Vetingu

Xhafaj-Vlahutin-770x470.jpg
ent ela11:17 | 09/02/2018

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj priti sot në zyrën e tij shefen e delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin. Ky takim vjen pas disa operacioneve të suksesshme policore gjatë ditëve të fundit në qytete të ndryshme të vendit, që kanë përfunduar me të arrestuar. Nuk ka njoftim zyrtar për këtë takim, por mësohet se në fokus të diskutimit mes ministrit Xhafaj dhe ambasadores Vlahutin ka qenë vetingu në radhët e policisë. Bëhet e ditur se Ministri i Brendshëm ka marrë mbështetjen e ambasadores Vlahutin për këtë proces./abcnews.al

prokuroria-1.jpg
ent ela14:39 | 23/01/2018

Në Prokurorinë e Përgjithshme u hodh shorti për vlerësimin e prokurorëve, i njohur ndryshe si procesi i Vettingut. Bazuar në ligjin “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit hodhi shortin për Vettingun edhe per 3 prokurore te tjere.

Nga ky short u përzgjodhën 15 dosje të prokuroreve Sokol Stojani, Artur Selmani dhe Arqile Koça, të cilat do të kalojne në “sitë”./abcnews.al

vlcsnap-error239-1-1280x720.jpg
ent ela12:44 | 13/01/2018

Në fjalën e tij në 105 vjetorin e kruijimit të Policisë s ë Shtetit kryeministri Edi Rama theksoi se procesi i vetingut të policisë do të bëjë të mundur të largimin e të gjithë drejtruesve të korruptuar të policisë.

“Brenda 100 ditëve të para të këtij mandati ne kemi përfunduar ehd ehartimin e bazës ligjore dhe konsultimin publik dhe vetingun e policisë sshë shtetit është një proces që do të nisë së shpejti. Krimi nuk mund të luftohet me prokurorë dhe gjykatës të korruptuar dhe as drejtorë e shefa komisariatesh të korruptuar një process I tillë do bëjë të munduar kargimin e të gjithë drejtuesve të përfshirë në kriminale dhe burime pasurish të pajustifikuara pasurish dhe garancaia që në fund të mandatit do t’i themi shqiptarëve që kjo është policia e Shqipërisë/abcnews.al

maxresdefault-1-1280x720.jpg
ent ela15:08 | 12/01/2018

Në vazhdën e takimeve korteziale, prokurorja e përgjithshme e përkohshme Arta Marku, priti në zyrën e saj përfaqësues te Euralisit. Sipas zyrës së shtypit të prokurorise se përgjithshme, teme e diskutimit ka qenë nxitja e reformës në drejtësi dhe përshpjetimi i procesit të vettingut.

Takimi  ka zgjatur rreth 20 minuta dhe u zhvillua ndërmjet stafeve ngushta të drejtuesve.

Që pas marrjes së detyrës në muajin dhjetor, kryeprokurorja Arta Marku ka pritur në zyrë ambasadorë të rëndësishëm si ambasadori Donald Lu, ambasadorja e BE Vlahutin si dhe ambasadorë të vendeve të tjera europiane./abcnews.al

vlcsnap-error612-1280x720.jpg
ent ela14:30 | 12/01/2018

Ambasadorët Donald Lu e Romana Vlahutin zhvilluan sot në mesditë një takim me ministrin e brendshëm Fatmir Xhafaj në zyrën e këtij të fundit. “Forca e Ligjit” dhe Vettingu në Policinë e Shtetit janë dy temat e nxehta që janë diskutuar mes diplomateve të huaj dhe ministrit Xhafaj. Në operacionin “Forca e Ligjit” për goditjen e grupeve kriminale dhe aseteve të tyre janë angazhuar ekspertët më të mirë në vend, por edhe europiane dhe të FBI-së. Pas interesimit të ABC News pranë zyrës së shtypit të ambasadës amerikane nëse në takim ishte diskutuar për çështje të korrupsionit të nivelit të lartë apo të tjera si ajo e ish-ministrit Tahiri, ambasada bëri të ditur qëndrimin e zotit Lu se çështja Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor. “Ashtu si vetë Z. Tahiri dhe shumë udhëheqës të tjerë shqiptarë e kanë thënë, kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet- thuhet ne pergjigjen e ambasades per ABC NEËS. “Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës- vijon ambasada e SHBA. Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin”- mbyllet përgjigja që ABC News mori nga ambasada amerikane pas këtij takimi të ambasadorit Lu me ministrin Fatmir Xhafaj./abcnews.al

vlcsnap-error514-1-1280x720.jpg
us er14:04 | 11/01/2018

Këtë të enjte ka nisur hedhja e shortit për 11 prokurorët e Prokurorisë së Përgjithshme, te cilet dorëzuan dosjeve të tyre per të kaluar procesin e vettingut. E pranishme ishte edhe kryetarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit Genta Bungo. Sipas Komisionerët do të përzgjedhin nga 5 dosje për secilin nga përfaqësuesit e akuzës. Pas mbarimit të kësaj faze e njëjta procedurë do të ndiqet edhe për prokuroritë e Apelit si edhe ato të shkallës së parë.

Në fund të muajit pritet të publikohen dhe rezultatet e para për dosjet që tashmë kanë hyrë në procesin e verifikimit prej muajit dhjetor.

EMRAT E PROKURORËVE NË SHORT

 1. ADNAN KOSOVA
 2. ANILA LEKA
 3. ALMA MUÇA
 4. ARTUR SELMANI
 5. ADNAND XHOLI
 6. ARBEN KRAJA
 7. ALFRED PROGONATI
 8. ARQILE KOÇA
 9. KOSTA BELURI
 10. THOMA JANO
 11. SOKOL STOJANI/abcnews.al

 

 

25323695_10216160742718134_1648851668_n.jpg
us er09:54 | 29/12/2017

Për rreth 30 minuta Kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku priti në zyrën e saj Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj. Takimi u mbajt me dyert të mbyllura. Sipas  njoftimit zyrtar të Prokurorisë së Përgjithshme tema e diskutimit ka qenë  realizimi i procesit të Vetingut dhe lufta kundër korrupsionit dhe trafikut të lëndëve narkotike në vend.

Dy titullarët u shprehën se Vetingu në drejtësi si edhe në radhët e policisë kërkonë një komunikim të vazhdueshëm ndëristitucional, pasi shumë shumë zyrtarë lartë të uniformave blu janë nën hetim nga prokuroria e krimeve të rënda si të lidhur me trafikun e lëndëve narkotike.

Për ministrin e Brendshëm Fatmir Xhadaj Policia e Shtetit, do të rrisë hetimet proaktive, ku prioritet do të jetë lufta kundër korrupsionit. Ndërsa kryeprokurorja Marku tehskoi se do të angazhohet maksimalisht për koordinimin me strukturat e policisë për të përmbushur prioritet e vendit në rrugën e integrimit drejt Bashkimi Europian.

Pak ditë më parë kryeprokurorja Arta Marku priti në një takim ambasadorin amerikan Donald Donald Lu. Ndërsa të enjten në zyrën e saj mbërriti kreu i SHISH, Helidon Bendo dhe ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Sussane Schutz./abcnews.al

 

vlcsnap-error062-1280x720.jpg
us er16:27 | 09/12/2017

Në ditën e dytë të afatit pesë ditor të paraqitjes së kandidaturave për Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm, kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, bëri një thirrje publike për prokurorët që përmbushin kriteret ligjore.

“Të bëhen pjesë e kësaj gare. Afati skandon në 12 dhjetor”

Duke shpjeguar se Prokurori i Përgjithsëm i Përkohshëm do të ushtrojë detyrën deri në krijimin e Këshillit të Lartë Prokurorisë, Manja ritheksoi kriteret që duhet të plotësojnë kandidatët.

“E para duhet të jete prokuror i sistemit, sepse prokurori i përgjithshëm i përkokshëm do të jetë ushtrues i detyrës deri në kriminin e klp. E dyta, sic e përcakton kushtetuta dhe ligji për prokurorinë duhet të ketë mbi 15 vjet eksperiencë pune si prokuror, të ketë kryer magjistraturën ose gradës shkencore në drejtësi”.

Manja u shprej se Prokurori i Përgjitjshëm i Përkohshëm do t’i nënshtrohet me përparësi vetingut.

“Edhe prokurori i përgjithshëm i përkoshëms në momentin që do të caktohet në atë detyrë me vendim të kuendit kuvendit do t’i nënshtrohet me përparësi vetingut, njëlloj si gjykatës kushtetuese si kryetari i gjykatës së lartë”.

Deklaratat e kreut të ligjeve pas pjesëmarrjes së tij në një aktivitet të avokatëve penalistë të Shqipërisë.

vlcsnap-error366-1280x720.jpg
us er15:38 | 20/11/2017

Drejtuesja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit Genoveva Ruiz Calavera, në një intervistë për Deutche Welle ka vënë si prioritet jo më progresin e shpejtë të procesit të vettingut, por cilësinë e tij. E pyetur se sa mund të zgjasë ky proces Calavera preferon të mos vendose asnjë afat, duke lënë një pikëpyetje, lidhur me kohën që mund të marrë kontrolli i figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve të Shqipërisë.

Calavera sqaron se roli i saj është që Vettingu të bëhet në mënyrë të ndershme dhe të pavarur nga ndërhyrjet politike. Drejtuesja e ONM-se denoncon sulmet, sipas saj të pabaza, ndaj kreut të delegacionit të BE në Tiranë Romana Vlahutin, si provë rezistence ndaj vettingut. Calavera thekson investimin e madh në para’ dhe kohë të SHBA-ve dhe BE-së si garanci të funksionimit real të këtij procesi./abcnews.al

vlcsnap-error047-1280x720.jpg
us er11:53 | 20/11/2017

Ligji për Vettingu në polici është ende në proces hartimi dhe sipas ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, shumë shpejt ai do të jetë gati dhe do të bëhen publike rezultatet e tij.

Vettingu në radhët e uniformave blu do të japë efektet e tij pozitive, e për këtë gjë, ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, kërkoi t’ia lerë kohës rezultatet që do të arrihen në të ardhmen.

“Siç është bërë e njohur Vettingu është në procesin e hartimit të kuadrit ligjor. Besoj se shumë shpejt ju do të njiheni me dokumentin dhe analizën dhe me planin e veprimet. Dhe gradualisht ne do të kalojmë tek aktet rregullatorë, me synimin me shpresën, së bashku me asistencën ndërkombëtare që kemi angazhuar për këtë proces, të mund ta përmbyllim brenda këtij viti”.

Xhafaj pranoi se, ka punonjës policie të implikuar si në kultivimin e lëndëve narkotike ashtu edhe në trafikim e tyre dhe për këtë arsye Vettingu eshte i domosdoshëm.

“Të jemi korrekt. Thjesht informacione për njerëz të caktuar. Normale sepse unë jam ministër i Brendshëm dhe bën pjesë në funksionet e mia. Por të bësh një Vetting të të gjithë atyre, kaq të gjerë me të gjitha këto kërkesa që ne kemi paraqitur është një tjetër gjë. Le t’ia lëmë kohës”.

Në fund, ministri Brendshëm nuk komentoi vendimin e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, e cila ka përjashtuar nga aksesi në informacione një sërë oficerësh policie./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono