetë në afera korruptive./abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KOMODITETI-POLITIK-I-EDI-RAMES-15.09.2018.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
G. P.14:29 | 15/09/2018

Qeveria dhe opozita kanë vijuar traditën e tiradave në distancë, pa rezultat. Kryeministri pati komoditetin të dilte nga një situatë delikate, e madje edhe të merrej me gjeopolitikë. Materiali i përjavshëm i përgatitur nga Mimoza Koçiun me “Politika në ABC News”.

Materiali i përgatitur përmban një trajtim të fillimit të sezonit politik, ku shtatori duket se fillon i qetë dhe kryeministri Edi Rama po menaxhon jo pa sukses disa situata ku ndodhet në vështirësi dhe ku kërkon të ketë një rol të veçantë. Por çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Vettingu në politikë, pasi zgjoi interesin publik mbeti një çështje sporadike pasi opozita nuk arriti ta kthejë në temë debati edhe për shkak të strategjisë për të mos marrë pjesë në komisionet parlamentare të Kuvendit.

Taulant Balla u bëri të ditur deputetëve socialistë se nuk do të pranohet propozimi i PD për Vetting në politikë, pasi së pari nuk përfshi familjarët, e së dyti dy strukturat e posaçme hetimore SPAK dhe BKH që do të ngrihen, mund ta bejnë atë.

Gjithashtu Basha me anëtarët e tjerë të Partisë Demokratike nuk iu drejtuan seancës plenare, por një tjetër qyteti ku krimi është problem, në qytetin e Durrësit. Prej aty bëri dhe paralajmërimin e fortë.

Lulzim Basha: “PD do të publikojë fakte që tregojnë se si Edi Rama dhe Fatmir Xhafa kanë përdorur pushtetin politik për të shtënë në dorë lojërat e fatit.”

Prej të enjtes së kaluar Edi Rama konfirmoi se i ka 3 votat e PDIU-së edhe pse kryetari Shpëtim Idrizi shpalli kalimin në opozitë, një fuqi numerike të cilin nuk e ka pasur asnjë nga rivalët e tij dhe që i jep një sigurie që të mos impresionohet nga rivalët e tij, të paktën deri tani./abcnews.al

WEB-PROVOKACIJA-14.09.2018.mpg_snapshot_01.14.50-1280x720.jpg
ent ela22:07 | 14/09/2018

I ftuari i tretë i kësaj puntate të emisionit “Provokacija” të gazetarit Mustafa Nano ishte Artan Hoxha, gazetar në kronikën e zezë. Si i sheh Hoxha ngjarjet e fundit që ndodhën me kolegët e tij, vështirësitë me të cilat përballen reporterët e kronikës së zezë në terren?

Diskutimi u nis më kërcënimin me armë të gazetarit të kronikës Julian Shota në Laç dhe rëndësinë e kësaj ngjarje, pasi gazetari në fjalë ishte një reporter i thjeshtë sepse askush nga forcat politike nuk kishte interes të mbronte atë.

“Rasti i Laçit është tipik i një personi i cili nuk ia bën syri tërr dhe të ve pistoletën në kokë. Nuk ka patur asnjë lloj bisedimi me gazetarin, i është marrë targa edhe i është bërë me dije se “të pashë” dhe ishte i identifikuar nga personi që u kërcënua.”

Ai u shpreh se në këtë qytet është e rrezikshme të jesh korrespondent, në Laç nuk ka gazetarë të tillë pasi askush nuk guxon ta bëjë atë. Kjo ndodh pasi për shumë elemente, si psh mënyra se si është formuar Laçi si qytet, dobësia e instuticioneve dhe prezenca e personave me precedent penal, të cilët kanë aktivitet jashtë Shqipërisë. Sipas gazetarit Hoxha, “të fortët” e Laçit nuk dalin që të flasin për bëmat e këtij qyteti sepse disa prej tyre janë bërë biznesmenë dhe kështu dëmtojnë biznesin e tyre, ndërsa të tjerë janë futur në politikë. Ndërsa për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala ai u shpreh se ka shumë dyshime, pasi në çdo lloj rrethane ajo mbetet ngjarje e rëndë.

“Lajmin e kësaj ngjarje e kam publikuar unë i pari rreth mesditës, pasi kam pritur 4 orë që të dilte në media dhe nuk e ka patur asnjë media. E dija që në mëngjes që kishte ndodhur, lashë kohën e duhur që prokuroria të hetonte. Nësë duhet zbuluar motivi duhet të zbulosh autorin në fillim. Pse duhet që ata të qëllonin shtëpinë e prindërve të Klodianës? Ose kjo do ta ketë bërë këtë sepse kjo do të dojë të marri azil, gjë që ka ndodhur në shumë raste. Ose mund të ketë qënë për vëllain e saj që punon në burgun e Fushë Krujës.”

Me guxim dhe nota sarkastike Hoxha u shpreh se nëse nuk e kërcënojnë në punë shqetësohet sepse nuk po bën një punë të mirë.

“Unë jam kërcënuar live në studio nga ish-presidenti dhe ish-kryeministri, del në studio live dhe më thotë “ti je vrasës” “ti ke vrarë njeriun që unë kam vajtur dhe kam denoncuar për kultivimin e narkotikëve” ose më thotë që jam bërë palë me filan bandë sepse ajo është me qeverinë. Nëse një bandë është me qeverinë, kjo tjetra qënka me opozitën… Nëse krimi parcelizohet kështu ku vemi? Unë mendoj që rasti i Klodianës ishte rasti tipik për të përmirësuar kushtet dhe mendoj që gjasat për tu zbardhur janë, vetëm vullneti vihet në dyshim. Në qoftë se drejtuesit e larte të policisë së shtetit e kërkojnë me patjetër zbulimin e kësaj ngjarje nuk ka gjë që nuk zgjidhet.”

Së fundmi, në lidhje më forcat e policisë nën drejtimin e ministrit Fatmir Xhafa ai tregoi se janë ndryshe nga policia e ish ministrit Tahirit pasi ata gjenden në mes të procesit të Vettingut dhe ndjehen të pasigurt për punën./abcnews.al

PERPLASJA-RAMA-BERISHA.mpg_snapshot_00.03-1280x786.jpg
ent ela17:03 | 14/09/2018

Kryeministri Edi Rama për herë të parë ka folur mbi idenë e ndryshimit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë. Ai nuk ka pranuar të japë një qëndrim të prerë por ka pritur të njihet me propozimin konkret. Nga ana tjeter ish-kryeministri Sali Berisha ka përsëritur se është pro marrëveshjes por kundër ndarjes së territoreve.

Kryeministri aktual dhe paraardhësi i tij kanë qenë në një mendje për t’ju nënshtruar personalisht procesit të Vettingut të politikanëve. Në të njëjtën kohë në dy studio të ndryshme televizive, Kryeministri Edi Rama dhe ish kryeministri Sali Berisha kanë treguar se çfarë i ndan edhe sot në politikë. Kreu i qevrisë foli për herë të parë mbi idenë e shkëmbimit të territoreve midis Kosovës e Serbisë. Ai nuk pranoi të pozicionohej në pro apo kundër pasi siç u shpreh ka zgjedhur të presë.

Edi Rama: “Dialogu në vetvete me Serbinë është një copë e madhe politike, është një kafshatë e madhe politike, të cilën ne duhet të jemi në gjendje ta përtypim në vete me dinjitet dhe unitet dhe jo ta kthejmë në një kafshatë që do na ngeci në fyt dhe ta paguajmë në vite të tëra pastaj mungesën e nje qasje strategjike në këtë aspekt.”

Në të njëjtën kohë, ish-kryeministri Sali Berisha në studion e opinion në TV Klan tregoi se i ka idetë e qarta: pro një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, por jo shkëmbimit të territoreve mes dy vendeve.

Sali Berisha: “Absolutisht nuk jam kundër një marrëveshje. Kam mbështetur, mbështes dhe do të mbështe një marrëveshje. Në konceptin tim ajo duhet të jetë një marrëveshje mes dy vendeve sovrane që respektojnë tërësisht integritetin dhe sovranitetin territorial të njëri-tjetrit. Lexo Rezolutën e Maltës, neni 11 i së cilës përjashton kategorikisht ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor. Nuk bashkohemi në kur duan serbët, kurrën e kurrës, do të ishte gabim fatal historik nëse ne bashkohemi.”

Kryeministri dhe ish-kryeministri ndahen edhe për qëndrimin që po mban presidenti i Kosovës Hashim Thaçi.

Sali Berisha: “Projekti i bashkimit është i Beogradit, është një projekt serb dhe tani një argat apo disa argatë kanë marrë flamurin dhe ua shesin shqiptarëve sikur janë budallenj, sikur janë njerëz pa memorie historike, politike si projekt të tyre. ”

Edi Rama: “Ai mund të jetë më i qarte se nga të gjithë ne të tjerët sepse është brenda në proces dhe është dhe në respekt të faktit që ai është dhe president i Kosovës në një proces që nuk mund të bëhet kjo histori “gjuaj me gurë” vendin e Kosovës pavarsisht se si quhet, pavarsisht se sa e do dhe se nuk e sheh dot me sy. Ndërkohë që aty flitet për Kosovën dhe për kombin shqiptar, nuk është thjesht Kosova në këtë mes në qoftë se duam ne.”

Kryefjala e aktualitietit politik, Vetting-u i bashkon në një pikë Edi Ramën dhe Sali Berishën. Të dy pranojnë ti nënshtrohen këtij procesi.

Sali Berisha: “1 mijë Vetingje po deshe.”

Edi Rama: “Do të isha shumë i lumtur që të fillonte kjo gjë nga sarjet e mia, çdo shpenzim.”

Kërkesës së opozitës për të miratuar nismën për Vetting në politikë kryeministri Rama i dha një përgjigje të re.

Edi Rama: “Kjo është një nismë kushtetuese dhe ne do t’ja çojmë Komisionit të Venecias. S’kemi pse hyjmë në një luftë për asgjënë. Hedh Luli një gur në lumë, s’kanë pse zhyten 100 njerëz që ta nxjerrin.”

Por gjithçka thotë dhe bën kryeministri para dhe pas syve të publikut, për Sali Berishën janë panorama e një figure të rrezikshme që qeveresi sot vendin. Zgjidhja për ta larguar nuk është vota deklaron ai.

Sali Berisha: “Pa diskutim që ka bërë opozitë dhe opozitë të fortë. Unë do të bëja gjithçka që ti çoja patkonjtë Edi Ramës qoftë edhe me mjetet që ju mund ti kritikoni. Në kushtet e grushtit të shtetit, mjetet janë të gjitha.”

Opozita që po bën Lulzim Basha është e duhura por është vetëvrasje poltike të garosh me Edi Ramën në pushtet tha Sali berisha.

Sali Berisha: “Është vetëvrasje për opozitën nësë futet në zgjedhje pa rrëzuar Edi Ramën. Qytetarët shqiptarë vetëm do të shpërndahen në shkretëtirë dhe do të ikin nga vendi i tyre se të ardhme në këtë vend nuk ka. Pa diskutim kjo është thirrje për mosbindje civile, për mosbindje masive”.

Nga ana tjetër kryeministri Rama shpreh edhe një herë sigurinë se do ti fitojë zgjedhjet përballë një artisiti siç e quan ai Lulzim Bashën.

Edi Rama: “Ky mua më ngazëllen kur e shoh se është artist në kuptimin mashtrues.”

Paralelisht sollën argumetat e tyre në dy televizione kombëtare mbi poltikën në Shqipëri dhe Kosovë. Por nëse Sali Berisha vazhdon të këmbëngulë në ngritjen peshë të njerëzve, Edi Rama ka planifikuar të ardhme të ndryshme në moshën e tretë.

Sali Berisha: “Unë do të rrij avokat i interesit publik. S’kam asnjë interes karriere e pushteti e gjëje prej gjëje. I çliruar nga gjithçka por jo nga avokatia e interesit publik siç e mendoj unë.”

Edi Rama: “Do ti shes vetë kur të iki nga politika. E kam thënë këtë gjë, do të kem një jetë të tretë se nuk do rri të plakem e të marr nëpër gojë dynjanë. Se këtij s’ka njeri që ti thotë lere këtë muhabet dhe merru me kalamajtë e kalamajve. Se di, por me siguri do të largohem shumë më përpara se do të vijë dita që së largu mund të mendohet se mund të bëhem si puna e këtij. Kjo nuk diskutohet, më vjen keq për këtë, sinqerisht.”/abcnews.al

elisa-spiropali.jpg
G. P.18:04 | 11/09/2018

Socialistët janë të gatshëm të hyjnë në bisedime me demokratët për Vettingun në politikë, por vetëm nëse përfshihet edhe hetimi i familjarëve dhe të afërmve të politikanëve. Deklaratën e bëri nënkryetarja e grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Elisa Spiropali, sipas të cilës propozimi i deritanishëm i opozitës është grisje e reformës në drejtësi.

“Prisnim nga PD sesi do të bënim Vettingun e politikanëve, por edhe të vëllezërve, motrave, kunetërve, fëmijëve, baxhanakëve të politikanëve. Por ata thonë jo. Ne presim që politikanët jo vetëm të shkëputen nga lidhjet me krimin, por edhe të kalojnë në sitë për të ardhurat dhe pasuritë. Lulzim Basha thotë jo. Ne duam që ata që se kalojnë Vettingun të përballen me drejtësinë. Lulzim Basha thotë jo. Shqiptarët duan që Vettingun e politikanëve ta bëjë drejtësia e pavarur. Lulzim Basha thotë jo. Lulëzimi do që kontrollin t’ia bëjë Salianji me Klevisin. Kjo nuk është drejtësia që duam. Ne duam Vetting dhe jemi të hapur për të biseduar për një Vetting të plotë. Ata thonë hajde votojmë diçka që edhe sot vetë thonë që nuk janë gati dhe që për më tepër është hap pas. Propozimi i tyre është ta marrësh reformën në drejtësi dhe ta grisësh. Lulzim Basha mund të ketë frikë nga SPAK-u dhe BKH-ja, por kjo nuk është arsye që ne t’i vemë shkelmin Vettingut që njësoj siç po pastron drejtësinë nga të korruptuarit dhe të paaftët do të pastrojë edhe politikanët”.

kuvendi-i-shqiperise.jpg
G. P.18:17 | 10/09/2018

Pas depozitimit në Kuvend të nismës së PD-së për Vetting në Politikë, hapi i radhës ngarkon kryetarin e Kuvendit të njoftojë deputetët lidhur me të, në seancën më të afërt plenare. Por deri në miratimin e kësaj nisme nga Kuvendi ka dhe hapa të tjerë, të cilët i prezanton kronika në vazhdim.

Nisma opozitare për një Vetting në politikë u bë fakt pas depozitimit të saj në Kuvendin  e Republikës në 7 Shtator 2018. Ndryshimi kushtetues i propozuar nga opozita e bashkuar kërkon 84 vota në sallën e parlamentit.

Rregullorja e Parlamentit nuk ka afate për përfundimin e shqyrtimit të këtij propozimi, por ka afate të përcaktuara kohore për nisjen e tij.

Referuar nenit 77/a të kësaj rregulloreje, Kryetari i Kuvendit njofton Kuvendin në seancën plenare më të parë, u shpërndan deputetëve tekstin e projektligjit dhe projektligji futet menjëherë në programin e punës së Kuvendit.

Për nismën e 7 Shtatorit të Partisë Demokratike dhe aleatëve kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, duhet të njoftojë Kuvendin në seancën më të parë plenarë, që është ajo e datës 13 Shtator.

Sipas rregullores, projekligji shqyrtohet në mbledhjen e përbashkët të Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut dhe Këshillit për Legjislacionin jo më parë se dy javë nga data e depozitimit, pra jo më parë se në 21 Shtator. Në përfundim të shqyrtimit mbledhja e përbashkët në fjalë i paraqet seancës plenare raportin përkatës.

Në rregullore përcaktohet se seanca plenare për miratimin e amendamenteve kushtetuese thirret jo më parë se dy javë dhe jo më vonë se tre javë nga paraqitja e raportit.

Nuk dihet sa do të zgjasë puna dhe debati parlamentar për diskutimin e këtij amendimi kushtetues, ku rregullorja nuk parashikon asnjë afat brenda së cilit, Komisioni e Këshilli do të shqyrtojnë nismën dhe as nuk ka një kufi për kohën brenda së cilës duhet të hartohet raporti i mbledhjes së përbashkët./abcnews.al

SINKRON-SALIANJI-DENONCIMI.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
G. P.14:19 | 08/09/2018

Partia Demokratike ka denoncuar rastin e një përplasje me armë në Lezhë, pas së cilës personat e përfshirë janë lënë të lirë nga policia. Deputeti Ervin Salianji tha nga selia e PD se lirimi është bërë me urdhër nga ministria e brendshme, si shembull i mbështetjes ndaj krimit e tradhëtisë së punonjësve të policisë.

Ervin Salianji, deputet i PD: “Policia e tradhëtuar, liron edhe banditët në Lezhë me urdhër politik nga ata që refuzojnë vettingun e politikës. Faza edytë e dekriminalizimit jetike për çlirimin e qeverisë nga krimi.

Bandat kriminale qeverisin në çdo cep të Republikës, duke sfiduar plotësisht autoritetin e shtetit. Pas ngjarjeve të rënda kriminale në Shkodër, Vlorë dhe Elbasan, krimi ka treguar se bën ligjin edhe në Lezhë.Partia Demokatike po denoncon një rast skandaloz, që tregon se policia është e tradhëtuar nga drejtuesit politikë të saj në Ministrinë e brendshme.
Dy ditë më parë, të enjtën qytetarët kanë telefonuar në sallën operative të Policisë së Shtetit për të denoncuar një shkëmbim zjarri tek zona e njohur si Rana e Hedhun. Patrulla policore ka bërë ndalimin e personave me inicialet E.S. nga Lezha, F.F. nga Shkodra dhe I.S. nga Kopliku. Pas kontrollit atyre iu gjetën armë zjarri, një foto prej të cilave Partia Demokratike e disponon. Njësoj si në rastin e Shkodrës, ku për 6 vrasje dhe 2 rrëmbime nuk ka autor, edhe për shkëmbimin e zjarrit në Lezhë, krimi ka dalë mbi forcën e ligjit. Pavarësisht se policët e thjeshtë, ata që po i nënshtrohen vettingut, kanë kryer të gjitha veprimet proceduriale, kriminelët janë liruar pas një telefonate nga Ministria që drejton Fatmir Xhafaj, i cili refuzon t’i nënshtrohet vettingut njësoj si policët. Pas kësaj telefonate nga të pushtetshmit që nuk e duan vettingun në politikë, armët e zjarrit janë kthyer në lodra dhe kriminelët në qytetarë të respektuar.
Kjo është situata me të cilën përballën çdo ditë ata policë që luftojnë krimin.Kjo është tradhtia që u bëhet policëve që janë të rrethuar jo vetëm nga krimi, por dhe nga aleatët e tij në qeveri.
Prandaj, është jetike miratimi sa më shpejt i fazës së dytë të dekriminalizmit, që do të pastrojë qeverisjen nga krimi.

Partia Demokratike është e vendosur të luftojë në çdo kohë të gjithë politikanët e lidhur me krimin, duke i larguar ata nga politika dhe për t’i nxjerrë para drejtësisë”./abcnews.al

BASHA-SINKRON.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
G. P.14:28 | 07/09/2018

Propozimi për të bërë Vetting për politikanët nuk ka nevojë për zgjatje dore, thirrje për ulje në tryezë siç pretendon kryeministri Edi Rama. Pasi për kryetarin e Partisë Demokratike ka vetëm një rrugë: atë të votimit.

“Ligji është negociuar një herë, ky është një ligj i njëjtë me atë të gjyqtarëve. Gjuha e ligjit është e njëtë. Nuk ka mbetur asgjë për t’u negociuar. Kjo ose votohet ose rrëzohet. Ne do të votojmë pro”.

Por nuk mjafton vetëm Vettingu sipas kreut demokrat. Që politika të pastrohet ai kërkon aksion popullor.

“Së bashku me vettingun është i nevojshëm edhe një aksion popullor. Opozita është pro pastrimit të drejtësisë dhe politikës nga krimi. Ligji që sapo kemi dorëzuar në kuvend ka për qëllim që ministri i Brendshëm, ai i Drejtësisë por edhe kryeministri të mos ketë lidhje me krimin”.

Në pr/ligjin e paraqitur nga Partia Demokratike në Kuvend kërkohet që në Vetting  të kalojnë deputetët, kryetarët e bashkive, drejtuesit e insitucioneve dhe anëtarët e institucioneve kushtetuese që emërohen nga Kuvendi.

Bashkë me ta, në Vetting do të kalojnë edhe kryeministri dhe ministrat, por jo familjet e tyre./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono